Men verneemt met zekerheid, dat binnen kort in Zweden de kiel zal worden gelegd voor een Hollandscli barkschip. Dit vaartuig zalnaar men meent, worden gebouwd voor rekening der West-Indische Maatschappij, ge vestigd alhier ter stede, en"al7.00 het eerste schip zijn, dat ingevolge de nu ingevoerde scheepvaartwetten, op eene buitenlandsche werf, eene Ilollandsche vlag zal kunnen verkrijgen. Naar men verneemt bestaat er bij de Hooge Regering liet voornemen om het Koninklijk besl uit van 29 October 1833waarbij is vastgesteld een algemeen tarief van tolgelden te heffen op 's Rijks groote wegen, te herzien; uit hoofde voornamelijk der vele veranderingen welke sedert dat tijdvak in de middelen van vervoer, te water en te land, in ons rijk, zijn ingevoerd. Gelijktijdig zou men dan ook de heffing der tollen op de provinciale wegen, bij een en hetzelfde tarief en wet, regelen en opnemen. NIEUWE DIEP, 2 November. Heden middag kwam alhier aan per Kamper stoombootvan Zwollede Heer Mr. Bruce, benoemd Gouverneur-Generaal van Neêrlands-Indiëmet echtgenoot en gevolg. De hooge reizigers hebben zich terstond aan boord begeven van de voor den overtogt bestemde korvet Sumatra kort daarna kwam ook hier aanvergezeld van den Generaal Nahuys van BurgstZ. Ex. de Minister van Koloniënmet zijne Dochterwelke laatste in gezelschap van den Heer Mr. Bruce mede naar Oost-Indië zal vertrekken. Heden mid dag is er aan boord van gezegden bodem een luisterrijk diné waarbij ver scheiden gasten zijn genoodigd. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN1 November. De Koningin heeft Prinses Maria, Hertogin van Glocester tot Houtvester benoemdin plaats van wijlen den Hertog van Cambridge. De eerste Minister heeft het volgend schrijven doen rigten aan een bijzonder persoon te Exeter, ten opzigte der benoeming van R. K. Bisschop pen Ingevolge den last van Lord Jolm Piussellheb ik de eer u het vol gende te beriglenals op uw vraagof de lijst der Katholieke prelaten zoo als die in de dagbladen werd medegedeeld juist is? dat de Regering evenmin over de meerdere of mindere juistheid van die lijst beslissen kan daar zij de Pausselijke buil almede alleen uit de dagbladen kent. Wat nu uw tweede vraag betreftnamelijk of de organisatie der Roomsche Bisdom men reeds door de goedkeuring van II. M. Ministers bekrachtigd is? deze moet ik u ontkennend beantwoorden. Daarenboven kan ik u verklaren dat Lord Minto, gedurende zijn verblijf te Rome niet is geraadpleegd geworden omtrent dien maatregel, en er op geenerlei wijze toe heeft bijgedragen. Men heeft een middel uitgevondenom aan boord der groote schepen de zeilen der raas te bergen, zonder dat het noodig zij de matrozen in de masten te zendendit bestaat alleenlijk daarin dat de raasdoor een een voudig mechanismeworden gestrekenenwil men de zeilen ontvouwen weder worden opgeheschen. Op sommige schepen is deze nieuwe methode reeds ingevoerd. 11 E S g E N. De Beijersche en Oostcnrijksche troepen zijn den lsten het Keur-IIessisch gebied binnengerukt. Het volgende wordt daaromtrent medegedeeldEen Beijcrsch legercorps, sterk 8000 man, onder bevel van den Vorst Taxis, be nevens bet 1000 man sterk zijnde Oostcnrijksche bataljon jagers, met 2; bat terijen, rukte Hanau binnen. Nadat Vorst Taxis het geheele corps had geïn specteerd, trok het grootste gedeelte verder, den weg naar Gelnhausen nemende. In Hanau zelve bleven 3500 man van alle xvapenen met bet hoofdkwartierwaarbij zich de ambulante veldgcndarmeriede veldpost enz. bevinden. Het inrukken was slechts kort te voren bekenden cr was eerst zoo laat bevel tot inkwartiering gegevendat een deel der troepen nog tot 4 ure op straat moest blijven. Alle huizen zijn met soldaten opgepropt; vele hebben tot 60 man inkwartiering. Van de zijde der bevolking wordt eene rustige houding in acht genomende eenige demonstratie bestond daarin dat de proclamation des Keurvorsten en van den Bondscommissarisnaauwe- lijks aangeplakt, dadelijk afgescheurd werden. In die van den Keurvorst wordt gezegddat hetgeen voorvaltbet gevolg is van de ongrondwettige weigering van belasting door de Stenden-vergade- ring; dat de staatsregeling den Keurvorst de bevoegdheid geeft, ja den pligt oplegt, in zulke buitengewone omstandigheden, maatregelen te nemen, welke de veiligheid van den Staat waarborgen; dat daartoe gestrekt hebben de be velen, in de vorige maand gegeven; dat de onwil der ambtenaren, waarbij zich een groot deel der officieren gevoegd beeft, die maatregelen doelloos ge maakt heeft, zoodat daardoor een beroep op den Bond noodzakelijk is gewor den; dat de Keurvorst zijne hem door God toebetrouwde landsheerlijke plig- ten ontrouw zou wordenwanneer hij geene maatregelen tegen den betoonden onwil had genomendat de Oostenrijksche en Beijersche troepen binnenruk ten, om de gegevenc bevelen en den aangekondigden staat van beleg te doen uitvoerendat dit binnenrukken van troepen des Duitschen Bonds alleen ten doel had, de