Z. k. H. Prins Frederik der Nederlanden vertrekt morgen naclit uit deze residentie naar Warschau, alwaar Zijne gemalin zich thans hevindt. Het diner gisteren door den Heer Commissaris des Rollings dezer pro vincie aan de Provinciale Staten in de Oude Doelen gegeven, werd ook hij- gewoond door den Heer Minister van Binnenl. Zaken en verdere Autoriteiten. Verscheidene toasten werden ingesteld op het Heil van Vaderland en Oranje en van dit gewest. Men zegt dat de Minister van Justitie, de Heer Nedermeyer van Ro senthal zal worden benoemd tot Commissaris des Konings in Overijsselen als Minister zal worden opgevolgd door den Advocaat AR. G. M. van der Linden. Zondsll De Minister van Justitie heeft hekend gemaakt, dat hij den Boekhan delaar A. J. van Weelden alhier, tegen den prijs van ƒ1.20, is verkrijgbaar gesteld de ter Landsdrukkerij gedrukte geregtelijke statistiek van het Ko ningrijk van de jaren 1847 tot 1849. Blijkens eenen in de Staats-Courant te vinden staat, zijn, gedurende de maand Junij jl.op de drie hoofdplaatsen van Java, aan wollen en ka toenen goederenvervaardigd in landengelegen bewesten de Raap de Goede Hoop, ingevoerd: te Batavia voor 787,827.65teSamarang voor 19,312.60; te Soerabaya voor 50,220.36. &vimcitsie SS/sten van Zuidholletnd. Zitting van Maandag 30 September. In deze zitting is op voorstel van den Heer v. Heteren Geversbesloten zoo als dit vroeger heeft plaats gehad, eene commissie te benoemen, ten einde den Koning de hulde der Staten aan te bieden. Brieven van Burgemeester en Wethouders van Gouda, bezwaren inhou dende tegen een concept-reglement op het bestuur van het Hoogheemraadschap van Scbieland, en van den Heer v. d. Linden, te Heenvliet, de tusschenkomst der Staten verlangende in de vervulling der vacaturen in het polder-bestuur zijn in handen van commissien gesteld. De Heer Asser heeft verlangd, niet in aanmerking te komen hij de zamen- stelling der lijst van candidaten voor de openstaande Raadsheers-plaats in het provinciale Geregtshof van Zuidholland. Het regt der Staten tot het opmaken eener voordragt van candidaten voor die betrekking is daarop een onderwerp van beraadslaging geworden. De Heer Cock begreepdat dit regtte voren aan de Staten toegekendhij de thans bestaande Grondwet niet was gehandhaafd. Hij erkende, dgt hij art. 63 van de wet op de Regterlijke Organisatie nog bepaald wordt, dat eene aanbeve lingslijst van zes personen aan de prov. Staten zal worden medegedeeld, ten einde, hij het opmaken hunner nominatie, daarop acht te kunnen geven; maar hij oordeelde, dat daaruit geenszins volgde, dat de Staten het regt tot het opmaken der nominatie hadden behouden, terwijl het hun in de veran derde Grwt. niet meer werd toegekend. De Voorzitter was van een tegenovergesteld gevoelen, en oordeelde, dat, zoo lang art. 63 der wet op de Regterl. Organis. niet was ingetrokkende Staten het regt tot het opmaken der nominatie behielden. De Heer Asser deelde in dit gevoelen, en was van oordeel, dat, naar aanleiding van het 3de addit. art. der Grondwet, de bewuste bepaling van de wet op de Regter lijke Organisatie beschouwd moest worden als geïnsereerd in de Grwt.en dat dus bij de Staten steeds het regt berustte om de nominatie op te maken; te meer, omdat anders de Koning huiten dc mogelijkheid zoude zijn, om in de plaats hebbende vacature te voorzien. Ook de Heer Rouville meende, dat de bepaling van art. 180 der Grwt. van 1840, ofschoon in die van 1848 uiet herhaald, facto was blijven bestaan. Bij hoofdelijke omvraag is, met 44 tegen 21 stemmen, in den zin van den Heer Cock heslist, en heeft de vergadering zich dus onbevoegd verklaard, om de bedoelde nominatie op te maken en in te zenden. Donderdag zal de vergadering het reglement op dc begraafplaatsen in over- weging nemen. DELFT27 September. Den 23sten kwam alhier van Delftshaven aan dc schroefstoomboot welke van 's Hertogenbosch op Maastricht correspondeertten einde te beproe ven, of er mogelijkheid bestaat, eene soortgelijke boot in onze binnenwateren in de vaart te brengen. Ten ruim 12 ure is zij van genoemde plaats ver trokken, en heeft de reis volbragt in 1 uur 10 min. Eene commissie van het stedelijk bestuur van Delft en eene van Delfland en Scbieland, henevens den stads architect van Rotterdamden Heer Roseen den Heer Boerrigter als 's Rijks Ingenieurbevonden zich op dien bodem. Deze boot is 37 Ned. ellen lang, en die men daartoe denkt te bezigen zal slechts 25 Ned. ellen lengte hebben. GOUDA28 September. In de naburige stad Oudewater, is onlangs eene Brandwaarborg-Maatschappij voor Roerende Goederen tot stand gekomenwaarin uitsluitend Landbouwers en Veehouders kunnen deelnemen. AVij kunnen deze inrigting als geheel eenig in hare soort en in eene lang gevoelde behoefte voorziende, niet dan toe- j uichenen met genoegen vernemen wij dan ookdat aan dezelve reeds groo- telijks de bijval en de goedkeuring van vele Landbouwers en notabele Eige naars in den lande is ten deel gevallen, zoodat de ijverige Directie gegronde hoop mag koesterenhare pogingen met goed gevolg bekroond te zienen de landbouwende klasse