BUITEiYLANDSCHE BERIGTEiY. ren en veranderen wat, na rijpen rade, hein daarvoor vatbaar schijnt, maar hij zal dat doen met bedaardheid, en, gelijk hij zelf zeide, met langzaam heid. Op die wijze kan hij er grootelijks toe bijdragen, om gedurende zijn beheer den hand tusschen het moederland en de Indien op hechter grondsla gen dan ooit te vestigen. Op die wijze kan hij nieuwe, gewigtige diensten bewijzen aan den Staat. Hopen wijdat de Voorzienigheid hem de krachten schenken zal, om de belangrijke taak, die hij gaat aanvaarden, te vervullen op eene wijze, dat, teruggekeerd, hij het bewustzijn voor zich zei ven hebbe, dat hij naar vermogen alles heeft aangewend voor het geluk en den bloei der landen, waarvan, naar mate zij meer bekend worden, bet gewigt voor Ne derland meer in bet oog valt. De N. Rott. Cour. deelt onder de Zeeberigten, uit New-York in dato 14 Januarij het volgende mede: Op den D"16" dezer arriveerde alhier na 43 dagen reis van Havre, het paketscliip Saint Nicolas en alhoewel de reis, het jaargetijde waarin wij zijn in aanmerking genomenniet buitengewoon lang kan genoemd worden, zoo mag men dezelve toch onder de moeijelijkste, welke ooit een schip op onze breedten ondervond, rangschikken. Om hierover-te kunnen oordeelen, deelen wij het volgende extract uit het rapport van den Kapitein mede: Wij hebben gedurende onzen overtogt achttien malen aan stormen het hoofd moeten biedenwelke ieder van 24 tot 34 uren aanhielden en vergezeld waren van zwaren donder en bliksem. Wij verloren tot driemalen toe alle onze zeilen en met deze ook een gedeelte van het rondhout. Acht dagen waren wij zonder kluiver of bezaanen gedurende de laatste dertig dagen was er geene mogelijkheid dezelve bij te zetten. Naauwelijks was een zeil gerepa reerd of het andere was reeds weder uit de lijken gewaaidzoodat op het laatst de meesten weg of geheel verscheurd waren. De laatste veertien dagen was alles zoodanig bevroren, dat het voor de man schappen onmogelijk was, naar bram te gaan, om zeilen te reven of vast te maken. Drie van het volk zijn uit het tuig geslagenwaarvan een over boord, welke wij niet konden redden, de beide anderen, zijn op dek geval len en dank aan de tegenwoordigheid van een bekwaam Chirurgijnzijn zij thans buiten gevaar. De helft der equipage was in de laatste drie weken ten gevolge van koude en ongemak, ziek, en buiten dienst. Dit rapport kan men bijkans op alle schepenwelke zich gedurbnde de maand December op die hoogten in zee bevonden, toepassen, want nog nooit heeft zich een winter door zoo vele stormen en aanhoudend ruw weder als deze gekenmerkt. HetProv. Gcregtshof in Zuidholland heeftin hooger beroepuitspraak ge daan in de zaak van Arie Verburg en Cornelia Spaansdie door de Arrond.- Regtbank alhier, veroordeeld zijn, de eerste tot 5 jaren, en de tweede tol 1 jaar gevangenisstraf, wegens het ontkleeden en berooven van een aange spoeld lijk van het vrouwelijk geslacht, onder de gemeente Katwijk. Zij hadden het zoowel kleedingstukken als sieraden ontroofd. Het Hof heeft het hooger beroep vernietigd en het vonnis der Regtbank alhier in allen deele bevestigd. De Nederl. Bank heeft weder voor een bedrag van 7 millioen guldens aan buiten koers gestelde 10-guldenstukken verkocht, tot den koers van 11J pCt. agio, zijnde per 10-guldensluk ongeveer 71 cents. -De Tijd berigt, dat Pater Bernard, den 26sten Januarij te Havre, met 10 leden zijner orde naar New-York is scheep gegaan. De Hervormde Kerk en Pastorij in het Ilollandsche Veldwaarvoor in in de provinciën Noord- en Zuidholland, zoo veel was bijeengebragtzijn aanbesteed voor ƒ13,500. Ter reede van Vlissingen of in Britsche havens liggen meer dan GO schepende laatste 6 weken uit Antwerpen vertrokken op een gunstigen wind wachtende. -De zoogenaamde Democratische hoofdvereeniging in Nederland berigt in den Burgerdat zij zich ontbonden beeft, omdat zij geene deelneming vond en al meer en meer achteruit ging. 