BUITEMLANDSCHE BERIGTEN. bij liet Gezantschap te Constantinopel alsmede tot Leerling-Tolk den Heer W. A. TraversVice-Consul te Manheim. Het Consulaat-Generaal in Griekenland zal voorloopig door den Consul op Syra worden waargenomen. Met 1° September elc. zullen twee jongelingen worden bestemd om, onder het oppertoezigt van den Hoogleeraar G. J. Mulderte Utrechtte worden opgeleid tot Apothekers bij het Leger in Oost-Indië. Het vergelijkend examen der Adspiranten, die tusschen de 16 en 20 jaren oud moeten zijn, zal plaats hebben den 2llcn Junij ek. en volgende dagen. De Leercursus zal 4 jaren durengedurende welke de kweekelingen eene jaarlijksche toelage van ƒ500 genietenmaar de ouders moeten zorgen voor hun onderhoud boeken, instrumenten, collegiegelden en andere kleine onkosten. De kwee- kelingen moeten na volbragte opleiding zich gedurende minstens tien jaren aan de Indische dienst verbinden. AMSTERDAM30 Januarij. Gisteren werd alhier gehouden de algemeene huishoudelijke Vergadering der leden van de maatschappij Arti et Amicitiaewaarin verslag werd ge daan van den staat der maatschappij. Het getal der contribuerende leden was met 76 vermeerderd en bedroeg 635. Hulde werd gebragt aan de overleden honoraire ledenL. MoritzGeorge Möller, Pietro Anderloni en Sir Martin Arthur Sliee. Tot honoraire leden werden benoemd de Heeren: IV. H. Warnsinck Bz. Mr. P. J. Teding van Berkhout, Kommissarissen van beheer voor de geldlee- ningDs. Lourcns van HulstDirecteur van Teylers Stichting te Haarlem M1'. G. C. J. van ReenenBurgemeester van AmsterdamJ. van Harderwijk Rz.Voorzitter; en G. Scliutze van Houten, Secretaris van het Schilderkun dig Genootschap te Rotterdam; en Jhr. Mp. M. G. L. Hooft, Burgemeester van 's Gravenhagc. De Heer N. Pieneman was volgens de wet afgetreden als Voorzitter en ver vangen door den Heer P. L. Dubourccj, terwijl tot Vice-Voorzitter benoemd werd de Ileer I. Warnsinck. De geldmiddelen verkeerden in zeer gunstige omstandighedenzoodat weder eene som van ƒ2,500 besteed werd tot aflossing der geldleening, waarvan nu in het geheel ƒ13,000 uitgeloot was. Het weduwen-fonds mogt zich weder verblijden in verschillende aanzien lijke giftenwaaronder van I1II. MM. den Koning en de Koninginverschil lende besturen en particulieren. Het kapitaal daarvan vermeerderde met ƒ2,400 en bedroeg 19,100. Aan 8 weduwen waren uit de renten uitkeeringen gedaan. In de kunstzaal was weder een aantal fraaije kunstwerken ter bezigtiging gesteldwaarvan de zuivere opbrengst ten voordeele van bovengenoemd fonds bedroeg eene som van l,951.07j Aldaar werden in het geheel aangekocht 42 kunstwerkentegen een geza- mentlijk bedrag van ƒ8,705. GRONINGEN30 Jannarij. Dezer dagen is voor den burgerlijken stand te Ten Boer aangegeven een kindte Woltersum geboren waarvanbehalve de oudersniet slechts de vier grootouders maar ook de vier overgrootouders nog in leven zijn. Te Appingedam heeft, naar men zagt, de mandemaker Visscher het ongeluk gehad van aan een zijner kinderen, een lief meisje, in plaats van wormkruidkraanoog in te gevenwelke beide voorwerpen hij onvoorzigtig genoeg naast elkander had liggen het meisje is na hevige pijnen overleden. Op den 25sten is in de gemeente Oldckerk zekere arbeidersvrouwvan een meisje bevallendat handen noch armen en aan ieder voet slechts vier teenen heeftoverigens is het een lief kind en gezond. Het blijkt