LEYDSCHE COURANT?,» "VRIJDAG, 17 JANUARIJ. BIWEXLAXDSCHE BERÏGTEX. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zuturdug Avond. HÖl De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 Januarij. Uit 's Ilertogenhosch meldt men aan het Handelsbladin dato 14 dezer het volgende Op den 7Jcn December 1842 werd te Heusden vermist de Agent van Policie Busken den daarop volgenden dag werd zijn lijk uit de haven opgehaald, waarin men vermoedde dat hij door de duisternis van den avond gevallen was. Geen vermoeden van misdaad aanwezig zijnde werd na de ter aarde- bestelling, de ongelukkige al spoedig vergeten. De knaging van bet geweien heeft echter, nadat 8 jaren verloopen zijn, eene misdaad aan den dag ge- bragtwelke voor een ieder onbekend was. In de Strafgevangenis te Leyden verzocht de aldaar gedetineerde soldaat, Jan Elias Wilkens, een jongeling van nu slechts 23 jaren, om door de Justitie gehoord te worden, ten einde bekentenis af te leggen van eene euveldaad, welke hem drukte, en werkelijk beleed bijdat hij nu 8 jaren geleden en dus in den jeugdigen leeftijd van 15 jaren, te Heusden den Policie-Agent Busken, dien men door ongeluk verdronken achttedes avonds door de duisternis begunstigdin bet water had gestooten en dit wel uit Wraak, omdat gemelde agent hem eenigc dagen vroeger met zijnen stok eenigé slagen had toegebragt. De Officier van Jus titie alhierMr. Pape begaf zich op de kennisgeving van het feitnaar Ileusdenten einde te dier plaatse de zaak te onderzoeken en ten gevolge van dat onderzoek heeft men thans Wilkens al hier in het Huis van Burger lijke en Militaire verzekering overgebragt, ten einde zijne zaak verder te instrueren. Aan onderscheidene scherpregters en hunne adsistenten is eervol ontslag, onder toekenning van wachtgeld, verleend. Voorloopig zullen zij echter tot de uitvoering der Openbare straffen worden gebezigd, terwijl de scherpregters alsdan zullen genieten voor eene doodstraf en het verrigten der kisting van het lijk 18voor het zwaaijen van het zwaard over bet hoofd en andere lijfstraffen 9 en voor enkele tentoonstelling ƒ6, en wanneer zij zich op meer dan een uur afstands van hunne woonplaats moeten verwijderen, voor i-eis- en verblijfkosten is eens ƒ18, terwijl aan de adsistenten, zoo hunne hulp mogt noodig zijn, zal worden toegelegd, in geval van doodstraf en de kisting van het lijk ƒ6, bij lijf- en 'ontêerendè straffen 3 en voor reis- en verblijfkosten in eens ƒ10. In de Utr. Cour. vindt men eene aankondiging van bet Stedelijk Be stuur waarbij de ingezetenen worden aangemaandom de poppen en rup sennesten uit dé hoornen enz. Ie doen halen, en die te doen verbranden, op boeten bepaald bij art. 471 van het Strafwetboek. Ook in onze stad en omstreken merkt men in boomen en heggen dit jaar zeer veel rupsen-nesten, op welker uitroeijing men ook hier bedacht is. De Afdeeling der Maatschappij van Landbouw te Rotterdam heeft be sloten om overeenkomstig bet van het bestuur uitgegane voorstelop den gden April e. k. te Schiedam eene Tentoonstelling van vee te houden. 's GR.AVENIIAGE15 Januarij. Z. M. heeft aan het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde te Utrecht ƒ500 geschonken. Bij de Regering is mededeeling ontvangen van een besluit van Z. Sici- liaansche Maj.waarbij de vrije invoer van vreemde kaas in Zijne Staten aan gene zijde der Straat van Messina (Faro) gedurende bet jaar 1851 wordt toegestaan. Dit besluit, gedagteekend den 12{1™ December 1850 te Caserta, luidt aldus: »In aanmerking nemende het thans in Sicilië beerschende gebrek aan kaasteil gèVolge vart den overmatigen uitvoer Van vee gedurende de revo- lutionnaire woelingen Den invoer van Vreemde kaas in dat gedeelte van onze Staten, door mid del van buitengewone beschikkingenbij uitzondering willende begunstigen. Art. 1. De vrije invoer van vreemde kaas wordt toegestaan in onze Ko ninklijke Staten, aah gene zijde der Straat van Messina (Faro), gedurende het geheele jaar achttien honderd een en vijftig." De lieer Duymaer van Twist, Voorzitter van dc Tweede Kamer der Staten-Generaalis in de residentie aangekomem Die komst schijnt echter iiiet in verband te staan met de hervatting van de werkzaamheden der Kamer. - Sedert eenigc dagen worden er in deze residentie onderhandelingen ge voerd, over de vervulling der opengevallene betrekking van Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië. Men