MIDDELBURG, 20 Jannarij. Zaturdag 11. werd alhier, hij akte, verleden voor den Notaris M1'. A. E. Silïléopgerigt eene naamlooze vennootschaponder de benaming van Zecuw- sche maatschappij voor meekrap bereidingten doel hebbende het invoe ren eener verbeterde bereidingswijze van meekrap in Zeelanddoor middel van stoomfabrieken. Gezegde maatschappijwaarvan de statuten aan den Koning ter bewilliging zullen worden gezondenzal worden bestuurd door twee Commissarissen onder toezigt van drie Hoofd-Commissarissen. Het gemeenschappelijk kapitaal is vastgesteld op ƒ300,000, in aandeelen op naam van 1000 ieder, waarin reeds voor eene som van 220,000 is deelgenomen. Tot Commissarissen zijn benoemd de Heeren I. G. J. van den Boschte Wilhelminadorpen J. C. Kakebeekete Goestot Hoofd-Commissarissen de Heeren W. Suermondt Bz., te Rotterdam, Mr. C. A. Fokker alhier en Jhr. AVr. D. de Jonge te Zierikzee. De eerste der op te rigten fabrieken zal worden gesticht te Wilhelmina dorp, en den naam voeren van Zeeland. KUITEKLANDSCHE DERIGTEiV. E1VGELAND. LONDEN, 20 Januarij. De Economist heeft eene berekening uitgegeven, dat de bevolking van Groot-Brittannië die thans 29 millioen bedraagt, in 1801 ruim 15 millioen was en in 1700 slechts 8 millioen. Die 15 millioen in 1801betaalden 63 millioen belastingenterwijl in 1850 29 millioen die volgens die even redigheid ruim 122 millioen zouden moeten opbrengenslechts 50 millioen betalen. Sedert 1800 heeft Engeland bij zijn grondgebied in Europa 10 eilanden gevoegd met 350,000 zielen; in de West-Indië 130,000 in Afrika behalve de laatste overwinningen op de Kaffers 300,000. Sedert 1800 bezit het in Nieuw-IIolland eene bevolking die thans op 300,000 moet geschat worden. In Azia telt het in de O. I. Bezittingen en het eiland Hongkong wel 100 millioen onderdanen. AVat de nijverheid en den handel betreft, is sedert 1801 de invoer driemaal en de uitvoer achtmaal meer geworden en zijn de voortbrengselen tienmaal meer. Onlangs zag men weder een treffend bewijs dat de zucht om den menseh te beschermen sommigen bonden als ingeschapen schijnt te zijn. Zeker zeekapiteindie van Maidstone naar Rochester wandeldewerd onver hoeds door twee mannen aangevallen, een van welke hem een zoo hevigen slag op het achterhoofd gaf dat hij bedwelmd nederstortte. Toen hij weder bijkwam, zag hij een grooten hond, van Ncwfoundlandsch ras, de rooversaan vallen en op de vlugt drijvenwaarna het dier tot hem kwamaan zijne voeten ging liggen, en hem tot zijn huis te Rochester trouw vergezelde, waar hij hem opnam en goed verzorgde. Maar toen de Kapitein den vol genden morgen opstond was de hond, dien hij nooit te voren gezien had, verdwenen, en sedert beeft bij niets meer van hem vernomen. Naar deze stad wordt uit New-York, voor de Tentoonstelling vervoerd, een geweldig groot stuk zinkerts, van zuivere roode kleur, hoedanige slechts in Sussex-County in Ncw-A'ersey gevonden wordt. Te Dublin overleed onlangs een man in de diepste armoededie zich te voren een' grooten naam gemaakt en een groot fortuin verworven had, door violen te vervaardigen, welke hij voor niet minder dan tegen 10, 15, 20 en 30 verkochtnamelijk de bekende Mac-Intosh van wiens violen Paganini het meeste werk maakte. In de laatste jaren had hij zich in eene denkbeeldige wereld opgesloten en de eeuwigdurende beweging trachten op te sporen waaraan hij al zijne middelen heeft ten koste gelegd. Te Kirkaldy bezigt een fabrickant muizen om garen te spinnen. De machine wordt op de wijze der straf-trcemolens in beweging gezet en is zoodanig ingcrigtdat eene muis dagelijks 100 a 12G draden kan spinnen. Om dit te bewerkstelligen moet het diertje 10 j mijlen loopen. Met haver meel gevoed verdient iedere muis 7 sh. 6 p. in het jaar. Trekt men van deze som 1 sh. af voor reparatie der machine en 6 p. voor kost (de muis verbruikt voor eene halve penny meel in 5 weken)alsdan geeft het werk van iedere muis eene zuivere winst van G sh. 