WOENSDAG, 23 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag ca Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaterdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BliVNEXLAXDSGHE BERIGTEN. LEYDEN22 October. Wij nemen de vrijheid liier een bij Let Handelsblad ingezonden stuk over I te nemen, van den Heere Luit.-Generaal EnotzerLid van Let Hoog Militair Geregtshof te Utrecht, omtrent Let in ons midden gevestigde Invalidenhuis, en -waarvan liet ons genoegen doet de voortreffelijke inrigting door een zoo bevoegd en hooggeplaatst heoordeelaarden -welverdienden lof te zien geven «Door de in dit jaar 1850 gehoudene vergadering van bcstuurderen van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlandentot mede-kommissaris van Let Invalidenhuis te Leyden be noemd zijnde, had ik het genoegen in de verlcdene maand, met de kom missie, de drie-maandelijksche inspectie bij te wonen. Hoe gevoelig werd ik getroffen bij elk punt van onderzoek in deze weldadige voor onze natie hoogst vcreercnde instelling, tot belooning van oude en verminkte militairen, die het vaderland met hun bloed en leven, eene reeks van jaren, trouw en j braaf gediend hebben. Jawelk oud soldaatof die in 's lands dienst ver minkt zijn gewordenzullen zich niet gelukkig gevoelen bij de Invaliden te zijn opgenomen God niet danken voor zulk eene mensehlievende verzor ging tot aan zijn dood? en wie hunner Welken zoodanig een lot ten deel is gevallenzal immer zoo ondankbaar zijnvan te durven klagenof zich ontevreden te toonen, dat hij tot het handhaven van tucht en goede orde, onder een zachte mensehlievende beheersching moet leven. «liet sedert den jare 1828 bestaande hoofdbestuur, van het opgemelde fonds mag er roem op dragendusdanig een gesticht van liefdadigheid te hebben ontworpen en gevestigd. Het lokaal, waarin de Invaliden gehuis vest zijn; hunne doelmatige kleeding en wapening; hunne legging op wollen matrassende voeding en middelen van reiniginglaten niets te wen- schen over. Eene bibliotheek van nuttige boeken voorzien benevens andere uitspan ningen waarmede de Invaliden de winteravonden bij eene warme kagchel zich onderling kunnen vermakendit alles naauwkeurig bczigtigd hebbende daarbij eenige ontmoetingen van oude kennissenonder de Invaliden hebben mijn soldaten-boezem - hoog doen zwellen; ik dacht daarbij: stond het in mijne magtik zoude ieder soldaat van het staande leger, ooggetuige willen maken van al het goede wat hem hier te wachten staatwanneer hij stram in den dienst geworden of door den vijand verminktniet meer in staat is om zijn vaderland nog langer getrouw' te kunnen dienen. Wel verre van hier, het denkbeeld en algemeen gezegde van vroegere dagen «een oud sol daat, een oude bedelaar." «Indien mijn landgenooten soms een uitstapje naar den kant van Leyden gaan doendurf ik hun aanbevelenhet Invalidenhuisniet onbezocht voorbij te gaanzij zullen zich dan kunnen overtuigenhoe het bestuur van het fonds van de gewapende dienst de administratie voert over de pen ningen, welke bij jaarlijksche collecte worden ingezameld; zij zullen aan moediging gevoelen om zich niet terug te houdenmaar milde bijdragen daartoe af te zonderen; zij zullen zich verwonderen, dat in een afgelegen lioek der stad Leyden, eene woning verborgen staat, waarin verminkte, en oud gediende krijgslieden, door een gering offer van ieder gegoeden Neder lander tot aan hun dood liefdadig kunnen verpleegd worden." -De Commissie van Beheer en Toezigt over de Droogmaking van het Haarlemmermeerzal op Maandag den 4den November aanst. ten 12 ure aan het Ministerie van Binnen!Zakenaanbesteden Het Graven of Baggeren van TogtenBerm- en Kavelsloten en Scheid greppels 1°. in de afdeeling Vijfhuizen; 2°. in de afdeeling Beinsdorp 3°. in de afdeeling Burgerveen en Beinsdorp. Deze Besteding zal geschieden in drie Percelenalléén bij inschrijving. De Voorwaarden zullen behalve aan het Ministerie van Binnenl. Zaken te 's Gravenhageen aan die van de Gouvernementen van Noord- en Zuid- liolland te Haarlem en te 's Gravenhageop de gebruikelijke plaatsen ter lezing liggen, en acht dagen voor de besteding aanwijzing worden gedaan in loco. Nadere inlichtingen zijn onder anderen te bekomen bij den Heer Inge nieur J. A. Beijerinck alhier. De Aartsbisschop van Parijszegt de Amst, Cour.., heeft alle winkels die zich binnen de muren der kerken bevonden doen sluiten en ook alle aanplakbiljetten buiten op de muren doen wegnemen. Een goed voorbeeld dat ook hier te lande navolging moge vinden, in zoo verre het uitwendige van vele onzer kerkgebouwen door allerlei krotten en onreinheid wordt ontsierd. Op de Tentoonstelling van Vee te Oudewateris een blaauwe ooijevaar aangebragt, die ten geschenke zal gegeven worden aan de Zoölogischen tuin te Amsterdam. 