brengt daarmede in verband bet voortdurend verblijf van den Heer van Nesbenoemd Vice-President van den Raad van Ned. Indië, de komst van den Heer Duymaer van Twist, enz. Er moeten onderscheidene conferentiën over het bedoelde onderwerp hebben plaats gehad zoowel met die als met andere Ileeren. Tot biertoe moet er echter nog geene benoeming geschied zijn. Men verzekert ookdat er ernstig sprake is van de benoeming van eenen Commissaris-Generaal naar Ned. Indië. Doch iets stelligs is daaromtrent nog niet bepaald. Z. Exc. de Generaal Nepveu wordt morgen in de residentie verwacht, en zal zijn intrek nemen in bet Hotel de l'Europe. Het Comité van Defensie zal in de laatste dagen dezer week, in het locaal van het departement van Oorlog, eene vergadering houden. De Minister van Finantien, in ervaring gekomen zijnde, dat de Aan vraag om Agenten voor eenebij uitgebreide bekendschap zeer winst gevende zaak" enz., welke nu en dan in de dagbladen voorkomt, afkomstig "is van het Hoofdbestuur der Industrie-Compagniegevestigd te Hamburg met het doel om de personenwelke het Agentschap aannemente belasten met de plaatsing hier te lande van de Loten ccner aan die Industrie-Com pagnie verbondene loterij van fabriek-goederendat werkelijk reeds ingezet tenen, door voorgespiegelde voordeelen verlokt, zich met dat agentschap hebben ingelaten en deswege tot. de bij de wet bedreigde straffen zijn ver oordeeld; beeft de ingezetenen gewaarschuwd, om zich te onthouden van alle agentschap voor buitenlandsche loterijenvan welken aard ookaangezien het collecteren of doen collecterendirectelijk of indirectelijkonder welke benaming ook, voor loterijen buiten 'slands aangelegd, zelfs het doen uit geven of verspreiden van eenige berigtenplans of advertentien van zoodanige vreemde loterijen, bij de wet van den 22st™ Julij 1314, op de daarbij be dreigde geldboeten of gevangenisstraf is verboden. Het Stedelijk Bestuur dezer stad bepaald hebbende, dat er in de maand Mei 1851 wederom eene Tentoonstelling van voortbrengselen van lévende kunstenaars zoo wel buiten als binnen dit Rijk gevestigd in deze Resi dentie zal geopend worden, zoo heeft de Commissie van beheer over die Ten toonstelling de volgende bepalingen ter kennisse gebragt van alle maatschap pijen, beoefenaarsvoorstanders en bevorderaars der Beeldende kunsten. Art. I. De Tentoonstelling zal plaats hebben in het locaal der Tecken- akademieop de Prinssessegrachtalhier. Art. II. De Tentoonstelling zal geopend worden den 19den en gCS]0ten den 21stc" Junij 1851houdende de Commissie aan zich de magthaar nog eenige dagen te verlengen. Art. 111. Alle kunstwerken zullen van den 14dcn April lot uiterlijk den 3llcn Mei 1851, 's nachts ten twaalf ure, vrachtvrij, de schilderijen, teeke- ningen en gravures van behoorlijke lijsten voorzien moeten bezorgd worden aan het voormelde locaalgeadresseerd aan de Commissie van beheer over de Tentoonstellingzullende na dien tijd geene voorwerpen hoegenaamdom welke reden of onder welk voorwendsel ook, aangenomen worden. (Deze be paling zal strengelijk gehandhaafd worden.) Art. IV. Men zal Van de afzending der kunststukken moeten berigt ne ven aan den Secretaris der Commissie, bij eenen vrachtvrijen brief, ver meldende zoo wel des inzenders als des vervaardigers naam voornaam en woonplaatsen bevattende voorts eene korte beschrijving der stukkenhet mérk waarmede iedere kist of elk teekenstuk getcekend isalsmededes verkiezendeopgave der koopprijzen van de kunstwerkenwanneer zij het eigendom des vervaardigers zijn. De kunstenaars, die mogtén verlangen hunne werken, bij eene eventuele verloting, daarvoor niet aangekocht te zienworden verzocht daarvan tevens kennis te geven. Eindelijk worden alle buiten dit Rijk wonende inzenders van stukken uit- genoodigd, op te geven een binnen hetzelve gevestigd handelhuis, commissie- kantoor of békend persoonaan een van welke zij het door hen verstrekte wenschcn terng gezonden te hebhen. Art. V. Men zal niet toelaten stukkendie reeds bevorens op Tentoon stellingen bier ter stede geweest zijn, noch kopijen in olieverf naar schil derijen of teekeningen naar teckeningen behoudende de Commissie aan zich de magt, om de ingezondene stukken al dan niet te plaatsen, waarvan die, welke door haar geoordeeld worden niet genoegzaam geschikt, te zijn,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1