iTejïtsclje öcljoumburg. llUITEiXLANDSCIIE BEUIGTEN. ring steeds van oordeel isdat door de reeds vastgestelde en later nog naar hetzelfde beginsel te ontwerpen wetten in de betrekkingen tusschen kerk en staat niets veranderd wordtdattoen Rome en de Bisschoppen tegen de bedoelde wetten geprotesteerd hadden, de regering, ofschoon dezen tegen stand niet voorzien hebbende, met gewonen eerbied jegens den Pauselijken Stoelden Ridder Pinelli naar Rome gezonden hadniet om cene geheel overtollige toestemming te erlangenmaar alleen om den H. Stoeldie ten deze in dwaalbegrippen verkeerdein te lichten en te regt te wijzen dat Rome geweigerd had de zending van den Heer Pinelli in haren waren aard te erkennenen getracht had de zaak op een ander terrein over te brengenen dat onder die omstandigheden de Heer Pinelli teruggekeerd was, om geenerlei toegefelijkheid te betoonen jegens ecnige vordering, die sleehts in liet minst met de onafhankelijkheid zijner regering onbestaanbaar kon zijn. ITALIË, Uit Assise wordt gemeld, dat men aldaar na lang zoeken, het lijk ontdekt heeft van de II. Clara. Zij werd geboren in 1293, en stichtte de orde van II. Clara of der Clarissen, welke zich in Italië, Duitschland en Frankrijk heeft uit gebreid. De H. Clara is dus reeds ongeveer vijf ecuwen geleden gestorven en begraven. Het lijk is, op magtiging van Z. H. den Pausin tegenwoordigheid van zeven Bisschoppen opgedolven. Men had na melijk, zooals gezegd is na lang zoeken, ontdekt, dat het onder het altaar der kerk hegraven lag. FRA1VKFORT. 23 October. De bijdragen uit Duitschland voor Sleeswijk-Holstein bedragen tot nu toe 14,870 thl. A H A IIUMIE-X 8 KI PROMOTIE AAN DE LEYDSCIIE HOOGESCUOOL. Den 16<len October de Ileeren P. S. Gerlings, van Haarlem, en P. J. J. Linckersvan Leydenbeide in de Regtenmet Theses. morgen zeer toe, en was hij daardoor genoodzaakt vier man aan de stuurta- lies te houdentot dat het eindelijk op den middag tot een orkaan oversloeg ten gevolge hiervan liep het schip uit het roer en in den wind waardoor de lijboeg en zijde nederzegen en water schepte. Naauwelijks drie streken op geloefd zijnde, brak de fokke-ra en sloeg het marszeil met de helft van die ra over stag; daardoor werd de voorsteug afgedraaid, viel met het marszeil, bramra met steng enz. aan lij neder, en namen door den schrikkelijken wind in hunnen val een groot gedeelte van den grooten mast, die G voeten boven het dek afbrak, de bezaanssteng, ezelshoofd en zaling mede, waardoor het schip weder oprees en dwars van wind in zee lag; hetzelve werkte daardoor vreeselijk, en was de Kapitein genoodzaakt het over boord geslagen tuig, dat geweldig tegen het schip stootte, zoo spoedig mogelijk te doen kappen, hetgeen na verloop van een uur volbragt was. Het schip nu zonder steun van stagen of leiders zijndeen geweldig nederdrukkendevreesde men zeer voor de boegspriet en traclite men de kluiver- en buiten-kluiverboomen bin nen te krijgen; doch voor- en aleer dit bewerkstelligd was, braken dezelve voor het ezelshoofd af en rukten den stampstok met alles mede. Het schip, hoedanig ook ontredderd, bleef nogthans digt. Er werd een noodtuig opgebragt, waarmede de reis naar Batavia werd voortgezet en in 42 etmalen volbragthebbende het schip alzoo dooréén 33 mijlen per etmaal onder gezegd tuig afgelegd. Kapt. Haasnoot had veel vrees voor het koperwaarvan zigtbaar p. m. 100 bladen waren afgeslagen. Het schip zou te Batavia van het benoodigde tuig en wand worden voorzien, en vervolgens naar Sourabaya zeilen, om aldaar verder te worden nagezien. Intusschen was de lading in behoorlijke orde gelost en alleen een gedeelte ijzer aan boord geLleven, ten einde het schip tot Sourabaya voor ballast te dienen. APELDOORN24 October. Bij gelegenheid van de kermis alhier, heeft de onderwijzer der Armen school het denkbeeld opgevat om aan zijne leerlingen geene vacantie te ge ven maar daarentegen eenen vrolijken dag te bezorgen in de nabijheid der schoolvan het kermisgewoel verwijderd. Dit denkbeeld bij een onzer aan zienlijke ingezetenen bijval gevonden hebbende, heeft deze, de tot de uitvoe ring daarvan bestemde geldendoor eene belangrijke bijdrage vermeerderd waardoor het mogelijk werd, de talrijke schaar, Dingsdag 11. op versch ge boterd brood met suiker en koffij te onthalen nadat de onderwijzer in den voormiddag verschillende spellen en ligchaamsoefcningen met zijne leerlingen had uitgevoerd. EA'CELANI), i LONDEN23 October. Twee der postduiven, die Sir John Ross uit de haven van Ayr in