dat het verhaal van een afschuwelijken moordgepleegd op «zekere meid, bij eenen boer op den Pruissischen polder uitbesteed" en die 700 uit de loterij getrokken badte Winschotenwaaruit men het aan j het Handelsbl. had gemeldniet bekend wasen dat de uitvlugt des inzenders dat de Pruissiselie polder, niet, «tusschen de Nieuwe Schans en Bonde," j maar «omstreeks Koblentz" zou liggen, ten eenenmale leugenachtig is. EN«ELANB. LONDEN29 Januarij. In een schrijven nit Rome aan het dagblad de Times gerigt, wordt de aanstaande abdicatie des Pausen als niet onwaarschijnlijk voorgesteld. Reeds vroeger, tijdens zijn verblijf te Portici, zou hij zijn voornemen, om te abdi ceren, aan dc Kardinalen te kennen hebben gegeven, doch destijds door hen zich hiervan hebben laten terugbrengen. In hetzelfde schrijven wordt nog gemelddat de Kardinaal Antonelli bezig is met liet opstellen van een stuk waarin hij de onlangs genomen maatregelen tot herstel der Katholieke hierar chic in Engeland uiteenzet en tracht te regtvaardigen. Dit geschrift zou het licht zien bij de opening van het parlement. FRAHHRIJS, PARIJS30 Januarij. De President heeft 24 paarden van weelde doen verkoopen en een 30-tal bedienden ontslagen, waaruit men opmaakt, dat hij van de dotatie-wet heeft afgezien. In het afgeloopene jaar heeft, zoo als men weet, hier ter stede eene vereeniging plaats gehad van hooge geestelijken die de ondergeschikte geeste lijken en priesters hadden aangespoord, om zich niet te mengen in staatkun dige twistenmaar het werk van liefde en vrede voort te zetten't welk bun bij uitnemendheid is opgedragen. De Aartsbisschop van Parijs, de Heer Sibour, heeft, naar aanleiding daar van, een zeer breedvoerig mandament uitgevaardigd, waarbij hij de geeste lijken in zijn kerspel vermaant, om deze lessen niet uit het oog te verliezen. De staatkundige vormen hebben alleen betrekking tot de Kerk, in zoo ver zij overeenkomen, of strijdig zijn met het Evangelie. Staatkundige vormen zijn alleen niet toereikende tot bevordering van het geluk der volkeren; het Christendom is uitsluitend in staat, om op den duur het lot der arbeidende klassen te verbeterenen eene natie in het genot te stellen van welbegrepene vrijheid en waarborgen van geluk en welvaart. De geestelijke welke zich mengt in staatkundige aangelegenhedenhervormt de Kerk in eene vertegenwoordigende Kamerhet altaar- in eene tribuneen maakt inbreuk op de heilige belangen der godsdienst. De Aartsbisschop wijst op de rampen, welke zijn veroorzaakt door de staatkundige twisten en de verdeeldheid, welke de staatkunde steeds onder het volk opwekt. Zij, die broeders behoorden te zijn, beschouwen elkander dientengevolge als doods vijanden, en de geestelijke zou mitsdien aan zijne verpligting te kort doen; hij zou God verloochenen, ingeval hij deel nam aan den strijd, die een ge volg is der mensclielijke staatkunde. Op dien grond spoort de Aartsbisschop zijne geestelijkheid aan, om zich bij de verkiezingen op den achtergrond te houden, en verbiedt liij hen, om zich als candidaten te stellen voor de Wetgevende Vergadering. Ieder toch, die als Afgevaardigde optreedt, moet zich aan eene partij aansluiten, 'twelk vooral de geestelijke behoort te vermijden. Verder acht hij het beneden den geestelijke te schrijven in de dagbladen. Daarin toch wordt dagelijks met hardnekkigheid een staatkundige twist ge voerd en indien