vijf laatste jaren zijns levens heeft nooit iemand zijn slaapkamertje betreden, dat in al dien tijd ook niet schoon gemaakt is. Zijn eten maakte hij ook zelf klaar. Twee zeer arme neven zijn de erfgenamen van Samuel P SPIN J E. MADRID12 September. Men verzekert alhier, dat het Ministeriehij de opening der Cortes, behalve de begrooting, ontwerpen zal indienen nopens de regeling der schuld, de hervorming in de in- en uitgaande regten, de regten op het zout, het con cordaat met Romede militaire remplacering en de stedelijke besturen. STAL1E, Uit Bologna wordt van den 18den September gemeld, dat aldaar hevige schokken van aardbeving zijn gevoeld, waardoor zelfs de torenklokken aan sloegen die schokken waren ook te Modena gevoeld. EBaS.UIS§EN. BERLIJN27 September. De wet op het onderwijs moetzoo als verzekerd wordtreeds gereed liggen. Zij is thans aan de geestelijke overheden ter adviseering toegezonden en zal dan in den Ministerraad behandeld worden. Van de Katholieke vereeniging te Linz wordt niets bijzonders gemeld. De gehoudene redevoeringen waren van vrij algemeenen inhoud. De zitting heeft slechts een dag geduurd. Den 26sten October zal de Synode der Evangelische kerk in de Pruissi- sche Rijnprovinciën te Duisburg bijeengekomen. Men rekent dat deze kerke lijke vergadering gedurende drie weken bijeen zal zijnen men verwacht omstreeks tachtig afgevaardigden uit de onderscheidene gemeenten. Te ge lijkertijd en om zoo veel mogelijk overeenstemming te bevorderen in de allezins gewigtige te nemen besluitenzal de synode van de genoemde kerk in Westfalen gelijktijdig in Dortmund vergaderen, en zullen de bestuurde- ren zich bij voortduring over de ter tafel gebragte aangelegenheden met elkander beraden. BA© EBT. FREIBURG, 23 September. Den 23sten kwamen hier aan If. M. de Koningin van Nederland en de Fransche Staatsman Thiers. Zij maakten van Baden een uitstapje herwaarts en schenen bijzonder belang te stellen in het heerlijk kerkgebouw, welks toren zij heklommen. II E S E N. KASSEL, 26 September. De Hooge Ambtenaren bij het beheer der geldmiddelen hebben op nieuw een krachtig protest ingediend tegen de verordening, waarbij het overbrengen der regering naar Wilhelmsbadwegens den tegenstand der overhedenzij verklaren, dat zij door eed en pligt gebonden, om de bestaande grondwet te handhavenaan geene bevelendie daarmede mogten strijdenmogen en ook niet zullen gehoorzamen. Ilassenpflug heeft zich daardoor niet laten terughoudenmaar de perma- j nente commissie van de Ilessische Stenden-Vergadering naar AVillemsbad ont- bodenom zich met de Ministers te heraden over de te verordene wettige j buitengewone maatregelen, tot handhaving van den staat van beleg, en om van deze bewindslieden bevelen te ontvangenten einde ten spoedigste over ji te gaan tot het uitvaardigen dier verordeningenom in de zekerheid van den Staat te voorzien. Deze permanente commissie echter heeft besloten, geen deel te nemen aan de te Wilhelmsbad gevoerd wordende raadsvergaderingen. Zij weigert de Bondsvergadering te erkennen, naardien deze opgelost en door geene wettige akte hersteld is. Verder verklaart zij elke inmenging der Frankforter Ver gadering in de aangelegenheden van Keur-Hessen voor eene aanranding tegen de veiligheid en onafhankelijkheid van dien Souvereinen Staat, wiens Regent nergens in zijn gezag bedreigd is. Keur-Hessen wordt onder de bescherming van het volkenregt gesteld, en allen, die de Bondsbesluiten zouden willen helpen ten uitvoer brengen, zouden volgens de constitutie vervolgd worden. De belangrijke discussie over de belastingweigering aan- en de consti tutieschennis door het Ministerie, is den 25sten begonnen, en zou den vol genden dag worden voortgezet. Na deze eerste zitting te oordeelen, heeft het kabinet te Darmstadt weinig goeds te verwachten van het eind-resultaat der debatten. De permanente Commissie der Kcurhessische Stenden-vcrgadering heeft den 27stcn September een nieuw adres aan den Keurvorst ingezonden, waarbij zij tegen de bemoeijenis van de Bonds-vergaderingdie het Ilessische volk met het grootste deel der Duitsche natie gezegd wordt niet te erkennen, protesteert, en op nieuw hetoogt dat de ontstane moeijelijklieden geenszins aan de Stenden maar alleen aan de Raadslieden der kroon te wijten zijn, die door het volharden op den ongrondwettigen weg met opzigt tot de flnantiele voordragten daartoe aanleiding gegeven en ze gestadig verergerd hebben. De Commissie zegt, dat in de tweemaal herhaalde ontbinding der Stenden- vergadering de oorzaak te vinden is de ongelegenheden, die de Vorst met het gansche land te beklagen heeft. En toch zijn die ongelegenheden niet van zoodanigen aarddat zij bij een goeden wilniet gemakkelijk zouden kun nen overwonnen worden. De Keurhessische Staat heeft rijke bronnen van inkomsten naast de belastingen, die in het tegenwoordig jaargetijde het rijkst