LEYDSCHE De Courant wordt hlaandag Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond MA AM)AG11 NOVEMBER. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. BEVSENLANDSCIIE BERIGTE.Y. LEYDEN, 9 November. De Studenten der Theologische Faculteit aan onze Iloogeschool hebben in cene op gisteren gehouden vergadering met algemeene stemmen beslotenom geen gevolg te geven aan bet verzoek der zoogenaamde Toga-Commissie te Utrechtten einde met de Studenten in de Theologie dier Iloogeschool in gemeenschappelijk overleg te treden0111 de Toga aan te nemenwanneer zij tot de II. Dienst zullen toegelaten zijn, In genoemde vergadering werd het gevoelen geuit1". dat het elk Predikant vrijstonddie kleeding aan te nemen welke hij verkoos, omdat daaromtrent gcene kerkelijke bepalingen zijnen 2°. dat de beraadslaging of het besluit, om een bepaald costuum als Predikant aan te nemenniet van de Studentenmaar van de gevestigde en erkende kerkelijke vergaderingen moest uitgaan. Wij vernemen dat de Ilecren Wccnig en van LeeuwenOrgelmakers alhier, octrooi hebben bekomen voor den tijd van vijfjaren, op eenige ver betering in het Orgelwerk, voornamelijk strekkende ter meerdere krachts ontwikkeling. Men verneemt, dat, volgens kennisgeving van het Departement van Justitie, het eenzaam opsluiten van gevangenen in strijd is met de beslaande wetgeving. liet cellulaire gevangenisstelsel zal derhalve in dit It ijk noch ingevoerd noch toegepast worden. ProvGron. Cour.) 's GRAVENHAGE9 November. De Koning heeft gisteren middag ten half vijf ureop de gebruikelijke wijze ontvangen de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal die belast was met het aanbieden aan Z. M. van de opgemaakte lijst van vijf Candidatcn tot aanvulling der opengevallene betrekking van Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. lieden zullen zich nog slechts twee der afdeelingen van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal bezig houden met bet onderzoek der ontwerpen van wet, uitmakende de Staatsbegrooting voor den jare 1851. De lieer A. Davczac die een aantal jaren de betrekking vervuld heeft van Zaakgelastigde van de Yereenigdc Staten hij het Nederlandsche Hof, is gisteren uit de residentie vertrokkenom naar New-Yrork terug te keeren. Gemelde betrekking wordt thans door den lieer Foston bekleed. Gisteren is door de leden van de Provinciale Staten in Zuidholland aan de Commissaris des Konings dezer provincie een diner gegevenmenige toast is er ingesteld op het het heil van Koning en Vaderland en op dit be langrijk gewest. IDrovinciale Sinten van TEsiUUiaSlantS. Zitting van Donderdag T November. In deze zitting zijn de beraadslagingen voortgezet en ten einde gebragt over het reglementhoudende vaststelling van voorloopige bepalingen nopens de voordragt of benoeming van hoofden enz. der Waterschappen. Dat ont werp is ten laatste, eenigzins gewijzigd, met algemeene stemmen aangeno men. Daarna is de Vergadering overgegaan tot de verkiezing van een lid van Gedep. Staten, in plaats van het afgetreden lid, den Heer Mackay. Na drie stemmingen is daartoe gekozen de Heer Mr. R. J. C. Mctelerkamp met 40 van de 74 stemmen. De overige stemmen hadden zich vereenigd op den Heer Mr. II. C. J. Hoog. De Vergadering is gescheiden tot aanstaanden Maandag. AMSTERDAM, 7 November. Heden heeft de Wel-Ed. Z. Gel. Heer D. J. YeegensRector van het Ste delijk Gymnasium het 25ste jaarfeest van zijne betrekking als Docent bij de Latijnsclie school en genoemde inrigtingeenvoudig en plcgtig gevierd. Er is of zal eerlang in handen der benoemde commissie worden gesteld «en bedrag van ƒ2,982.20, bijeengebragt in de kolonie Suriname om te worden verdeeld tusschen de provinciën Noordbrabant, Gelderland en Lim burg, ten behoeve der noodlijdende slagtoffere van den jongsten watersnood. Heden morgen is in het Binnen-Gasthuis ingebragt J. Vecnman schoenmakersleerling, die, op den Ilollandschen IJzeren Spoorweg een bood schap doendeover het spoor is gestruikeldop het oogenblik