met de Katholieken! wij moeten de kerk verbranden! De polieie was spoedig op de heen en bragt de belhamels terstond voor de magistraat van Westminster, die hen echter van alle rcgtsvervolging ontsloeg, zijne uitspraak grondende op het zonderling motief (hetwelk overigens door de talrijk aan wezige toeschouwers met daverende toejuichingen werd begroet)dat de ver antwoordelijkheid der ongeregeldhedenvoor het grootste gedeelte nederkomt op hen (de Puseyisten) die de verontwaardiging hunner medeburgers opwek ken door het volgen van een ritus, welke aan de Katholieke kerk ontleend is. Dezer dagen is een kist aan het tolkantoor ingeklaard, bevattende 21 duizend crucifixen, van 1 duim tot 2 voeten groot; eenige duizende Maria- beeldjes, bloedende harten, rozenkranzen en amuletten. -- De Commissarissen voor de groote tentoonstelling van 1851 hebben in hunne laatste vergadering besloten, om bij het gebouw voor de tentoonstelling nog eene nieuwe galerij te laten oprigten, waardoor aan de reeds voor de producten der Engelsche fabriekanten bestemde 175,000 vierkante voeten, nog 45,000 vierkante voeten zullen toegevoegd worden. Hoe aanzienlijk deze vergrooting ook is, blijft zij echter nog verre beneden de behoefte. Volgens de laatste opneming, jl. Zaturdag gedaan, bedroeg de door 8200 personen aangevraagde ruimte 420,000 voeten gelijkvloers en 200,000 vier kante voeten in de hoogte. Voorts is besloten omopdat de groote toevloed van nieuwsgierigen de werkzaamheden niet te veel belemmere, van iederen bezoeker een entreegeld van 5 shilling 3) te vorderen, waaruit een fonds zal gevormd worden om aan de werkliedeningeval van ziekte of ongelukkenuitkeeringen te doen. 15 IS Jj G IE. BRUSSEL, 19 November. Gisteren is op den spoorweg naar Antwerpen een droevig ongeluk gebeurd. De ketenwelke de locomotief aan den tender vasthechtbrakzoodat de trein bleef staan en de locomotief alleen voortreedde buiswelke de stoom naar de waterbak voert, brak met geweld en deed den machinist op het spoor neerstortendie door den trein welke hem over het lijf snelde in tweeën werd verdeeld. De stoker die op de locomotief stond heeft geen letsel be komen. SPAIJ1E. Onlangs deed de Luchtreiziger Orlandi zijn 28ste reisdie echter zeer on gelukkig uitviel. Nadat men gedurende twee dagen niets van hem had ge hoord vernam men eindelijkdat hij op eene zonderlinge wijze gered was na een geruimen tijd doodsgevaar te hebben uitgestaan daar gedurende den nacht zijn ballon in zee was nedergeslagenongeveer op twee uren afstands van de kust. Gedurende vier uren bleef hij tusschen leven en dood in den grootsten angst drijvendealleen vastgeklemd aan de touwen van zijnen ballontoen de golfslag hem plotseling op strand wierpwaar hij eemge oogenblikken later op het zand uitgestrekt, buiten kennis en uitgeput van vermocijenis en koude, door een matroos gevonden werd. ERUISSEIS. BERLIJN18 November. Uit Keulen wordt van den lGdcn geschrevenIn den omtrek van Bet burg leefde een man sints geruimen tijd in onmin met zijne vrouw, totdat zij ten laatste van elkander scheidden. Eindelijk verzoenden zij zich weder, leefden een korten tijd te zamen en bezochten gedurende de kermis eene danszaalhoewel heide van daar vertrekkendekeerde de man alleen terug danste vrolijk mede en verliet eindelijk de zaal alleen. Den volgenden dag vond men de vrouw in een naburig water dood en wel onder zulke omstan digheden dat haar hoofd in het water moet zijn gehouden tot dat zij ver dronken was. De verdenking viel natuurlijk op den mandie dan ook ge vangen geuomen en ondanks de betuiging zijner onschuld, door den jury ter dood veroordeeld werd. Voor ongeveer zes