vloeijen. Zij zullen voldoende zijn om de noodzakelijke uitgaven der Rege ring te bestrijdentot dat eene nieuwe Stenden-vergadering bijeen kan ko men dat binnen weinige weken kan plaats hebben en onder hare medewer king kan de geregelde loop van zaken gehandhaafd wordenzonder eenigen exceptionnelen maatregel. De Commissie zegt ten slotte, dat het nog tijd is om te overwegen, of in Keurhessen vreemd geweld de plaats zal vervangen van regt en wet! De Landdag is den 27sten September ontbondenten gevolge van het dien dag genomen besluit der Tweede Kamer om eene voordragt te ver werpen waarbij de Regering gemagtigd werdomtot dat de begrooting vastgesteld zou wezenvoorloopig de belastingen te blijven heffen en van de aanneming van een voorstel strekkende om te verklarendat het tegen woordige en het vorige Ministerie zich aan eene reeks van inbreuken op de constitutie schuldig hadden gemaakt. OOSTENRIJK. AVEENEN26 September. Op voordragt van den Ministerraad, heeft de Keizer goedgevonden te be palen, dat de Joden-gemeenten in Hongarijën, het Servische AVoiwodschaft en het Temische Banaat, voor het vervolg van de haar opgelegde strafcontributie ontslagen zullen worden. Daarentegen zal er worden daargesteld een kapi taal van 4 millioen gulden, door de Joden in genoemde landstreken naar verhouding van hun inkomen op te brengenhetwelk zal strekken tot be vordering van het Israëlitische schoolwezen. Te AVies, eene bedevaartplaats in Stiermarken, zijn door een branddie in het huis van den bakker van het dorp uitbrak, een honderdtal bedevaart gangers omgekomen. Men had hen tegen den nacht opgesloten in schuren, welke men van buiten met een slot had gesloten, ten einde geen hunner zich zou kunnen verwijderenzonder zijn nachtleger te betalen. VEREENT®} ©E STATEN. De V. Staten hebben met Mexico een verdrag geslotenbetrekkelijk het, aanleggen van een spoorweg tot verbinding der beide Oceanen, over de ce- heele lengte der landengte van Tehuantepec. De beide Regeringen verbin den zich daarbijombij het aanleggen en vervolgens tot den afloop der concessie toe, bescherming te verleenen aan den persoon, aan wien de Mexi- caansche Regering de concessie gegeven heeft of geven zalzij zullen tot deze bescherming des noods hare land- en zeemagt moeten gebruiken. Mexico be houdt niettemin het volle oppergezag over het grondgebied der landengte van Tehuantepecen zal de bij dit verdrag aan de V. Staten verleende voorreg- tenaan elke andere natie kunnen toekennenmits zijevenals de V. Sta ten, de onzijdigheid waarliorge van den aanteleggen weg en van het grond gebied, waarover deze zal loopen. CALIFOSNIE, Men schat dat er ongeveer 100,000 goudzoekers herwaarts op weg zijnen rekent dat de bevolking die voor een jaar niet boven de 100,000 bedroeg, wel tot de 400,000 zal toenemen, vooral wanneer de nieuwe toegang langs het Nicaragua-meer en Kanaal, die de zee van Mexico met de stille Zuidzee zal verbinden, of een der andere plannen om eenen weg te maken over de landengte van Panama, zal gereed zijn. Het goud heeft hier niet zoo zeer door zich zeiven als in de gevolgen reeds wonderen van vooruitgang en ontwikkeling te weeg gebragt. San Francisco, een middelmatige handelsplaatsdoch met eene zeer schoone ruime en veilige haven, breidt zich reeds tot een eerste handelsplaats uit. De toevloed van schepen van allerlei volken zal haar weldra tot de stapelplaats van den we reldhandel van de gansche AVestkust van America, de Sandwich eilanden, Nieuw-Holland en China verheffen. Reeds vestigen er zich vele Chinezen en het is van groot belang voor Europa om op dien handel hare aandacht te vestigen, waartoe vooral voor Nederland door hare Oost-Indische bezittingen en vaart op China en Japan gereede aanleiding tot goed gevolg bestaan kan. 312de Staats-Loterij. Trekking der Tweede Klasse. 1ste Trekking. N°. 12972 een prijs van ƒ20,000. N°. 7074 een prijs van ƒ1,250. N°. 19896 een prijs van ƒ1,000. 2(le N°. 5052 een prijs van ƒ5,000. N°. 14805 een prijs van 2,500. Nos. 1420, 4474, 5518, 11124, 10356 en 17261 ieder een prijs van ƒ1,000. A© VERTEN TIEN. Voor de menigvuldige blijken van deelneming mij betoondzoo wel bij ziekte als bij overlijden van mijn geliefden Echtgenoot; betuig ik door deze, ook namens mijne Broeders en Zustersaan Vrienden en Bekendenzon binnen als buiten deze stadmijnen hartelijken dank. A. L. A. SCHMIER, Leyden 2 October 1850. AVed. AV. H. van Bree. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtbank te Leyden. in dato 1 October 1850is DANIEL ROBBERS Mattenverwerker en Kamerbehangerwo nende te Leydenverklaard te zijn in Slant vast Eaïllissciiienl aanvang nemende den 1st™ October. Tot Regter-Commissaris in gemeld Faillissement is benoemd de Edel Achtbare Heer AI1'. J. F. PR1NGLE, en tot Curator Mr. J. G. KIST, Advocaat. De Curator J. G. KIST.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3