Vangen hevelnaar de grenzen van Hessen opgerukten heeft liet eenige bataillon linie-Infanterichetwelk nog in die vesting lag, den last ge kregen om zich insgelijks marschvaardig te houden. Hetzelfde bevel is volrcns berin-ten uit Ilamburre van den 4llcn dezer, bij do aldaar in bezetting O O <-> liggende Pruissische corpsen ontvangen. De Saxischc Regering heeft den 5<len dezer haar hevel tot oproeping van verlofgangers en aankoop van paarden weder ingetrokken. Te JViirnberg zijn den 3llcn dezer langs den spoorweg 2400 man Oos- tcnrijkschc troepen aangekomen en terstond verder naar Ramberg vertrokken. Oji de volgende dagen werden nog drie afdeelingenter gczamentlijke sterkte van 15,000 man en 1,700 paarden, langs denzelfdcn weg verwacht. Het leger door OostenrijkBeijeren en Wurtembcrg op de been te brengen zal 200,000 man sterk zijn alsvan Oostenrijk 120,000 van Beijeren 00,000 en van Wurtemberg 20,000. Dat geheele leger wordt in drie afdeelingen gesplistde Boheemscliemet het hoofdkwartier te Eger, en dus vlak aan de Saksisch-Bcijcrsche grenzende Frankischemet het hoofdkwartier te Aschaffenburg, en de Schwabenschemet het hoofdkwartier te Bregenz. De eerste afdeeling bestaat uit de Oostenrijksclie keurtroepen onder bevel van Aartshertog Albrechtde tweedeonder vorst Tliurn und Taxisbestaat uit het Bcijcrsche contingentmet. 10,000 Oostenrijkersde derde is het Oostenrijksclie leger uit het Yorarlgebergte, met de Wurtembergers. Eenc tclegraphische tijding uit Weenen van 5 November meldt, dat liet Oostcnrijksche leger in het Vorarlgebergte de grenzen heeft overschreden. De Const. Zeitung meldt, dat de Keurvorst van Hessen door zijn eigen schoonzoonden Graaf van Iscnburg-Waehtersbach van valschheid is aange klaagd. Deze w as met de oudste dochter gehuwd van den Keurvorstzijn huwelijk werd altijd als zeer gelukkig daar te lande geroemd; de terug keer van Hassenpflug naar Hessen bragt ook in dat gezin tweedragt. De Graaf, een braaf man, toonde zich afkeerig van Hassenpflug en duidde den Keurvorst ten kwade dat hij met zoodanig mensch gemeene zaak maakte. De Graaf schaarde zich aan de zijde der militairenterwijl zijne gemalin de zijde van haren vader koos. Reeds sprak men van eene echtscheiding toen onlangs den Graaf ter oore kwam dat de Keurvorst, ter geheimhouding van de daadzaak dat zijne oudste dochter (de Gravin van Isenburg) reeds voor zijn huwelijk met de Gravin Schaumburg was geboren eenen geestelijke in (1e omstreken van Fulda door omkooping heeft bewogen eene valsche doop- cedul af te geven. De Graaf Isenburg doet thans den Keurvorst een proces aan wegens vervalsching van de doopccdul zijner dochtervermits de Graaf de bewijzen in handen beeft, dat zij voor zijn huwelijk geboren en derhalve van de erfopvolging verstoken is. Tc Keulen heerscht veel levendigheid in den handelde kranen op de kaai zijn naauwclijks toereikendom de uit Nederland komende goederen te lossen. EIESSEI. KASSEL, 4 November. De permanente commissie der Stcndenvergaderingbeeft heden eene bij eenkomst gehouden, om te beraadslagen over de stappen, welke ter zake van de jongste gebeurtenissen zouden moeten gedaan worden. De Commissie heeft besloten een protest tegen den intogt der Bcijcrsche en Oostenrijksclie troe pen en tegen de proclamatie van den Bonds-CommissarisGraaf von Rcch- lierguit te vaardigen welk stuk nog dien eigen dag openbaar zou gemaakt worden. FK1NKFORT. G November. Over de wcdcrzijdschc stelling der in Kcur-Hessen binnengerukte Pruisische en Bcijersche troepen is niets met zekerheid beleend. Volgens lierigtcn uit Hanau van 6 Nov. strekken de Beijersche troepen zich steeds verder op den weg