weken is hij op de Neumarkt te Keulen geregtdoch verzekerde nog weinige oogenblikken voor zijnen dood aan den biechtvader, dat hij onschuldig was. Zaturdag 11. verscheen een man vóór den Officier van Justitieen verklaardedat hij de persoon was die gedurende den tijddat de gevonnisde van zijne vrouw gescheiden was met haar had geleefden uit spijt dat zij zich met haren man had verzoend haar in den bewusten nacht had vermoord. WURTEMRERG. STUTTGARDT, 16 November. «ij een Koninklijk besluit van den 15den dezer is het verbod tot rempla- ccring hij de krijgsdienst opgeheven. De bepalingen aangaande de verpligting tot de krijgsdienst van 22sten Mei 1843 komen daardoor weder in werking. FRANKFORT. Te midden van de hoop op het behoud van den vrede, doen de steeds voortdurende krijgstoerustingen tevens niet ongegronde vrees ontstaan voor het uitbreken van een oorlog. Oostenrijk laat steeds troepen uit het zuiden optrekken en trekt in het noorden zijner Staten een geducht leger zamen. Ook Beijeren en Saksen maken hunne strijdkrachten gereed; Mannheim, Hei delberg, AVeinheim en den omLrek dier steden zijn vol Pruissische troepen, die uit Baden noordwaarts trekken. Uit Krakau schrijft men dat de Russen in grooten getale naar de westelijke grenzen in aantogt zijnterwijl Frankrijk zijne grenzen door eene aanzienlijke legermagt zal laten bezetten. Het gc- zamentlijk aantal krijgslieden dat thans door gansch Duitschland ten strijde gereed is of nog verder wordt toegerust, is ontzagehclijk. Dat handel en nij verheid en de algemecne welvaart hierdoor geweldig lijden, spreekt van zelf; wat zou het zijn indien het tot eene uitbarsting kwam! Wl] de O «9 S T - I W B IE. BATAVIA, 25 September. Uit de met de Landmale ontvangene JavascJie Courantendeeler volgende bcrigten van daar mede. -Op Amboina was de heerschende ziekte aan het afnemen en de huiten- gewone sterfte geweken. Op Java zelve hadden in de residentiën Pekalongan midden noordkust ten westen van Samarangnog al koortsen gehccrscht die echter over 't algemeen niet zeer kwaadaardig waren en thans aan het verminderen. Den 13den dezer werd de Jaarlijksche Vergadering van het Bataviaasch Genootschap gehoudendie met de tegenwoordigheid van den Gouverneur- Generaal werd vereerden door D>'. S. A. Buddingh geopenddie voorts we gens ongesteldheid de mededeeling van het verslag opdroeg aan den Secretaris Dr. P. Bleekcr. Het 23ste deel der werken meer dan 80 bladen in 4°, met vele platenkwam als bewijs der werkzaamheid van het Genootschap ter tafel. Voorts werd er eene prijsvraag uitgeschreven over de Oudheden van Java. Vervolgens werden voorgesteld en benoemd: tot besturende Leden, de Ileeren G. AVassink en Mr. L. AV. C. Keucheniustot Corresponderende Le den, de Heercn Dr. H. Arends, D. C. den Beer PoortugaelProf. C. A. Bergsma, Prof. A. de Candolle, Prof. Domela Nieuwenliuis, C. AI. van Dijk, Dr. van Dalen, D1'. C. Hooijer, D1'. Herclcenrath, Dr. Junius, E. L. Layard, Alr. J. G. la Lau Prof. J. Nieuwenliuis, Px-of. C. AV. Opzoomer, Ds. I. Prins, Ds. A. Radijs, Prof. J. II. Schol ten, Dr. Pijnappel, Prof. Al. de Vries en G. J. Kip; tot Gewone Leden, Z. H. de Hertog Bernhard van Sakscn-AVei- mar-Eisenach en negentig anderenterwijl verder nog mededeeling gedaan werddat de Heeren A. B. Cohen StuartJ. Hageman Jcz., F. D. J. van der Pant en F. C. AVilsendoor de Directie tot Buiterig. Leden benoemd waren. Dr. S. A. Buddingh tot herstel zijner gezondheid zullende vertrekkenwerd het A'oorzitterschap opgedragen aan Dr. AAr. Bosch. Een tweejarig veilof naar Nederland is verleend, aan Dr. S. A. Bud- dinghPredikant hij de Protestantsche gemeente te Bataviaen dien ten