HAMBURG. 6 October. Den 4den October hebben de Sleeswijk-Holsteiners eenen storm op Frede- rikstadt gewaagddoch zijn door de Denen met groot verlies afgeslagen en teruggetrokken. Nadat de Generaal Willisen in zijn officieel legerberigtbreedvoerig verslag gedaan had omtrent de voorbereidselen tot den aanval op Frederikstadt en omtrent de aanvankelijk behaalde voordeelen, meldt bij verder: »In weerwil van de nog bestaande moeijelijkbeidgeloofde men dat alles genoeg was voorbereidom tot de bestorming te kunnen overgaan. Deze heeft dan ook heden tegen den avond plaats gehaden is door de troepen met eene zoo uitstekende dapperheid ondernomen gewordendat zijindien de omstandigheden slechts eenigzins gunstig waren geweest, voorzeker met een goeden uitslag bekroond zoude zijn. Nu echter werden de troepen opge houden deels door grachtenwaaroveronder het vijandelijk vuurbrug gen geslagen moesten wordendeels door nog niet geheel vernielde vijande lijke werken in de flank of in den rug; zoodat het, niettegenstaande hunne schitterende dapperheidniet mogelijk was de vesting te vermeesteren. De vijand verdedigde zich met kalmte en onverschrokkenheid. Tot ons leedwezen heeft men niet kunnen beletten dat een groot deel der stad in de asch gelegd is. Op de voortzetting van den oorlog zal deze gebeurtenis geen heslissenden invloed uitoefenen. Ons verlies schat ik op omstreeks 200 of 300 man aan dooden en gekwetsten. Later zal ik daaromtrent eene naauwkeurige opgave inzenden. Intusschen is ook ditmaal het verlies aan officieren buitengewoon groothet 6de bataillon heeft al zijne officieren dood of gekwetst moeten achterlaten. Op den geest der troepen heeft deze gebeurtenis geenerlei na- deeligen invloed uitgeoefend, en ik hoop dat dit ook hij de bevolking des lands het geval zal zijn." In bijzondere berigten uit Rendsburg van den 5dcn dezerwordt bet door het Sleeswijk-Holsteinsche leger geleden verlies reeds op 400 man ge schat; onder anderen moet het 6de bataillon 16 van zijne 20 officieren heb ben verloren. Onder den indruk der tijding van het mislukken der onderneming tegen Frederikstadt, beeft de Sleeswijk-IIolsteinsche lands-Vergadering te Kiel, den 5(Ic" dezer eene oproeping aan het Duitsche volk uitgevaardigden onder anderen beslotenom bet Stadhouderschap uit te noodigen om het leger boven zijne tegenwoordige sterkte uit te breidenwaarvoor een buitengewoon crediet van ruim 3 milliocn mark bewilligd is, zullende de gelden ter be strijding van deze en andere buitengewone uitgaven gevonden worden door eene gedwongen heffing op de bezittingen en inkomsten. Volgens berigten van militairendie de bestorming bijgewoond hebben hadden de Denen zulke verschansingen opgeworpen, dat zelfs de kanonkogels daartegen niets vermogten. Wanneer men, na de verovering van eene schans, alle zwarigheden meende overwonnen te hebben, vond men weder eene ge- heele nieuwe rij verschansingen. Zonder ophouden sloegen de tamboers den stormmarschde eene aanval volgde op den anderen alles was vergeefs. Bo vendien heerschte er op vele punten, door de brandende buizen, eene bijna ondragelijke hitte. Daar de verbinding met Husum onafgebroken had voort geduurd, hadden de Denen gelegenheid gehad, telkens versche manschappen in de stad te zenden. Frederikstadt, een stadje van 2,400 inwonersgeheel in den IIol- landschen stijl gebouwdwas voor het jaar 1620 een dorpje, Seebul gehee- ten. Hertog Frederik III van Sleeswijk-Holstein veroorloofde in bovenge noemd jaar aan eenige uit Holland gevlugte Arminianen, zich daar neder te zetten en bet was ter zijner eer, dat deze de plaats Frederikstadt noem den. Hij vergunde aan de kolonisten van alle geloofsbelijdenis vrije uitoefe ning van Godsdienst. Zoo begon men in 1644 met bet bouwen eener Lu- tliersche kerkdie in 1649 voltooid werd. Bovendien heeft men er eene Mennonitenkerk en eene Remonstrantschewaarin de godsdienstoefening nog in de Hollandsche taal verrigt wordt, eene Roomsch Katholieke kerk en eene Synagoge. De Hollandsche kolonie wilde in dit land echter niet regt bloeijen en de rijkste oorspronkelijke kolonistenkeerden naar hun vaderland terug waarna het stadje langzamerhand in verval geraakte. Frederikstadt heeft nog eens eene bestorming ondergaan en wel den 12den Februarij 1714 door de Russen. Eene andere merkwaardigheid van deze plaats is, dat wijlen Lodewijk Philips zich daar eenigen tijd heeft opgehou den, namelijk in 1796, vóór bij naar Amerika vertrok. STAÖS BESiGT. NOTIFICATIE. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietot hel hijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en M ETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen bij de zen op, ingevolge eene aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidbollandalle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen, die bereids met het korps hebben afgerekendom te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarkt, ten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januarij 1817, in verhand gebragt met Art. 10 der Wet van 28 November 1818, door den Heer Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen eqnipement-stakkenbenevens hunne zakboekjes en requs der verlofpassen, en zulks op Donderdag 24 October aanstaandedes mor gens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders wijders bij deze kennis, dal bijal dien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten ol Districten behoorende, deze almede gebonden zijn ter voorschre ven plaatse en tijd te compareren met vermaning aan alle Verlofgangers van de Nationale Militie, om naanwkenrig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat bnnnc Icleeding en equipement-stukken in goeden staat worden voorgesteldals zullende de zoodanigen welke dezelve rnogten hebben ver waarloosd, het aan zich hebben te wijlen, dat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zonder wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenenvan de Inspectie mog ten wegblijven, door den lieer Kolonel Militie Commissaris een arrest van twee tot zes dagen, in de naasthij gelegen militaire provoost, zal worden opgelegd. Zullende de attesten wegens ziekte, door Gencesheeren of Heelmeesters aan Verlofgangers afgegeven, uithoofde van welke zij belet mogten worden de In spectie bij te wonen, ter Secretarie moeten worden ingeleverd, uiterlijk op Woensdag 23 October bevorensvóór één uur des middags, terwijl andere wettige redenen van verschooning door de Verlofgangers mede op dien dag, 's morgens ten 11 uur, aan HH. Burgemeester en Wethouders zullen moeten worden voorgedragen, ten einde over dezelve te kunnen oordeelen zullende er door den Heer Colonel Militie-Commissaris aan niemand vrijstelling worden verleend. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Burgemeester en Wethouders der Stad Legdenop den 10 October 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABEMIE-N1E FWI. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 9den October de Heer D. L. de Leao Lagunavan Amsterdamin de Regtenna openbare verdediging van zijn Specimende Quaeslione au Obligatio praestandi alimenta parentibus caelerisque adscendcntibus egenis in solidum sitet individua. KERKNIEUWS. Z. M. heeft bet beroep goedgekeurd van Ds. Pb. Boucherte Versailles tot Predikant bij de Waalscbe gemeente te 's Gravenbage. AR VERTEN TIEN. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoot JOHANNA CATHARINA PRIVÉ, in den ouderdom van 30 jaren, mij nalatende 3 Kinderen waarvan de oudste en ik zoo een slag voor de tweede maal moeten ondervinden. Groot is mijn verlies doch ik hoop dat God mij en mijne 3 jonge kinderen zal ondersteunen. J. L. NIEUWENHUYZEN. Leydin, 9 October 1850. J. C. PRIVÉ. Burgemeester en JWethouders der Stad hegden zijn van meening, met bewilliging van den Ed. Aclitb. Raad, in bet bijzijn der Commissie van Fabricage, in het Openbaar Aan !«- IS<fst«Mtes« Het REINIGEN en SCHOONHOUDEN van al de Kolken Waterloozingen en Riolen onder de Stratengedurende den tijd van zes jaren. Het ONDERHOUDEN en F1EPAR.EREN der Huizingen BruggenBe- schoeiji?igen en andere Werken langs bet Delftsche Jaagpadgedu rende den tijd van vijf jaren. En zulks op het Raadhuis binnen gemelde Stad, op Maandag den 14dcn j October 1850des voormiddags ten 12 ure. Zullende de Voorwaarden van beden af, dagelijks (uitgezonderd de Zon dagen) ter Rekenkamer dezer Stad ter lezing liggenvan 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten twee ure. Alsmede aan de Stads Timmerwerf van 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten vijf ureterwijl door den Stads Architect de verlangde ophelderingen en aanwijzingen zullen worden gegeven. Burgemeester en Wethouders der Sttttl Legden zijn van meeningmet bewilliging van den Ed. Aclitb. Raadin het bijzijn der Commissie van Fabricage, in het Openbaar tr. 't-rknopen j Den VESTMUUR in den Academietuinvan den Uitloop van de Doelen achtergracht tot aan den mond van de Cellebroersgracht. En zulks op bet Raadhuis binnen gemelde Stad op Maandag den 14dc" October 1850, des voormiddags ten 12 ure. Zullende de Voorwaarden van heden afdagelijks (uitgezonderd de Zondagen) ter Rekenkamer dezer Stad ter lezing liggenvan 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten twee ure. Alsmede aan de Stads Timmerwerf, van 's voormiddags ten tien tot 's namiddags ten zes ure, zullende door den Stads Architect de verlangde ophelderingen en aanwijzingen worden gegeven. Een DüELSt verlangt twee g-einei*lsileerile Ha- 'jSA mers omstreeks de Mare of Oudevest. Adres letter A bij den Boekhandelaar C. C. van der HOEKBreede- straat alhier.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3