tingen omtrent tien linantielen toestand der Maatschappij van Weldadigheid en daartoe betrekkelijke puntenwelke inlichtingen reeds hij een den 13den September 1849 door eene commissie uit de Tweede Kamer uitgebragt ver slag' wegens de rekening van het hijzonder fonds voor kolonisatie van behoef- tigen gevraagdmaar nog altijd achtergebleven zijn. In 156 wordt de aandacht der Regering gevestigd op misbruikendie ten aanzien van het ontslag der in de Ommerschans opgeslotene bedelaars bestaan waartoe in vele gevallen te spoedig en te ligtvaardig wordt overgegaan. In 160167 over de Nationale nijverheidworden deswege omtrent cenige bijzonderheden inlichting gevraagdzooals onder anderen hoe de 3000 voor kosten van onderwijs in de landhuishoudkunde worden besteed; voorts naar aanleiding van de aangevraagds som voor kosten op het onderzoek van stoomwerktuigen, wat aan de Regering omtrent de oorzaak van het springen der stoomboot te 's Ilertogenbosch in 1849 bekend is geworden, en aange merkt hoe dergelijke voorvallen de noodzakelijkheid tooncn van een naauw- lettend toezigt op, en het tot stand brengen eener politie-wet, niet slechts omtrent de spoorwegen, maar ook omtrent de stoombooten. Voorts wensebt men inlichtingen te ontvangen omtrent den finantielen en Wetensehappelijken toestand der vee-artsenijschool te Utrechten hebben cenige leden hun leedwezen betuigd, dat het niet blijkt dat de Regering po gingen doet om het invoeren van verbeteringen in den landbouw te bevorde ren, voornamelijk door de oprigling der landhuishoudkundige scholen. In 170 dringt men bij de verhoogingen van de aangevraagde som voor wachtgelden aan uitgevallen ambtenaren aandat toch voor zoo ver deze wezenlijk bekwaam en geschikt zijn, het eerst weder mogen worden geplaatst. Rij 171 acht men de aanvrage van ƒ80,000 voor onvoorziene behoeften van het Depart, van Binnenl. Zaken te hoog. Vervolg hierna.) E* rovinciaSe Siatesi van Zuidïwllasid. Zitting van Dingsdag 26 November. In deze zitting is ingekomen eene missive van Gedep. Statenten geleide eener missive van den Minister van Binnenl. Zakenbetreffende twee aan merkingen op de verordening der waterschappenenz. op de Gouwe, en wel op art. 6 welke dadelijk in behandeling wordt gebragten met bijna een parige stemmen aangenomen. Thans wordt door de daartoe benoemde commissie rapport uitgebragt over bet voorstel van Gedep. Staten nopens de paardenfokkerij 1°. het bestaande reglement nopens de paardenfokkerij in Holland, voor zoo veel Zuidholland betreft, in te trekken; 2°. uit de provinciale fondsen jaarlijks, te beginnen met 1851, beschikbaar te stellen eene som van ƒ500, ten einde de bevor dering en verbetering van het paardenras aan te moedigen. De Commissie stelt na eenige beraadslaging voorhet eerste gedeelte van het voorstel goed te keurenen aan dat sub n°. 2 geen gevolg te geven welk voorstel wordt aangenomen. Aan de orde van den dag is de beraadslaging over het ontwerp van ge meentewet. De Voorzitter geeft in bedenking, te beraadslagen op het rap port der Commissie, en sommige daarvoor vatbare hoofdstukken in hun geheel te behandelen. Dienovereenkomstig wordt besloten en de beraad slagingen geopend. Men is daarmede beden gevorderd tot en met art. 28. Zitting van Woensdag 27 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet over de Gemeentewet en is men daarmede gevorderd tot art. 75. IIELVOETSLUIS, 26 November. Gisteren avond is achter de Kwak op het strand geraaktde van Dordrecht op Londen varende stoomboot de Stad Dordrecht, welke Zaturdag uitgevaren met eene lading vee, en Zondag tot aan de Engelsche kust gestoomd, doch door de harde stormen teruggedreven en genoodzaakt is 200 schapen en 19 lcoeijenbenevens de steenkolenover boord te werpen en met verlies van zeilen en gebrek aan de machine voor deze kust genaderd op bet strand is geraakt. Men hoopt het schip heden avond van het strand te krijgen. De nog aan boord zijnde beesten zijn ontscheept, de koeijen waren voor het grootst gedeelte in slechten toestand, sommigen dood, en werden er dan ook door de aan boord zijnde kooplieden voor spotprijzen verkocht. HAARLEM, 27 November. In de zitting der Prov. Staten van Noordholland van heden is ingekomen eene aanbevelingslijst van 6 Candidatenter vervulling eener vacature in het Provinciaal Geregtshof van Noordholland. Deze Candidaten zijnMr. J. S. van Naamen, lid der Arrond.