LEYDSCHE WOENSDAG, 2 OCTOBER. BINiYEiYLAYDSCHE BEBIGTE.Y. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zuturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY'DEN, 1 October. Er zijn een en vijftig leden van de ontbonden Tweede Kamer herkozen na melijk: AIr. B. Wicliers, G. Reinders, J. F. Zylkcr, Dr. R. AVesterhoffAIr. L. Graaf van Heiden Reinestein, AIP. J. Dirks, Dé IV. R. Baron van Iloëvell, J. T. ter Bruggen Hugenholtz, Mé A. .J. Duymaer van Twist, Mr. B. AV. A. E. Baron Sloet tot Oldlmis, Alp. G. Groen van Prinsterer, Mr. M. J. de Man, Jlir. C. M. Storm van 's GravesandeAIP. J. P. P. Baron van Zuylen van Nye- velt, Mr. W. H. Dullert, JhÉ J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer, Jhr. G. E. G. C. II. Dommer van PoldersveldtE. W. van Dam van Isselt, Mr. A. W. Engelen, Mé S. van Walchren, M>'. J. K. Baron van Goltstein, E. c. u. van Doorn, MÉ W. J. C. van Hasselt, M'\ H. J. Smit, S. A. de Moraaz, MéAV. II. van Voorst, Mr. M. II. Godefroi, Jhr. Mr. C. Backer, Mr. F. A. van Hall, AIP. J. Heemskerk Bzn.Mr. G. M. van der LindenMé K. A. Poortman Mr. AV. Wintgens, Jhr. AAÉ Boreel van Hogelanden, AIp. P. C. Schooneveld, Mr. J. S. Lotsy, C. Schilfer, J. J. Slicher van Domhurg, Mr. D. van Eek, Ph. J. Bachiene, Mé S. II. Anemaet, Mr. L. D. Storm, Mr. K. A. Meeussen, Mé J. A. Mutsaers; Mé F. J. Jespers, J. F. van der lleyde, Mr. J. B. Bots, AIP. E. J. R. Borret, Mé P. L. de Lom de Berg, Mé J. B. J. Hengst en Mé J. L. A. Luyben. Er zijn alzoo tot op dit oogenblik zeventien leden niet herkozendie reeds door veertien andere Heeren vervangen zijn; zoodat er nog drie nieuwe keu zen moeten geschieden. Van de afgetredenen zijn1 overleden1 tot andere functien benoemd 4 hadden bedankt11 niet herkozen. De nieuw gekozen vertegenwoordigers zijnMp. P. van der Veente Assen. Mr. II. U. Huguenin en Mr. A. F. Jongstrate Sneek. Jhr. AIp. D. van Aker laken, te Hoorn. II. Stolte, te Amsterdam. Jhr. Mr. D. T. Gevers van En degeest en Jli1'. P. II. Baron Taets van Amerongen tot Natewiscli, te Leyden. Mr. L. Metman, te Gouda. M. A. F. II. Hoffmann en J. C. Baud, te Rot terdam. AIP. P. Blussé van Oud-Alblas, le-Dordrccht. Mr. C. de Limpens en Jaijues van AVylickte Maastricht. Dé J. II. H. de Poorterte 's Bosch. Te Leeuwarden een nieuw lid ter vervanging van Baron van Iloëvelldie voor Almelo zitting zal nemen. Te Arnhem, twee leden bij de herstemming tus- schen de Heeren: Mackay, van Lynden, Guyot en Schneither. Te Utrecht zijn in de Zitting der Provinciale Staten van Vrijdag 11., tot leden der Eerste Kamer verkozen de Heeren Jhp. Mp. J. C. Martens van Sevenhoven en Mé J. AAÉ H. Bosch. De Provinciale Staten van Gelderland hebben tot leden der Eerste Kamer verkozen de Heeren Jhp, van Nispen van PanncrdenBaron van Pal- landt van AVaardenburg en Neerijnen, Baron van Ileeckeren van Enghuizen, H. F. van Aleurs, Baron van Rhemen van Rhemenshuize. Uit Assen zijn naar Hanover vertrokken de Ileeren BruiningsInge nieur en MazelAspirant-Ingenieur. Deze reis zegt menstaat in verhand met het voornemenom de Eems met de nieuw te graven kanalenin die provincie te verhinden. -Tweede vervolg uit het Verslaggedaan door de Gedeputeerde Staten aan de Staten der provincie Zuidholland. (Zie N°. 119). Droogmakerijen. Omtrent de droogmaking van liet Haarlemmermeer kunnen wij aan U Edel Gr. Aclitb. mededeelen dat de stoomwerktuigen bij gelegenen tijd steeds in werking zijn geweest, tot afmaling van den plas. Door de verlaging van den waterspiegel beginnen aanmerkelijke strooken langs de hoorden van liet meer droog te wordenen in het middenwaar eenmaal het gehucht de A'ennip werd gevondenvertoonen zich reeds ei landjes van eene zekere uitgestrektheid. Aan het einde van de maand Februarij 11. was het meer afgemalen tot I,943 el heneden A. P. Aan het einde van Maart tot 2,096 elaan het einde van April 2,160 cl en aan het einde van Mei tot 2,340 el heneden hetzelfde peil. Door den verlaagden waterspiegel van het meer, is het noodzakelijk ge worden, de kanalen van toeleiding tot de stoomwerktuigen te verdiepen, het geen thans geschiedt aan den Leeghwater, door het baggeren van een kanaal in den bodem van het Kagermeer, en door het verdiepen van de