orde en wet, waar die gestoord zijn, te herstellen, en dat de Keurvorst 7.00 veel doenlijk alles zou aanwenden, om do onvermijdelijke na- deelen van den staat van beleg af te wenden. Gelijktijdig met het binnenrukken der vreemde troepenzijn de nog aan wezige Keur-IIcssische militairen over Frankfort naar BockenheimPraunheim en omstreken vertrokken. In plaats van den Generaal Amelunxcndie de plaats van Gouverneur nederlegdeis de Majoor Humbert benoemddie ter stond naar YVilhelmsbad vertrokken isom den Keurvorst voor deze eer te be danken. De hoofd- en andere wachten zijn des avonds door de Beijerschen bezet. Alles is thans gespannen op de zaken welke volgen zullen. Thans zou het door de officieren gevraagde ontslag verleend worden. -Een telegraphisch berigt uit Kassei te Frankfort den 2lIcn ontvangen, meldt dat in die stad 3000 man Prnissen waren binnengerukt. OOSTENRMK. WEENEN, 31 October. De toebereidselen tot den oorlog worden met alle kracht voortgezet, men xvil tegen alle mogelijke gebeurtenissen op zijne hoede zijn. De Keizer beeft den Russischen VeldmaarschalkGraaf Paskewitsch Prins van Warschautot Veldmaarschalk in liet Oostcnrijksche leger benoemd en hem het 37ste regement geschonken. De Maarschalk Radetzky is uit Milaan naar deze stad geroepen. RUSLAND. WARSCHAU, 30 October. Nadat Z. M. de Keizer van Oostenrijk eergisteren van bier, niet naar Kra- kau, zooals eerst gemeend werd, maar dadelijk naar Wcencn was vertrok ken, is Z. M. de Keizer van Rusland met zijne Adjudanten lieden nacht naar Petersburg afgereisd. TVRHÏE. De Overheid te Damascus gaf onlangs last om een Christenonderdaan van Pruissen, wederregtelijk met stokslagen te straffen, waaraan deze overle den is. Door tusschenkomst van den Engelschen Gezant te Constanlinopel heeft de Sultan zijnen schoonzoonden Gouverneur van Damascusdie in die zaak sterk betrokken was, afgezet; een voorbeeld willende geven, dat de reg- ten der Christenen zoowel als die der overige ingezetenenmoeten gehandhaafd worden, CHINA. HONGKONG, 24 Augustus Hetgeen voor eenige maanden geschreven werd over de eigenaardige om standigheden, waaronder de tegenwoordige Keizer den troon beklom, beves tigt zich. Dc invloed der Geleerden, de algemecne ontevredenheid en het geroep om hervormingen, zijn groot; de beginselen van het Socialismus brei den zich snel uit, en de dag nadert, waarop de burgerkrijg het Keizerrijk zal doen ineenstorten. Onder de hoogere standen te Peking is eene voorspel- i ling verbreid, dat het 48stc jaar der tegenwoordige tijdrekening (de 7dc Fcbr. 1851) met den val van het regerend Vorstenhuis zal beginnen; en reeds maanden geledenwist mendat door de in verscheiden provinciën bestaande clubswelke in hare inrigting en beginselen eene in het oog loopende over eenkomst met de Europcsche vereenigingen van dien aard hebbeneen opstand tegen den Tartaarschen Keizer beraamd werd; dc leden, zeidc men, verbon den zich met een gruwel ij ken eed tot den strijd op leven en dood tegen het geslacht der Tsing, en willen niet rusten voor dat zij een geboren Chinees (d. i. een van het oudereniet-Mongoolsche ras) of een christelijken heerschcr op den troon zullen gezet hebben. Dat alles klonk fabelachtig: maar dc fabel begint reeds waarheid te worden. In de provincie Kwang-si heeft eene bende van 2000 oproerlingen de hoofdstad van het district Ho, die aan een bevaarbaren tak der rivier van Canton ligt en als handelsplaats van gewigt is, bezet en is zelfs tot Kwang-tung, slechts honderd Engelscbe mijlen van Canton, doorgedrongen. Dc aanvoerder der bende kan, zegt men, over eene gexvapende magt van 50,000 man beschikken. Twee buitengewone Keizer lijke Commissarissen, Kaging cn A-tih-tsung, een voorzitter van eene crimi nele regtbank, zijn van Peking afgezonden, om den toestand der beide pro vinciën Kwang te onderzoeken en naar bevind van zaken de noodige maat regelen te nemen. AKA®EMIE-]VIEITW§. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCUE IIÜOGESCIIOOL. Den 31stcn October dc Ileer L. Wildervank de Blccourtvan AVildervank in de Regtenmet Theses. KEHMIEV Wl. DELFTSHAVEN1 November. Uit het te voren alhier gemaakt drietal is met eenparige stemmen beroepen Ds. G. Barger Jzn.te Vreeland. HARLINGEN, 1 November. Door den Kerkeraad der Herv. gemeente al hier is, uit het vroeger opgegeven zestal opgemaakt het navolgend drie tal, naar alpliab. orde dus gesteld: DD. Boonacker, te Enkhuizen; Oort, te Broek in Waterlandv. d. Zwaagte Dronrijpen is daaruit tot Herder en Leeraar beroepen dc Wel-Eerw. Zeer Gel. Heer A. J. P. Oort, Pred. te Broek in Water] and. Door den Kerkeraad der Waalsche gemeente te Haarlem is opgemaakt eene nominatie ter vervanging van den Wel - Ecrw. Heer van Hamelberoe pen Pred. te Groningen, op welke, naar alphabetische volgorde, zijn gebragt de Ileeren Gerlach, Pred. te Middelburg; Roulct, Cand. te Leyden, en Zubli, Pred. te Delft.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3