AANKONDIGING. door geene andere hebben vervangen, hoe gebrekkig liet bij ons dan ook moge wezen." Ik moest met hem lagehen en bekennen, dat ik zelf van zekere vreemde voorstellingen en gedachten niet vrij te pleiten was geweest. Nu, ik kan van dat Hollandsch (Hollandsch beteekent hier Nederlandsch) zeggen, dat het veel welluidender is dan op een massa plaatsen in Nederland, en dat ik van de Kaap tot liiergeen verschil van dialectof immers zoo weinig dat ik mij geen voorbeeld herinner, heb opgemerkt. Enkele vreemde woor den, en grammaticale misdaden in menigte, bestaan en worden gepleegd, maar boven het Zeeuwsch, Goudaasch enz. enz. heeft men grooten roem. Niet minder zijn hunne persoonlijke en zedelijke beschaving en bescheidenheid hoog te roemen, en zullen elk die het ervaart, doen verbaasd staan, vooral indien hij zijne vooraf gevormde begrippen gebouwd heeft en op de theoriën, die tot de beschaving van een volk worden ten grondslag gelegd en op de daadzaak dat men hier in dat opzigt alles mist, wat men elders en ook in Nederland in overvloed heeft. Het is hier de plaats nietverder over dit onderwerp uit te weiden, ofschoon het mij voor menige bladzijden stof ter beschouwing zou geven. Wat aangaande de verschijnsels en uitwerkselen van den verdervcr, dien wij bestrijden, staande mijn verblijf op, en doorreizen van een aantal plaat sen, is opgemerkt, is zeer gunstig en tot beschaming van veel landen, die op hoogerc beschaving aanspraak maken. Ik kan in waarheid zeggen, dat ik van den 13dcn December 1849, toen wij aan de Kaap zijn gekomen, tot op dezen oogenblikmaar drie dronken menschen heb gezienen dat ik geen' vloek heb gehoord, dan slechts van éénen dezer. Van Port Elisabeth tot Colesberg, heb ik ruim 14 dagen gereisd met ossenwagens, soms 4 en 6 bij s elkander, meest met jeugdig blank en bruin personeel tot voerlieden, en 's nachts in de open lucht, dikwijls zeer koud, logerende; maar noch iemand van dezen, noch iemand der menigvuldigenwelke ik heb ontmoet, had eenigen anderen drank dan koffij en thee; ja zelfs niet van den wijn, die hier goedkoop en veel ishad men het minste bij zich. Hoezeer ik numet dit alles, de mogelijke bewering, dat ook hier te veel dronkaards en mis bruikers van sterken drank zijnniet wil logenstraffenzoo durf ik toch met vrijmoedigheid vragen, maar met een smartelijk gevoel jegens mijn Vader land in welk land zal den vreemdeling en reiziger eene betere ervaring ten deel vallen, ten aanzien van dronkenschap en vloeken beide? Als de Afri- kaansche ossenmenner zijne passagiers ter bestemde plaatse kan brengen, zon der dat hij dezen een oogenblik het haar te berge doet rijzennoch het mis bruik van eenigen Heiligen Naam laat hooren, wat mag men dan niet van den man in Nederland verwachtendie slechts een rijtuig met één of twee gewillige en gedresseerde paarden heeft te voeren? Tempelenopenbaar aan de zonde en schande gewijdzijn hier zoo min als kermissen of jaarmarkten en in het schoone dorp Graaf-Rcinetdat als gemeente 9,000 en in zijne kom 6,000 zielen groot is, heeft men niet ééne gelegenheid waar men een glas drank kan krijgen. De notabelen hebben al daar, en dat is op de meeste, zoo niet op alle, plaatsen het geval, een jxLecshuis" met een bediende, waarin alle couranten (drie bestaan er hier in 't Hollandsch), tijdschriften