'sjaars. De fabrickant heeft thans een hnis gebuurd, waarin 10,000 muizenmolens, het vereischte getal oppassers en ook ccnige honderd toeschouwers kunnen geplaatst worden. De fabriekant rekent op cenc jaarlijksche netto winst van 2500 BELGIS. BRUSSEL, 21 Januarij. De Ministeriele krisis alhier heeft spoedig een einde genomen. Gisteren bij de opening der zitting van de Kamer beeft de Minister van Binnenl. Zaken kennis gegevendat de Koning het verzoek om ontslag van den Generaal Brialmont als Minister van Oorlog had aangenomen, en dat hij Minister van Binnenl. Zaken inmiddels met het departement van oorlog belast was. FRANKRIJK. PARIJS21 Januarij. Het regeringsblad van gisteren kondigt aandat de gezamenlijke Ministers hun ontslag van den President gevraagd en ontvangen hebben, en dat zij zich met de afdoening van zaken zullen blijven belasten, tot dat hunne opvolgers benoemd zijn. «Eerst gisteren avond," zegt ecu bijzonder berigl uit Parijs van een dik werf goed onderrigte zijde, «heeft de Voorzitter er toe besloten om aan zijne Ministers het gevraagde ontslag te verlcenen." Tot op dat oogenblik bad bij verklaard dat bij zijn kabinet niet zou veranderen ten gevolge van eene za- menspanning, die hem niet duidelijk kon aanwijzen aan welken kant zich de ware meerderheid bevond. Daar echter onderscheiden leden van het sedert acht dagen benoemde kabinet, volhardden in hun voornemen om af te treden, en verklaarden dat zij het beneden hunne waardigheid achtten, zich aan ver dere nederlagen in de vergadering bloot te stellenzoo heeft de President zich gisteren avond genoodzaakt gezien om in eene nieuwe verandering van Minis terie toe te stemmen. Den geheelen dag was nog onderhandeld tusschen do Ministers van Binnenl. en van Buitenl. Zaken. De Heer Drouyn de Lhuys was de eerste geweest, die verklaarde dat hij na het votum van Zaturdag zijne portefeuille voor geen prijs ter wereld langer wilde behouden. De Heer Ba- roche had van zijnen kant aan den President te kennen gegeven dat hij niets liever verlangde dan in het Ministerie te blijven, maar dat in dit geval ook geen der overige leden zijn ontslag moest nemen. Alen denkt dat de President in de onzekerheid [omtrent de houding der parlementaire partijenzijne nieuwe Ministers kiezen zal uit de 286 leden, die tegen het voorstel van den Heer de Sainle-Beuve gestemd hebben, en eigenlijk de ware meerderheid uitmaken. Ook het bekende orgaan van het Elysée, de Constitutionneldrukt het gevoelen uit, dat de nieuwe Ministers uit de 28G leden gekozen zullen wor den, die zich tegen het bedoelde voorstel verklaard hebben. Het Journal des Débats noemt ook den uitslag van Zaturdag jl.de vrucht eener zamenspanning en zegt dat het niet dan noodlottige gevolgen kan hebben voor bet parlementaire gouvernement, dat laatste plechtanker der orde, dien laatsten troost der welgezinden, die niet bij het despotismus be scherming willen zoeken tegen de anarchieEen van beidenóf het parle mentaire gouvernement is niets, óf het is de regering der meerderheid. Zoo dra men nu tot de kunstgreep van zamenspanningen zijne toevlugt neemt, dan wordt de meerderheid eene logen. De stemmen worden