toeleidingcn tot den Cruquius en den Lynden, Het stoomwerktuigtot ontlasting van Rijnlands boezem te Spaarndam iszoo veel de omstandigheden toelietensteeds in werking geweestom den boezem te verlagenhooge vloeden op het IJ hebben echter dikwijls de uitloozing belet. Over den hoogen boezem van Rijnland, die door de droogmaking van het meer veel minder waterberging heeft dan voorheen, zijn vele klagten aange heven. Het valt niet te ontkennen, dat, vooral ten zuiden van den Rijn, het bezwaar zeer groot is geweest. De ondervinding heeft reeds geleerd, dat het bedoeld stoomwerktuig on genoegzaam isom te allen tijde en bij alle gelegenhedenden beperkten boezem zoodanig te verligten, dat al de hoezemlanden van het Hoogheem raadschap van Rijnlanden de polderlanden aan de zuidzijde van den Rijn, voor schade zouden gewaarborgd zijn. Inzonderheid is zulks nog gebleken ten gevolge van natte weersgesteldheid en ongunstige winden in den afgeloopen winter, en het Hoogheemraadschap heeft reeds meermalen zijn bezwaren te kennen gegeven over de onvoldoende middelen, tot dusverre aangewend, om aan Rijnlands boezem afwatering te bezorgen, terwijl door het Hoogheemraadschap met den meesten nadruk de dringende noodzakelijkheid van spoedige doeltreffende voorziening aangetoond, en de toepassing ingeroepen is van de overeenkomstnamens het Rijkmet hetzelve gesloten, om de belangen van Rijnland te waarborgen hij de afslui ting van liet Haarlemmermeer. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Aleer is dien ten gevolge ernstig bedacht, om middelen te heramen, ten einde den boezem van Rijnland in eenen meer gunstigen staat te brengen, en zij houdt zich onledig met het ontwerpen der daartoe noodige ontwerpen. Ofschoon in veel mindere mate, zijn ook door Dijkgraaf en Hoogheemraden 's Lands en Groot AVaterschap van AVoerden, bezwaren in het midden ge- hragt wegens onvoldoende water-ontlastingten gevolge van de droogmaking van bovengemeld Aleer. In ons Verslag van 1848 hebben wij melding gemaakt van het ontwerpen van een gewijzigd plan van droogmaking der zoogenaamde kleine plassen, in Schieland aanwezig, hetwelk men voornemens was, bij het Hooger Bestuur in te dienen. Er heeft zich thans eene vereeniging gevormd met het doel, om de droogmaking der nog bestaande veenplaatsen onder Hillegershcrg cn Kralingen te ondernemen, waardoor ongeveer 1400 bunders lands bebouw baar zouden worden. De hulp en de medewerking van het Rijk en van de provincie zijn daartoe ingeroepenen ten gevolge van de deswege met den ATinister van Binnenlandsche Zaken gevoerde briefwisselingis eene Commis sie uit ons midden met de belanghebbenden in overleg getreden, welke zich onledig houdt met het onderzoek der voorgenomene droogmaking en der mid delen, om daartoe te geraken. AA ij hebben verder hij onderscheidene resolutien, op de daartoe ingediende aangiften, krachtens art. 13 der wet van den 6dcl1 Junij 1840, aan eenige eigenaren aanspraak toegekend op vrijdom van verhooging van grondlasten en verdere voordeelen van die wet, en wel wegens indijkingen, tot een geza menlijk bedrag van 1185 bunders, 69 roeden en 60 ellen, en wegens ontgin ning van woeste of duingronden, tot een gezamenlijk bedrag van 6 bunders, 49 roeden en 90 ellen. {Vervolg hierna.) 's GRAVENHAGE1 October. Z. AI. heeft de opdragt aangenomen der nieuwe uitgave van J. van A'on- del's werkengeïllustreerdmet verklaringen en aanteekeningen door den lieer AIp. J. van Lennep, uitgegeven zullende worden hij AI. Binger en Zoon, te Amsterdam. AV'ij vernemen dat het Z. AI. den Koning heilaagt heeft, uit zijne eigene fondseneene ondersteuning van 7,000 te verleenen aan den Directeur van den Franschen Schouwburg te Amsterdam. Alen berigt datindien II. AI. de Koningin in beterschap blijft toe nemen, zij tegen het einde van de maand October naar de residentie zal terugkeeren. II. K. II. Prinses Alarianne der Nederlandenwordt in den loop dezer week te Voorburg terug verwacht. Reeds zijn eenige personen van haar ge volg 11. A'rijdag avond alhier aangekomen. Handelsll. II. M. de Koningin-Aioeder heeft eene bijdrage van ƒ15,000 voor het Tollens-fonds geschonken.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1