n E L, B Eh bij dc Mexicaansche Kamer van afgevaardigden is doorgegaan, met die wijzi ging, dat 2,500,000 doll, uit de Amerikaansche indemniteit voor deze rege ling is toegewezen, in plaats van 3,500,000 doll., gelijk aanvankelijk voor gesteld was. Het ontwerp is voorts naar den Senaat verzonden, die het zeer gunstig ontvangen heeft, zoodat het aldaar vermoedelijk ook hinnen eenige dagen zou aangenomen worden. De Stuivershanken of de spaarbankendie inlagen aannemen van een stuiver tot hoogstens twaalf stuivers, waarvan de eerste, naauwelijks 18 maanden geleden, te Manchester opgerigt werd, vermenigvuldigen zich snel allerwege in Groot-Brittannie. Alhier hestaan er reeds veertiendie in volle werking zijn. De jongste van deze laatste, die eerst 30 Januarij jl. geopend werd, heeft tot 15 October ontvangen 49,516 inlagen, van 7853 onderschei den personen, ten gezamenlijken bedrage van ruim ƒ24,000, waarvan slechts ongeveer ƒ1700 is teruggevraagd. -Het bal ten voordeele der Poolsche uitgewekenen heeft over de 1000 opgebragt. -Onlangs zijn hier twee schatrijke menschen gestorven, de een W. Deni- zondie 24 en de ander Cli. Bullendie tusschen de 60 en 80 millioen guldens nalaat; de laatste was zeer gierig en leefde in een klein vervallen huis. Zekere Heer Mac-Donnough overleed dezer dagen te New-Orleans en vermaakte zijne geheele fortuin, ten bedrage van 25 millioen guldens, aan dc armen van Baltimore en New-York. In het werkhuis te Cocherileld overleed dezer dagen zekere Mary Owen, in den ouderdom van 99 jaren en 7 maanden, tien kinderen nalatende, waarvan de oudste 78 jaren bereikt heeft; 55 kleinkinderen, 73 achter kleinkinderen en 4 achter-achterkleinkinderen. Onder de kleinkinderen is cr een die reeds 50 jaren telt. BRUSSEL, 16 November. De Kardinaal-Aartsbisschop heeftna met de Prelaten hier te lande te hebben geraadpleegdde Bewindslieden de bezwaren doen kennenwelke de geestelijkheid verhinderenomwat betreft het godsdienstig onderrigt hunne medewerking te verl eenen aan de gestichten van openhaar onderwijs welke bezwaren door hen te belangrijker worden geachtomdat dc wet op dat stuk gelijke verordeningen oplevert, als waarover de Paus zich ten aan zien der Piemontosche wet, laatstelijk heeft beklaagd. FBAMHREJK. PARIJS, 17 November. De Minister van OorlogGeneraal de Schramm heeft hij een verslag aan 1 den Voorzitter der Republiek de indienststclling verzocht van 40,000 man van de 73,500, die nog op de ligting van 1849 beschikbaar waren, en zulks op grond der staatkundige gebeurtenissen in Duitschlanddie ook hij de strikste onzijdigheidde voorziening der noordelijke en oostelijke grenzen vor deren. Ten gevolge daarvan zou er in 't kort een wetsontwerp voor de daar toe vereischte onkosten worden ingediend. Bij besluit van gisteren heeft de Voorzitter die oproeping bevolen. Onlangs overleed te Lora del Rio in Spanje, zekere Pedro Cano, in i honderdjarigen ouderdom, 226 afstammelingen nalatende; hij had er in het geheel 320 gehad. PISUÏSSEE. BERLIJN16 November. De Regering heeft gisteren aan bet Vorsten-collegie mededceling gedaan, dat zij het verhond in stand wil houden, doch van de thans onuitvoerbare Unie-Staatsregeling afzien en daarentegen de organisatie van den ruimeren J Bond langs den weg van vrije ministeriële conferentiën trachten tot stand te brengen. Tevens deed de Regering het voorstel om de contingenten der Unie mobiel te verklaren. - De IV. P. Zeitung gaf dezer dagen een artikel over Pruissen's finan- tiëelen toestanden beweerde daarin dat dezedoor een spaarzaam beheer sedert den Franschen krijg, in staat zijn, om eenige jaren van oorlogsvoering te kunnen volhouden. De staatsschuld van Pruissen beloopt ruim 156 millioen guldens of bijna 10 gulden per hoofd. Het kan die schuld nog 23 maal vergrooten, eer zij het cijfer der Engelsche inneemt. Neemt men daarenbovendat het voort- hrengings-vermogen eener natie, hij de waardering harer schuld vooral in aanmerking komtdanzegt genoemde Zeitungblijkt hetdat Oostenrijks uitvoer 144 mill, guldens of ruim 4 gulden per hoofd bedraagt, terwijl die van Pruissen minstens 288 millioen of 18 gulden per hoofd heloopt. In Oostenrijk is de schuld 12 maal grooter dan de jaarlijksche uitvoer in Pruissen slechts de helft van dien. Wij betreuren hetzegt de Zeitungdat deze verhouding nog niet gun stiger is. 1848 heeft ons veel geld gekost en onderscheidene omstandigheden drukken handel en nijverheidmaar het aangevoerde toont dat Pruissen een krachtige Staat is. Als het leger slagvaardig iseischt liet dagelijks voor iedcren krijgsman 80 cents en dus voor 500,000 man per maand 13| en per jaar 162 millioen guldens. Wilde men die som door eene leening vindendan zou één jaar wapening van 500,000 man, den rentelast van Pruissen, a 4J. pCt. met ruim 7 mill, guldens en de begrooting voor ieder hoofd met 45 cents verhoogen. Dat is de hoogste aanslag dien men voor eene vermeerdering der openbare schuld kan maken en wie zon daarinvraagt de Zeitungaanleiding vinden tot wantrouwen Als Pruissens staatsschuld wordt verdubbeldis zij nog de minste in ver houding met de meeste Staten van Europa. IiUXEMSSlTKCl. 