Zitting van Woensdag 18 December, In de zitting van heden ochtend is bepaalddat de beraadslagingen over het Vde hoofdstuk der staatsbegrooting (Binnenl. Zaken) zullen plaats hebben onmiddelijk na den afloop van die óver het X'lc hoofdstuk (Oorlog). In deze zitting heeft de beraadslaging plaats gehad over het IXdc hoofd stuk B (Finantiën)dat vervolgens met 53 tegen 8 stemmen is aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren de PoorterHugueninHengstvan Wylick, van der Ileyde, Jongstra, Zylker en van der Veen. Avondzitting van Woensdag 18 December. Aan de orde is de beraadslaging van Hoofdstuk X. [Oorlog). De Voorzittergebruik makende van de magthem bij het reglement van orde gegeven, doet de Vergadering overgaan in Comité-Generaal. (Uit 278 der Memorie van Beantwoording is gebleken, dat de Minister van Oorlog zich bereid heeft verklaardom in Comité-Generaal openingen te geven omtrent de uitgaven voor het Materieel der Genie.) Ten kwart voor 10 ure wordt de zitting wederom openbaar en is de be raadslaging over de algemeene strekking van het X<lc Hoofdstuk aangevangen en voortgezet tot en met art, 1(5, Morgen ochtend ten 11 ure voortzetting. In den loop der beraadslagingen is gebleken, dat in comité mededeelingen zijn gedaan, door de Ministers van Oorlog en van Buitenl. Zaken, dat die mededeelingen aan twee sprekers niet hebben voldaanvoor zoo ver het de rede des Ministers van Buitenl. Zaken betrof. Hij had niet die inlichtingen gegeven welke strekken konden tot juiste waardering van een zeer gewigtig punt. Ze zouden dan ookofschoon met leedwezenhunne stem aan het Hoofdstuk van Oorlog weigeren. Dit werd zeer betreurd door den Minister van Oorlog, die nu twee stemmen (de Heeren Metman en van Akerlaken) moest missenomdat een ander Ministernaar hunne zienswijzeniet goed of niet volledig inlichtingen had gegeven. Zitting van Donderdag 19 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over Hoofdstuk X [Depart, van Oorloghetwelk in zijn geheel is aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Tegen hebben gestemd, de Heeren: Zylker, v. Akerlaken, Wes- terhoff, Metman, Hugenholtz, Taets van AmerongenPiijnders, Hengst, de Poorter, v. d. Heyde, L. D. Storm, Dommer, v. d. Linden en Sloet. Daarna werden de algemeene bepaadslagingen geopend over Hoofdstuk V. [Binnenl. Zaken.) De Heer van Ilall is aan het woord. Heden avond ten 7j ure zullen hare afdeelingen vergaderen, om te onder zoeken de ontwerpen van wet nopens de provinciale belastingen en betrek kelijk de begrooting voor het Burgerlijk Pensioenfonds. Eerste dinner tier IStaten-G-eneraal, Zitting van Donderdag 19 December. De Kamer is heden middag vergaderd en heeft onderscheidene ontwerpen van wet aangenomen. Zij zal morgen weder bijeenkomen. -Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp houdende begrooting der Lands-drukkerij over 1851, blijkt dat bij bet on derzoek dezer voordragt men in de afdeelingen over 't algemeen goedkeuring heeft te kennen gegevenzoo van de inrigting dezer begrootingswetals van de duidelijkheid der Memorie van Toelichting. Minder goedkeuring verwierf bij de behandeling van artikel 1 het stelsel om aan reeds hoog bezoldigde ambtenaren nog verhooging van tractement toe te kennen, terwijl op de bezoldiging der bedienden besparing voorgedra gen wordt. Ter zake van de aanzienlijke somwelke voor aankoop van papier bij dit artikel uitgetrokken staat, werd door een lid aangemerkt, dat een zoo be langrijke tak van nijverheid als de fabricatie van papier hier te lande, daarbij op meerdere bescherming aanspraak scheen te kunnen maken. Dat lid verklaarde zich tegen de al te groote uitbreidingwelke men niet zonder grond schijnt te duchten, dat de Regering, bij aanbesteding van allerhande artikelen, aan de algemeene mededinging zoude geven, waardoor vreemdelin gen met inlanders gelijkgesteld worden, zonder dat men daarbij de bijzon dere lasten, op de inlandsche fabriekmatige nijverheid drukkende, genoeg zaam in aanmerking neemt. Hij achtte dit cene achteruitstclling der belangen van de Nederlandsche fabrikantenen maakte deze opmerkingen ook toepas selijk op de aanbestedingen bij bet Depart, van Koloniën en bij de Nederl. Handelm. Hij kon zich dan ook met geene aanbesteding van papier voor de Lands-drukkerij vereenigen, dan gepaard met uitsluiting van het vreemde papier. In eene andere afdeeling werden bezwaren geopperd tegen het groot ver schil van formaat, dat voor de zamenvoeging van de ter Lands-Drukkerij gedrukte stukken een wezenlijk ongerief oplevert. Men wenschte vooral voor de gedrukte stukkenwelke aan de leden der Kamers in den regel gezonden wordenzooveel mogelijk een gelijken vorm van papier ingevoerd te zien. Overigens werd op het cijfer der onvoorziene uitgaven de bedenking ge maakt, dat hetzelve vrij hoog was voorgekomen. Uit het Verslag der Commissie van Rapporteurs voor het wets-ontwerp houdende begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1851blijkt dat bij het onderzoek van dit ontwerp in de afdeelingen der Kamer, in eene afdeeling algemeen het verlangen