LEYDSCHE WOENSDAG, S JANUARIJ. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in liet jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 7 Januarij. Op den lstcn Januarij overleed te Berlijn op 83 jarigen leeftijd de Be roemde lloogleeraar aan de Universiteit aldaar, Dr. II. F. Link, een inan die gedurende meer dan een halve eeuw aan de uitbreiding der Natuurkundige Wetenschappen onvermoeid heeft gearheid, inzonderheid ook door het uitge ven van eene groote reeks van geschriften. Bij zijne veelomvattende kennis in eigenlijk gezegde wetenschappen muntte hij uit door eene grondige studie in oude en nieuwere letterkunde en was niet alleen als geleerde, maar ook als mensch, door allen die hem kenden, hoog geschat. Hij was, onder meerdere andere, ook medelid van de Maatschappij van Wetenschappen te Haarlem. Gedurende de afgeloopen maand December is de w erking der stoomtuigen ter ontlediging van het Haarlemmermeer gedeeltelijk door hooge boczemstanden belemmerd; bet inbrengen der balansen bij den Leeghwater heeft de dienst van dit stoomtuig tot den 24slcn doen ontberenen de herstellingen aan de pompen van den Lynden zijn nog niet geheel afgeloopen. Alzoo is de wa terstand in het Haarlemmermeer in gezegde maand G duim (ongeveer 2[ dm. Rhijnl.) gerezen, zijnde het gemiddelde der waarnemingen op den 31sten be vonden te zijn 2.89 el beneden Amsterdamsch peil, hetwelk aan het einde van de vorige maand in de Staats-Cour. N°. 238 op 2.95 el beneden dat peil is opgegeven. De Commissie tot inzameling van giften voor de Ilollandsche gemeente te Fredrikstad heeft in het geheel 6793.81 ontvangen, en thans bekend gemaakt dat hiermede, volgens de door haar ontvangen berigten aanvanke lijk ruim voorzien is in den nood der gemeente; namens den achtenswaardi- gen leeraar Mcnsinga en zijne gemeente brengt zij den warmsten dank aan allendie op hare roepstem tot hulpezoo ruim offers bragten. Tot lid van de Prov. Staten van Groningen is in plaats van den Heer M'. J. J. Cremers, thans lid van de Eerste Kamer, gekozen de Ileer J. Blau- •pot ten Cate. In het hoofdkiesdistrict Tilburg is lot lid der Tweede Kamer gekozen de Heer Mr. P. Gouverneur, te Breda, in plaats van den Ileer Mr. J. A. Mut- saers, benoemd tot. lid van den Hoogen Baad. Door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland is bepaalddat de verkiezingen tot leden der Prov. Staten te Botterdamin plaats van den Ileer E. P. de Monchy, die tot andere functien is geroepen, en te 'sGraven- liage, in plaats van wijlen den Heer Mr. L. Asser, zullen plaats hebben op IVoensdag, den 22stcn dezer. Op den Hollandschcn Spoorweg zijn in December vervoerd 52,089 per sonenen is ƒ57,921 ontvangen. In het geheele jaar 1850 is de ontvangst geweest 1,018,109en liet getal reizigers 953,084. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode spreekt het gerucht tegen door de Akadcmische Courant Lucifer medegedeeld, ten aanzien van de verplaatsing van den Hoogen Baad naar Utrecht. Tot half twee ure des namiddags, van den 1 l'lcn Januarij, kan men aan het Postkantoor te Rotterdam brieven voor de Kust van Guinea bezor genom te worden verzonden per het brikschip Sb George de la Mina, Ka pitein W. van der Hoeven. 's GRAVENHAGE7 Januarij. Het aangekondigd gehoor door Z. M. op den 8sluD dezerzal geen plaats hebben. Heden avond wordt in deze residentie verwacht de Heer van Nes nieuw benoemd Vice-President voor Nederl. Indic. Ten gevolge der bezuinigingen in de staatsuitgavendie door de nieuwe begrooting worden in het werk gesteldis een Koninklijk besluit uitgevaar digd, waarbij de tractementenaan de verschillende Gezanten toegelegd, aan eene beduidende vermindering zijn onderworpennamelijk als volgtBrussel ƒ3,000, Parijs ƒ4,000, Londen 8,000, Weenen 2,000 Berlijn 3,000 en Petersburg ƒ6,000. Daarentegen zijn die Gezanten echter ontheven van de verpligting om aan hunne Raden en Secretarissen tafel en huisvesting te verstrekken. Dezer dagen is met depêches van hier naar Dresden vertrokken de Baron van der Duyn, 's Konings Kamerheer en Secretaris van Legatie, als toege voegd aan 'sKonings Gezant te Frankfort, Jhr. von Scherff, die voor Lim burg in de confcrentiën te Dresden zal optreden. Het Collegie van Raden en Gencraalmeesteren der munt heeft ter ken- nisse van de ingezetenen gebragt, dat gedurende het jaar 1850 aan 'sRijks Munt de navolgende specien zijn vervaardigd: A. Voor rebelling van liet Rijk. 1,855,209 rijksdaalders4,638,022.50. 