BUITENLANDSGIIfi DEIUGTEN. tilleerd riaar buiten 's lands is zeer aanzienlijk geweest en heeft die van het vorige jaar overtroffen. De suikerraffinaderijen hebben in het afgeloopen jaar niet onvoordeelig ge werkt. Do uitvoer van geraffineerde suiker uit Rotterdam, die in 1847 drie millioen en in 1848 vier en een half millioen Ned. bedroeg, was in 1849 circa zeven millioen Ned. ffi. De tabaksfabrieken zijn kwijnende gebleven, doch de toenemende fabricatie van eigaren vergoedt dezen achteruitgang voor de arbeidende klasse ruim schoots. In den toestand der bierbrouwerijen is geen vooruitgang waargenomen, liet hecrschen der Cholera heeft in 1849 het gebruik van bier en azijn zeer beperkt. De loodwitrnakciijen te Rotterdam worden door de hooge inkomende reg- ten van alle vreemde markten uitgesloten, en kunnen derhalve slechts voor binnenlandsche consumtie werken. De fabriek van loodwit en goudglit te Schiedam heeft in 1849 meerder debiet dan in 1848 gehad, maar de aard appel cnmeel-fabriek aldaar, heeft een groot gedeelte van het jaar moeten stil slaan. De zeepziedcrijcn te Dordrecht blijven in eenen kwijnenden toestand. Het debiet vermindert nog dagelijks door het gebruik van surrogatenwaardoor zoowel de zeepziederijen als de schatkist worden benadeeld. De pijpenfabrieken te Gouda verkeeren in eenen kwijnenden toestand daar de verzendingen naar buiten 's lands jaarlijks verminderen. Daarentegen heb ben eenige andere fabrieken te Gouda, als leerlooijerijentras- en verfmo- lensen likeurstokerijenalsmede de bestaande olieslagerij niet ongunstig gewerkt, en heeft de menigvuldige scheepvaart aan de zeil- en scheepmalte- rijen vele werkzaamheden gegeven. De toestand der scheepstimmerwerven kanover het algemeen gunstig wor den genoemd. De groote werf te Schiedam verkeerde ook in 1849 in eenen bloeijenden staat. Te Rotterdam en op andere werven aan de Maas zijn on derscheidene schepen van stapel geloopcn. De uitgebreide en belangrijke fabriek der Nederlandsche stoomboot-maat schappij te Feijcnoord, heeft ook in '1849 veel geleden ten gevolge der tijds omstandigheden, zoodat het personeel eene aanzienlijke vermindering heeft moeten ondergaantot dat eenige belangrijke bestellingen voor het departe ment van Koloniën en voor de Marine de maatschappij in staat stelden, dat personeel in November weder op 550 te brengen. Over het algemeen is de toestand der te Delft bestaande 91 fabrieken, van onderscheiden aard, waaronder de aardewerks-fabrieken, branderijen en looije- rijen een voorname plaats bekleeden, tamelijk voldoende. De tentoonstelling van voortbrengselen van inlandsche nijverheid voor de provinciën Zuid- en Noordholland, in Julij 1849 te Delft gehouden, heeft dc verwachting verre overtroffen. De toevloed van bezoekers is zoo groot ge weest, dat de kosten dezer onderneming nagenoeg uit de entree gelden zijn kunnen gedekt worden; weshalve van de som van ƒ3000, blijkens ons ver slag van 1848, uit de provinciale fondsen toegestaan, ongeveer 1800 in de provinciale kas zal terugkomen. Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE16 November. Z. M. is naar het Loo vertrokken en zal er tot het einde der maand blijven. Provinciale Stalen vass. WjtiiiTSiaHmntt. Zitting van Donderdag 14 November. fn deze zitting is een schriftelijk voorstel ter tafel gebragtvan vier le den zijnde de Heeren Hoynck van PapendrecbtHeindc Rouville en van Dorsser, die tegen het voorgedragen reglement van orde voor de vergadering bezwaren hebben en verzoeken, dat die aan de Commissie zullen worden on derworpen en daar zij meenen dat die uit den weg zou kunnen worden geruimd, als 1°. de vergadering in zes afdeelingen wordt geplitst, terwijl in elke dier afdeelingen een lid van het collegie van Gedeputeerde Staten zou zit ting hebben2°. de vergadering bij elke zaakdie ter tafel mogt komen zal besluitenof zij commissoriaal gemaakt of in de afdeelingen behandeld zal worden, 3°. het algemeen verslag der afdeelingen, evenzeer als het rapport der Commissie, zal worden medegedeeld aan de Gedeputeerde Staten of aan de Commissieten einde het voorstel te wijzigen of te veranderen of, daartoe termen zijnde, het onveranderd te laten, en 4°. als bij het regle ment van orde tevens de wijze van behandeling der amendementen wierd vastgesteld. Zij stellen derhalve voor, dat er bij de behandeling van het reglement van orde vóór alles zou worden beslist, of die 4 punten in het reglement zullen worden opgenomen, en zoo ja, het ontwerp van reglement terug te zenden aan de Commissie, om liet, in dien geest te wijzigen. Op voorstel van den Voorzitterwordt besloten dat voorstel te zenden aan de Commissie die belast is geweest met het opstellen van het reglement van ordeten einde deze haar gevoelen daarover zal kunnen mededeelen. De gisteren afgebroken beraadslagingen over het reglement nopens de be graafplaatsen enz. in de provincie Zuidholland worden voortgezet en ten einde gebragt. Hierna wordt overgegaan tot het uitbrengen van het rapport der Commissie over de missive van Z. Exc. den Minister van Binnenl. Zaken, houdende aan merkingen op sommige posten der provinciale begrooting. Na eenige woor denwisseling daaroverwordt het advies der Commissie omtrent de onderschei den bedenkingen aangenomenen de Gedeputeerde Staten uitgenoodigd den Minister bekend te maken met dc redenen van het genomen besluit der vergadering. Zitting van Vrijdag 15 November. In deze zitting is ingekomen een voorstel van den Heer Geraerds Thesingh om m het reglement van orde voor de vergadering der Provinciale Staten de bepaling op te nemen dat de werkzaamheden met een gebed zullen worden aangevangenhetgeen bij het aangeboden ontwerp is weggelaten. Daarna is beraadslaagd over de instructie voor de Gedeputeerde Staten, welke is aangenomen. De zitting is verdaagd tot Woensdagten 11 ure. ROTTERDAM 15 November. Gisteren avond had in de kerk der Remonstrantsch Gereformeerde gemeente alhier, eene eenvoudige en aandoenlijke plegtigheid plaats. Mejufvrouw L. M. M. van Medenbach Wakker, van Warnsveld, bij Zutphen, door de Vrouwen-Vereeniging ter bevordering der Evangelisatie van China te Rotter dam in staat gesteld om als zendelinge derwaarts te vertrekken, ontving een openlijk afscheid. Ds. P. van den Goot Pz.Leeraar der Doopsgezinden te dezer stededoor de genoemde Vereeniging daartoe uitgenoodigdsprakna dat Gez. 43 der Hervormden vs. 1 en 6 aangeheven waseerst over dc zen ding naar China, door eene vereeniging van Europesche krachten, volgens het verlangen van den ijverigen Giitzlaff, en rigtte vervolgens een woord van ernst, zelfbeproeving, liefde en bemoediging tot de vertrekkende, die, na het zingen van Gez. 99 vs. 4plegtig in den gebede Gode werd aanbevolen. Met het zingen van Gez. 96 werd deze plegtigheid besloten. AMSTERDAM, 14 November. Voor eenige dagen heeft de Tweede Kamer der Staten-Generaal aan Z. Exc. den Minister van Financien