naar Fulda uit. Het hoofdwarticr is van Schliiehtern naar Fliethen voortgcschoven. De onderscheiden dcelen van het leger zijn thans alle op één punt, een paar uren boven Fulda, zaamgetrok- ken tot geen geringen last voor de arme landbewonersdie builen staat zijn zoo veel militairen te onderhouden. De berigten uit Kassei stemmen alle daarin overeen, dat de Pruissische troepen zich op do meest betamelijke wijze aldaar gedragen. Zij vervullen de posten te gelijk met de burgerweer. In den middag van 4 November bragt liet officier-corps een bezoek aan Prinses Karoline, die zich nog te Kassei ophoudt. Te Stuttgart spreekt men van eene minister-crisis. Het maken van krijgstoerustingen werd aldaar ijverig voortgezet. Op 5 November zijn op nieuw in allerijl 24 man verlofgangers per compagnie opgeroepen. Te Maintz trokken den 5dcn dezer sterke patrouilles, uit Oostenrijksclie en Pruissische troepen zamengestelddoor de straten. De verbittering tus- schen de soldaten van beide natiën is groot. Het straatgevechthetwelk gisteren tusschen hen heeft plaats gehad, ontstond op onderscheidene plaatsen en werd met alle wapens gevoerd. Verscheiden soldaten zijn reeds aan hunne wonden overleden. Heden zijn maatregelen genomen ter voorkoming van herhaling dier bloedige tooneelen. SLEESWIJK. Men meldt uit llusumdat aldaar vele inwoners uit Frederikstad huis vesting vinden. De moesten zijn arm, en er bevinden zich onder hen vele Jodenvoor welke de inwoners van Husum dringend ondersteuning vragen. Men verzekert dat een Oostenrijksch leger van 25,000 man, met GO stukken geschutdoor Saksen naar Ilolstein zal oprukkenom aan den oor log een einde Ie maken. irSL,A.!¥I». Den 28slen October is de Ncwa-brug te Petersburg wegens sterken ijsgang afgebroken. Te Warschau werden bij gelegenheid dat zich de Keizer daar bevond feesten gegeven, die eene waarlijk Oostersche weelde kenmerkten. Het eerste gaf de Keizer van Ruslandhet tweede de stadhet derde de Maarschalken des adelswier getal in Polen vijf is. Elk hunner schonk daartoe zijn jaar- lijksch inkomen a ƒ20,000, en alzoo kostte het Maarschalken-hal 100,000. Het werd gehouden in het paleis des Stadhouders en verlicht door 120,000 gekleurde vlammen. Al de hooge edellieden van Polen, 86 in getal, waren genoodigden. T U IS R Y E. Op den 23slen Oct. heeft men te Konstantinopel het berigt ontvangen van een vreeselijk ongeluk in het tuighuis van Pera. Ten 10} ure is het Admi raalschip Taizi-Sehenket door eene ontploffing, deels in de lucht gesprongen, deels gezonken. Ongeveer 800 personen hebhen daarbij het leven verloren. Uithoofde der bestaande verwarring, kon men op het cersto oogenblik nog geen nadere bijzonderheden mededcclen. MAAS" ©E ©©ESSE 24 Augustus. Alhier is de verordening afgekondigd waarbij in de kolonie een eigen par lement wordt ingevoerd. Dat parlement zal bestaan uit den Gouverneur, een wetgevenden raad en een huis van vertegenwoordigerswelke beide ver gaderingen zullen worden zamengesteld overeenkomstig met de door den te- genwoordigen Gouverneur en wetgevenden raad te maken bepalingen. Het parlement zal wetten voor de kolonie kunnen maken; aan de Koningin is evenwel de bevoegdheid toegekend om die te wijzigen. -Den 15Jen December zal eene schroef-stoombootdienst tusschen Engeland en de Kaap worden geopend, waarvan men zich voor de ontwikkeling dezer kolonie groote voordeden belooft. Uit de Kaap-Kolonie schrijft de Heer J. Groenendaal, verleden jaar met ter woon derwaarts vertrokkenaan het hoofdbestuur van de Neder], Vcreeniging tot afschaffing van sterken drank, door hetwelk hij was voorzien geworden met een' open brief aan de Hollandschc inwoners