dat een ledige trein in aantogt waswaardoor hij zoodanig is overreden dat zijne boenen geheel verbrijzeld zijn. BUITEYLANDSCUE BERIGTEY. FRABiTMÏlMH.. PARIJS, 7 November. De ongerustheid blijft nog steeds in de gemoederen heerschen, ten aanzien van de goede verstandhouding der hooge staatsmagten. De fondsen zijn giste ren wederom achteruit gegaan, omdat de Generaal Cbangarnier geen deel had genomen aan een diner door den President gegeven. Twee goederen-treinen zijn op den Noorder-spoorweg tegen elkander ge reden, waardoor 4 mensclien het leven hebben verloren. Te Montpellicr is den 29sten October eene vrouw gestorvendie tot op het laatst van haar leven voddenraapster was, en toch een kapitaal van 300,000 fr. beeft nagelaten. In genoemde stad bezat zij 15 kapitale huizen. PRUISSBS. BERLIJN 5 November. De Kamers zijn tegen den 21sten dezer bijeengeroepen. Wij hebben, zegt het Ministerieel blad de Deutsche Reformhet ge- wiglig berigt mede te deelen dat het Staats-Ministerie in zijne zitting van heden, welke op het beslissende oogenblik ook door Z. M. den Koning werd bijgewoond, het besluit heeft genomen, om het gezamentlijke Pruissische le ger, met inbegrip van de Landweer, mobiel te maken. De onlangs aan Pruissen gestelde vordering om Keur-Hessen te ontruimen, terwijl mtussclien van onderscheiden kanten vreemde troepen opmarschcerdcn en het dus zonder nadere voorzorgsmaatregelen onmogelijk scheenheeftof schoon de hoop op hare bevredigende uitkomst nog niet is opgegeven, aan leiding tot dat besluit gegeven. Onze regering had nog gisteren per telegraapli naar Frankfort de vordering gezonden, om het verder voortzetten der militaire tussclienkomst in Keur- hessen te staken, maar ofschoon Vorst Tliurn geneigd was hieraan te voldoen, zoo gelukte het nogtans den Minister Ilassenphlug, in den zoogenaamden Bondsdag eene meerderheid tot het voortzetten der militaire maatregelen te erlangen. Hierop is aan Generaal Graaf Gröben het bevel toegezonden, voor het ver volg slechts naar zijne militaire inzigten te handelen. Bij de uitgeschreven militaire maatregelen zal het ook noodzakelijk zijn, de Pruissische troepen uit Baden terug te trekken; een gedeelte daarvau is reeds op marsch. Deze besluiten hebben de eenstemmigheid in het ministerie hersleld. De Minister van Eerediensten, heeft zich bereid verklaard, in het ministerie te blijven. Naar men gelooft zal hij thans ook voorloopig het Voorzitterschap beklccden, daar de Minister-President, Graaf Brandenburg, lieden morgen aan zenuwkoorts is overleden. Zijn overlijden heeft hier algemeene deelneming verwekt. De ziekte begon Zondag morgen met koorts-aanval en is zeer schielijk en hevig toegenomen. In den nacht, dien dag voorafgaande, was de Minister-President opgeroepen om zijn bed te verlaten en eene telegraphiscli berigt aan Generaal von der Gröben te verzenden. Zondag avond was hij nog ijverig werkzaam, doch des anderen daags 's middagsnam de ziekte cene bedenkelijke rigting. Den vol genden avond verergerde de toestand door de ijlende koortsen. Zijne jongste oogenblikken waren kalm en rustig, bij zijn verscheiden waren al zijne be trekkingen tegenwoordig. Heden morgen vroeg hebben II. M. de Koning en Koningin persoonlijk aan de familie hunne smart en deelneming betuigd. Het staande leger en de landweereerste bantelt in vredestijd 3G0,000 man en komt op den voet van oorlog op 480,000 man, dat is 3 pCt. van 10 millioen zielen. Dit leger is verdeeld in 8G3 liataillons in fanterie18 balaillons jagers en scherpschutters, 370 eskadrons ruiterij, 288 batterijen artillerie, 18 compagnien werklieden en 26 compagnien pion- niersenz. De tweede ban van de landweer levert 1 GO,000 man en brengt alzoo het Pruissische leger, in staat in 't veld te trekken, op 340,000 man, dat is 4 pCt. der bevolking. Te Wesel is de mobile kolonnedie sedert zes maanden aldaar en in de nabijheid gelegerd had, den 34cn dezer, ingevolge een onverwachts ont-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1