S*.' ovittciitle Staten va n Xuldhalland. Zitting van Donderdag 26 September. ïn deze zitting is ontvangen een aantal stukkenzoo van Gedep. Staten als anderzins. Onder de eerste merkt men opde provinciale begrooting over 1850. Volgens die begrootingvoor zoo veel bet Rijksbestuur betreftvoor bet jaar 1851, zijn die kosten geraamd op de som van 59,880.70. De jaar wedde van den Commissaris des Konings is ƒ8,000; die der 6 Leden van Gedep. Staten, met de presentiegelden, 12,000die van den Griffier 3,000; die der vaste ambtenaren en bedienden bij de provinciale Griffie ƒ22,500. De vergoeding van reis- en verblijfkosten is gesteld als volgt: van den Com missaris des Konings ƒ400; van de leden der Gedeputeerde Staten ƒ850; van den Griffierde ambtenaren en bedienden bij de provinciale Griffie ƒ300 die voor de leden der provinciale Staten is, in afwachting der speciale wet, voor memorie uitgetrokken. De kosten van licht, brand, bureaube hoeften en onkosten voor bet bureau van statistiek zijn geraamd op ƒ9,130 die van onderhoud, schoonhouden en meubeleren der gebouwen op ƒ3,700.70. Daar de zaal op bet Binnenhof, bestemd voor de vergaderingen der Provin ciale Statenvan wege het rijk wordt ondexhoudenis deze post uitgetrok ken voor memorie. In de begrooting der enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1851zijn de inkomsten geraamd op 192.849.57 verdeeld in vijf hoofdstukkente wetenI. Batig slot der rekening over het dienstjaar 1847 zoo ver daaraan nog geene bepaalde bestemming gegeven is ƒ15,190.23;. II. Heffingen voor hét gebruik van openbare wegen, wer ken en inrigtingen ƒ4,008.34; opbrengst van belastingen en heffingen ƒ164,621.94. III. Baten en inkomsten uit voorwerpen, de provincie toebe- hoorende ƒ6,149.77. IV. Ontvangsten van vei-schilleirden aard en toeval lige baten 2,879.28;V. Buitengewone ontvangsten, nihil. De uitgaven zijn insgelijks op ƒ192,849.57 geraamd, te weten: Hoofdst. I. Jaarwedden en reiskosten der niet op de pi-ovinciale Griffie in dienst der provincie werkzame ambtenaren en bedienden 3,800vergoeding van reis- en verblijfkosten voor de ambtenaren van den waterstaat en de militieraden ƒ4,100. Hoofdstuk II. Zeewerken ƒ43,640; havenwerken 3,914.56 ri- vierwerken 23,050 duinbeplantingen 2,970. Hoofdstuk III. Kosten van het onderhoud van provinciale eigendommen en deswege verschuldigde lasten ƒ1,185. Hoofdstuk IV. Renten en aflossingen van geldleening, nihil. Hoofd stuk V. Kosten van het Prov. Blad en ander drukwerk ƒ2,000. Hoofd stuk VI. Kosten van verpleging van behoeftige krankzimrigen ƒ2,000. Hoofd stuk VII. Uitgaven door bijzondei-e wetten aan de provincie opgelegd j 5,200. Hoofdstuk VIII. Afd. I. Subsidiën ten behoeve van de Eeredienst, te we ten: voor kerken en pastorijen van de Hervormden en andere ƒ10,500voor kerken en pastorijen van de R. K. Eeredienst ƒ3,500en tot opbouw van de Hervormde kerk te Gorinchcm 4/4 jaar, ƒ5,000, te zamen 19,000 afd. 2, subsidiën ten behoeve van het onderwijs, te zamen 21,500waar onder voorkomtbijdragen in de kosten der Genees-, Heel- en Verloskundige School te Rotterdam ƒ2,500afd. 3subsidiën ten behoeve van wegen veren en communicatiënin het algemeen provinciaal belang 25,800, waar onder voorkomt tot verbetering der wegen onder Oost- en AVest-Barendreeht en Charlois 15,000 afd. 4, toelagen, pensioenen en gratificatiën 3,790 afd. 5, vergoedingen voor bewezen diensten in het belang, der provincie ƒ2,740; afd. 6, subsidiën van verschillenden aard ƒ2,300; bedragende het totaal van dit Hoofdstuk 75.130. Hoofdstuk IX. Onvoorziene