vereenigd, ter- wijl de gevoelens met elkander in strijd zijn. Er ontstaat eene getals meer derheid, maar geen staatkundige meerderheid. Door zich te vereenigen ver krijgen de minderheden de bovenhandmaar alleen om te vernietigenzelve bandelen kunnen zij niet, en beletten anderen te handelen. Zij werpen Ministerien omver, maar kunnen zelve geen Ministerie tot stand brenn-en. De Heeren Thiers, Berryer, Cavaignac, zijn er in geslaagd om het Minis terie te doen vallen. Maar laat nu die zamenspanningdie toch zoovele uit stekende mannenberoemde redenaars, gewezen Ministers en voortreffelijke Generaals in baar midden telteen kabinet vormen uit de elementendie haar thans de meerderheid verschaft hebben? Om een Ministerie te verkrijgen zal men het moeten zoeken bij de minderheid, niet bij degenen die over bet kabinet gezegepraald hebben, maar bij de overwonnenen. En wie zegt ons dat bet nieuwe kabinet, hoe dan ook zamengesteldniet weldra eene nieuwe zamenspanning tegen zich zal hebben? AArat zal niet de uiterste linker zijde kunnen uitrigtcn, als zij zich met hare 200 stemmen nu eens aan de ëénc, dan weder aan de andere partij aansluit? Het parlementair gouvernement kan slechts bestaan door den steun der openbare mcening; verliest het dien, dan zullen de uitwendige vormen niet meer wezen dan een zielloos lijk, of een werktuig in de hand van liet despotismus. De AVctgevendc A'ergadering heeft heden met 45G tegen 196 stemmen het voorstel van wet aangenomen omtrent het uitoefenen van lijfsdwang tegen volksvertegenwoordigers. Het lste Art. bevat, dat er geen lijfsdwang tegen een volksvertegenwoordiger zal mogen uitgeoefend worden, zonder bewilliging der AVelgevende Vergadering; art. 2 dat die aanvrage tot bewilliging moet gerigt worden aan den President der Wetgevende A'ergadering en vergezeld gaan van de noodigc bewijsstukkenart. 3 bevat, dat elk vertegenwoordiger, tegenwicn door de vergadering bewilliging tot de uitoefening van lijfsdwang zal worden verleend, zijn ontslag zal bekomen, indien bij niet binnen drie maanden na het verlcenen dier bewilliging bewijstdat hij van dien lijfsdwang ontslagen is. Zoo lang die lijfsdwang voortduurt zal bij niet kunnen herkozen worden. De Prefect van Policie was dezer dagen te weten gekomendat er heime lijk kruid en wapenen is de stad werden ingevoerd. Alen hield naauwkeurig bet oog op ecnigc verdachte personen en slaagde er eergisteren in twee lieden in hechtenis te nemenop het oogenblik dat zij eene zware kist droegen waarin zich kruid, patronen en vuurwapenen bevonden. Gevangen genomen hebben deze dragers nog verschillende inlichtingen gegeven over andere bc- waarplaatscn van wapenen. Daar de Tuillericn niet bewoond wordenheeft er zich een legio rat ten gevestigd, the vele verwoesting aanriglten. Gisteren heeft men de jagt tegen dat ongedierte begonnen en in een paar uren tijds omstreeks 900 van kant gemaakt. De Bibliotheek dezer stad zal met eene belangrijke verzameling van 4000 boekwerken verrijkt worden, die voornamelijk op de Amerikaanschc wetgeving en geschiedenis betrekking hebben en in Amerika geschreven zijn. De beruchte Loudais is onlangs door het Hof van Assises van Ornc, tot 40 jaren dwangarbeid gevonnisd, zoodat die menseh, thans 31 jaren oud, wegens verscheiden gepleegde misdaden tot 111 jaren gevangenis is ver oordeeld. SARDINIË. TURA'N, 16 Januarij. In de zitting van gisteren heeft de Kamer over het wetsontwerp betreffende de belasting op de goederen der doode hand gehandeld. Het hoofd der oppo-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2