verzonden een tweetal adressenbij dc Kamer ingekomen van verscheidene fabrijkanten in gouden artikelenuit deze hoofd stad houdende verzoek om verbetering der wetgeving op den waarborgen bepaaldelijk onverwijlde afschaffing der wetsbepalingendie door eene zon derlinge mistasting des wetgeverseen monopolie ten behoeve des buiten- landschcn fabriekants en ten nadeele van den inlander hebben geschapen. Thans is ook door fabriekanten en werklieden in zilveren artikelen hier ter stede een dergelijk adres aan de Kamer ingediend. Ook deze adressanten vragen in dc eerste plaats, spoedige opheffing der wetsbepaling, die een privilegie verleent aan de vreemde nijverheid ten koste der vaderlandsche. AVij hopen dat ook dit adres bij de Kamer die belangstelling moge vinden waardoor eene inderdaad hoog noodige spoedige voorziening ten deze van het departement van Finantiën nader dringend moge worden uitgelokt. AmstC.) Te Willemsoord zullen den 19dcn dezer verkocht wordende voor dc dienst der Marine onbruikbaar geworden fregatten der 2Jc klasse, Jason en de Zaan. Volgens het Tijdschrift van Nederlandsch Indie is te Passarocan eene schoolbestemd voor de opvoeding van Zonen van Javaansche ambtenaren plegtig ingewijd. De Resident Varkevisser heeft die school tot stand gebragt, die bij de Javaansche hoofden veel belangstelling ondervindt en reeds 87 leerlingen telt. De Heer Palmer van den Broek bereidt zich thans aan de Academie te Delft voorten einde weldra naar Java te vertrekkenen daar aan het hoofd geplaatst te worden van eene normaalschool van Javaansche Onderwijzers. UTRECHT, 13 November. Heden werd alhierin de kerk der R. C. Oud-Bisschoppelijke Klerezy in den Hoekdoor den Hoog-Eerw. Heer J. van SantenAartsbisschop van Utrechtbijgestaan door den Hoog-Eerw. Heer H. J. van BuulBisschop van Haarlemen eene aanzienlijke Priesterschaar uit de beide Bisdommen op eene plegtige wijze herdacht aan de vijf-en-twintigjarige bediening van de Bisschoppelijke waardigheid. De plegtigheid werd bijzonderlijk opgeluis terd door eene treffende feestrededoor den Bisschop van Haarlem over Js. XXV 4 alsmede door eenen wel-uitgevoerden zang. Den avond van liet feest werd Z. II. Eerw. op de alleraangenaamste wijze verrast door een aan zienlijk aantal leden van de Mannen-Zangvereeniging alhier, die door tref fende zangen hunne belangstelling toonden in het geluk, den eer bied waar- digen grijsaard, te beurt gevallen. Lang moge deze feestviering tot een aan gename herinnering strekken aan Z. II. Eerw., zoowel als aan de velendie deze feestviering' hebben bijgewoond. 's HERTOGENBOSCH12 November. Al de werken van den Dichter Bilderdijk en diens gade met eenige losse dichtstukjes en manuscriptzijn gisteren avond alhier ter boekverkooping van de Heeren Gebr. Muller verkocht geworden voor de aanzienlijke som van ƒ430, waarvan Jhr. de Jonge van Ellemeet, te Oost-Kapelleeigenaar is p-eworden. LONDEN, 13 November. De Edinburgh-Current meldt dat de bekende Pauselijke Buil tot Schot land is uitgestrekten dit land door den Paus in 7 dioecesen is verdeeld. De leden der Balie500 in getalonder welke 40 Regtsgeleerden der Kroon, hebben aan H. M. een adres ingediend tegen dc jongste bepalingen van den Paus. Men zegt, dat reeds zes Generaal-Majoors het aanbod van de hand ge wezen hebben om den Majoor Stavelals Bevelhebber der Engelsche troepen te Hong-Kong in China te gaan vervangen.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2