erustig woord, naar aanleiding ran de heugelijke en gewigtige gebeurtenis van den dag, gesproken werd. Om 4 uur hielden HH. Studenten hun feestelijkengecostumeerden optogt, voorstellendeden Inlogt van Prins Mauriis en Graaf Willem, Lodewijk binnen Groningen24 Julij 1594. Te Dalfsen is overleden E. van Ankumweduwe van den lieer J. Spanjaard. Volgens testamentaire beschikkingen had deze bepaald, dat genoemde weduwe gedurende haar leven al de inkomsten van zijne aanzien lijke goederen zou genieten, doch dat na baar overlijden gezegde nalaten schap vervallen zoude aan de Hervormde diaconie alhier. BREDA2G September. Maandag hebben de Ministers van Marine en Oorlog de Koninklijke mili taire Academie alhier met een bezoek vereerd. De Minister van Marine heeft deze jongelieden op hartelijke wijze toegesproken en hen tot eendragt ver maand. Onder betuiging van volkomen tevredenheidzoo over bet onderwijs zelf, als over de inrigting, hebben HH. Exc. des middags de stad weder verlaten. Daags te voren was, als naar gewoonte, in de groote zaal der Academie, bij den aanvang van het studiejaar, eene Godsdienstige rede gehouden voor de leerlingen der Protestantsche gezindheid. Ds. van Gogh had daartoe tot tekst gekozen de gepaste woorden van Petrus (lste Zendbr. II. 17). «Eert een iegelijk; hebt de broederschap lief; vreest God; eert den Koning." Te 's Hertogenbosch is bij een Apotheker die rood bengaalsch vuur had afgeleverdeen fleseh waarin een geringe hoeveelheid overschot was geborgen met een vreeselijke slag gesprongen, zonder dat er vuur of warmte was bij gekomen, gelukkig nog vóór den nacht, zoo dat er geen brand is ontstaan, schoon de vlam tot aan den zolder reikte. BUITEMAMISCIIE BERIGTEN. EA'GËLAKI), LONDEN, 25 September. Het Royal Military Asylum en het Hospitaal van Greenwich zullen de ontzaggelijke som van 1,107,090 ontvangen, voortkomende uit niet opge vraagde prijsgelden, daar vele personen, welke op die gelden regt hadden, wegens hun aandeel in genomen schepen en ladingenreeds overleden zijn. De Londensche dagbladen meldendat op het eiland Jersey eene fabriek bestaat, waarin niet alleen beschadigde thee, maar ook de reeds afgetrokken thee-bladen (welke daartoe op verscheidene plaatsen in de kolïij-huizen enz., opgekocht worden)alsmede de bladen van op het eiland zelf groeijende planten, eene zekere bereiding ondergaan, en vervolgens, als goede thee, in den handel gebragt worden. De bekende reiziger in Egypte, de Heer Layard, die reeds zoo vele oud heden verzamelde, waaronder de beroemde Ninivesche gedenkstukken, heeft weder nieuwe en belangrijke zendingen bewerkstelligd van door hem ontdekte voorwerpen in Koyunijk. Hij vond eene kamer, gevuld met terra cota tabletten, waarvan de opschriften ingeslagen waren, zoodat men gelooft dat vele duplikaten zijn, of welligt eene verzameling van manifesten, in Assyrië. Er zijn 25 van deze kisten op weg naar Engeland. In de pyramide van Nimrod is een zeer schoon standbeeld ontdekt, benevens een relief, den Ko ning voorstellende. De Heer Lyard schrijft van Akra 17 Julij 11., docli was ongelukkiglijk door eene hevige koorts aangetasthij hoopte echter een groot gedeelte van den winter in Babylonie door te brengen: FRANKRIJK. PARIJS26 September. De nieuwe bepaling op de drukpers, waarbij de in de dagbladen geplaatste vertoogen moeten onderteekend zijnis den 24sten dezer in werking getreden. De groote wapenschouwing bij Versailles beeft den 24sten plaats gehad, waartoe omstreeks 30,000 man troepen van verschillende wapenen waren bijeengetrokken. De President, vergezeld door den Indischen Gezant en een schitterend gevolg, werd door de volksmenigte, die op ruim 100,000 men- schen geschat werd, met de kreten: Leve de Republiek! Leve de Constitutie! ontvangen, waartusschen ook enkele stemmen dien van Leve Napoleon! deden hooren. Na de wapenschouwing werden door de troepen eenige manoeuvres uitgevoerd. Den 28sten Augustus 1848 bezocht de Pastoor van B.. in zijne kleine gemeente bij Sb Deniseen arm gezinen zag op zijn weg een soldaatdie bedroefd scheen en naar de rivier ging. De Pastoor haalde hem in, knoopte een gesprek met hem aan bemerkte zijne wanhoopen bad hemhet hart voor een geestelijke te openen. Hij deed het, en bekende, het geld der lcom- pagnie te hebben ontvreemd. De Pastoor gaf den soldaat 130 fr., die bij der kas had ontnomen, en zeide: «dat is haast alles, wat ik thans heb, maar gij zult u gewis beteren en werken, en mij dan het geld, dat ik voor de armen bestemdeteruggeven." Pastoorantwoordde de soldaatmet tranen in de oogen over drie maanden is mijn diensttijd uiten dan ik beloof het u voor Godzal ik zóó werkendat gij tevreden zijt." Den 24sten dezer komt de Pastoor terug van een bezoek bij een arm gezin en vindt zijne huishoudster in geschil met een conducteur, die veel vracht cischte voor een klein welgesloten kistje. De Pastoor ontdekte daarop het I zegel van San Franciscoin Californiabetaalde