Conccft-öerigt. NOTIFICATIE. algemeen dacht, dat het Huis Rothschild de zege zoude behalen. Alen erkent evenwel, dat de compagnieschap, aan welke de toewijzing is geschied, vol doende waarborgen van soliditeit oplevert, en dat de magtige invloed van het Iluis Rothschild dit aanvankelijk ongunstig verschijnsel heeft veroorzaakt. Re in vrijheidstelling van den Afgevaardigde Manguin die voor schulden gegijzeld was(zie ons vorig nommer) heeft vrij wat ergernis gegeven. Het gedran- van den Voorzitter der Wetgevende Vergadering, Dupin, die officieel verklaard haddat deze gevangenneming onwettig waswordt in een' man die tevens Proc.-Generaal hij 't Hof van Cassatie is, zeer euvel opgenomen, en zal, naar men zegt, hem die betrekking kosten; zijn ontslag moet reeds gereed liggen. Bij gelegenheid van zijn N.-jaars bezoek bij den Voorzitter der Republiekheeft dezetoen de Heer Dupin hoog opgaf van de zucht der Wetgevende Vergadering ter bevordering van de goede verstandhouding tusschen de Staatsmagtengeantwoord »Ik moet dit aannemen, Alijnheer de Voorzitter, nademaal gij het mij zegt. Gij en ik, wij beiden moeten, ons houdende binnen de grenzen on zer bevoegdheidons beijveren om de wetten des lands te doen eerbiedigen, mitsgaders het gezag't welk ons door de Constitutie in handen is gesteld. Wij moeten dat doen zonder inbreuk te maken op elkanders gezag. Ik ben in 't minst niet gesteld op de verlenging van den tijdgedurende wel ken ik aan het hoofd der Republiek ben geplaatst: maar ik hecht er zeer aandat ik aan het volk het gezag't welk mij is verleendongeschonden en geëerbiedigd zal teruggeven. Het is mijne innige overtuigingdat Frank rijk orde en vrede wil en die staatsmagtwelke de andere mogt aanran den in 't ongelijk zal stellen." De Heer Dupin heeft zeer koel daarop geantwoord. Hij heeft aangemerkt, dat het in Frankrijk steeds zóó en niet anders is toegegaanen de zaak daarbij laten blijven. PRUIS§EW. BERLIJN 1 Januarij. De Commissarissen van Pruissen en Oostenrijkaan wienaiftens den Duitschen Bond, de regeling der Ilolsteinsche aangelegenheden is opgedragen, zijn reeds naar Holstein vertrokken. - De voormalige Hoogleeraar Rinkeldie wegens zijne medepligtigheid aan de woelingen in 1848 en 1849 te Spandaw gevangen gezet was, is van daar ontvlugt door hulp van zekeren Schurz, die meer dan honderd perso nen in 't geheim had genomen, 't welk nogtans niet is uitgelekt. Van Spandaw is Kinkel over Strelitz naar AVarnemunde gereisd, alwaar op korte afstanden, twee dagen lang, rijtuig ter zijner vervoer gereed stond. Te AVar nemunde moest hij echter nog acht dagen op het schip wachten dat hem naar Schotland zou vervoeren en werd toen zoo lang in een boerewoning bij Rostok geherbergd. Alen ziet er uit hoeveel innige verstandhouding er onder die partij bestaat. HESSEN. KASSEL, 30 December. De leden van het stedelijk Bestuur hebben, wegens hunne voortdurende weigeringom de verordeningen van den Keurvorst als wettig te erkennen gisteren avond ieder eene inlegering van 10 man Oostenrijksclie soldaten ge kregen. Bij den eersten Burgemeester Hartwig, waar reeds 20 man ingele gerd warenis dat getal tot 45 verhoogd. Het is te verwachten dat deze Ileerendoor dien maatregel tot toegefelijkheid bewogen worden en het voor beeld der verdere Overheden volgen zullen, die alle reeds de verlangde ver klaring onderteekend hebben. Alsdan zullen ook de dwangmiddelen een einde kunnen nemen en voor het tegenwoordige de hulp der troepen ontbeerd worden. De burgerwacht zal waarschijnlijk eerstdaags weder worden gewa pend. Voor het overige is hier alles rustigde botsingen tusschen de ver schillende troepen corpsen hebben opgehouden en voor eene vrij goede ver standhouding plaats gemaakt. Heden avond zal zelfs eene vriendschappelijke zamenkomst der Onderofficieren in een der logementen gehouden worden, waartoe de Oostenrijksclie en Beijersche die der Pruissische en Kcurhessische corpsen hebben uitgenoodigd. STABS ISE15 8 T. JVationale Jffilitie. Ligting van het Jaar 1851. Oproeping tot de Inschrijving. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende art. 51, 52, 53, 56, 57, 60 tot 68, en 166 der wet van den 8ste" Januarij 1817, alsmede art. 5 der wet, van den 27slc" April 1820; Brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Stadalsmede van hen, die vroeger onder de Gemeenten Oegstgecst, Leydordorp en Soeterwoude woonachtig zijn geweest, doch, volgens de laatstelijk opgenomen grens scheiding, tot liet gebied dezer Stad zijn overgegaan, dat de inschrijving voor de ligting der Nationale Alilitie van dit jaar geschieden moet voor de zoodanigen, welke geboren zijn in het jaar 1832. Dat alle Ingezetenen zonder onderscheidwelke redenen tot vrijstelling van de dienst zij ook zouden mogen hebben, en of zij zich tegenwoordig of af- wezend of in Militaire dienst bevinden verpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in dezen, voor hunne naast- bcstaanden of pupillen mitsgaders Regenten van publieke Gestichtenvoor de onder hun beheer staanden, de belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doenen daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van bun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen alzoo zijeven als de Inboorlingenverpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge op, alle de in de termen vallende Ingezetenen, om te compareren in een der vertrokken van het Raadhuis: Op Maandag den 13 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 12 en 3. En die van het buiten-territoir der Stad. Op Dings dag den 14 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5. Op Woensdag den 15 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van AVijk 6. Op Donderdag den 16 Januarij 1851. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van AVijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en AVethouders voornoemd wel expresselijk de belanghebbenden, zich, door getrouwelijk op te komen, vrij te waren tegen de nadeeüge gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort- vloeijen de boven opgegevene tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijvihg zich te voorzien van hunne geboorte acte, alsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen; ten einde hierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaats, waardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter aangifte der geboorte-aclcn voor diegenen welke binnen deze stad zijn geboren, 's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HII. Burgemeester en AVethonders der stad Leyden, op den 2dcD Januarij 1851. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. In de maand December 1850zijn binnen de Stad Legden overleden 90 personen, als: 19 Mannon20 Vrouwen, 21 Zoons en 30 Dochters, daaren boven als levenloos aangegeven 9. Gedurende diezelfde maand zijn aldaar geboren 120 Kinderenals59 Zoons en 61 Dochters, waarbij 3 paar tweelingen. ABVEaTElSTIEI. Bevallen van eene DOCHTER, HERA1INA 1IENRICA van der AAR, Ecbtgenoote van Leyden, 4 Januarij 1851. J. G. F. IIOELEN. Eenige Kennisgeving Voor de betoonde deelneming bij het overlijden mijner geliefde Zuster E. AI. HUMBERTbetuig ik bij deze welmeenenden dank Leyden, 4 Januarij 1851. C. E. HUMBERT. Gevoelig voor de menigvuldige blijken van belangstelling en deelneming ondervonden in het voor mij zoo smartelijk afsterven van mijn geliefden Echtgenoot JAN AVILLEM BROUAVERbetuig ik langs dezen weg mijnen opregten dank. A. A. SCIIULTZ, Leyden 4 Januarij 1851. AVed. J. W. Brouwer. Blijvende mij en mijne Kinderen in de gunst en vriendschap mijner Stadgenooten aanbevelen. en het Orkest De Ondergctcekende berigt het geëerde Publickdat uit hoofde van het treffen van een engagement ook met den beroemden Violoncel-Virtuoos den Heer SS5S3VASS zijn Coticert op Donderdag den 30sten Januarij in de Stads-Gehoorzaalzal plaats hebbenzullende de Solo's behalve door den Concertgever, door Alej. BERTIIA JO- IIANNSEN en den Ileer SEIIVAIS worden voorgedragen door den Heer N. J. AVETRENS, gedirigeerd worden. P. J. H. FROSCHHART. JBurycmeester en Wethouders der Stad JLeyden roepen bij deze op alle LEVERANCIERS AVERKBAZENenz., welke over het jaar 1850 ten laste dezer Stad iets te vorderen hebbenom hunne Etekeningen vóór of op den lstcn Februarij aanstaande in te leveren ter Rekenkamer dezer Stad. Zullende de belanghebbenden het zich zeiven te wijten hebben, dat zij door verkeerde bezorging himner Rekeningen of overschrijding van den daartoe gestelden termijn, van de spoedige voldoening hunner vorderingen verstoken blijven. Burgemeester en AVethouders voornoemd DU RIEU. Leyden, 6 Januarij 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v PUTTKAMMER

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3