ISÜITEi\LAiVDSCHE BERIGTEN. dom behoord heeften in hoeverre zij in het wezen der zaak voor alle tijden geldt: waarbij ook het misbruik, van dit leerbegrip gemaakt, en de ver troostende en heiligende kracht van hetzelve worden in het licht gesteld." Aan eene Nederd. verhandeling, betrekkelijk de volgende prijsstof: Waarin verschillen van elkander de schriften des Nieuwen Testaments, die aan Joan nes worden toegekend? Welke zijn, integendeel, de punten van hunne over eenkomst? Wat is de slotsom, die men uit het een en ander, ten aanzien van hunne echtheid, heeft op te maken?" is de prijs ter waarde van ƒ400 toegekend. Het naambriefje deed als schrijver kennen Antonie Niermeijer, Predikant te 's Heer Arendskerke. Voorts zijn prijsstoffen ter beantwoording voor 1 September 1851 opgegeven 1. Over het Communisme. 2. Over het Presbyteriale stelsel in de Hervormde kerk. 3. Tafereelen uit de Nederlandsche kerkgeschiedenisin levensschetsen der personenwier werkzaamheidsedert de zestiende eeuwop de Christelijke kerk en hel Christelijke leven, hetzij in, hetzij huiten ons Vaderland, van den meesten invloed geweest is. Voorts worden vóór 15 Dec. 1851 antwoorden gewacht, op de boven genoemde onbekroonde prijsvragen en op deze nieuwe: Hoe zijn de woordenNedergedaald ter lielle in liet zoogenoemde Symho- lum Apostolorum te verstaan, en waaruit is het te verklaren, dat zij daarin zijn opgenomen? AVelke verschillende uitleggingen heeft men, in den loop der tijden, aan dit artikel gegeven? En welke waarde is daaraan nog heden ten dage toe te kennen Eindelijk ter beantwoording vóór 1 September 1852 «Eene verhandeling, waarin hetgeen aangaande de Evangeliën der He breender Egypt en aarsvan PetrusCerinthusTatiaan en Mardon, bij de oude schrijvers vermeld staat, zorgvuldig wordt bijeengehragt, geschift en beoordeeld, en hieruit vervolgens datgene afgeleid, wat, in het licht der wetenschap van onzen tijd, tot opheldering, hetzij van den oorsprong en de lotgevallenhetzij van den inhoud der Kanonieke Evangeliënverstrekken kan." Bij het genootschap zijn ontvangen zes verhandelingen, over het echt Chris telijk leven. 's GRAVENHAGE9 October. Z. M. zal den 16den dezer gehoor verleenen. Zij die willen toegelaten wor den, kunnen tot den namiddag van den 14dcn hunne namen op eene der lijsten inschrijven. Bij den Minister van Finantien is van een lid der Tweede Kamerten be hoeve van s'Rijks schatkist, ontvangen eene som van ƒ3036.09, uitmakende het bedrag der schadeloosstelling krachtens art. 85 der Grondwet, over het tijdvak van 13 Februarij 1849 tot en met 20 Augustus 1850; zijnde voorts door hetzelfde lid te kennen gegeven, dat door hem voor de zitting van 185051 insgelijks van zijn regt op schadeloosstelling geen gebruik zal wor den gemaakt. Vaii de 68 leden, waaruit de Tweede Kamer bestaat, zullen slechts 1? nieuwe leden optreden; in de Eerste Kamer, die uit 39 leden is zaamge- steld, 16 nieuwe leden. Naar men verneemt, is het der Commissie uit den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente alhier nu gelukt, een geschikt terrein te vinden, tot liet stichten van een Oude Mannen- en Vrouwenhuis, waartoe door die gemeente een aanzienlijk kapitaal is bijeengehragt. De bedoelde grond is gelegen aan den Zuidwestbuitencingelnaast de woningen Om en Bij. De aanbesteding zal onmiddelijk plaats hebben, zoodra de bestekken, waaraan ijverig gearbeid wordt, gereed zijn. Men verneemt, dat liet schoone locaal van den Heer Smeets, gedurende den aanstaanden winter, van tijd tot tijd ingerigt zal zijn zoo als Frascati en het Odéon, te Amsterdam, ten einde daar te geven Philharmonische Con certen voor vol orchest. Sedert de laatste opgave zijn te Scheveningen nog vier bomschuiten van de Steurharingvisscherij onder den Engelschen wal aangekomen, als van de Heeren T. de JagerP. Varkevisser (twee) en C. Géhelwelke laatste echter geenc lading in had, maar ten gevolge van door den storm van gisteren (Dingsdag) morgen hekomen belangrijke schade aan de heide boegen, verpligt is geweest de visscherij te verlaten. Naar hetgeen de visschers mededeelenbe staat er gegronde vreesdat de vloot door den vreeselijken stormwelke op de Engelsche kust gewoed heeft, veel geleden kan hebben. JEer-ste Bitusaer flcj* Staten-fdeneraal. Zitting van Woensdag 9 October. In deze zitting hebben de Commissien voor het onderzoek der geloofsbrie ven van de leden, hunne rapporten uitgebragt, en zijn al de leden toegela ten behalve den Heer Tonckensdie nog geen uittreksel uit de lijst der hoogst aangeslagenen had medegedeeld. De vergadering heeft achtereenvolgens besloten tot de toelating der leden omtrent wier geloofsbrieven geene bezwaren waren opgerezen, met uitzonde ring van hen die in de provincie Noordbrabant gekozen waren, waaromtrent bij sommige leden der vergadering verschil van gevoelen bestond. Dien ten gevolge is besloten de beraadslagingen omtrent de toelating der in de pro vincie benoemde leden te doen plaats hebben op morgen Donderdag, des voor- middags