's GRAVENHAGE22 October. Voor den Iloogcn Raad der Nederlanden, kamer van Burgerlijke Zaken, is op den 1811™ dezer bepleit de zaak van den Heer B. Léon, Deurwaarder bij de Arrondissements Regtbank te 'sGravenhage, contra Z. M. Willem III en Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, in hoedanigheid van mede-erfgena men van wijlen Z. M. Willem II; strekkende de vordering van den Eischer: 1° tot restitutie van gedane uitschotten voor en ten behoeve van nu wijlen Z. M. AVillem II als in zijne partikuliere dienst geweest zijnde, gedaan; en 2° tot nakoming van- en betaling der verschenene termijnen ecner acte de dato 13 December 1848, door nu wijlen Z. M. AVillem II, ten behoeve des eischers gepasseerd, en krachtens welke nu wijlen Z. M. aan den eischer le venslang, als in zijne particuliere dienst zijnde, en ter zake van bewezene diensten en betoonde trouw en gehechtheid, heeft toegelegd eene somma van ƒ300 'smaands. Mr. D. Léon heeft na den goeden naam dés eischers te hebben gehandhaafd en aangeroerd hoe het niet voegde hier bijzonderheden te ontvouwen tot het privaat leven van den Vorst in verband staande, zich bepaald, 1° mededee- ling te doen van de onderscheidene binnen- en buitclandschc reizen door den Eischer voor en ten behoeve en op last van nu wijlen Z. M. AVillem II in 1848 en 1849 gedaan, en 2° opgesomd de bij die gelegenheid, in overleg met Jlir. R. L. van Andringa de Kempenaer, tot stand gebragte overeenkom sten met zekere publicisten en andere personen; dat hij als in 's Vorsten bij zonderen dienst zijnde, steeds genoegzaam al zijn tijd en zorgen aan bezig heden van gewigtigen en teederen aard, voor en ten behoeve van Z. AI. heeft moeten wijden; dat hij daaraan grootendecls zijne voorheen zoo winstgevende practijk heeft moeten opofferen, en zijn eervol ontslag nemen als Deurwaar der bij het Kantongeregtenz.; dat, nadat hij een en ander bij geschrifte eerbiedig had aangedrongen, Z. AI. de acte had gepasseerd, omtrent welk een en ander alsmede ten aanzien der verklaringen van derden, die meer van nabij met de gestie van den Eischer zijn bekend geweest, met betrekking zijner in deze gehoudene gedragslijn en moraliteit, onderscheidene schrifte lijke verklaringen zijn overgelegd. Uit een en ander heeft PI. afgeleid, dat uit voormelde acte in verband inzonderheid met al hetgeen is voorafga-; gaan ten duidelijkste bleek dat het geen gift was, maar vergoeding voor dien sten, tot nakoming van welke acte mitsdien ook de erfgenamen, zedelijk en regtens verpligt waren. AIr. G. Delprat heeft voor de gedaagden geen der daadzaken tegengespro ken, en zich alleen op een zuiver juridiek standpunt geplaatst. Hij meende dat de acte alleen was eene schenking bij wege van vergelding van diensten nietig in den vormals zijnde niet bij notarieele akte gepasseerden uit dien hoofde alleen verbindend voor den Koninklijken Onderteckenaar gedu rende zijn levenniet ten aanzien der erfgenamen. PI. meendedat de Ko ninklijke erfgenamen evenzeer als ieder bevoegd zijn zich te beroepen op de bepalingen van het regt, voor hen evenzeer als voor ieder particulier ge schreven en concludeerde op dten grond tot niet ontvankelijkheid of onge- grondverklaring der ingestelde actie. AIr. A. de Pinto heeft bij repliekmet betrekking tot het regtskundig systema van den vorigen pleiter o. a. de aandacht gevestigd op de dwaling welke zou gelegen zijn in het bewerendat een contract alleen voor den onderteckenaar en niet voor de erfgenamen verbindend zoude zijn. Met betrekking tot de zedelijke waardering der feiten zeide pl. aan het slot zijner rede nagenoeg het volgendeterwijl de onderdanen van den Koning gedenkteekenen voor Hem oprigten, en de groote steden in het Pi ijk elkander onderling die eer betwisten, wordt de trouwe dienaar van den Koning bij de Koninklijke erfgenamen met chicanes van den vorm afgewezen. AIr. J. C. Faber van Biemsdijk is eerst bij dupliek, ofschoon dan ook In- loops, in de Wederlegging van eenige feiten getreden, en heeft te kennen ge-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1