den conducteur en vond een staaf goud, met de woorden: aan den Heer Pastoor van h\; klein bewijs van eeuwiye dankbaarheidherinnering van 28 Augustus 1848. Charles F., ex-Sergeant-Majoor van het 17de Linie-Regiment, thans Goudzoeker in G'alifornië." SARDINIË. TURYN, 20 September. De Heer Pinelli is nog niet uit Rome teruggeroepen, zoo als gemeld was, maar hij heeft den last ontvangen, om met het Roomsclie hof geene verdere onderhandelingen aan te gaan, zoo lang de Paus den Aartsbisschop van Turyn niet uit zijne bediening ontslagen heeft. Het proces van dezen zou waar schijnlijk deze maand nog ten einde worden gebragt. ITALIË, BOLOGNA7 September. Men is in deze stad van den Kerkelijken Staat naauwelijks zijn leven zeker. De wegen naar Ferrara en Ancona, tusschen Imola en Forli, zijn met roovers als bezaaid. Men weet niet of men den roover ontmoet in een grand signorin een landman of in een bedelaar. De gruweldadendooi de roovers bedreven, gaan elke verbeelding te boven. Een geheel jagerba- taillon is tot de roovers overgegaan. Gisteren werden 26 zulke kerels dood geschoten, een even groot getal tot de ijzers veroordeeld, een 13-jarige knaap tot 3 jaren tuchthuisstraf en 10 tot de galeijen verwezen. De sncl- wagen van Ferrara herwaarts werd des middag 12 ure geheel uitgeplunderd aan 14 personen werd alles ontnomen. Roof, moord en ontucht zijn aan de orde van den dag. De Regeringen door de Fransche en Oostenrijkers zich zeker wanende, zijn zij voor iedere billijke concessie doof. De arme klasse is zonder verdienstende rijken de verstandigen zijn gekrenktbeleedigd en tot ecnen onverzoenlijken haat gebragtdaar alleen geestelijken tot posten en waardigheden kunnen geraken dit alles levert stof op tot eene om wenteling waartoe het vertrek der Franschcn en Oostenrijkers het teeken zal zijn. De organisatie van het Ministerie en van den Staatsraad te Rome, ver wekt er groote ontevredenheid. Het papierengeld aldaar is dien ten gevolge 3 pCt. gedaald. De sedert hijna twee jaren gesloten Universiteiten in den Kerkelijken Staat zullen den lste" November weder geopend worden. Aan elke Ilooge- school zal een Commissie van onderzoek van 4 leden worden aangesteld. HESSEN. Men meldt uit Fulda dat de meeste Burgemeesters in Hessen do verorde ning van den krijgstoestand onafgelcondigd laten. Die van Mittelrodebij Fulda, bad die voorgelezen, doch de landlieden begrepen haar niet, waarop hij deze uitlegging gaf: «De Keurvorst wil met ons oorlog hebben, doch wij niet met hem." FRANKFORT. 21 September. De Bondsvergadering heeft Zaturdag 1. 1. over de Keur-Hessische aangele genheden beraadslaagd, en het volgend besluit genomen: dat, daar zoowel naar den geest der bondsacte als naar het besluit van 1832in geenen tot het Duitsche bondgenootschap behoorenden staateene weigering van belastin gen geoorloofd is, en dat zulk eene weigering, waarop artt". 25 en 26 slot- acte toegepast moeten worden, in Keur-Hessen heeft plaats gehad,-de Keur- Hessische regering zal worden uitgenoodigdgepaste middelen aan te wen den om het ernstig bedreigde gezag van den souverein te herstellen en te handhaven, en de bondsvergadering te onderrigten van alle maatregelen welke zij voornemens is tot dat einde tc nemen. Van haren kant behoudt de hondsvergadering zich voor de meest geschikte middelen tot hetzelfde einde in toepassing te brengen. In Baden en de Paltz is de tabak dit jaar buitengemeen gunstig uit gevallen er is zulk eene groote hoeveelheid ingezamelddat het op onder scheiden plaatsen aan de noodige bergplaatsen ontbrak. KAAP DE GOEDE HOOP. De laatste Kaapsche dagbladen gewagen van eenen nieuw opgerigten Hol- landschen staatdoor bet Britsche gouvernement geruggesteundonder bet Voorzitterschap van Majoor Worden. De Morning-Postdie dit berigt geeft, meldtdat de zetel daarvan Bloem-Fontein isde schouwplaats van eenen worstelstrijd met de Hollandschc boeren, wier volharding hun dit voorregt heeft doen verkrijgen. Zij hebben hunne eigene wetten, innen hunne eigene inkomsten en bepalen de aanwending daarvan, onder voorwaarde, dat zulks binnen de grenzen van de plaats der ontvangst geschiede en hoegenaamd in geene aanraking kome met de inkomsten van de Kaapkolonie of van Natal. Zulk eene gedragslijn brengt natuurlijk veel goeds voortde kolonieof liever de republiek maakt groote vorderingen en er lieerscht algemeen groote tevredenheid. Heden ontvangen wij (zegt de Morning-Posthet eerste dagblad van dat districthetgeen het meest vooruit is in beschaving in Zuid-Afrika. Het is goed gedrukt, half Engelsch half Hollandsch. De regeringsweltenof de constitutie der oppermagt zijn volkomen praktisch en oordeelkundig. Zij zijn geheel ten gerijve der Hollanders ingerigt en de Hollanders zullen der meer derheid in den raad uitmaken. Elk lid ontvangt 6 daagsgedurende de zittingbenevens reiskosten. Landbouwwijnteelt en het vertier met Natal

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3