-Regtbank te Amsterdam; Mr. C. Zoutmaat FarretGriffier bij het Prov. Geregtshof van NoordhollandMr. G. van Leeu wen Officier bij de Reglbank te AlkmaarM*. D. A. WalravenAdvocaat te Amsterdam; Mr. P. Elias, Kantonregter te Haarlem, en Mr. G. W. Fa- biusRaadsheer in het Hof van Drenthe. BUITEi\LANDSCUE BERIGTEN. ÏS B S3 3 K. Zekere Heer Ferdinand Nicolay in de kleine stad Stavelot, prov. Luik, is door Z. M. henoemd tot Ridder der Leopolds-Orde, ter erkenning van zijne talrijke werken van liefdadigheid. In 1845 stichtte hij in zijne geboortestad een Godshuis voor arme oude lieden en weezenen nu onlangs vermeerderde hij het jaarlijksch inkomen dier stichting met 5,000 guldens. De oude Be nedictijner kloostergebouwendie hij alle in der tijd daarvoor aankocht en liet vertimmerenkosten hem drie tonnen gouds. Thans heeft dat Godshuis een inkomen van 10,000 guldens. Het geheel bedrag der geldsommendie deze edelmoedige menschenvriend op genoemde wijze voor zijne lijdende en ongelukkige natuurgenooten op offerde, kan veilig op een half millioen geschat worden. Nog bekostigde hij eene fraaije openbare fontein, die thans het sieraad van het stadje uitmaakt, alsmede een prachtig orgel in de hoofdkerk. (De Tijd.) ITALIË, ROME, 16 November. Het officiële blad bevat een artikelwaaruit men zou opmakendat liet Pauselijk Hof uit Londen de verzekering heeft ontvangendat de Engelsche Regering stellig besloten had, in den strijd tusschen de Anglikanen en Ka tholieken niet tusschcnbeide te treden. IIE§§EN. KASSEL, 25 November. De angst en verlegenheid van den Keurvorst van Hessen nemen dagelijks toemet de ellende welke daar thans heerscht. De Keurvorst moet voor liet onderhoud van talrijke bondstroepen zorgen en heeft geen geld. Op de ver zekering van Hassenpflug heeft hij zich gevleid, dat zoodra deze troepen zich I vertoonden, bet land volkomen onderworpen zou zijn; hij is derhalve zeer gebelgd over dien Minister, dien hij echter thans niet ontberen kan. Volgens berigten uit Hanau heeft de Keurvorst uit de 5 leden, die door jj de ontbonden Vergadering waren voorgedragen, juist 3 der meest vijandig gezinden tegen het Ministerie gekozen, voor de Commissie van bestuur en i zorg voor de schatkist, j j -De prijzen der levensmiddelen hebben eene ongehoorde hoogte bereikt; het gebrek aan voeder voor de paarden is zeer groot; 100 ffi liooi was niet meer tegen 3j. Rth. te verkrijgen. ©OSTENRHK. AVEENEN24 November. Er heerscht hier eene zeer sombere stemming. Een besluit der Nationale Bank, om bet reeds zeer bepaald crediet nog meer te beperken heeft te weeg gebragt, dat de arbeid in vele fabrieken gestaakt is en duizende ar beiders afgedankt zijn. Wantrouwen en bezorgdheid hebben eene zelfs in 1848 onbekende hoogte bereikt. Velen vreesden dat een openbaar bankroet niet ver meer af was. 1 In de Oostenrijksc.be Kroonlanden zijn bereids 40,000 paarden aange- kocht, maar dewijl het vereischt getal 60,000 beloopt, zal men de toevlugt tot aankoopen in Rusland moeten nemen. FRANKFORT. 26 November. De tijdingen luiden heden zeer oorlogzuchtig. De conferentiën over de be- j middeling der bestaande geschillen maken weder plaats voor krijgstoerustin gen. Naar Stuttgardt en Munchen waren bevelen gezonden om de troepen- marsch te bespoedigen. 1 Tusschen de Pruissische en Bcijersche troepen alhier is bet weder tot I bloedige botsingen gekomendie ten laatste echter door sterke patrouilles ge stild zijn. De Frankfurter en Oostenrijksche soldaten hebben -aan de twisten Bij Ds. van der Pot is wederom ontvangen voor de Ilollandschc Gemeente te Frederikstadvan eene onbekende ƒ5. 212(le Slaals-Loterij. Trekking der Vijf/Ie Klasse. Hde Trekking. N°. 3045 een prijs van ƒ2,500. N°. 19400 een prijs van ƒ1,000. 12de NoS. 10816 en 16650 ieder een prijs van ƒ1,000. ASWEKTEIMTIEIV. Heden ontvingen wij het treurige berigt, dat onze eenige Zoon ABRAM JACOBUS in den ouderdom van bijna 27 jaren, ten gevolge van een nood- lottig toeval te Rotterdam is overleden. J. II. CORNIELJE. Middelburg 23 November 1850. A. G. CORNIELJE, Veiisiuys. Eenige Kennisgeving. geen deel genomen. Van de Russische grenzen werden den 13den dezer' de verlofgangers in allerijl opgeroepen, en van eene nieuwe recrutering in de volkrijke provin ciën van Rusland gesprokenvan 8 man van iedere duizend. 1 In Ilanover worden maatregelen genomenom cenige troepen te mobi liseren waarschijnlijk zouden 7,000 man bij Stade bijeentrekken. I Van den Boven-Rhiju wordt medegedeeld, dat de Generaal Baraguay, bet opperbevel zal voeren over bet Fransclie observatie-corps van 40,000 man dat tusschen den Rhijn en de Moezel zal geconcentreerd worden. Al de Fransche grensvestingen worden geproviandeerd en vele rcmontcpaardcn aan gekocht.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3