en boekwerken ter lezing liggen. AVijn noch sterke drank, noch tabak mag in een van die inrigtingen gebruikt worden. Voor den vreemdeling bestaat, onder toezigt van het plaatselijk bestuurin genoemd dorp een logement, maar voor den inwoner is er geen entree. Met een en ander vlei ik mij u eenige inlichtingen en nadere denkbeelden gegeven te hebben van onze Zuid-Afrikaansche broedersaangaande onze zaak zelve en datgene wat wij door haar, onder Gods zegen, wenschen bevorderlijk te zijn." KEKKMEUWS. LEEUWARDEN, 5 November. Ter vervulling der Vacature, ontstaan door het vertrek van Ds. Modderman, is door den breeden Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gemeente geformeerd het navolgende twaalftalDD. Diemont, Th. Dr. en Predikant bij de Waalsche gemeente te Leeuwarden; de Vrieste Oude water NacheniusTh. Dr. te Sassenheimvan der Zwaagte Dronrijpvan der Scheer, te Hoorn; Schorsse, te Almelo; Broedelet, te Gouda; Meijboom, Th. Dr. te Nijmegen; Bernste Spankeren; Boon, Th. Dr. te Medemblik; Mijsbergte BleskensgraafNiermeijerte 's Ileer-Arendskerke. De drie laatsten bij herstemming tegen Ds. de Blaauw, Pred. te Hoorn. ALKMAAR7 November. Ter vervulling der door het overlijden van Ds. J. Boldinghalhier bestaande vacatureis op heden door den breeden Kerkeraad der Ilerv. gemeentegeformeerd het volgende twaalftalalplia- betisch gesteldDD. Berlagete MuiderbergBoonackerte Enkhuizen v. Charante, te Oost-Zaandam; van der Lee, te Grootebroek; Linse, te Steen deren Oortte Broek in Waterland van Schaickte DwingelooSluiter te Zalk; van der Willigente Vorgten; Cats IVorte Enkhuizen; Wunder, te Purmerende, en Wijste Schoonhoven. Bij de Ilerv. gemeente te Hattem is tot Predikant beroepen Ds. W. Pol len, Pred. te Eist bij Amerongen. De geduchte ramp, welke in Uolstein het ongelukkige Frederikstad nan den Eider getroffen heeftis uit de Nieuwsbladen algemeen bekend. In die ramp deelde ook de Doopsgezinde Gemeente aldaarzóó zeer zelfsdat haar voortdurend bestaan te beschouwen isals zonder krachtige hulp van buiten hoogst onzeker zijnde. Dit deed onder de Doopsgezinden te Amsterdam zich eene Commissie vormen tot het inzamelen van liefdegaven ten hardn behoeve; en hiertoe verlangende mede te werken, is de Ondergeteekende, in overleg met den Eerw. Kerkenraad zijner Gemeente, te rade geworden langs dezen weg voor de Leden dier Gemeenteen tevens voor allendie gevoelen waartoe hunne Christelijke broederschap de volgers van denzelfden Heer en Deelgenooten derzelfde genade vex-pligt, de gelegenheid te openen, om door zulke liefdegaven te doen blijkendat hen het geloof bezielt't welk zich levend betoont door de werken, en vooral door werken van barmhartigheid. Na dit beroep op die barmhartigheid, waarvan hij hoopt en vertrouwtdat hetbij een nood, die luid genoeg voor zich zei ven spreektgeen naderen aandrang zal behoeven, verklaart hij zich gaarne bereid tot het ontvangen en naar Amsterdam opzenden van 't geen men ten bedoelden einde mogt kun nen en willen afzonderen; terwijl hij voorts deze poging, om zwaar beproefde Geloofsgenooten te ondersteunenden Alzegenaar en den Heer der Kerk ver trouwend aanbeveelt. A. DOYER Tz., Leer aar bij de Doopsgezinden te Legden. ABTEPafENTIEN. Voorspoedig bevallen van eene DOCHTER, C. C. van SCIIILFGAARDE geboren van den Es. Soeterwoüde, 