LEYDSCHE COURANT. IIIITE «GEWONE De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. MAANDAG, 7 OCTOBER 1850. Do Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nornmers worden tegen 10 Centen afgegeven. 's GRAVENHAGE7 October. Heden heeft de opening van het zittingsjaar der Staten-Generaal 1850— 1851 met de gebruikelijke plegtigheden plaats gehad. Z. M. de Koning heeft bij die gelegenheid de volgende aanspraak gehouden: Mijne ^Heeben! Ik heb gewilddat reeds deze vergadering der Staten-Generaal geheel en al het uitvloeisel zoude zijn van de regten welke de onlangs gevestigde instellingen aan het Nederlandsche volk verzekeren. Het is Mij aangenaam Mij van zijne nieuw gekozene Vertegenwoordigers omringd te zien. Onze betrekkingen met alle Mogendheden blijven steeds van goedé ver standhouding getuigen. In de moeijelijkhedenwelke in Duitschland zijn ontstaanvolgen Wij met inzigt tot Limburg den wegdien de traktaten en het belang van Nederland aanwijzen. De buitcnlandsche handel gaat vooruit. De jongste veranderingen onzer scheepvaartwetgeving zullenWij mogen er Ons mede vleijenniet alleen eigene krachtmaar ook de handen van welwillendheid en vruchtbare ge meenschap met andere volken versterken. De Republiek van Venezuela heeft hare handel- en scheepvaart-traktaten met Nederland, overeenkomstig hare tegenwoordige handels-politiek, opge zegd. De Regering tracht de nadeelen te keeren, welke uit dezen maatre gel voor onzen handel zouden kunnen voortvloeijen. Intusschen is aan de bezwaren en vorderingen voldaan, welke van deze zijde bij die Republiek uit andere hoofden waren ingebragt. De Zee- en Landniagt kwijten zich loffelijk van haren pligt. De wetten op de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire Officieren zullen weldra aan Uwe beraadslagingen worden onder worpen. Doelmatige vereenvoudiging van het beheer en de inriglingen der Marine zal de middelen doen vindenom-, zonder henadeeling van het materieel reeds in het volgende jaar de active Zeemagt te vermeerderen. Tot de vorming van een deugdelijk verdedigingstelsel, sedert lang het voorwerp Mijner zorg, zijn voorbereidende maatregelen genomen, die een goeden uitslag beloven. De toestand der Koloniën en bezittingen van het Rijk in andere wereld- deelen is over het algemeen bevredigend. De koloniale geldmiddelen zullen, naar Ik hoop, in staat zijn tot eene lioogere bijdrage ten behoeve van het Moederland, dan waarop was gerekend, In den loop dezer zitting zullen de wets-ontwerpen tot regeling der ko loniale belangen, overeenkomstig de Grondwet, worden aangeboden. Onze huishoudelijke toestand geeft reden tot tevredenheid en moed. Ten gevolge van den gezegenden oogst des vorigen jaarsdaalden de prij zen van vele der eerste levensbehoeften, hetgeen grootelijks tot verligting der armoede heeft gestrekt. Sommige oorden des Rijks hebben door de stormen en hoogen watervloed van den laatsten winter zwaar geleden. Doch deze ramp die andere even eens bedreigde strekendank zij der Voorzienigheidheeft gespaarddeed de Nationale weldadigheid in het schoonste licht uitkomen. Hare hulp door Mij ingeroepenkwam te gemoet waar tegemoetkoming noodig was zoodat het verlies van hendie zich zeiven niet konden helpenzoo veel mo gelijk is vergoed. Zoo de oogst van dit jaar, volgens de voorloopige herig tonmiddelmatig iswij mogen anderemeer duurzame verschijnselenniet uit het oog laten. De ontginning van gronden staat niet stilover het algemeen gaat de landbouw in vermogen en kennis vooruitook de amhachts- en fabrijknijver- heid vertoont ontwikkeling; onderscheidene takken staan gunstig; de midde len van vervoer te lande en te water breiden zich gestadig uit, en onder steunen de toenemende levendigheid van het binnenlandsch verkeer. Ik ben ernstig bedacht op bevordering onzer gemeenschap met naburige landendoor toepassing der inrigtingen en krachtenwelke de hedendaag- sche kunst aan de hand geeft. Ik wensch daartoe, nog in den loop dezer Zitting, Uwe medewerking te vragen. De staat onzer rivieren vordert voorziening en afdoende verbetering. Bij de voor te dragen Rijks-begrooting wordt deze aangelegenheid in Uwe zorg bijzonder aanbevolen. De wetten op het gemeente- en armbestuur, en de onteigening ten alge- meenen nuttezijn ontworpen. Deze ontwerpenbenevens the op het regt. van vereeniging en vergaderingop de verantwoordelijkheid der Ministersen op de nieuwe regterlijke inrigtingzullen U weldra worden voorgelegd. De nieuwe Provinciale Vertegenwoordigingin alle gewesten zamenge- komen, heeft de belangrijke taak, haar toevertrouwd, met ijver aanvaard. De gesteldheid der geldmiddelen is voldoende. Genoegzaam alle bronnen van 's Rijks inkomsten beantwoorden ruim aan de verwachting. Deze omstandigheid, gepaard met de uitkomsten van een spaarzaam be heer opent het uitzigtdatzonder onvoorziene voorvallenhet slot van de loopende dienstméér dan toereikend zal zijnom het nog overgebleven deel van het tekort van een vroeger dienstjaar te dekken. Er zullen U wetten worden voorgesteld, zoo tot verbetering van het be lastingstelsel, als ter uitvoering van artikel 122 en 176 der Grondwet. De behandeling van al deze veel omvattende en gewigtige onderwerpen zalvertrouw ikworden geleid door dien geest van gemeen overlegwelke Ons, met Hooger bijstand, in staat moet stellen, om, hetgeen het Vaderland van Ons wacht, te volbrengen." Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1