en niet te berekenen uitgaven ƒ10,000. Ook zijn ingekomen twee lijsten van zes candidatenwaaruit de Staten twee drietallen zullen opmakeneir welke aan Z. SI. zullen worden aange boden voor het doen eener keuze voor twee vacatui'esin het Prov. Geregts- liof in Zuidholland. De eerste bevat de volgende namen1°. Mr. L. Asser Regter in de Regtbank te 's Gravenhage2°. Mr. J. A. M. Bichon van IJssel- mondeRegter in de Regtbank te Rotterdam3°. Mp. C. M. van der Kemp Plaatsvervangend Kanton-Regter te 'sGravenhage; 4°. Mp. J. AV. Schuurman, Regter in de Regtbank te Gorinchem; 5°. Jhr. Mp. F. AV. A. Beelaerts van BloklandRegter in de Regtbank te Rotterdamen 6°. Mp. G. van der Jagt AVz., Procureur bij den Iloogen Raad. De tweede de volgende: 1°. Mr. C. D. BeelsRegter in de Regtbank te Rotterdam2°. Mr. D. Tieboel Sie- genbeekOfficier van Justitie bij de Regtbank te Leyden3°. Mp. AV. Del- prat Rijks-Advocaat te 's Gravenhage4°. Mr. E. G. P. GertsenRijks-Ad vocaat te Maastricht5°. Mp. C. AI. van der KempPlaatsverv. Kanton- regter te 's Gravenhageen 6°. Jhp. AP'. AV. M. de BrauwSubst.-Officier van Justitie bij de Regtbank te 's Gravenhage. Tot het opmaken dier drie tallen zal worden overgegaan na het benoemen der zeven leden voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Nog is in de zitting van heden overgegaan tot de keuze van den Griffier der Staten, en is daartoe herbenoemd de tegenwoordige Griffier, de Heer V. A. Just de la Paissières. Zitting van Vrijdag 27 September. In deze zitting zijn tot leden der Eerste Kamer verkozen: de HH. D. Blan- kenheym (oud lid), O. B. 'tHooft (oud lid), Mp. J. A. Philipse, A. van Ryckevorsel IIz. (oud lid der Tweede Kamer) en AP. A. Boxman (oud lid der Tweede Kamer). De Heer van Ryckevorsel vraagt het woorden doet opmerkendat hij vermits, volgens 21 der provinciale wet, het lidmaatschap der Staten onver- eenigbaar is met dat der Eerste Kamer, en hij de verkiezing tot deze laatste betrekking aanneemt, zich verpligt rekent, dadelijk zijn lidmaatschap der Prov. Staten neer te leggen en de vergadering te verlaten. De Heer Box man is van ditzelfde gevoelen. Beiden verlaten daarop de vergadering. Verder zijn verkozen de Heeren Mp. AV. M. de Brauw en A. van AVeel Dz. bij het lot tegen den Heer Groeninx van Zoelen. Is ingekomen een brief van den Heer Post gekozen te Schiedam dat hij voor de benoeming bedankt. De vergadering is gescheiden tot aanst. Maandag. GRONINGEN26 September. OVERDRAGT EN INAVIJD1NG VAN IIET NIEUW AKADEMIEGEBOUAV. Nadat reeds op den eersten dag dezer gedenkwaardige week in de verschil lende kerken de voor Groningen zoo gewigtige gebeurtenis godsdienstig was gedachtonder afsmeeking van den zegen des Allerhoogstenwerd Dixrgsdag avond door den Hoogleeraar AV. Muurling ter voorbereiding voor het Aka- demiefeest, in de Nieuwe Kerk, eene opzettelijke Godsdienstoefening en Aka- demiepreek gehouden. Naar aanleiding van het woord van den Pxofeet Ilaggaï, Hoofdst. II vs. 10a De heerlijkheid dezes laatslen huizes zal grooter wordendan des eer sten zocht de spreker vervolgens de vraag te beantwooi'denwaarvanbij den vermeei derden uilwendigen luisterook vermeerdering van inner- lijken bloei in dezen te wachten wareen betoogde dat de inwendige luis ter kon en moest verhoogd wordenin de eerste plaatsdoor liet onderwijs dat daar zou gegeven wordenen in de tweede plaats diende dat onderwijs te zijn Christelijk. Dat het zóó mogte wordendaartoe zoudenmeende spreker, allen, die het konden, volgaarne het hunne willen bijbrengen, ook de Studentenaan welke spreker