stadswege, tocli nog in sommige gezinnen groote behoefte gevoeld, vooral ten gevolge van den volslagen stilstand der kust-visscherijen ware het alzoo te ,y wenschen, dat het edele voorbeeld van al de leden van het Koninklijk gezin, dat zoovele weldaden verspreidtook door alle vermogenden werd gevolgd. Handelsbl. AMSTERDAM18 Januarij. In de zitting van den Stedelijken Raad van gisteren is Dr. Voorhelm Schnecvoogteerste geneesheer in het Buiten Gasthuis, benoemd tot buiten gewoon Ilooglceraar in de Geneeskunde aan het Athenaeum Illustre alhier. De betrekking van den bekwamen Geneesheer tot het Buiten-Gasthuis blijft intusschen dezelfde. Aan de Schagerbrug, in de Zijp, in Noordholland, is den 15den een arend geschotendie eene vlugt had van 2 Ned. el en 8 palm. I!UITELiVVl)SC 11K BERlGTEiY. BELGIË. BRUSSEL, 19 Januarij. De Kamer van Afgevaardigden had de beraadslagingen geopend over de begrooting van oorlog over 1851. Vergeleken met het vorige jaar, biedt de bcgrooting eene vermindering aan van 416,000 fr. Ten gevolge echter van een verschil met den Minister van Oorlog, hebben de andere Ministers hun ontslag gevraagd. De Kamer van Afgevaardigdenheeft toen hare beraad slagingen over de bcgrooting geschorst. Onze industriëlen beijveren en spannen zich in om waardiglijk ver tegenwoordigd te zijn. België zal op de wereld-tentoonstelling te Londen eene onderscheidende plaats erlangen zoowel door het aantal der tentoonstellen den ten getale van 1500, als door de pracht der artikelen welke het voort brengt. Zoo heeft de Heer van Ilallefabrijkant in gouden borduurwerk alhiereen kunststuk vervaardigd dat in rijkdompracht en uitvoering al les overtreft, wat men tot dusver van dien aard heeft kunnen zien. Voorts zullen er zijn in hout gesnedene beelden, door den Beeldhouwer 4V. Gcefs, en geschilderd door Schaefkens van Maastricht; ineen glazen kast van palissander-houtZ. II. Paus Pius IX, in groot kostuum, waarvan het geheel op eene waarde van 50,000 fr. wordt geschatSt. ThomasBis schop van Canterburyin kostuum rijk geborduurdovereenkomstig den tijd waarin hij leefde (jaar 1370); de Kardinaal Wisemande Kardinaal Richelieu en de Kardinaal Sterckx. De innerlijke waarde dezer voorwerpen wordt geschat op eene som van 150 a 200,000 francs. Ten gevolge van het uit het spoor raken van het spoorrijtuig, is de treineergisteren uit Parijs vertrokken8 uren te laat hier aangekomen. Ongelukken zijn er niet door voorgevallen. Een klompenmaker, te ErcmbodeghemP. J. Cardon, 83 jaren oud, is op nieuwcjaarsdag zijne zegenwenschen bij zijne petemoei, Maria de Neve, oud 101 jaren gaan aanbieden, en kwam zeer verheugd bij zijne vrouw met een peperkoek, die bij van zijne petemoei ten geschenke had gekregen, te huis. Ilij is reeds 53 jaren gehuwd geweest en heeft een 40-tal kinderen en kleinkinderen. FRMHBIJK. PARIJS19 Januarij. In de zitting der Nationale Vergadering van den 1 Tdcn hebben de Ileeren Baroehe. Thiers en de Generaal Changarnier het woord gevoerd. De Heer Baroche is herhaaldelijk in zijne rede gestoord. Hij heeft ronduit verklaard, dat het denkbeeld eencr herstelling van het Keizerrijk even ver als die van een' der beide takken van de Bourbons, bij de Regering verwijderd was. De Generaal Changarnier is hij bittere uitvallen tegen het Elysée zeer toegejuicht. Hij beschuldigde het van ondankbaarheid, en verklaarde, dat men wel zijn' degen tot rust had veroordeeld, doch dat die niet gebroken was, en dat het land dien in den nood zou