's GRAVENIIAGE4 Februarij. Z. M. de Koning is eergisteren avond naar het Loo vertrokken. Bij koninkl. besluit is aan C. Omringer, oud zeeman te Vlaardingen, vergunning verleend tot het dragen der medailledoor H. M. de Koningin van Groot-Brilannie toegekend aan die militairenwelkebij bet Engelsche leger in Spanje, de veldslagen van Salamanca en Civdad Rodrigo hebben bijgewoond. Z. M. heeft bepaalddat de werkzaamheden van Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige dienst der Land- en Zeemagt, in afwachting dat daarom trent nader zal worden beschikt, door den Inspecteur bij het personeel der Geneeskundige Dienst van de Landmagt zullen worden waargenomenen den lslcn Officier van Gezondheid der 2dc klasse Doctor L. P. J. Snabilié benoemd tot lstcn Officier van Gezondheid der lstc klasse, en hem tevens belast met de functiën van Inspecteur. Als een vernieuwd bewijs, dat Z. M. belang stelt in den Vaderlandschen Landbouw wordt medegedeeld, dat Z. M. bij het Loo een terrein heeft doen aankoopenwaarbij eene school zal worden opgerigttot geheel kostelooze opleiding van die knapen uit de gemeente Apeldoornvan minvermogenden die door een voorbeeldig gedrag die onderscheiding verdienen. Deze zullen alzoo voor 'sKonings rekening gevormd worden, bij voorkeur tot bekwame ambachtslieden of tot landbouwers, als de ouders buiten staat zijn de kosten te dragen, om hunne zonen te zenden naar den landbouwkun dige of technische gestichten. Het hoofdbestuur is door Z. M. toevertrouwd aan Jónkh. I.. van Bronkhorst, als Intendant op het Loo Baron van VerschuurLid der Provinciale Staten en Schoolopziener te Arnhem, den Hoogleeraar Mulder, te Utrecht, en den Directeur der Academie te Delftden Heer Dr. G. Simons. De nadere bijzonderheden zullen later worden medegedeeld. Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer in de tweede helft dezer maand weder bijeenkomen. Men spreekt van de voordragt van wetten op de regterlijke organisatie, op de Ministeriële verantwoordelijkheid, de gemeente besturen, de militaire pensioenen, de comptabiliteit, en andere minder be langrijke aangelegenheden. Ten einde zoo veel mogelijk te voorzien in het gebrek aan manschappen voor 's Rijks zeedienstis de werving van zeevolkdie sedert eenigen tijd beperkt wasdoor het departement van Marine weder geheel opengesteld. Bij Circulaire van 24 Januarij jl., is hiervan aan de plaatselijke besturen dezer provincie kennis gegeven, met uitnoodiging om daarvan de meest mo gelijke bekendheid te gevenen om tevens te trachten op de meest doelmatige wijze de bereiking van het doel van dien maatregel te bevorderenwaartoe hunne medewerking gewis veel zal kunnen toebrengen. De inlichtingen welke te dier zake mogten verlangd wordenzullen bij de verschillende directiën der Marine en bij den ambtenaar belast met de werving te Rotterdam kunnen worden ingewonnen. Tevens is hunne aandacht gevestigd op de noodzakelijkheiddat de personen die zich aanbiedenvooraf in hunne