2,208,466 vijf en twintig centsstukken- 552,116.50. 7,274,862 tien centsstukken- 727,486.20. 3,039,092 vijf centsstukken- 151,95-1.60. 2,000,400 halve cents- 10,002.00. B. Voor rekening van bijzondere personen. 3,157,272 rijksdaalders7,893,130.00. Zijnde dus geslagen voor een gezamenlijk bedrag van 13,972,761.80. Benevens eenige proefstukken van den dubbelenenkelen en halven gou den Willemden gulden en den halven guldenmet de beeldtenis van Z. M. Willem III. Gisteren werd in de voormiddag-godsdienstoefening der Walschc ge meente alhier, de nieuw beroepen Leeraar Ds. Ph. Boucher, door den oud sten Leeraar Ds. Secretanbevestigdmet eene leerrede naar aanleiding van Hand. X. 33: Zoo heb ik dan van stonden aan tot u gezondenen gij hebt wel gedaandat gij hier gekomen zijt. Wij zijn dan allen hier tegenwoordig voor Godom te hooren al hetgeen u van God bevolen is." Des avonds deed de bevestigde zijne intrede met eene leerrede naar Psalm LXVIII. 12De Heer gaf te spreken van de boodschappers van goede tijdingen was eene groote heirschare. AMSTERDAM6 Januarij. Bij besluit van 20 December jl.heeft Z. Majesteit aan W. G. van Mar- sclis HartsinckP. llomijn Jr. en Mr. II. C. Hedeman II. Gzn. alhierver gunning verleend tot het oprigten overeenkomstig de bij hetzelfde besluit goedgekeurde statutenvan eene tontinaire maatschappijonder den naam de Toekomst. Z. M. heeft benoemd den Heer F. van der Oudermeulen afgetreden President der Nederl. Handel-Maatschappij tot Ridder met de Ster van de Eikenkroon; de Heeren A. v. Rijckevorsel Jz. en J. Staets Vricsendorp, Pre sidenten van de Kamers van Koophandel te Rotterdam en Dordrecht en Jhr. Mr. A. J. van der Beke PasteelPresident van de Arr.-Rcgtbank te Eindhoventot Commandeurs der Orde van de Eikenkroon. Alhier is gedurende eenige dagen in de Nieuwe Stads-IIcrbergter be- zigtiging gesteld het ontwerp eener houten brug over het IJ met het model van den middelsten boog, wijd 150 ellen. Deskundigen verzekeren dat het plan zeer goed uitvoerbaar en niet zeer kostbaar in de uitvoering is. In de vergadering van het committé van Voorzitters, Secretarissen en algemeenen Penningmeester van het Kon. Ned. Instituut van Wetenschappen, alhier gehouden den 30stc" December 11., is de vraag overwogen, wat inden tegenwoordigen stand der zaken (de goedkeuring van de begrooting voor liet departement van Binncnl. Zaken, op welke, na het verwerpen van het amen dement van den Heer Groenslechts 6000 voor die instellingals genoeg zaam voor de wezenlijke uitgavenzijn uitgetrokken) behoorde te worden gedaan, en is, na breedvoerige wisseling van gevoelens dienaangaande, be sloten, dat de vier Klassenin eene daartoe te beschrijven vergadering, bij monde barer Voorzitters zullen worden uitgenoodigdingevolge den wensch van het committé, om voorloopig hare werkzaamheden te schorsen. Volgens eenen alhier uitgegeven staat, bestond de Nederl. zeemagt, op 1°. Januarij 1851, uil de schepen: De Zeeuw, van 84 stukken; Koning der Nederlanden, idem; de Koningin, van 74 stukken; Kortenaar, idem; Trompidemde Ruyterin aanbouw te Vlissingenidem de Admiraal van Wassenaar, in aanbouw te Amsterdam, idem; de Prins van Oranje, van 60 stukkende Doggersbankidemde Rynvan 54 stukkende Schelde, van 44 stukken; de Samhre, idem; de Maas, idem; Palembang, idem; Ceres, idem; Prins Fredcrik der Nederlanden, idem; Prins Alexander der Nederlanden, idem; Holland, idem; Prins Hendrik der Nederlandenvan 38 stukken Prinses Sophiain aanbouw te Amsterdamidem Rotterdam (geraseerd fregat), van 28 stukken; Algiers, idem; Juno, van 26 stukken;

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1