16 November. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden bezoekt de voornaamste plaatsen des lands, om er het meest opmerkingswaardige in oogenschouw te nemen en wordt overal met veel hartelijkheid ontvangen. In de zitting der Kamer van gisteren werd door een der leden ge vraagd: of het Groothertogdom zelf bij den Bondsdag te Frankfort is vertegen woordigd of slechts door den Nederlandschen gezanten of het den Bondsdag hield voor het orgaan der Duitsche Bondstaten Van wege het departement van huitenlandsche zakenwerd hierop geantwoorddat het Groothertogdom zelf te Frankfort onmiddelijk door den Nederlandschen gezant wordt verte genwoordigd en dat het de vergadering te Frankfort niet beschouwt als Duit sche Bonds-vergaderingmaar slechts als eene vrije vereeniging van Duitsche Staten. Dc Heer Ch. Metz, stelde toen deze orde van zaken voor: »De Kamer, blijvende hij de grondbeginselenin haar adres aan den Stedehouder des Konings geopenbaard, noodigt de Regering uit, om, ingevolge de constitutie, het Groothertogdom te Frankfort door een Luxemburger te doen vertegen woordigen dieals hij daar niet de formele verzekering ontvingdat er geenerlei aanslag op de constitutiën van Luxemburg of der andere Duitsche Staten zou worden ondernomen,'onmiddelijk Frankfort behoorde te verlaten." De Heer Wilmar heeft nog verklaarddat de Regering zich in de zaken van Hessen volstrekt niet gemengd hadterwijl de Directeur van Finantiën de Heer N. Metzdo handelwijze van den Bond in die aangelegenheid ten strengste afkeurde. 11AKOVEB. De Regering heeft geenszins geweigerd bondstroepen naar Holstein op haar grondgebied te laten doortrekken; naar men van goederhand verzekert, heeft zij alleen den wensch te kennen gegeven, dat de hondsvergadering aan geenc Hanoversche troepen mogt bevel gevenom de hesluiten van de hondsverga dering in Holstein ten uitvoer te brengen. Deze wensch moet ook ingewil ligd zijndaar alleen Oostenrijk die taak op zich neemt. ©©STEMESJK. WEENEN, 15 November. Men beschouwt het als een gunstig teelcendat de toon der Regeringsbla den in de laatste dagen veel veranderd en merkelijk vredelievender is. De Veldmaarschalk Radetzky moet eenen oorlog tegen Pruissen stellig hebben afgeraden. -Onze vaderlandsche dichter Braun von Braunenthal heeft een helden dicht in 6 zangen uitgegeven, hetgeen zeer geprezen wordt; liet heeft ten titelHet einde der wereld. EUSLAN®. Zoo als gemeld washad zich het ijs op de Newa den 28stcn October reeds gezet en was de Isaaksbrug gelegdthans wordt van den 5dcn dezer herigt dat het ijs weder in beweging gekomen en de hrug wederom afgebroken was. KITST VAX «II5EA, St. GEORGE d'ELMINA, 14 September. De gezondheidstoestand der Nederlandsche ambtenaren was zeer voldoende. Er was in het begin der maand eene Fransche oorlogsbrik ter rcedc, aan boord hebbende den President van het Geregtshof te Gorée, om eene zaak van slavenhandel te onderzoekenwaarvan een voornaam handelhuis te Mar seille beschuldigd werd. De Gouverneur was naar dc henedenkust vertrokken, om de bestaande contracten van onze Regering met de negerhoofden te vernieuwen en zoude daarna met hetzelfde doel ook later de bovenkust bezoeken. Met den handel giug het hij voortduring niet voordeelig, zoo door over voering van Europesche producten, vooral van manufacturen en sterke dran ken, als ten gevolge van voortdurende schaarschte en duurte der palmolie. De brik St. George de la Mina, Kapt. J. J. van der Eb, van Rotterdam, zoude einde October hare lading compleet hebben en dus na een verblijf van ruim vier maanden aan de kust, eerst de terugreis kunnen aannemen. Alles was op dien bodem wel en genoot goede gezondheid. CHINA. Berigten over Triëst aangebragtmeldendat de troepen des Keizers in den veldtogt tegen de opstandelingen het onderspit gedolven haddendat talrijke henden van deze laatste in dc provinciën Kanghi en Canton doorge drongen waren en het land te vuur en te zwaard verwoestten, en dat zij zich van de stad Kingtschanop slechts 30 uren afstands van Canton gelegen meester hadden gemaakt. De Singapoorsche bladen maken gewag van eene belangrijke overwinning door de Nederlandsche troepen behaald op de oproerige Chinezen van Sambas op Borneo. 2212(,e gtaats-ï-oterij. Trekking der Vijfde Klasse. 5dc Trekking. Gcene. 6de Nos. 11179 en 18273 ieder een prijs van ƒ1,000,

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3