DEN HELDER, 11 November. Gisteren avond 7 ure is op de Noorder-haaks vervallen eene brik, vermoe delijk de London-EagleKapt. II. Symondsimmers eene groote sclieepssloep deze namen voerende, is aan de kust gedreven. Algemeen lioudt men liet er voor, dat deze sloep van het bedoelde vaartuig afkomstig is, en ducht men, dat do bemanning is verongelukt. Genoegzaam gelijktijdig is ook op deze bank geworpen eene Spaansche brik vermoedelijk de Guadelupe, Kapt. Anane, te Bilbao te buis behoorende, en van de Havanna, met suiker, sigaren en tabak, naar Hamburg bestemd. Terwijl de Engelsche brik dadelijk is gezonken, heeft de Spaansche het tot heden ochtend uitgehouden; maar zij is, bij het doorkomen van den vloedomgeslagenen de equipage van elf personenwelke zich tot dien tijd toe in het want had vastgehouden, is waarschijnlijk verongelukt, met uitzondering van twee matrozen, die al zwemmende zijn gered; door eene loodsschuit in liet Nieuwediep aangebragten in bet marine-hospitaal opgenomen. De schepen zijn geheel verbrijzeld, en op de reede drijven, met veel zwaar scheepshoutvaten tabak, kistjes sigaren en ledige suiker-kisten. BUlTEiyLAMDSCHE BER1GTEN. ENGELA1V9. LONDEN11 November. De Kardinaal Wisemanbenoemd Aartsbisschop van Westminsteris heden van Ostende te Dover aangekomen en ten 2 ure naar Londen vertrokken. Hij is des morgens den 10den dezer alhier aangekomen en aan zijn Hotel Golden Square afgestapt. Zijne komst was zeer stil gehouden zoodat hij alleronverwachts aankwam. FRAKHRIJK. PAIIJJS12 November. De vermaarde Staathuishoudkundige Droz, lid der Franschc Akademie en van die van zedelijke Staatswetenschappen, is alhier overleden. Aan de Colonels der regimenten, in de hoofdstad in bezetting, is be volen, om hunne manschappen zooveel mogelijk bezig te houden, opdat zij steeds bij de hand en ter beschikking van de overheid zijn. De wachtposten zijn verdubbeld en de stad wordt door sterke patrouilles doorkruist. - Gisteren had de opening plaats der zitting van de Wetgevende Vergade ring. De zitting was niet belangrijk, want zij was geheel gewijd aan de voorbereidende werkzaamheden. Echter deed de Procureur-Generaal bij het Hof van Appel te Bordeaux de aanvraagom vervolgingen te mogen instellen tegen den Volksvertegenwoordiger Chavoixdie den 20sten Augustus 11. in hechtenis werd genomen op het oogenblik, dat bij met den Heer Auguste Dupont, redacteur van liet dagblad de Echo de Fesorewegens een in het zelve voorkomend en voor hem beleedigend artikel, duelleerde, en dien Heer Dupont door een pistoolschot doodde. Na eenige deliberatien werd besloten, deze zaak tot verder onderzoek in handen te stellen eener speciale Commissie. Ook is een voorstel ingediend van den Heer Tinguisen heeft ten doel een hervorming der kieswet. Er hadden zich groote groepen nieuwsgierigen voor de vergaderzaal ver zameld, die echter niets verontrustends hadden. De zitting der wetgevende vergadering werd heden ten 2 ure geopend. De Heer Dupin is met 383 van de 574 stemmen tot Voorzitter verkozen voor drie maanden. Daarop las de Heer BarocheMinister van Binl. Zakende bood schap voor, die de President ingevolge art. 52 der constitutie moest indienen. Dit zeer uitvoerige stuk bevat onder anderen de volgende bijzonderheden Binnenlandsche aangelegenheden. De Regering heeft alles verrigt, wat tot verbetering van den toestand des lands scheen te kunnen strekken. Zoo is, in weerwil van de moeijelijke tijdsomstandigheden, de grondbelasting 27 