meerendeels hoogbejaarde vrouwenin liet water geraaktdie echter allen gelukkig zijn gered. Op het Rokinis de postkar in het water geredendie echtermet be hulp van de op de Oude Turfmarkt wacht hebbende Dragondersonmiddel lijk daarweder is uitgehaald. Zoo ook is een Brievenbestellerdie de Brievenbus in de Amstelstraat had afgehaaldbij de Deventer Houtmarkt iri het water gevallenhij heeft zich echter zeiven gered en de brievenbus, bevattende 94 stuks brieven, is in den afgeloopen nacht opgehaald. De nacht-diligence van hier op Rotterdamdie gisteren avond ten 10 ure vertrokkonaan de AArillemspoort gekomenniet verder. Zij heeft echter in den nacht de reis voortgezet. Onderscheiden bewoners hadden zich beijverd aan hunne verpligtingen te voldoen, en langs de boomen voor hunne huizen lijnen doen spannen; enkele kwaadwilligen maakten zich aan liet ontvreemden van zoodanige lijnen schul dig; voor een dezer volgde de straf spoedig op de misdaad; hij viel met het ontvreemde touw in het Damrak en verdronk. In eenige gemeenten nabij onze stadzoo als onder anderen te Zaandam te Muiden enz.was volstrekt geen mist te bespeurenja in de eerstgemelde plaats was het aangenaam weder. AmstCour.) lïUITEiXLANDSCHE BEIUGTEN. N i». LONDEN21 December. De sterkte en verdeeling van het leger is als volgt: In Groot-Britannië 37,843 man, in Ierland 24,000, Europa en de Middellandsche zee 7915, Azia 30,467, Afrika 3703, Amerika, Nieuw Zuid-Wallis, Nieuw Zeeland, van Diemensland, Mauritius, Bermuda en de AVest-Indien 19,835, totaal 123,868 man. Daarenboven telt men nog 59,141 man nationale garde, mi litie en kustwachters. Er is bier eene geheele scheepslading schildpadden van Mogador aange voerd, ten bedrage van 5000 stuks. F R A NT Ei 9S IJ CA. PARIJS22 December. De bekende Schrijver A. Dumas is in staat van faillissement verklaard. Onderscheiden Spaansche en Italiaansche vlugtelingen zijn over de gren zen gebragt. De Regering heeft dezen maatregel van voorzorg genomen, om dat men hen verdacht hield van zich bezig te houden met de Socialistische propaganda. Er worden in het departement Isère veel rooverijen vooral in kerken gepleegd. SPASJE. M.ADRID 16 December. De Minister van Finantiën zegt in de memorie van toelichting voor de begrooting onder anderendat de Regering zich niet ontveinstdat in de volgende jaren eene bijzondere zorg zal moeten worden besteed aan de belan gen en de amortisatie van de aanzienlijke schuldwaarmede de staat is be zwaard. De Regering houdt zich bezig met het ontwerp van regeling dier schuld; bet zal in den loop der zitting worden aangeboden. Er komt op de begrooting wel geene bijzondere som voor dat doel voordoch de Regering heeft besloten, dat de houders eerst met 1852 renten zouden beginnen te ontvangen. De groote moeijelijkheid schijnt in 1852 te zullen bestaan in het aanwijzen van een bedrag voor die regeling, vermits op die dienst ook het te kort van nagenoeg 184 millioen realen van de buitengewone begrooting des loopenden jaars moet worden gevonden. De Afgevaardigden dringen bij de Regering sterk aan op de kanalisatie van de Ebroalsook op den aanleg des spoorwegs van Madrid naar Carthagena. De Regering zou aan Frankrijk niet meer dan 10 pCt. aanbieden voor de liquidatie der 80 mill., welke dat land vordert voor de expeditie van 1832. fi» R 51 fl S S Ei X BERLIJN 21 December. Het Ministerie is thans bepaaldelijk zaamgesteld. Tot President is be noemd de Minister van Buitenl. Zaken Baron von Manteuffeltot Minister van EeredienstOnderwijs en Geneeskundige Zakende Heer von Raumer tot Minister van Binnenl. Zaken, voorloopig belast met het Ministerie van Landbouw de Heer von Westphalen. Reeds 100,000 man is met verlof naar huis gezonden. Er is nog geen bevel gegeven tot ontwapening der vestingen. In Saksen zullen voorloopig 6000 man der opgeroepen reserve ontsla gen worden. OOSTEÜR I«ï 55. AVEENEN19 December. Van wege onze Regering zullen zich naar Dresden begeven Prins Schwar- zenberg, Baron Werner, Graven von Rechberg en von Buol en de Heer von Prokesch. De spoorweg van hier naar Pestli is eergisteren opengesteld; de afstand wordt in 7 uren afgelegd. Bij het Ministerie van Finantiën is men ijverig werkzaam aan eene bank- en