In Ierland waren in 1831 slechts 780 scholen met 107.012 leerlingen, thans 4,321 scholen met ruirn 500,000 leerlingen. FRANK RI.PK. PARIJS14 November. De Wetgevende Kamer heeft in hare zitting van den 13l,en een crediet van 400,000 fr. verleend aan den Minister van Binnenl. Zakenvoor de instellingen van weldadigheid. De boodschap van den President aan de Kamer heeft overal een bij zonder goeden indruk gemaakt. De Commissie der Kamer in wier handen de aanvraag gesteld was, om den Heer Cliavoix gcregtelijk te vervolgenheeft de magtiging daartoe geweigerd. Het lid Tinguy heeft het voorstel tot nieuwe wijzigingen in de kieswet, weder ingetrokken. De trein van Nevers naar Orleans is in den nacht van den 10l,c" uit het spoor geraakt. Dit ongeluk is veroorzaakt door ecne kudde ossen, welke door de vetweijers des nachts in de weiden worden gelatenmaar als het weder vochtig is, zoeken deze dieren drooge gronden, om zich neder te leggen. De nacht was niet alleen vochtigmaar ook zeer donkeren eene gelieele kudde ossen was tot op de sporen gaan liggen. De machinist kon hen on mogelijk van verre ziende trein kwam dus pijlsnel aande locomotief overreed en verpletterde acht ossen de beenderen en ingewanden der dieren verstrengelden in de wielenen deden de trekmachineden waterwagen en twee bagagiewagens het onderste boven tuimelen. De andere wagens kregen een schokmaar bleven op de baangeen der reizigers werd gekwetst. Door een zonderling geluk zijn de machinist, de stoker en de treinwachter er met of zonder ligte kneuzingen afgekomen. De overige ossen zijn vol schrik opgestaan, herwaarts en derwaarts gevlogen, sommigen tot Nevers toe. De plaats waar het onheil gebeurd isgeleek een slagthuis de acht ossen waren letterlijk in stukken gehakt, de locomotief en de waterwagen lagen met de wielen omboogen alles leverde het tooncel van de uiterste verwar ring op. .7, UI it IV I D. TURYN, 9 November. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 101 tegen 5 stemmen ecne wet aangenomen, waarbij het aan belijders van andere dan de R. K. Godsdienst veroorloofd wordt, den Doctoralen graad te verkrijgen. PRUISSEiN. BERLIJN, 14 November, liet Berlijnsche ministeriele blad, die Deutsche Reformbehelst in zijn nommcr van den 12den dezer het volgende artikel »De beraadslagingen van het Staats-Ministerie over de gewigtigste politieke vraagstukken volgen elkander op in dagelijksche zittingen, die soms twee malen plaats hebben. Laatstelijk hadden zij betrekking tot de reeds vermelde Oostenrijksche depêche, welke sedert door nadere berigten van onzen Gezant te AVccnen en door andere diplomatieke mededeelingcn is aangevuld. Wij kunnen ons omtrent den inhoud daarvan niet nader uitlaten, maar wij ge- looven het vertrouwen te mogen uitspreken, dat onze regering in de zware offers, die zij aan het Pruissische volk door de bevolen groote magtsontwik- j keling heeft opgelegdniet alleen eene meer gebiedende verpligting maar j ook eene grootere zekerheid ziet, dat aan de Pruissische monarchie bij de spoedige vaststelling der grondslagen van de toekomstige regeling der Duit- sche aangelegenheden, die stelling gewaarborgd worde, welke haar toekomt. Wat het Pruissische volk verlangt, en waarvoor het de gevergde offers gaarne brengt, dat is het eindelijke herstel van een dcfïnitivcn en aan de behoeften der Duitsche natie voldoenden regtstoestand in Duitschland; het wil dat echter niet tot eiken prijs; maar