Schot land had medegenomen en die hij zou oplaten wanneer hij Sir John P'ranklin vond of als hij in het ijs beklemd mogt raken, zijn Vrijdag jl. te Ayr te ruggekomen in het duivenhok, waar zij opgevoed waren. Beide vogels zijn kort na elkander verschenenmaar geen hunner had een briefje of eenig ander teeken bij zich. Blijkbaar was het echter, dat een der duiven een j briefje gedragen had, maar dat waarschijnlijk door een geweerschot was weg- genomen, want het dier was gekwetst. Men kan natuurlijk geenerlei gissing 1 maken over liet juiste tijdstip toen zij opgelaten zijn maai- uithoofde van de snelheid, die dezen dieren eigen is, mag men vermoeden dat zulks nog slechts zeer kort was geleden. Een tweede voorbeeld van zulk eene groote reis van postduiven bestaat waarschijnlijk nietwant men berekentdat zij minstens 2000 mijlen [6G6 uren gaans] hebben moeten afleggen. Sir John Ross heeft nu nog drie duiven oververmits hij er vijf had medegenomenthe vol gens zijne laatste brieven allen levend en gezond waren. Het stoomschip Diana heeft 455 varkens, 1G4 ossen en koeijen38 kalveren530 schapen van Harlingen en het stoomschip Magnet het verba zend getal van 1133 schapen van Amsterdam aangebragt. De Groenland- en Straat-Davis-visscberij is dit jaar zeer ongunstig uit gevallen zoodat de uitkomst eene groote vermindering zal aantoonen in vergelijking met het vorige jaar. Verleden jaar waren 40 schepen tot die vangst gebezigdhet getal gevangene visschcn was 218 en de gewonnen traan 1761 ton. In dit jaar zijn slechts 32 schepen voor de vangst gebezigd en tot dus ver niet meer dan 88 walvisschen gevangen, opleverende 650 ton traan. Van 1° Jan. tot 30 Junij 1850 zijn op de Mississippi 67 stoomvaar- tuigen vergaan, waarbij 550 personen het leven hebben verloren. FRAlfHRIJK. PARIJS, 24 October. De afgetreden Minister van Oorlogd'IIautpoul is door den President be noemd tot Gouverneur-Generaal van Algerië. Men meent echter dat dit slechts voor de leus is, en hij weldra tot een aanzienlijk Gezantschap zal worden geroepen. Volgens brieven uit Algiersbleef de Cholera daar nog vrij sterk lieer- schen. SARDINIË. TURYN, 16 October. Het Ministeriële blad il Risorgimentozegt in een vertoog over het mis lukken der zending van den Heer Pinelli te Rome, dat zulks geenerlei in vloed op de denkwijze der Sardinische regering zal uitoefenendat de rege- Zondag 11. is in de Kerk der Remonstranten alhier, ten behoeve van de noodlijdende inwoners van het door de rampen des oorlogs zoo hevig geteis terde T rederiks stad tgecollecteerd ƒ1. AD VERTEN TI EN. Na eene zeer langdurige ziekteoverleed hedenin den ouderdom van 59 jaren, MARIA van OIJEN, de achtingswaardige Moeder van vier dank bare Kinderenen gedurende 36 jaren de teederlievcnde en hartelijk geliefde Echtgenoote van Leyden 24 October 1850. I)r. G. PLAAT. FamilieVrienden en Beketiden huiten deze Stadgelieven deze Alyemeene Kennisgevingals aan elk hunner in het bijzonder ge schied aan te merken. Heden ontvingen wij het treurig bcrigtdat onze geliefde Zoon ADRIANUS ARNOLDUS in den ouderdom van 23 jaren, op den 7dcn Augustus jl., ter reede van Valparaiso is overleden. Een ongelukkig voorval met de Sloep van het Koopvaardijschip Japara, maakte een einde aan zijn nog jeugdig leven. R. JESSE. Leyden, 23 October 1850. C. JESSE, van Geer. Eenige kennisgeving. De NEDERDUITSCIIE TOONF.ELISTEN van de Salon des Variétés te sllageonder Directie van den Heer ROSIER FAASSEN, zullen de eer hebben ten Tooneele te voeren Op Maandag den 3§s'™ October IH.VO, TOT OPENING VAN IIET TOONEEL, Eene eerste Voorstelling vanVader en Portier Vaudeville in 2 bedrijven, naar het Fransch van Beyard en Varner door C. J. Beelen- kamp. Gevolgd doorKlaveren Vrouw Blijspel met Zang in één Bedrijf, vrij naar het Fransch door P. J. Faassen tusschen de beide stuk ken groote Scène van Eli se en Claudio. Muziek van Mercadanté gezon gen door de Ileeren M. D. Voet en J. J. Soeter. Aanvang 6]- ure. Prijzen der Plaatsen: Loge 1.50. Amphithéaler 1.20. Bak 0.80. Gallerij 0.50. FAILLISSEMENT. Bij vonnis der Arrondissem.-Regtbank te Leydendato 25 October 1850, is van dien dag af verklaard te zijn in Staat van Faillissement CIIR.ISTIAAN KNIPPENBERG, Tabaksverkooperop den Nieuwen Rhijn. Tot Regter-Commissaris is benoemd de Ed. Achtb. Heer Mr. J. F. PRINGLE Lid van gemelde Regtbank en tot Curator Mr. P. H. BERKHOUT, Advocaat. De Curator voornoemd Leyden, 26 October 1850. Mr. P. 11. BERKHOUT.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3