gemeentenaan eene voorloopige genees kundige keuring worden onderworpenten einde voor te komen dat zij zich vruchteloos zouden aanbieden. De gewezen Minister van Buitenlandsche Zakende Baron Nagel van Ampsenbeeft onlangs het geluk gehad zijn twee en zeventigste huwe lijks-verjaarfeest te mogen vieren. De Baron telt 9G, en zijne Echtgcnoote 90, dus te zamen 186 jaren. Wij mogen echlfecst en ouderdom wel als een bijzonderen zegen beschouweu. De Heer GachardRijks-Archivarius in Belgiëheeft het tweede deel in druk uitgegeven van de Briefwisseling van Philippus II, uit de Staats- archiven te Simancas. Bij zijne eerste reis naar Spanje, op last der Belgi sche Regering ondernomen had Gachard zijne nasporingen moeten staken bij het jaar 1585. Bij een tweede reis zette hij zijn onderzoek voort tot 1598 het sterfjaar van Philippus II. Het eerste deel der Briefwisseling van Philippus omvat het bestuur van Margaretha van Parma. Het tweede loopt over het bestuur van den Hertog van Alba. Het begint met een ver slag van hetgeen Gachard op zijne tweede reis verrigt heeften bevat in een aanhangsel 164 stukken, getrokken uit de Belgische Archiven. LEEUWARDEN, 1 Februarij. Heden ochtend overleed alhier de Heer B. Nieuwold, Ridder der Orde van den Nederl. Leeuw en Emeritus-Predikant bij de Nederduitsche Hervormde ge meente ter dezer stede, vroeger herhaaldelijk President van de Synode der Nederl. Ilerv. Kerk en van de algemeene synodale Commissie. Er bestaat vooruilzigt op het aanleggen van eenen straatweg van Doclcum naar den straatweg tusschen deze stad en Groningen waardoor in eene lang gevoelde behoefte zou worden voorzien. ASSEN, 2 Februarij. Heden overleed alhier de Heer Mr. J. C. Koetsveld van AnkerenOfficier van Justitie bij de Arrond.-Regtbank alhier. Dit verlies zal smartelijk val len voornamelijk voor de armen die in hem steeds een mild en bescheiden gever vonden. 's HERTOGENBOSCH1 Februarij. De Heer N. II. A. Jansenbanket-pasteibakkertoebereider van onbeder felijke levensmiddelen alhier, en hofleverancier van Z. M. den Koning, zal eene getruflèerde Patrijzen-pastij naar de Tentoonstelling te Londen zenden, ter zwaarte van 175 Ned. ffi en waarin meer dan 200 patrijzen zijn verbruikt. Opmerkenswaardig van deze pastij is vooral, dat zij te Londen aangekomen, volstrekt niets van haren aangenamen en zuiveren geur zal verloren hebben, ja zelfs nog jaren zal kunnen bewaard worden, zonder dat haar smaak in het minste zal veranderen. Ook zendt hij derwaarts drie soorten van conserve de bouillon, als van ossen-, kalfs- en kippenvleescheveneens tegen het bederf bestand. GRAVE1 Februarij. Te Vierlingsbcek had op 30 Jan. het zeldzame verschijnsel in dit saizoen, van een onweder plaatsen wel zóó hevigdat omstreeks een ure 's namid dags de bliksem in den toren der R.oomsche kerk is geslagen en onmidde- lijk brand verwekte. Door spoedig toegebragte hulpheeft men den brand gelukkig kunnen meester worden en blusschen zijnde echter een gedeelte van de spits des torens vernield. FRANKK IJK. PARIJS1 Februarij. De Regering heeft tot nog toe geen berigt uit Rome ontvangen, waardoor het berigt van de Timesomtrent de abdicatie van den Pauszou bevestigd worden. Alhier is dezer dagen een moord gepleegd, die de blijken oplevert van de buitengemeen koelbloedige wreedaardigheid van den bewerker dezer mis daad. Zekere fabrikant van bronzen goederenDefontainesis zeer waar-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2