het wil eenen toestand, overeenstem mende met de eer, de magt en de belangen van Pruissen. Dit weet de re gering, en zoo zij besloten heeft tot het oproepen van de militaire krachten der natiewaardoor van zelf reeds alle levende krachten des volks in be weging gebragt worden, dan geschiedde het juist omdat zij besloten had aan dat verlangen voldoening te verschaffen, en dewijl zij gevoelde, dat dit doel te beter bereikt zou wordenwanneer zij in het blijkbare en werkdadige pa- triotismus der natie eenen steun zocht. »De regering geeft, zooverre ons bekend is, de hoop niet op, dat de Sta ten, met welke zij te doen heeft, dezen haren vasten wil inzien en op de stemming van ons volk behoorlijk acht geven zullen, dat bij gevolg de oproeping van de gezamenlijke Pruissische strijdkrachten strekken zal, om ons, langs den weg van bespoedigde onderhandelingen en van regeling bij tractaat, de vereischte waarborgen te doen verkrijgen voor de aan Pruissen in Duitschland toekomende magt en bevoegdheid. Pruissen is wel is waar bereid om zich des noods met kracht van wapenen van die waarborgen te verzekerenmaar voorzeker zou toch een ieder het met de regering als een heilrijker gevolg van de mobilisatie des legers beschouwen, indien dezelve ten spoedigste en met zekerheid konden verkregen worden, zonder dat de ramp van eenen broederoorlog aan Buitschlond berokkend wierd. Daarop kan overigens de natie staat maken, dat de gebragte offers niet vruchteloos zullen zijn; de prijs daarvoor moet eene spoedigeafdoende en eervolle ont warring der Duitsche verwikkelingen wezen." De Graaf Dünhoff moet uit Berlijn definitieve en wel aannemelijke voorstellen aangebragt hebben, zoodat men zich hier met het behoud van den vrede vleit. Ook moeten de openingen van Oostenrijk alhier op eene wijze ontvangen zijn, die van regtvaardigheid en gemat.igheid getuigt. Zelfs was gisteren alhier het gerucht verspreid, dat van den Prnissischen Gezant te AA'eenen, Graaf v. Bernstorff, de tijding ontvangen was, dat hij op het punt stond van eene allezins bevredigende vereffening der aangelegenheden in geschil te bereiken, en dat men het alleen omtrent zeer ondergeschikte vra gen nog niet geheel eens was. De genoemde Deutsche Reform zegt nog omtrent de vorderingen van Pruissendat Pruissen het zwaard niet weder uit de hand zal leggendan wanneer het stellige waarborgen verkregen heeft, voor zoodanige organisatie van het ruimere bondgenootschap, dat het aanzien van Pruissen daarin vol ledig verzekerd en tevens het regt der vrije vereeniging in de ruimste mate vooroehouden zij. Wanneer dit door het mobiel maken des legers spoedig en met zekerheid verkregen wordtdan kan het heilzame gevolg der ge bragte offers niet ontkend wordenwant dan wordt zoowel het Pruissische eergevoel als de algemeene Duitsche behoefte bevredigd. Wanneer Pruissen in het ruimere Duitsche bondgenootschap volkomen gelijke regten met Oos tenrijk erlangt, wanneer voorts aan de vorming en ontwikkeling van een naauwer verbond op vrijere grondslagen geen willekeurige belemmeringen in den weg worden gelegddan geschiedt daardoor wat het onmiddellijk belang van Pruissen vereischten tevens wat aan de hoogere behoeften der toekom stige ontwikkeling van Duitschland beantwoordt. Het is allereerst tot be reiking van dit doel, dat het Pruissische volk te wapen gesneld is; en wan neer het daartoe kon geraken, dan zou dit voorzeker een niet gering te ach ten