zich zal mogen verheugen in het aanwezen eener lang gewenschte Maatschappij ter verzekering van de voorwerpen, die vaak hunne gansche bezitting uitmaken. Goudsch Kronijkske). GORINCHEM29 September. Gisteren avond omstreeks zeven ure ontdekte men te Schoonrewoerd brand in de herberg de Roskam, bewoond door Adrianus van den Berg. Door de zen brand, welken men eerst ten twaalf ure is meester geworden, doch die beden in den namiddag nog smeulde, zijn, behalve gedachte herberg, nog zes hofsteden en vijf hooibergen in de asch gelegdterwijl er zeer weinig van de inboedels is kunnen gered worden en er zelfs eenige kalveren en varkens bij zijn omgekomen. VLISSINGEN, 27 September. Een Belgische loodssloep, met drie loodsen en vier roeijers, is bij vrij he- vigen wind omgeslagenwaardoor acht menschen in het verschrikkelijkste doodsgevaar verkeerden en te midden van de branding zich al zwemmende trachtten boven water te houden. Aran de batterijen dezer stadwas het ge- zigt der acht met den dood worstelenden zielverscbeurend de sloep N°. 7 van het Nederl. loodswezen schipper van Struyk voerende de Ned. loodsen L. HamiltonBogaartvan Boven en M. Zegersbenevens vier roeijers snelde ben ter hulp, en zij redden zes man, doch twee nog jeugdige roeijers, beide gehuwdde eerste vader van twee kinderenzijn er bij omgekomen. BUITENLANDSCIIE BERlftTEN. EWCJKIL.A WEJ. LONDEN, 28 September. Heden heeft de verkiezing van een Lord-Mayor voor Londen plaats gehad in stede van den met het einde dezes jaars aftredende; de nieuwverkozene is de Alderman Musgrove. - Een der schependie ter opsporing van Sir John Franklins expecbtic waren uitgezondenis heden te Portsmouth teruggekomenzonder iets te kun nen vernemen. Alen is thans begonnen met den eigenlijken arbeid tot oprigting van het gebouw voor de groote Tentoonstelling in 1851. Alen verwachtdat dit reuzenwerk binnen 3 maanden zal gereed zijn. Het grootste gedeelte der benoodigde bouwstoffen is reeds voorhanden. Het gebouw zal geheel uit ijzer en glas worden zamengesteld250 a 300 menschen zijn er dagelijks aan werkzaam. Te Glocester beeft een mandie nog in het volle bezit van alle zijne geestvermogens iszijn 100ste verjaardag gevierd. Hij had het genoegen 20 zijner kinderen om zijne tafel geschaard te zien. -Van Port-Natal is de tijding ontvangendat bet schip Alinerva van 100 tonnen, Kapt. Aloir, geheel verongelukt, doch de manschap gered is. Genoemd schip bad voor eenigen tijd de overgebleven manschap opgenomen van bet Nederlandsclie schip Gecrtruida. Op het kasteel Rhuddlam in het land van Wallis wordt thans een nationaal feest gevierdbestaande in het voordragen van gedichten in de AVallische taal, wedstrijden van barden, enz. Donderdag jl. had de wed strijd van harpenaren plaats plotseling stortte de stellaadje waarop de me dedingers de j ury van beoordeelingde damesenz. zitplaatsen hadden met een verschrikkelijk gedruisch in, hij welke gelegenheid verscheidene personen gewond zijn geworden. In de vorige week is bij opgravingen in de nabuurschap Lymeeen mozaike vloer uit den Romeinschen tijd ontdekt. De uitgravingen worden voortgezetdoch zijn nog niet ver gevorderd. Met de laatste over I aml-berigten verneemt men, dat op de Ganges we derom eene verschrikkelijke ontploffing van buskruid heeft plaats gehad; 1800 vaten buskruid, waarmede zeven vaartuigen beladen waren, vlogen plotseling in de luchtmen meendedat inboorlingen den brand in de vaartuigen hadden gestoken. FIÊ.AME4 SE. IJK. PARIJS29 September. Vier maires van het arrondissement Bressuire zijn in hunne function geschorst. Een dagblad verzekertdat de reden van het ontslag dier Heeren gelegen is in hunne aan den dag gelegde repuhlikeinsche gevoelens. De vrouw van den bekenden Luchtreiziger Poitevinheeft heden al hier eene luchtreis te paard ondernomen. De gebroeders Godard vervaardigen een luchtbaldie zal opstijgen met 8 a 10 personen. Te Chateauroux hebben in den nacht van Zondag op Maandag 11. ern stige wanordelijkheden plaats gehad. Op een publiek bal werden drie mili tairen door een vijftigtal andere personen aangevallenenniettegenstaande hun wanliopigcn tegenstandop de vreesselijkste wijze mishandeld. Een der personen schoot zelfs op een der militairendoch het schot kaatste op de sabel van den soldaat af. De Procureur der Republiek heelt zich derwaarts hegeven en een onderzoek ingesteld. De persoon die op den militair ge scholen heeft, is reeds in handen der justitie. Men meldt uit Rome de aankomst van Pater Lacordaire aldaar met het doel om de vermaning van den Aartsbisschop alhier tegen VUnivers hij den Paus te ondersteunen. Eergisteren is zekere Samuel P..., een grijsaard van 74 jaren, te Batignolles-Monceaux woonachtig, plotseling overleden. Bij onderzoek is ge bleken dat de overledene ongeveer 400,000 francs heeft nagelaten. Samuel P... had nooit eenig kleedingstuk gekocht, maar zijn geheele leven lang gebruik gemaakt van dc garderobe van een oomdie even gierig was ge weest. als hij. Hij herstelde zelf zijne schoenen en kousen en gedurende de

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2