wedervinden. De Heer Thiers heeft een overzigt gegeven van zijn gedrag sedert de omwenteling van Februarij. Hij ver klaarde, dat hij en zijne vrienden, na krachtige medewerking aan de uit voerende commissie verleend te hebben, en daarna aan den Generaal Ca- vaignac, om de gematigde partij niet te verdeelen, op de stembiljetten den naam Napoleon Bonaparte gesteld hebben. In hunne betrekkingen met het nieuwe gezag, hebben zij steeds geweigerd, deel van het Ministerie uit te maken. Vervolgens heeft de Heer Thiers gewezen op de opofferingen, welke hij en zijne partij aan de openbare rust gebragt hebben. Daarna deed hij onderscheidene verwijten aan liet Elysée. Hij eindigde zijne rede met te doen uitkomen, dat in den strijd, tusschen de twee Staatsmagten ontstaan, zij, welke terug trad, verloren was; dat hij geloof hechtte aan de gegevene ver zekeringen, dat men niet naar liet Keizerschap wilde streven, maar dat, indien de vergadering zich in hare magt liet fnuiken, er alsdan eene enkele staatsmagt overbleef; dat het er dan weinig toe deed, welken naam men daaraan zou geven, want dat alsdan het Keizerrijk gevestigd was. Ook deze rede werd toegejuicht. Gisteren is in de Wetgevende Vergadering met 417 legen 278 stemmen een door den Heer de Sainle Bcuve voorgesteld amendement op het voorstel der Commissie aangenomenhetwelk aldus luidt De vergadering verklaart, dat zij geen vertrouwen in het ministerie stelt, en gaat over tot de orde van den dagwaarop de gezamenlijke Ministers zich terstond na de zitting bij den Voorzitter der Republiek hebben ver voegd en hun ontslag gevraagd. Men maakt allerhande gissingenwat de Voorzitter nu zal aanvangen. De administratie der financiën heeft den vergelijkenden staat der ont vangsten, omtrent de directe en indirecte belastingen, over het jaar 1850, met dien van 1848 en 1849 bekend gemaakt. In vergelijking met het jaar 1848 toont het jaar 1850 eene vermeerdering aan van 61,482,000 fr. en met het jaar 1849, eene vermeerdering van 36,529.000 fr. Naar de groote Tentoonstelling te Londen, wordt door eene glas-fabriek eene uitmuntende Kristallen Karaf gezonden. Zij is van zoodanige afmetin gen, dat drie menschen van gewone grootte, op gewone stoelen en eene tafel van een Ned. el middellijns gezetendaarin gemakkelijk een middagmaal kun nen nuttigenmen klimt in en uit die Karaf door middel eener ladderzij is hoog 3 Ned. ellen, de buik heeft 9 Ned. ellen omvang. De stop weegt 18 en de geheelc karaf 617 Ned. zij kan 857 Ned. kannen bevatten. SPANJE. MADRID 12 Januarij. De berigten omtrent het ontslag van den eersten Minister Narvaez beves tigen zich. De Gazeta van gisteren bevat een besluit van de Koningin waarbij zij hem, op zijn verzoek wegens zijne geschokte gezondheid, ontslag verleentterwijl zij hem haren dank betuigt voor de blijken van trouw welke hij haar gegevenen de uitgebreide dienstenwelke hij in zijne hoogc betrekking aan haren troon en de natie bewezen heeft. De Hertog van Valencia begaf zich onmiddelijk naar de Koningin om haar te bedanken. De andere Ministers haastten zich om insgelijks hun ontslag aan te bieden. De Hertog, niet willende dat zijn naam een hinderpaal voor cenigc nieuwe combinatie zoude zijn, heeft zich op reis begeven om buiten Spanje de rust te zoeken waaraan hij behoefte heeft. Het nieuwe Ministerie is aldus zamengesteldBravo MurilloMinister van Finantiën en Voorzitter; Firmin Artcta, Minister van Binnen!. Zaken; Beltran de Lis, Minister van Buitenl. Zaken; de