ge volge, op verzoek en onder dankbetuiging van de door hem als zoodanig be- wezene diensten ontslagen uit de volgende betrekkingenals van President van het Javaanscli medewerkend zendeling genootschap; van President van het Nederlandsche Oost-Indisch Bijbelgenootschapvan Secretaris van het be stuur over de Protestantsche kerk in Nederlandsch-Indiëen van lid van de Hoofd-Commissie van Onderwijs. De Gouverneur-Generaal beeft een besluit genomen, dat de fabriek van Stoom- en andere AVerktuigen te Sourahaya, met 1851 onder het beheer der Alarine zal staan en overgebragt naar 's Lands Constructie-winkel aldaar en het personeel daarvan bij die fabriek zal overgaan. Den 23stcn September is het Stoomschip Borneo van Sambas te Batavia teruggekomen, overbrengende de tijding eencr overwinning, door onze wape nen op de vijandelijke Chinezen behaald. Pcmankat is veroverd en de vijand verjaagd. Er zijn drie honderd gesneuvelden aan de zijde des vijands. Het gevecht was verwoedde vijand vocht wanhopendde onzen streden met grooten moedmaar de overwinning heeft ook bloedige offers gekost aan onze zijde. Colonel Sorg, Commandant der expeditie en aanvoerder der hoofd- kolonnedie verscheidene wonden op het slagveld te Bali verkreegis nu weder, bij het bestormen der hoofd-redou tedoor een vijandelijk schot ge troffen geworden zoodat hij het hevel heeft moeten overgevenhetgeen hij echter niet gedaan heeftdan nadat de Hollandsche vlag die der Chinezen had vervangenen de overwinning beslist was. Nog zijn gewond vijf Officieren, benevens 67 Onder-Officieren en man schappen, zoo van de Zee- als van de Landmagt. Bovendien zijn er acht gesneuveld. De gevechten hebben op 11 en 12 September plaats gehad. [Sambas ter westkust van Borneo is een van ons afhankelijk rijk behoo- rende tot de residentie Pontianakgrootendeels voor Chinezen bevolktdoor het goud en de diamanten die de grond oplevert, derwaarts gelokt.] Dezer dagen is ter Landsdrukkerij alhier van de pers gekomen, het verslag van het Schoolwezen onder de Europeanen en Inlandsclie Christenen in Nederlandsch Indiëover de jaren 18461849, tevens bevattende eeuen terugblik op den toestand van het onderwijs in vroegeren tijd. Uit dit stuk blijkt dat het Lager Onderwijs hier te lande met vele moeije- lijkheden te kampen heeft, maar dat voortdurend gepoogd wordt om voor zieningen aan te brengen waar zulks uitvoerbaar is. De Heer Ds. S. A. Buddingh heeft op zijne reize over een gedeelte van Java verscheiden scholen bezocht. Over het algemeen waren verbeteringen gemaakt, bij vergelijking van de bevinding bij de in de jaren 1847 en 1849 door de Heeren Dr. AV. R. van Hoëvcll en D1'. AV. Boscb gedane soortgelijke inspectiën en ten gevolge der daaruit voortgevloeide beschikkingen. De Gouverneur-Generaal heeft benoemd tot President hij den Raad van Justitie te BataviaMr. C. A. de Jonghthans President van den Raad van Justitie te Samarang; tot President van den Raad van Justitie te Sama rang AIr. P. C. Ardeschthans President van den Raad van Justitie te Batavia. Als passagiers zijn van Batavia naar Nederland vertrokken den lsten September met de FlcvoKapitein S. van der ATey, naar Amsterdam, de gepensioneerde Kapitein der artillerie J. AU. Calkoen en echtgenoot, de Heer J. P. van Ossenbruggen, de jonge Heer C. J. Brandes, de jonge Jufvrouw Schuder en 30 militairen. En den 225ten September, met de Gertrude, Ka pitein A. Schaapnaar Rotterdam de Predikant bij de Protestantsche ge meente te Batavia, Dr. S. A. Buddingh en echtgenoot, de Kapiteins-Luitenant ter zee A. D. Kluyskens en P. Dibbetzen de Heer P. G. Piepers.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3