den lof toekendedat zij met ijver en vlijt studeerden. Maar dat alleshoeveel ook reedswas evenwel niet genoeg er bleef nog iets ontbi'ekenGods hulpde zegendie van boven komt. Om dien zegenover de Hoogeschoolover de stad hunner inwoningen over alleswat daaraan behoefte hadsmeekte ten slotte de redenaarmet de gemeente, in een krachtig gebed; waarna deze godsdienstige plegtigheid besloten werd met psalmgezanggelijk zij ook door het zingen van eenige gepaste verzen was afgewisseld. Daarna vereenigden zich de oud-Studenten onzer Hoogeschool in de sociëteit de Harmoniedie ontmoeting wastreffend en roerend. Het aantal beliep ruim 550. Tegen 9 ure bragten de Studenten aan de voormalige Akademie-burgers eene serenade. AVoensdag, de eigenlijke feestdag, was gewijd aan de overdragt en inwij ding van het nieuw Akademiegebouw. De gansche stad was dan ook feestelijk met vlaggen en groen getooid, hier en daar door verzen opgeluisterd. Te half negen ure in den voormiddag verzamelden zich op het stadhuis de RegeringCuratorenHoogleeraren Studenten en oud-Studenten en gingen in statigen optogt naar het nieuwe Akademiegebouwde Studentenvoox-afge- gaan door het prachtige vaandeldat dezer dagen door eenige dames hun voor dit zoo heugelijk Akadcxniefeest ten geschenke werd gegeven, de oud- Studenten door de vaandels, in de merkwaardige jaren 1672, tijdens het beleg dezer stad, en 1831, in den tiendaagschen veldtogt, met roem gedragen. Nadat de bovenvermelde trein aan het Akademiegebouw aangekomen was, werd dat schoone en prachtige gebouw, door den Heer Burgemeester van Imlxoff overgedragen aan Heeren Curatoren der Hoogeschoolgemagtigdom hetnamens het Rijkaan en over te nemen. Deze plegtigheid had plaats op de pui van het nieuw Akademiegebouwin tegenwoordigheid van Z. Exc. den Heer Staatsraad, Commissaris des Konings, den Heer Generaal-Majoor Goëtzbelast met het provinciaal kommando van Friesland Gx-oningen en Drenthe en de verdere provincialestedelijke en militaire autoriteitenter wijl daai'bij nog genoodigd waren de leden van verschillende collegiën en in rigtingen binnen deze stad. Het ruime plein vóór het gebouw leverde een fraai schouwspel op, begunstigd door het schoonste weder. Na de plegtige overdragt, begaf zich de trein naar de Martinikerk, alwaar de Rector Magnificus der Hoogeschool, de Hoogleeraar J. II. Philipse, eene redevoering uitsprak. Daarna ontboezemde Spandaw een toepasselijk gedicht, waarin de hoogbe jaarde zanger met krachtige stem, hulde bragt aan het nieuw Akademie gebouw, welk gedicht, met uitstekend welgevallen aangehoord en herhaal delijk luide werd toegejuicht; welke luide toejuiching tot geestdrift klom, toen, als in de tweede afdeeling zijner voordragt het koor ons schoon »wien Neêrlands bloed" deed hooren, eensklaps de grijze zanger uit volle borst, en in zigtbare vervoering, instemde met de slotregels van Neêrlands geliefkoosd volkslied. Velen zongen dat met hem medeen wel allen zongen het mede in hun hart! Een en ander wei'd afgewisseld, en het geheel besloten, door feestgezan gen voor deze gelegenheid opzettelijk vervaardigd door onzen onvermoeiden volksdichter, den Heer AIP. A. Modderman, en uitgevoerd, op eene verdien stelijke wijzedoor een koor van een tachtigtal daartoe xiitgenoodigde Heeren en Dames. In den loop van den middag had vervolgens het feestmaal plaats, door HH. Curatoren en Hoogleeraren der Hoogeschool aangeboden aan de stedelijke en provinciale Regering en andere genoodigden. en waarbij menig schoon on

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2