7 November 1850. Algemeene Kennisgeving Heden overleed na eene kortstondige doch hevige ziekte onze geliefde Vader de Heer P. MEERBURG, in leven Apothecar alhier. Namens Broeders en Zusters Leiden, 8 November 1850. P, J. MEERBURG, Apothecar. Voor de betoondo deelneming bij het verlies van onzen beminden Zoon betuigen wij bij deze den welmeenendsten dank. R. JESSE. C. JESSE, van Geer. EASSS'S'EB.eMSS, Uit een exploit gedaan door mij Ondergeteekende CORNELIS KAREL B1EGMANDeurwaarder bij de Arrondissements-Regtbank te Legdenden gden November 1850zijnde behoorlijk geregistreerdblijkt dat JANNETJE (zich ook noemende JANSJE) VERHOOGzonder beroep, Echtgenoot van JOHANNES BEaTUS MADER., wonende te Legden in de Kliksteeg, Wijk II. N°. 454a, aan denzelven haren Echtgenoot heeft doen beteekenen een Vonnis gewezen door gemelde Regtbank den 29steB October 1850 met opgave der getuigen welke zij den 19J™ November 1850, des middags ten twaalf ure, ter Teregtzitting van dezelve Regtbank zal doen hooren tot bewijs van het feit der Kwaadwillige Verlating door den gedaagden JOHANNES BEaTUS MADER voornoemd, en den vereischten duur daarvan. Geschiedende deze Aankondiging ter voldoening aan Art. 4N°. 73'-Ic Lid van het Wetboek van Burgerlijke Regtsvordering. Voor Uittreksel deugdelijk verklaard door mij C. K. BIEGMANDeurwaarder. De Ondergeteekendenhunne EIIBSEBSgSSWU'lVIESSEJrgenaamd: MEt'ftaan de Heerengracht alhier, met den eersten November 1850, aan den Heer G. W. van der SPRUYT overgedaan hebbendegeven zich de eer dit ter kennis hunner geëerde Stadgenooten en verdere Begunstigers te brengenhen tevens vriendelijk bedankende voor het vertrouwendat zij gedurende tien jaren, zoo ruimschoots mogten genieten; terwijl zij deze gele genheid waarnemen hunnen Opvolger in diezelfde begunstiging aan te hevelen. Leiden, 1 November 1850. Gebs. SALA. De Ondergeteekende, de SgSE5re.B3gl©lj15^rE3SS<3genaamd: 'l ÉSei-f, aan de Heerengracht alhier van de Heeren Gebrs. SALA, op heden overgenomen hebbendezal die zaak voor zijne rekeningonder de leiding van den Heer C. F. SALA voortzettenterwijl hij de vrijheid neemt zich in de welwillende attentie zijner geëerde Stadgenooten en verdere Begunstigers aan te bevelen belovende door eene prompte en soliede bedieningzich het vertrouwen waar dig te maken, dat zijne Voorgangers een' geruimen tijd mogten ondervinden. Leiden, 1 November 1850. G. W. van der SPRUYT. De Ondergeteekende sedert ruim zes jaren Kostschoolhouder te Boskoop heeft de eer aan Ouders en Voogden te berigtendat hij na verkregene autorisatie van II. II. Burgemeester en Wethouders van Legdenzijne Kostschool binnen deze Stad zal overbrengen, en in den loop dezer maand, die School voor Jfonge EKeeren dezer Stad zal openen, waartoe hij zich in de welwillendheid van Ouders en Voogden aanbeveelt. Het onderrigt zalbehalve de gewone vakken van Lager Onderwijszich uitstrekken tot de Wiskunde, de Fransche, Engelsehe en Iloogduitsche Talen. Voor eene Zedelijke en Christelijke vorming der Kweekelingen zal bij zonder gezorgd worden. Intusschen zijn nadere information te bekomenbij den Stadsschool- Ondertvijzer A. van LEEUWEN, op de Heerengracht alhier. J. D. van LEEUWEN. DL BOURSSE WILS is Verhuisd naar de Breedestraat hoek van het Rapenburg.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3