wissel-hervorming. Binnen kort mag men daaromtrent nieuwe be palingen te gemoet zien. Gisteren is op nieuw bij onze munt eene belangrijke zending zilver uit Hongarije ontvangen. Een ontwerp van wet tot regeling van het zout-monopolie in Hongarije is aan de Hongaarsche overheden ter advisering toegezonden. Sedert jaren zag men hier te lande geen zoo sterk goederen-verkeer als tegenwoordig. De naar de spoorwegen voerende wegen zijn bijna den ge- heelen dag door met vrachtwagens van allerlei soort als overvuld. Hetzelfde geldt omtrent het vervoer te water. C1ÏINA. HONGKONG30 October. De troepen tegen de opstandelingen afgezonden, zijn verslagen en 2 man- darynen zijn gedood. De tegenwoordige toestand van zaken belemmert den handel zeer. De Prefect van een der provinciën heeft een edict tegen het Christen dom uitgevaardigdwaarbij het onwettigongeloofelijlc en ongerijmd ver klaard wordt. Op den middag van den 29stcn is het Portugcsche oorlogsfregat Donna Maria, juist toen het vreugdeschoten loste, bij gelegenheid van den verjaar dag der Koninginin de lucht gesprongen. Er waren onderscheiden officie ren van eenige Noord-Amerikaansclie schepen aan boord. Alen begroot het getal omgekomenen op 200terwijl slechts 1 officier en 15 man levend uit het water gered zijn. Een Chineesch koopman, Ilan-ly genaamd, beschuldigd zijne vrouw vermoord te hebbenwerd veroordeeld het leven te verliezen door geheele onthouding van den slaap. De uitvoering van het vonnis had te Amoy plaats in de maand Junij jl. De veroordeelde werd in eene gevangenis opgesloten onder bewaking van drie cipiersdie elkander om het uur aflosten en hem beletteden zich dag noch nacht een oogenblik aan den slaap over te geven. Op deze wijze leefde de man 19 dagenvan welken tijd hij geene minuut slaap had genoten. Alet den aclitsteii dag was zijn lijden zoo zwaar, dat hij als eene groote gunst verzocht, dat men door wurging een einde aan zijn leven maakte. HERIfN IEIÏWS. IIARLINGEN20 December. De Kerkeraad der Ilerv. gemeente alhier heeft, tot vervulling van de bestaande vacature, geformeerd het navolgend twaalf- en zestal (alph. gesteld): DD. van Berkum, te Stiens; Boonacker, te Enkhuizen; van Druten, te Alinnertsga; Farret, te AVynaldum; Fluringa te Menalduin; Hcsse, te Tjummarum; Jentink, te Nieuwkoop; Lcdeboer, te Nieuwe-Diep Sluiter, te Zalk; Voorhoeve, te Leerdam; van l'scndijk te Hoevelaken, en van der Zwaag, te Dronrijp. Zestal: Boonacker, Jentink, Sluiter, Voorhoeve, van A'sendijk (bij her stemming tegen Farret en Fluringa)v. d. Zwaag. AKADEMIE-NIEÜWg. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 21sten December de Heer L. Eyssonius AVichersvan Appingedam in de Regtenmet Theses. AM VEItTENTIEN. Heden beviel zeer voorspoedig van een welgeschapen ZOON, AI. DAAI geliefde Echtgenoote van Leyden 21 December 1850. II. C. MEERBURG. Eenige Kennisgeving. Heden overleed tot mijne bittere droefheid in den ouderdom van 40 jaren mijn geliefde Echtgenoot JAN AVILLEM EROUAArERmij nalatende drie kinderen te jong om hun verlies te beseffen. Een iegelijk die den Overledene gekend beeft in zijn ijverig werkzaam leven, zal kunnen beseffen wat ik en mijne kinderen in hem verlies. Leyden, 22 December 1850. A. A. SCUULTZ, AA'*ede. Brouwer. De Affaire zal provisioneel onder toezigtdoor de Weduwe gecontinueerd wordenwelke zich bij voortduring in de gunst blijft aanbevelen. Allenwier blijken van deelneming en belangstelling wij bij het door ons geleden smartelijk verlies mogten ontvangengelieven daarvoor onzen opreg- ten dank aan te nemen. J. P. AIAIZONNETAVed<=. BlüSSÉ. L. S. BLUSSÉAVedc. Reüvens. P. L. F. BLUSSÉ. Voor de menigvuldige bewijzen van deelneming, ons betoond bij het on verwacht overlijden van onze geliefde Zuster en Behuwdzuster J. AV. AI. KLUIT, betuigen wij aan allen den opregtsten dank. C. A. KLUIT. AV. P. KLUIT. Leyden, 24 December 1850. AV. II. DOZAr. A. II. AV. DOZY, Geb. Kluit. J. A. KLUIT. In eene tpoilieeli te dezer stede, wordt tegen 1°. Fe bruary of Alei a. s. op aannemelijke voorwaarden gevraagd een' liKiSStEiïüiCJ. Adres franco brieven Lett. Aibij den Boekbandelaar P. II. van den HEUVELL, alhier,

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3