de godsdienst in dien twist wordt gemengdstaat zij steeds op den achtergrond, en wordt zij slechts als een hulpmiddel gebezigd, naar gelang zij al of niet te pas komt. Dit is geheel strijdig met de waardigheid der godsdienst en harer bedienaren. Na in het breede te hebben betoogd, dat de Kerk bepaaldelijk den leerling van Christus voorschrijft, om niet te behooren tot eenige partijopdat hij niet moge zijn de vijand van iedereen- bezweert de Aartsbisschop zijne ondergeschikte geestelijken, om steeds onpartijdige getuigen te zijn van den strijd, die wordt gevoerd, en niet af te dalen van den Heiligen Berg, dan om woorden van verbroedering en liefde te spreken; om vrede te bevorderen; tranen te droogen en te zegenen. SPANJE. M ADRID 17 Januarij. Het officiële dagblad der hoofdstad bevat de mededeeling door den Heer Bravo MurilloPresident van den Raad van Ministers en Minister van Finan- tien, aan den Senaat en in de Kamer der Afgevaardigden gedaan, nopens de beginselen van het nieuwe Kabinet. In de zitting van den Senaat heeft hij omtrent de regeling der buitenlandsche schuld gezegd: «De Regering acht zich in de volstrekte noodzakelijkheid om aan de Cor tes een ontwerp aan te bieden, betrekkelijk de regeling der schuld. Dat ontwerp is reeds plcgtig aangekondigd, en wat mij aangaat, indien omtrent een dusdanig onderwerp het aannemen van personele verbindtenissen moge lijk warezoude er voor mij in het bijzonder eene zoodanige bestaanten gevolge van de maatregelendie onder mijn bestuurals Minister van Finan- tienzijn openbaar gemaakt. Doch dit is van veel minder gewigtdan het belang der zaak zelve en hetgeen wordt geëischt voor de eer en waardigheid van Spanje." In de zitting der Afgevaardigden is voorts door den Heer Bravo Murillo verklaard «Ik zoude niet, zonder aan mijne eer te kort te doen, de regeling der schuld kunnen veronachtzamensedert er een ontwerp van wetonder mijne handteekeningin bet licht is verschenendat reeds was voorbereid om aan de Cortes in de vorige zitting te worden onderworpenen almede onder mijne handteekeningen bij een besluit der Regeringhet voornemen is aangekon digd geworden, om hetzelfde ontwerp in de volgende zitting der Cortes aan te bieden. Het is een pligt van eer voor Spanjehet is eene noodzakelijk heid, welke niet kan uitgesteld worden, en voor mij is het zelfs eene per sonele verbindteniswelke mijne ambtgenooten als de hunne hebben aan genomen omdat zij dezelve beschouwen als eene heilige verbindtenis van het gouvernement. Binnen weinige dagen zal ik het ontwerp van wet tot rege ling dezer zaak aan de Cortes aanbieden." WITRTEMBERG. De Regering heeft van den Vorst von Th urn en Taxis het regt om brie ven te vervoeren en paardenposterij te houdenna lange onderhandelingvoor ƒ1,300,000 gekocht. Van oudsher had die Vorst hel uitsluitend regt van de brieven- en paardenposterijhetgeen belette om die meer ten voordeele der ingezetenen in te rigten. §AK§EN. DRESDEN, 28 Januarij. Gisteren heeft de Eerste Kamer een belangrijk besluit genomen hetwelk men, na al wat voorafgegaan was, naauwelijks had kunnen verwachten. Zij heeft zich met 27 tegen 12 stemmen vcreenigd met het door de Tweede Ka mer aangenomen voorstel betrekkelijk de invoering eener volksvertegenwoordi ging bij het BondSbestuur. Alleen heeft zij daarbij een amendement aange-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2