LEYDSGHE COURAN N°. 127? VRIJDAG, 18 OCTOBER. BIMESLASDSCHE BERIGTE.Y. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Za tardas; Avond VVA \_?A De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nummers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 October. Sedert een geruimen tijd was er sprake, dat de wénseb van velen naar liet bezit van eene naauwkeurige plattegrondkaart dezer Stad, zonde vervuld wordenthans is dat verlangen bevredigd. De Heer W. J. van Campen Landmeter bij bet Kadaster alhier, biedt lieden eene Grondkaart van den gebcele Stad en baren ommiddcllijke omtrek, op steen gegraveerd bet publiek aan, zoo als nog van geene Stad is in bet licht gekomen. Alle gebouwen boe klein ook, alle steegjes, sloppen en poorten zijn in hunne ware gedaante en verhouding daarop met de meeste zuiverheid en met de juiste namen aan gewezen. Hierdoor is deze Kaart bijzonder dienstig voor Eigenaars van veel panden, HH. Notarissen, Bouwkundigen, Doctoren, Buurt-Corporatiën en al wie eenig belang heeft in de kennis aan de onderdeelen dezer zoo uitgebreide Stad. Hun wordt die Kaart met ruimte aanbevolen en het is te hopen dat dit keurige werk van den ijverigen Ondernemer met eene ruime inteekening wor de bekroond, ten einde de gemaakte kosten en ongelooflijken arbeid aan deze vrucht van eigen bodem verbonden geweest, volkomen te vergoeden. Te meer daar men bier geen gevaar loopt, zoo als niet zelden gebeurt, om een stuk te ontvangendat verre beneden de belofte is uitgevoerdmaar teckenaar en graveur eerst hun werk hebben voltooid en ieder zich dus van de volkomenheid van hunnen arbeid kan overtuigen. Men leze verder de Advertentie hierachter. In der tijd zagen wij melding gemaakt van de door de IIH. A. A. Schret- len Comp. alhier, gedane aanneming der vervaardiging eener ijzeren brug, bestemd voor de Stad Dordrecht. Thans kunnen wij melden dat de helft dier brug reeds te Dordrecht ge plaatst is en het overige gedeelte, dezer dagen derwaarts zal worden ver voerd. Wij hebben eenige malen de werkzaamheden aan genoemde brug in de Ijzergieterij van voornoemde Heeren bijgewoond, en wij moeten zeggen dat de proeven, waaraan alle stukken onderworpen zijn geworden, buitengewoon zijn te noemen, daar toch iedere legger der brug belast is geweest met een gewigt van 6 h 7,000 Ned. ffi, terwijl daarenboven op iedere legger een twin tigtal slagen 'gedaan werden, met een ijzeren heiblok-ter zwaarte van 40 Ned. ffi. En wat de buitenleggers met holle lijst betreft, deze zijn met bij zondere zorg vervaardigd en kunnen in één woord, meesterstukken genoemd worden. Het geheel getuigt van den goeden smaak des ontwerpers, en de uitvoering zoowel van het zware als sierlijke gietwerk der ballustrade enz. laat niets te wenschen overig. Wij verheugen ons dat een zoo groot werk in onze Stad is vervaardigden door den ijver en volharding der Aannemers tot stand is gebragt, waardoor een aanzienlijk getal werklieden werk en verdiensten vonden. Wij wenschen dat de Fabriek steeds overvloedig van werk mag voorzien zijn, waartoe dit kolossale stuk als aanbeveling kan strekken. Eenige Inqezelenen van Legden.) De Heer Schmidteerste Officier van Gezondheid alhieris door den President der Fransche Republiek benoemd tot Ridder van het Legioen van Eer, voor bewezene diensten, tijdens bet Keizerrijk. De Commissie uit het Prov. Geregtshof in Zuidhollandtot het afne men der Examina van alle degenen die zouden verlangen naar het Ambt van Notaris te dingen, beeft de belanghebbenden verwittigt, dat zij die exa mina zal afnemen op Donderdag den 21sten November aanst. en zoo noodig de daarop volgende dagen. Alle stukken moeten aan de Commissie postvrij worden toegezondenen geadresseerd aan den Griffier bij het Prov. Geregtshof in Zuidholland. Tc Rotterdam hebben bij de herkiezing van een lid der Prov. Staten van Zuidhollandvan de 282 geldige stemmende Heeren J. II. C. van der Kun 78en F. W. C. Blom 56 stemmen bekomentusschen welke dus eene herstemming zal moeten plaats hebben. Bij de herstemming ter verkiezing van een lid der Prov. Staten van Noordholland in het 4dl' koofdkiesdistrict Amsterdam is als zoodanig ver kozen de Ileer Mr. W. D. Cramer. In het kiesdistrict Leeuwarden zijn tot leden der Prov. Staten verko zen, bij herstemming, de Heeren K. J. Kalma en II. Haitsma. De Ileer II. J. Meijer, door de Prov. Staten van Groningen verkozen tot lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, beeft