ten elf ure. De Kamer is daarop overgegaan tot de zamenstelling barer afdeelingen. Nadat de trekking afgeloopen was zijn door die afdeelingen benoemd tot Voorzitters de Heeren van MeursCost Jordensvan Beeck Vollenhoven en Philipsetot Onder-Voorzitters de Heeren van der Lek de Clercqvan Swin- deren, Boxman en Borski, en tot leden der Commissie voor het ontwerpen van een adres van antwoord op de troonredede Heeren van der Lek de Clercq Cost Jordensvan Nispen van Pannerden en de Brauw. Vivecde ffiamet' «iet' Sfaten-Genera a I. Zitting van Woensdag 9 October. In deze zitting hebben de drie in de vorige zitting benoemde Commissien voor het onderzoek der geloofsbrieven van de ledenrapport uitgebragt tot toelating van 63 leden. Daarna heeft de vergadering eene nominatie van drie Candidaten voor het Voorzitterschap der Kamer opgemaakt. Op die nominatie zijn geplaatst de Heeren Duymaer van TwistWichers en L. D. Storm. uitgegeven berigt luidt aldus De Koningin is gedurende den dag van den 7den zeer zwak geweest. Ge lukkig heeft II. M. gedurende den nacht eenige uren rust genoten zoodat er heden morgen (den 8sten) eenige verbetering schijnt plaats te hebben. Bijzondere berigten in den nacht van den 8d™ te Brussel aangekomen bevestigen die verbetering. FEAWHilEJIt. PARIJS7 October. De onderscheiden dagbladen laten zich uit over de reeds bekend gemaakt» onderwerping van de Lnivers aan den Aartsbisschop. Volgens het gevoelen van sommigen schijnt men in den beginne in de hoogere geestelijke krin gen geenszins geheel gerust te zijn geweest, omdat men zeer goed begreep, dat de bestuurders van dat blad volkomen in staat warenom eene scheu ring te doen ontstaan. De zaak is, naar men verzekert, te Rome geschikt, met medewerking van den Abt de Mérode, den schoonbroeder van den Heer de Montalcmbert. Deze heeft den Heer Veuillotden gevolmagtigde der schrijvers van VU nitersop eene vertrouwelijke wijze medegedeeld, dat de Paus den Aartsbisschop van Parijs niet in 't ongelijk kon stellenen in kerke lijke aangelegenheden geen kanonniek gezag mogt toekennen aan de drukpers, TOSCANE. De schorsing der staatsregeling waartoe de Groothertog onlangs heeft be sloten heeft een adres aan hem uitgelokt van den stedelijken raad van Flo rence waarbij deze den Groothertog smeekt dat hij aan de deswege heer- schende onrust een einde make en zich door een naar de voorschriften der staatsregeling verkozen parlement omringeals het eenige middel om het verledene te doen vergeten, in de behoeften van het oogenblik te voorzien en de toekomst te verzekeren. De aanbieding van dit adres is door de Regering zeer euvel opgenomende gonfalonière of prefect van Florenceonder wieni voorzitting het besluit daartoe genomen wasis onmiddelijk afgezetterwijl tevens aan alle gemeentebesturen eene circulaire is afgezondenwaarbij hun gestrengelijk verboden wordt eenig adres aan den Groothertog in te zenden. Intnsschen bevond de Regering zich in niet geringe verlegenheidzoo door de toenemende uitputting der openbare kassenals doordien allen aan wie de post van gonfalonière van Florence aangeboden was, geweigerd hadden dien in de tegenwoordige omstandigheden te aanvaarden. AMSTERDAM, 9 October. De Handelmaatschappij heeft voor deze Stad bevracht 3 schepen en voor Rotterdam één schip. Tot Onderwijzer in de Nederduitsche taalstijl- en letterkundeals mede in de geschiedenis des vaderlandsaan het stedelijk Gymnasium is be noemd, de Heer J. P. Arend, Phil. Theor. Magister. Litt. Hum. Doctor, vroe ger Lector aan het Athenaeum te Deventeren aan het Instituut van de Marine te Medemblik. De Minister van Marine der Fransche Republiekheeft een zilveren medaille der tweede klasse, benevens eene gratificatie van 100 francs toe gekend aan Jan Symonsz. de Vriesvisscher op het eiland Urkwegens zijn moedig gedrag in het redden van het op de bank van Terschelling op den 24sten Julij jl. gestrande Fransche brikschip NanineKapt. Clinet. Deze dubbele belooningwelke de Fransche regering slechts in zeer zeldzame gevallen verleentis uitgelokt door de dringende en herhaalde rapporten van den Heer DesassartsConsul-Generaal van Frankrijk te Amsterdamdie deze dubbele belooning voor den braven llollandschen zeemanmet aandrang ver zocht en nu ook verkregen heeft. ENGELAND, LONDEN7 October. Er woont te Portsmouth een gewezen matroos, AVadc geheeten, die den isten October 100 jaren is geworden. Hij behoorde in der tijd tot de equi page van de schepen Endeavour en Resolutionmet welke Kapitein Cook de reis rondom de wereld deed, en hij was een der negen personen die met den grooten zeereiziger op het eiland Owhibee aan wal gingen; toen Cook dood ter aarde stortte, werd Wade's linkerarm door een pijl doorboord. BELGIË. BRUSSEL, 9 October. De gewezen Koningin der Franschen is met de Prinses Clementinede Hertogin van Saksen Coburg, den Prins van Joinville en den Hertog van Aumale te Ostende aangekomen, om de Koningin te bezoeken. Het laatste

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2