millioen francs verminderd. Financiën. Onze geldelijke toestand is verbeterd. De begrooting van 1849 die op het oogenblik der aanneming een tekort van 300 millioen francs zou opleverenzal ten gevolge van de toegenomen rijksinkomsten en van verschei dene bezuinigingen, slechts ruim 200 millioen bedragen. Alles doet ons hopen, dat het voor 1850 verwachte tekort aanmerkelijke vermindering zal ondergaan en dat het tegen 1851 aangekondigde evenwigt, verwezenlijkt zal wordende vooruitgaande ojjbrengst der indirecte inkomsten blijft voortduren; de 9 eerste maanden van 1850, vergeleken tegen dezelfde maanden in het vorige jaar, wijzen eene vermeerdering aan van 28 millioen. Rust en orde hebben nog andere vruchten gedragen: de bij de spaarban ken sedert 1 Januarij dezes jaars ingebragte gelden, overtreffen de terugbe talingen met 09 millioen francs. Deze gelukkige veranderingen in den algemecnen toestand der financiën, zullen ons veroorloven om van 1849 tot 1851in weerwil der verlaging van onderscheidene aanzienlijke belastingen, liet land te begiftigen met omstreeks 260 millioen fr. aan openbare werken, de laagste klassen der patentpligtigen te verligtenden landbouw van 27 millioen te ontheffenstiptelijk alle ach terstallige posten der bcgrootingen aan te zuiveren, en zoo te geraken tot herstelling van het evenwigt tusschen Staatsinkomsten en uitgaven. Openbare werken. Aanzienlijke uitgestrektheden spoorwegen zijn in het afgeloopen jaar voor het publiek opengesteld, te zamen 513 mijlen lang. De toestand der fabrieken is in 1850 zeer verbeterd. Justitie. De 0000 gevangenen in de bagnos te Toulon, Brest en Roche- fort, bezwaren de begrooting met een ontzagchelijken last, zinken steeds die per in den poel der verdorvenheid en bedreigen voortdurend de maatschappij. Het is mogelijk voorgekomen om den dwangarbeid doelmatiger, zedelijker en minder kostbaar, en tevens menschel ijker te maken, en tot uitbreiding van kolonisatie aan te wenden. Het aantal misdrijven, ieder jaar gepleegd wordende, bewijst hoeveel ver betering er in onze beteugelende justitie noodig is. Ook daarop zal uwe aandacht worden gevestigd. Onderwijs en Eeredienst. De in werking gebragte wetten op het onder wijs hebben, luidens de rapporten der Prefecten, reeds goede vruchten ge dragen. Oorlog. De landmagt, die in Junij 1849 451,000 man infanterie en 93,754 man ruiterij bedroeg, is thans niet hooger dan 396,000 infanteristen en 87,400 ruiters; en zal eerlang nog verder verminderd worden, zoo de omstandigheden liet veroorloven. In Algerië blijft men voortgaan met de koloniseringer zijn 42 landbouw koloniën 133 dorpen worden door 115,000 landverhuizers bewoonden 11,000 personen, aan wie gronden zijn afgestaan, hebben er gebouwen ter waarde van 14 millioen fr. opgerigt. Meer dan 8000 bunders moerasland zijn droog gemaakt en 250,000 ellen bewaterings-kanalen gegraven, alsmede 110,000 ellen waterleidingen naai de steden gebouwd. De teelt van tabakmoerbezie-boomennopalkatoen en meekrap krijgt er groote uitbreidingde wolhandel zette in het verloopen jaar reeds eene waarde van 36 millioen fr.om, de huidenhandel 24 millioen. Marine. De zeemagt bestaat thans slechts uit 125 vaartuigen in stede van de 235, die nog in 1848 in werkelijke dienst waren. Zij zijn met 22,561 koppen bemand, in plaats van de 29,331, die op de lijsten van het zelfde jaar voorkomen. Buitenlandsche aangelegenheden. Sedert de vorige openingsrede heeft onze buitenlandsche staatkunde in Italië