dier streken, na zaten van hen die vroeger onze landgenooten waren, en die zeiven zich nog altijd ecnigermatc als Hollanders blijven beschouwen, het volgende: Aangenaam is het mij u te kunnen berigten dat ik, door 's Heeren goed heid den 2Gstcn Febr. jl. in den besten welstandop mijne bestemmings plaats, ten Noorden der Oranje-rivier, gemeente Riet-rivier, ben gearriveerd. De zeereis heeft in 63 dagen plaats gehad en is, met eene kleine uitzonde ring door 'tKanaal, zoo kalm geweest, dat zulks op eene onzer rivieren niet beter had kunnen zijnzelfs bij het naderen en bij de aankomst der Kaap was zulks het geval. De vriendelijkheid en het welkom," waarmede ik allerwege van af de Kaapstad, tot hier, als Hollander ontvangen ben, waren groot en verrassenden maakten niet zelden een bewcgelijken indruk op mijn gemoed. Ik behoef u dus niet te verzekerendat de bewijzen van belang stelling in onze stamgenooten alhier, mij door u en andere vrienden ver strekt, met gevoelige erkentelijkheid zijn ontvangen. Tot mijn, en niet minder uw groot genoegenkan ik u berigtendat in dit ver gelegen gewest reeds eene Vereeniging bestaaten zelfs van het garnisocn tot hare leden behoort. De Eerw. Heer Murray Pred. van Blocm-fontein en Riet-rivier, en de Magistraat, behooren tot hare hoofden en warme ijveraars; maar nog heb ik niet genoemd wat u welligt liet aangenaamst zal treffen. Mijne gemeente had voor eenigen tijd nog gecne kerk- of schoolplaats, zoodat het eigenlijke karakter van dorp nog geheel ontbrakofschoon de boerenbevolking op pl. m. 3,000 zielen wordt berekend. Bij mijne komst nu had men zoodanig eene plaats reeds gekocht en met het bouwen eener kerk een' aanvang gemaakt, terwijl eenige dagen na mijne aankomst, de verkooping van gronden of er ven naar een vooraf gemaakt bestek of platte grond dos dorpstot het bou wen van huizen, zou plaats hebben. Dat ik dit tusschen beide aanmerkte, het stichten van een dorp op deze wijze vordert niet meer tijds dan liet bouwen van één huiswant elke kooper van een erf bouwt naar zijne keuze zijn panden het legt ten andere den grondslagdat een dorp op die manier fraaijcr zijn moet, dan dit met de meeste in Holland het geval is. IIII. Ker kenraden dan, die eerst het bedoelde terrein gekocht hadden en lot den ver koop der genoemde erven zouden overgaan, maakten dit artikel in hurme conditie: niemand zal ooit, als eigenaar, huurder of verbruiker der erven en daarop gebouwde panden het regt hebbennoch zulks direct of indirect ver mogen, om eenigen sterken drank te verkoopen of te slijten. De verkoopdag verscheen, het artikel werd gelezen, geene stem verhief er zich tegen en men verkocht voor ƒ11,000 aan erven a ƒ300500. Over 2 maanden zal eene andere veiling, op natuurlijk dezelfde voorwaarde, plaats hebben. Wat zegt gij, moet men onze broeders en stamgenooten alhier, in Holland voorbeelden of navolgers of tegenstanders der goede zaak noemen? Een der IIccren hier las in een der Nos. van onzen Volksvriend door mij verstrekt, »dat ik stond te vertrekken naar onze stamgenooten enz. die nog Hollandsch spreken." Hierop begon hij hartelijk te lagchen, mij toevoegende op vriendelijken toon: »ik geloof waarlijk dat men zich in Holland al won derlijke begrippen over ons heeft gevormd, dat woordje nog klinkt mij, als of men meent, dat hier alles, met weinige uitzondering, vervangen is door, ja door wie? door Hottentot en Boscbjesman niet waar? Nu, schrijf gij maar aan de broedersin Holland, dat wij gevoelig voor hunne belangstelling zijn, en die op prijs hopen te stellen, maar dat wij onze of hunne moedertaal nog

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2