ücjtiisflje öcljoituilutrij. TEllEESICDE STATE». De uitbreiding der stad New-York in de laatste jaren is verbazend. In. 1840 bevatte zij GO,489 inwoners, wier vermogen men schatte op 24 mill- dollars, thans telt zij, volgens officiële opgaven, 750,000 inwoners met een. vermogen van minstens 256 mill, dollars. Sedert 1820 is New-York begon nen bare mededingster Philadelphia, dat thans 330,000 inwoners telt, voorbij te streven. Wanneer het reusachtige-ontwerp van Benson-, om een'ijzeren spoorweg naar de Stille Zuidzee te leggen, eens uitgevoerd zal zijn-,, dan zal New-York weldra de hoofdstapelplaats van den wereldhandel worden. Het ontwerp van dezen kolossalen spoorwegdie het westen met Oregon en Calk fornië" zal verbindenis thans aan het Congres aangeboden. Deze spoorweg zou van St Louis op de grenzen van den staat Missouritot naar St. Fran cisco, duizend mijlen lang zijn, waartoe volgens Benson's ontwerp, op zijn minst 150 duizend morgen lands gevorderd worden. Langs dien weg zou men in veertien dagen van Liverpool naar China kunnen reizen. Het Con gres zal waarschijnlijk deze onderneming in gunstige overweging nemen. AKADEMIE-IIIEIIWS. sitiede Heer BrolTerio heeft voorgestelddat de Kamer een Wetsontwerp over het verbeurd verklaren der geestelijke goederen zou voordragen. Daarop heeft, het Ministerie de verbeurdverklaring der geestelijke goederen een even onslaat- kundigen als heilloozen maatregel genoemdofschoon zij eene billijke verdce- ling van de inkomsten der geestelijkheid als wenschelijk oordeelde. Tot dit laatstgenoemde doel werd dan ook eene Commissie benoemd, welke een voor stel ten dezen aanzien zal doen. De toelichting van het Ministerie is door de Kamer wel opgenomen, en de Heer Brofferio heeft zijn voor-stel ingetrokken. In de laatste dagen van December stierf in de Abruzzen de honderd en een jarige Italiaansche schilder Nicola Ranieri, die gedurende zijn geheelc le ven geen wijn of sterken drank gebruikt had, en tot zijnen dood toe zijn sterk geheugen en een opgeruimden geest behield. PKÜISSEN. BERLIJN, 21 Januarij. Bij gelegenheid van het diner na het krooningsfeest, hragt de Koning den toast uit: Ik verzoek n mijne Heerenuwe glazen te vullen en die in drie teugen te ledigen. De eerste geldt het verledene -den tijd toen het volk en de Vorsten van Pruissengetrouw met elkander vereenigdzoo veel groots hebben tot stand gebragt. De tweede geldt het tegenwoordige en vooral mijn leger, hetwelk getoond heeft, dat de schadelijke invloed van 1848 de natie niet in het hart heeft aangetast, hij geldt umijne Heerenwelke ik met orde- en eereteekenen versierd, liet genoegen heb aan mijne tafel te zien. De derde geldt de toekomst. Weinigen onder ons zullen wel over 50 jaren nog in leven zijnmaar allen zullen wel wenschendat zij de meest onver mengde zegeningen brengen over mijn Koninklijk Huis en mijn edel volk. Aldus mijne Heeren Het voorledenehet tegenwoordigede toekomst De Generaal-Veldmaarschalk Vrijheer von Muffling overleed den 15'lcn dezer te Erfurt, in den ouderdom van 76 jaren. Uit de geschiedenis kent men hem door zijne roemrijke deelneming aan verschillende veldslagen in welke Duitschland zijne onafhankelijkheid van het Franschejuk heroverde, en door zijne bemiddeling van den vrede tusschen Rusland en de I'orte ten jare 1829. Ook heeft hij zich door zijne geschriften over de krijgskunde verdienstelijk gemaakt. BADE». De Tweede Kamer heeft het ontwerp van wet, wegens het sluiten eener leening van 5 millioenbijna met eenparigheid van stemmen aangenomen. De Regering had over de 6 millioen aangevraagd, doch de vertegenwoordi gers meende dat door de toegestane som in al de behoeften der schatkist zou kunnen voorzien worden. HESSEN. KASSEL, 18 Januarij. De buitengewone Stendcnvergadering van het Groot-IIcrtogdom is lieden namens den Groot-Hertog, door den Minister von Dalwigk met de volgende aanspraak geopend «Mijne Heeren! Z. K. II. de Groot-IIcrtog heeft mij bevel gegeven, om de tegenwoordige buitengewone Stendcnvergadering te openen. De gebeurtenissenwelke de Staatsregering genoopt hebben eene verga dering bijeen te roepen, in welke, beter dan het bij verkiezingen met alge meen direct stemregt mogelijk was, de wenschen en belangen van het con servative gedeelte der bevolking vertegenwoordigd zullen zijn, waren van den meest gewigtigen aard. Zij lieten alleen de keuze, om óf het monarchaal beginsel te laten varenden Staat zelf en met hem het bestaan zijner bur gers aan de rampzaligste heerschappijde willekeur der factiënprijs te geven, óf om gebruik te maken van het regt der noodweer, waarmede eene wijze wetgeving voor zulke buitengewone gevallen ook nog uitdrukkelijk het opperhoofd van den Staat