resultaat der bevolen krachtsinspanning wezen. Alleen wanneer het blijkt dat de onderhandelingen, in weerwil van den nadruk dien een gewa pend volk daaraan moet bijzettenniet tot eene eervolle uitkomst leiden dan zal het tijd zijn dat dit volk op eene andere wijze doe gelden wat de eer gebiedt. ia E g S E w. KASSEI.12 November. De Pruissen wel verre van deze stad te ontruimen en aan de bondstroepen overtegeven, hebben nieuwe versterkingen doen binnenrukken. Het Pruissische hoofdkwartier is thans bij Friedewald, tusschen die plaats en Ilersfeld, welke laatste bezet was gebleven, zoodat niet alleen de weg naar Tliuringen, maar ook die naar Kassei volkomen gedekt was. De bondstroepen schenen nog niet verder dan tot Hunfeld te zijn voortgerukt. Intussclien'zijn den 13',('" nieuwe Beijersche troepen uit ïlanau naar Fulda gemarcheerd. Uit Bamberg wordt van den ll<lcl> dezer berigt, dat de gezamenlijke aldaar en in den omtrek liggende Oostenrijksche troepen bevel hadden ontvangen om met den meesten spoed westwaarts naar de Hessische grenzen op te rukken, en dat ten decle reeds aan dit bevel voldaan was. Berigten uit München van den 10dcn de zer bevestigendat van wege het ministerie van oorlog bevelen zijn afgezon den om het geheele Beijersche leger mobiel te maken, en alle verlofgangers op te roepen. OOilEHRIJ M. AVEENEN11 November. Eergisteren nam de Keizer in gezelschap der Aartshertogen Karei Lodewijk en Sigmund en onderscheidene Generaals, de twee uit Italië aangekomen bataillons in oogenschouw, die daarna zonder nader oponthoud naar het sta tion van de Noordbaan opruktenom naar het noorden vervoerd te worden. De Veldmaarschalk Radetzky wordt met 50,000 man te Praag ver wacht. Aan deze zijde der grenzen heeft men groóle aankoopen van slagt- vee gedaan. FSiNKFORT. 12 November. De Akirst Gortschakoff is heden middag ten 2 ure door den Keizerlijk-Oos- tenrijkschcn Praesidialen GezantGraaf von Thun-IIohenstein in een plcgtig gehoor ontvangen, en beeft aan Z. Exc. de geloofsbrieven overhandigd, welke hem in de hoedanigheid van buitengewoon Gezant en Gevolmagtigd Minister van Z. M. den Keizer van Rusland bij het Duitsche bondgenoot schap accrediteren. TT IT El Ui Y E. CONSTANT1NOPEL, 2 November. Omtrent het in de lucht springen van een linieschip in de haven van Constantinople]verneemt men het volgendeHet schip had twee kruidka mers in de eerste waren 40,000 ffi buskruid geborgenin de andere 8000 ffi. Het kruid in de laatste kamer is ontvlamd. Men berigtdat de Sultan het schip wilde bezoeken en twee uren later zich aan boord zou hebben bevon den. Deze omstandigheid geeft hier aanleiding tot het vermoeden, dat er een aanslag tegen hem was gesmeed. A'olgens een telcgraphisch berigt van daar, heeft in Aleppo een opstand tegen de Christenen plaats gehad, waarbij een groot aantal van deze ver moord en in de wijk der Franken schromelijke verwoestingen aangcrigt zijn; terwijl de Turksche troepen werkelooze aanscliouwers van die gruwelen ge bleven zijn. KERKNIEUWS. ALKMAAR, 14 November. Uit het vroeger bekend gemaakte twaalftal van Pred., is heden het volgende zes- en drietal gemaakt, alpb. gesteld: DD. Boonacker, te Enkhuizen; Linsc, te Steenderen; Oort, te Broek in AVaterland; Sluiter, te Zalk; Cats AVor, te Enklmizen (bij overstemming tegen Berlage, te Muiderbcrg), en AVunder, te Purmcrende. Drietal: Oort, Sluiter en AVunder.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3