voor die betrekking bedankt. Door de mededeeling van eene achtenswaardige zijde zegt het llan- dels hl., uit eenen brief van den Predikant J. A. M. Mensingagedagtcekend Coldenbutlel (op een half uur afstands van Frederikstadt aan den Eider) dato 5 October 1850, kunnen wij aan des mans vrienden in het vaderland, op zijn verzoek berigten, dat hij, na drie dagen van het vreeselijkst bom bardement, de brandende stad ontvlugt, en, «ofschoon met groot tijdelijk verliesdoor Gods genadige bewaringaan veel levensgevaar ontkomen en thans met zijne vrouw en acht kinderen ongedeerd in veiligheid is." Door den Doopsgezinden Predikant van der Smissenwelketijdens den aanval op Frederikstadt, uit die stad is gevlugt, en behouden in Altona is aangekomen, wordt verzekerd, dat de inwoners bij voortduring werkzaam zijn geweest, om den telkens in die stad uitbrekenden brand te blusschentot dat zij door vermoeidheid buiten staat waren gewordenom eenigen arbeid te kunnen verrigten, waarna de buitenlieden te hulp zijn gekomen. Volgens zijn zeggenheeft men er geen gebrek aan leeftoct maar wel aan drinkbaar water. Niet alleen het aannemen van regiments-kinderen is voorloopig gestaakt maar ook het aannemen van vrijwilligers beneden de 18 jaren en dit wel tot 15 Januarij 1851. Zulks wordt in verband gebragt met het voornemen dat hij het departement van oorlog zou bestaan, tot het ojirigten van een pupillen- of instructie-bataillon op den voet zooals die in Oostenrijk en Pruis- sen gevonden worden en waaruit de bekwaamste en geschiktste Officieren en Onderofficieren worden getrokken. Naar men verneemt heeft de Minister van Koloniën onlangs hevel naar Java gezondenom de belasting op de Bazaars op te hcflcn en door eene andere belasting, bij wijze van omslag over de Javaansche dorpen of dessa's te vervangen. Hierdoor zullen de binnenlandsche ruilingen der Javanen van een knellenden band ontslagen en een hinderpaal, die de ontwikkeling liunner werkzaamheid en welvaart belemmerde, weggenomen worden. De lieer Jutop den Huize Bethesda te Laag-Soeren3 uren van Zutphenheeft aldaar in de duinen bronwater ontdekthetwelk door des kundigen zeer heilzaam voor het menschelijk ligchaam wordt geacht. Hij wil er een badhuis stichten, waarvan bet bouwen voor 29,600 is aanbesteed. Derde vervolg uit het Verslag, gedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zuidholland. (Zie N°. 120). Verveeningen. Omtrent de aanvrage van eigenaren van den Iluigsloo- terpolder onder Alkemade, om vergunning tot het verveenen van dien polder, is door tusschenkomst der Commissie van beheer en toezigt over de droog making van het Haarlemmermeer, aan ons ingediend een concept-reglement tot liet verveenen van genoemden polder, doch blijkens het rapport, van Dijkgraaf en Hoogheemraden Rijnland, zal eerst nog het concept-reglement, als onvolledig moeten worden omgewerkt en uitgebreiden daarin eenige belangrijke ontbrekende bepalingen moeten worden opgenomen. Door eigenaren van landen, gelegen in den Broekpolder onder Lisse, is con sent verzocht tot verveening hunner landen, met welk verzoek wij de adres santen tot Z. M. den Koning hebben verwezen, onder opmerking evenwel, dat het te verwachten was dat hun verzoek, zoo als liet was liggende, zou afgewezen moeten worden, immers voor zooveel betreft de gronden gelegen binnen het bekade gedeelte van gemelden polder. Wij moeten UEd. Gr. Aclitb. hierbij mededeelen, dat door bet Departement van Binnenlandsche Za ken ons gevoelen is gevraagd omtrent de algemeene regels the bij eene Wet nopens de verveeningen zouden moeten worden bekrachtigd, en dat wij het noodig hebben geoordeeld, hieromtrent vooraf de practische kennis te raad plegen van den Hoofdingenieur van den AVaterstaat in het 10,le district, als mede van de Dijks-Collegien van Rijnland, Delfland, Schieland, den Crim- penrewaard en 's Lands en Groot-AVaterschap van Woerden. De dientengevolge bij ons ingekomen belangrijke rapporten en adviezen, zijn tlians bij ons aan bangig, doch het gewigt van het onderwerp en de veelvuldige andere aange legenheden op dit tijdstip in behandeling, heeft voor alsnog niet toegelaten den uitslag van onze overwegingen aan den Minister voor te dragen. Kerkelijke zaken. In het algemeen beslaat tusschen de Leeraren en de Geestelijken der onderscheidene gezindheden en de plaatselijke besturen, eene

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1