bekleed heeft. »De eerste schitterende voldoening viel der regering te beurt, door den tot dusver ongekenden ijver waarmede men de willekeurig geweigerde belas tingen bleef betalen. Eene verdere voldoening verwacht de regering van umijne Heeren terwijl zij u wets-ontwerpen ter goedkeuring voorlegt, bestemd om de vroeger zoo uitstekende orde in de iinantien van het Groot-Hertogdom op nieuw te bevestigen en aan de revolutionnaire aanvallen op de monarchale constitutie des lands krachtiger dan tot hiertoe mogelijk was, het hoofd te bieden, met name door eene doelmatige wetgeving op de drukpersalsmede door voor schriften tot verzekering van eene onpartijdige onafhankelijke regtshedeeling en tot invoering van eene zelf handelende doelmatige administratie. »Hct waren de Hessische wapenen die niet lang geleden aan de overmag- tigc gewelddadige revolutie een onverwinnelijk bolwerk in den weg stelden. Onze taak is het nu, aan ons Duitschc vaderland te toonen, dat het Groot- Hertogdom Hessen ook in het bestrijden der anarchie met de vreedzame wa penen der wetgeving, in het scheppen van inrigtingen, welke de openbare veiligheid en de daarmede zamenhangende belangen der afzonderlijke burgers even krachtig verzekeren als de burgerlijke vrijheid, eene der eerste plaatsen bekleedt onder al de Staten van Duitschland. »De Staatsregering zal eindelijk trachten om door naauwgezette naleving der wettendoor werkzaamheid en kracht te beantwoorden aan hetgeen gij mijne Heeren, en het land te regt van haar mogt verwachten. »Zij zal vooral daar, waar zij voor 'slands belangen te waken heeft, nooit vergeten op welken rang Hessen, steunende op zijn goed regt en op de hou ding van zijn volk, geroepen is aanspraak te maken. »In naam des Groot-Hcrtogs verklaar ik de tegenwoordige buitengewone Stendenvergadering geopend." PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE IIOOGESCHOOL. Den 20stcn Januarij de Heer G. F. Essers, van Samarang, in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimende Modis acquirendi dominii originariis. KERKNIEUWS. AMSTERDAM21 Januarij. Heden heeft de Brcede Kerkeraad het vol gend drietal Predikanten gevormd: Rutgers v. d. Loeft, Theol. Doctor te Ley denSluiter, te Vlaardingen, en Brocdelet, te Gouda, en daaruit beroepen Ds. II. H. Sluiter. De Doopsgezinde gemeente te Kampen heeft tot Leeraar beroepen D3. J. Sybrandiin de Beemster. AU YEHTENTIEN. Getrouwd: JAN JACOB van den BROEK, Beroepen Predikant te Welsum en Leyderdorp 23 Januarij 1851. JOHANNA CARP. Heden verloste voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, ANTJE van der MARK, geliefde Echtgenoote van Leyden 20 Januarij 1851. J. B. ONNEKINK. De Ondergelcekende betuigtmede uit naam zijner Familiezijnen harte- telijken dank, voor de deelneming, bij de bevalling zijner Echtgenoote. Leyden, 24 Januarij 1851. C. F. HAZENBERG. De Ondergcteekende brengt bij deze haren opregten dank, voor de menig vuldige blijken van deelneming, haar bij het overlijden van haren Echtge noot betoond. M. E. TEUNLSSEN. Geb. van Veen. Dingsdag den 28J|CI1 Januarij' 1S51. De Directie van den Amsterdamschen Schouwburgbij hare wederverschij ning in Leydenaan hare eerste Voorstelling eene zeldzame verscheidenheid willende bijzetten, heeft niet geaarzeld daarvoor eene belangrijke opoffering te doendoor het geëerde Publiek met de veel omvattende Kunstvcrrigtingen van den Ridder WIJALBA FRIKELbekend te maken. Zullende deze Voor stelling bestaan uit JDe GotttltnnlierDrama in 5 Bedrijven, naar het Fransch, VAlchimistevan Alexander Dumas, in Nederduitsche Verzen over- gebragtdoor A. van der IIoop Jr. Zn. Costumes naar opgaaf van den Wel.-Ed.-Gcstr. Heer C. rochussen, Ridder der Orde van den Nederland- schen Leeuw. Gevolgd door een Groot Toovcrtoonecldoor den Ridder WIJALBA FrJKEL. De Voorstelling zal geopend worden met Eene Welkomstgroethet Leydsche Publiek toegezongen, en uitgesproken door den Heer L. J. Veltman. Aanvang ZES ure. Plaatsen kunnen besproken worden aan den Schouwburg, Maandag en Dingsdag van 10 tot 1 uur. Mren REGENTEN der R. C. ARMEN en WEEZENhebben de eer ter kennis te brengen van hunne daarbij belanghebbenden Sladgenootendal op Maandag 11., de iBevcnde Uilloling- van het renteloos voorschot, ten behoeve hunner Administratie, heeft plaats gehad, waarbij zijn Uitgeloot de navolgende N03. als: 14, 22, 36, 47, 49, 526581 9294, 139, 146, 147, 149, 153, 161 170, 172, 180 en 187, waarvoor de Gelden tegen intrekking der Aandeelen, aan de woningen der respective Houders, zullen worden bezorgd. Mren Regenten voornoemd, Leyden, 23 Januarij 1851. Namens dezelve, v. IIEESPresident. K LAVERWIJDENLoco Secr.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3