der leden werd uitgedrukt, dat aan de Regering hunne tevredenheid zal worden betuigd over het daarstellen der inrigting van den arbeid in de gevangenissen en over de loffelijke maatre gelen die overal worden aangewendom dien arbeid meer en meer uit een te breiden. Men hield zich ten volle overtuigddat het geven van doel- matigen arbeid aan de gevangenenniet alleen voor de orde en de onderge schiktheid in de gevangenissen de nuttigste gevolgen zal opleverenmaar ook tot de zedelijke verbetering der gevangenen, welke vooral niet uit het oog moet worden verlorenniet weinig kan medewerken. Uit het verslag der Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp houdende verlenging van den termijn tot invoering der postzegels, blijkt, dat deze voordragt, welke door 26 leden in de Afdeelingen werd onderzocht, geene aanleiding tot belangrijke aanmerkingen heeft gegeven. Zeer enkele leden konden de noodzakelijkheid niet inzien eener verlenging van den bij de postwet bepaalden termijn tot invoering der postzegels. Het kwam hun voor, dat hetgeen in naburige, veel meer uitgestrekte rijken, reeds sedert geruimen tijd ingevoerd is en met vrucht wordt aangewendhier te lande geen bijzon dere zwarigheden zou opleveren. Zij meenden ook dat de vrees voor verval- sching der postzegels en voor de daaruit voort te vloeijen misbruikenindien daarvoor al eenige grond kon geacht worden te bestaannoch door verloop van tijd, noch door uitstel van den maatregel, zou kunnen worden wegge nomen of verminderd. HAARLEM, 18 December. Den 13,lcn dezer is in de Walsche kerk alhieronder voorzitting van den Heer van Ewyck, de tweede openbare bijeenkomst en bidstond gehouden van de alhier gevestigde Vereeniging tot uitbreiding van het Koningrijk Gods onder de Chinezen. Bij deze gelegenheid gingen de Wel-Ecrw. Heeren Lier- nur en Hinlópen in den gebede vooren werd achtereenvolgens door de Eerw. Heeren Beets en Moltzer en door den Heer Mr. C. de Haan het woord gevoerd. llUITEl\LAi\DSCHE HERIGTEX. EMCELAND. LONDEN, 16 December. Zekere Miss J. Rusch heeft den Kardinaal Wiseman voor het Geregts- hof op het eiland Jersey geroepen, tot de teruggave van ƒ4,800, welke deze Dametijdens de Kardinaal nog slechts Apostolische Vicaris wasaan ge deelten hem heeft voorgeschoten. De Heer Godefroy, Advokaat des Bisschops, heeft van de Regtbank uitstel gevraagd en verkregen om de instruction van zijn cliënt af te wachten. OOSTENRIJK. WEENEN, 14 December. Z. M. heeft eene dagorder aan het leger uitgevaardigd, waarin hij het dank betuigd voor de bereidvaardigheidwaarmede het aan zijne oproeping heeft beantwoorden te kennen geeftdat de vierde- en de landweer-bataillons naar hunne haardsteden wederkeeren. Ook heeft de Keizer eenen brief aan den Maarschalk Radetzky geschreven, waarin hij hem bedankt voor den raad en daad, waarmede hij hem in de laatste moeijelijke omstandigheden heeft bijgestaan. Radetzky staat op zijn vertrek naar Italië. De Regering is door de Pauselijke aangezocht, om hare troepen in de Kerkelijken Staat te verminderen, omdat de kosten van onderhoud op den duur te bezwarend zijn. Frankrijk zou dat verzoek ondersteunen en er op aandringendat de Oostenrijksche troepen in Italië tot 10,000 man werden verminderd. OOST-IN DIE. Met de Overlandmaal zijn de Javasche Couranten tot 28 Oct. aangeko men uit welke wij de voornaamste bijzonderheden hier laten volgen Den 9dcn Oct. is het stadhuis te Samarang nagenoeg geheel afgebrand, waarbij vele belangrijke papieren verloren zijn geraakt. De oorzaak was nog onbekend. Volgens berigten van Pontianak op Borneo badden de Chinezen van Montrado op nieuw op den berg van Pamangkat batterijen opgeworpen, doch de bevolking was zeer verslagen over het verlies in het gevecht van 11 en 12 Sept. 11.; ook was de leeftogt zeer schaarseh. Te Mandor werden mede de krijgstoerustingen voortgezet; men was verbitterd tegen de Chinezen van Montrado, vooral om mishandelingen aan een tachtigtal hunner die derwaarts waren gevlugtaangedaan. De Overlandpost brengt, naar een telegrafisch bcrigt van de Weener Zeitungde tijdingdat de Chinezen ter westkust van Borneohun verzet tegen de Nederlandsche overheid hebben opgegevenen dat op Java alles rustig was. Voorts melden bijzondere berigtendat de aanhoudende droogtezoo als men zich sedert 1838 niet herinnert, veel bezorgdheid baart voor een ongenoegzamen oogstvan verschillende levensmiddelen en handelsartikelen. STADS ISERIGT. KENNISGEVING. .Va tionule-Zflilitic BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende art. 21 der Wet voor de Nationale-Militic, van den 8sten Januarij 1817, waar bij aan manschappen, dienende bij de Nalionale-Militiewordt toegestaan, dat ingeval zij, na hunne inlijvingeene der vrijstellingen mogten hebben bekomen, die bij art. 91 en 94 van gemelde Wet zijn uitgedrukt, zij daar van ten spoedigste aangifte kunnen doen aan het Bestuur der Gemeente, voor welker contingent zij zijn uitgemarcheerd Roepen Dij deze op, zoodanige bij de Militie voor zich zei ven dienende

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3