een groot voordeel behaald. Onze wapenen wierpen te Rome die woelige demagogie omverdie in Italië de zaak der ware vrijheid in de waagschaal bad gestelden onze soldaten heb ben Pius IX op zijnen zetel hersteld. Ons doel is geweestde vrijzinnige en menschlievende bedoelingen van den II. Vader te bevorderen. De Pause lijke regering gaat voort in de uitvoering der beloften vervat in het motu proprio van September 1849. Ons leger is te Rome nog noodig ter handha ving van de orde en instandhouding van onzen staatkundigen invloed. Denemarken, onze oude bondgenoot, heeft den opstand in Ilolstein nog niet kunnen dempen. De verbondene mogendheden hebben echter het ge vaar dat het noorden van Duitschland bedreigde, weten af te wenden. Wij zullen bij hem aandringen, dat hij door doelmatige instellingen de regten der Hertogdommen verzekereen hem den bijstand schenkendien hij uit kracht der verdragen en oude vriendschapregt heeft te vorderen. Bij de staatkunde scheuring in Duitschland hebben wij de stipste onzijdig heid bewaard. Zoo lang Frankrijks belangen en het evenwigt van Europa niet in de waagschaal worden gesteldzullen wij blijven volharden bij on zen eerbied voor de onafhankelijkheid onzer naburen. Onze overzeesche en handelsbetrekkingen worden zekerder en nemen toe. Besluit. Het onveranderlijke rigtsnoer mijns staatkundigen levens zal onder alle omstandigheden zijnmijn pligt te doenniets als mijn pligt. Zoo gij in deze zitting tot de herziening der constitutie besluit, zal eene constituerende vergadering onze grondwet veranderen en over het lot van het uitvoerend bewind beslissen. Zoo gij er niet toe besluit, zal het volk in 1852 plegtiglijk zijnen wil te kennen geven. Maar welke ook de uitslag zijwij moeten aan het volk liefde tot rust in boezemen door de kalmte onzer beraadslagingen, en hetzelve eerbied voor het regt inprenten door er zelf nooit van af te wijken. Wees verzekerd, dat mijne aandacht niet gespannen is op de vraag, wie Frankrijk in 1852 zal regeren, maar daarop, dat ik mijnen tijd besteden moge om dien overgang zonder beweging of onlusten t£ doen plaats vinden. Ik heb oprcgtclijk mijn hart voor u opengelegd, mijne Heercnbeant woordt mijne openhartigheid door uw vertrouwenmijne goede bedoelingen door uwe medewerking, God zal het overige doen! SAB&SBSWEE. TURYN, 7 November. Do Regtbank alhier heeft gisteren plegtig gehoorzaamheid gezworen aan den Koning en aan de wetten van den Staat. De Advocaat-Fiscaaldie bij deze gelegenheid eene aanspraak deed, prees de wetten van Siccardi uitermate. De Minister van Openbaar Onderwijs, Mamelli, die niet zeer populair was, heeft ten gevolge van eene discussie in de Kamer, waarbij hij van zijne ambtgenooten in gevoelen verschilde, zijn ontslag gevraagd en ver kregen. Men beschouwt zijn aftreden als een middel om nieuwe kracht aan het Ministerie bij te zetten. De Kamer heeft den Heer Pinelli tot President verkozen met 66 van de 110 stemmen. In zijne aanspraak aan de Kamer, na zijne benoeming, gaf de Heer Pinelli te kennen dat de Kamer door hem te verkiezen, een staatkundig beginsel erkend had. Zijne benoeming is alzoo eene ware de monstratie der Kamer tegen het hof van Rome. ITALIË, ROME, 4 November. De Minister van Oorlog, Kalbermathen beeft zijn ontslag gevraagd en be komen. Hij laat het leger in een' staat van volkomen desorganisatie, en men keurt het zeer goeddat hij zich van-de zaken terugtrekt. Zijne por-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2