Generaal Graaf de Mirasol Minister van Oorlog; de Vicc-Admiraal Buslillos, Minister van Marine; Fer nandez Negretc, Minister van Justitie; Gonzalez Romero, Minister van Open bare Weiken. De eerste was Minister van Finaucien met den Heer Narvaezen trok zich onlangs terugomdat men de verminderingen niet wilde toestaandie hij op de begrooting van 1851 wilde maken. Hij is de bevorderaar van het ont werp tot regeling van al de Spaansclic schuld. De overigen zijn bekwame mannen en alle zeer behoudendmaar voorstanders van groote bezuinigingen en verbetering in het beheer der zaken. PRCISSEN. BERLIJN19 Januarij. Gisteren heeft hier de pleglige viering van het honderd vijftigste kroonings- en orde-feest plaats gehad. Bij die gelegenheid heeft de Koning de volgende proclamatie uitgevaardigd »Aan mijn leger! »De omstandigheden, die het vóór twee maanden noodzakelijk maakten tot de bescherming van het vaderland zijne gezamenlijke strijdkrachten op te roepen hebben zoodanigen gunstigen keer genomendat het mogelijk ge worden is op den dagwaarop Pruissen de krooning van zijn eersten Ko ning feestelijk herdenktandermaal een aanzienlijk gedeelte van de oudere soldaten des legers naar hunne haardsteden terug te zenden, en aan hunne gewone bedrijven weder te geven. »Ik kan deze gelegenheid niet laten voorbijgaan, zonder den ijver, waar mede de overgang van het staande leger tot de oorlogsformatie bevorderd is gewordende bereidvaardigheid waarmede hel land zich aan de daaraan verbonden lasten onderworpen heeft, en de blijmoedigheid waarmede de land weer aan de oproeping tot de wapenen gehoor heeft gegeven met betuiging van mijne tevredenheid en dankbaarheid te vermelden. De krachls-inspanningwelk heeft plaats gehadis niet vergeefs ge weest haar gewigt heeft de schaal naar de zijde des vredes doen overhellen vermits zij op nieuw de degelijke waarde des legers, en bijzonder de bruik baarheid en de strijdvaardigheid der landweerdie voor het eerst sedert de roemrijke jaren 1813, 1814 en 1815 in vollen getale opgeroepen was, be wezen en allen twijfel daaraan overwonnen heeft. lk koester het vaste vertrouwendat al degenendie met verlof het vaandel verlatenwanneer zij andermaal moesten worden opgeroepenmet gelijken ijver en oorlogsmoed terug zullen keeren, en dat alle gedeelten des legers door hunne gehoorzaamheid en stipte inachtneming der krijgstucht ook verder zullen trachten daartoe mede te werken, dat het leger blijve wat bet tot dusverre geweest isde vaste steun en de glorie des vaderlands." Het gedeelte van het leger, dat ten gevolge van den aldus aangekon- digden maatregel afgedankt wordt, bedraagt 70,000 man. Omtrent het aannemen der portefeuille van koophandelwordt thans onderhandeld met den Heer LamprechtPresident der Bank. Namens onze Regering zal de Heer Stein naar Londen worden gezon den om de tentoonstelling te bezoeken. Ook velen der overige Duitschc Staten zullen afzonderlijke Commissarissen derwaarts zenden. Uit de Staten der tolvereeniging zullen 1600en uit Oostenrijk slechts 1000 personen aan de tentoonstelling deelnemen. De ijsgang op de WeichselNogat en Memel, was volgens berigten uit Koningsbergen van den 12Jcn dezersedert eenige dagen zeer sterk op sommige plaatsen bad het ijs zich reeds gezet. SLEESIVIJK-HOLSTEIN. De Landsvergadering heeft den 17<lcn hare laatste bijeenkomst gehouden. Nadat eenige loopendc zaken afgedaan waren is het besluit van het Stadhou-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2