LEYDSCHE COURAN 1850. VRIJDAG, 27 SEPTEMBER. BIXNEiVLANDSClIE IÏEHÏGTE.Y. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt Do Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 September. In de Amslerd. en N. Roti. Cour. van beden wordt het navolgende artikel aangetroffen Met belangstelling verneemt mendat de aanhoudende pogingen van bet raadslid Gevers, tot beëindiging der geschillen ter zake van het Huiszitten- huis te Leyden gerezentot een gewenscht resultaat hebben geleid. Het op 15 October 1349 door dien Heer aan den Raad gedaan voorsteldoor meer derheid ééner stem verworpen, en vruchteloos beproefd zijnde, in de voor stellen van den Hoogen llaad van 12 April 11. zoodanige wijzigingen te bren gen, waardoor dezelve bij den Raad der stad Leyden konden worden aange nomen beeft de Heer Geversmet drie zijner mede-ingezetenenhet raadslid Hartevelt en de Diakenen Stoffels en de Rreuk, in de maand Julij 11. een nieuw concept van transactie, bij den Stedelijken Raad en den Kerkeraad inge diend welk stuk op den 2den September 11. onder eenige wijzigingen bij den Raad goedgekeurd zijnde, op gisteren, behoudens eenige geringe veran deringen de adhaesie van den Kerkeraad heeft mogen bekomen. Men vertrouwt dat, ten gevolge der nu eenmaal plaats hebbende toenade- dcring, tusschen Regering en Kerkelijk Bestuur, de rampzalige verdeeldheid, die sints geruimen tijd te Leyden plaats bad, eerlang geheel zal verdwijnen, en de gerezene geschillen op eene behoorlijke wijze zullen worden vereffend. [Tijdens de uitgave van ons vroeger nummer, van deze zaak niets bepaalds bekend zijnde, hebben wij geene vrijheid gevonden van de ons toegekomen geruchten destijds gebruik te maken. Thans zijn wij in staat bij bovenstaand berigt te voegendat de Kerkeraad de wijzigingenin het door den Raad aan genomen concept, door haar verlangd, onmiddelijk aan den Stedelijken Raad met eene memorie van toelichting heeft overgemaakt, hierdoor een blijk van ware zucht tot vereffening der geschillen met de Regering gevende.] De Drentsche Courant verhaalt dat in eene stad bij Assenzeker Heer ter marktdag aan de boeren op zijn kantoor een gedrukt lijstje gaf, met candidaten voor de Provinciale Statenwaarop de candidaat van een andere partij niet stond. Zoodra die partij daar achter kwamliet ze ter stond een lijstje drukken waarop hun candidaat stond en door lieden aan de poorten de ontvangene lijstjes der boeren tegen deze inruilen, omdat er met het eerste lijstje een abuis had plaats gehad. O vrije verkiezingen Bij de verkiezing van twee Leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaalin stede van de Heeren Dullert en de Manwelke elders zijn ver kozen in het hoofdkiesdistrict Arnhemzijn uitgebragt 1712 geldende stemmen, eene volstrekte meerderheid opleverende van 857 stemmen. Daarbij heeft bekomen de Baron van Lijnden 835de Baron Mackay 796de Heer Guyot 550 en de Heer G. J. C. Schneither 457 stemmen en zal derhalve tusschen deze bij herstemming moeten beslist worden. In het kiesdistrict Utrecht is tot Lid van de Provinciale Staten verko zen de Heer MF. van de Poll. Te Zicrikzee de Heeren Jhr. W. D. de JongeW. J. van Voorst Cats- hoekC. van der Stolpe Mz. en J. van der Have Cz. Te Goes de Heeren A. KakebeekeMr. J. C. R. van der BiltJ. F. van de Putte, B. van der Mandere, Mr. J. J. van Deinse, Mr. G. IV. T. Vogel vanger P. P. T. Pierssens en O. Verhagen. Te Sluis de Heeren S. H. van Diggelen, A. de Smidt, L. van den Berg, P. 4V. Steenkamp, H. G. Hammacher en J. A. Blanlcert. Te Sneek de Heeren Iz. WoutersJ. A. VisserA. II. TrompMr. B. S. StienstraJ. T. van der BrugM. Kingma Hz., K. T. Tjebbes en Jhr, C. van Eysinga. Te Bergen op Zoom de Heeren Mr. II. J. van SwietenP. J. C. F. van Hasselt en E. P. de Geep. Te Grave de Heeren J. F. Sengers, H. C. F. Kerstens, Mr. P. van den Ileuvell, II. de Quay en R. J. N. Walter. Te Helmond de Heeren J. G. Frencken, J. Smits en P. A. van der Ven. Te Zevenbergen de Heer T. II. H. Borret. Uit de berigten omtrent de Maatschappij van Weldadigheid, deelen wij de volgende bijzonderheden mede Op den 19<kn Julij jl. heeft plaats gehad de Algem, Vergadering der Com missie van Weldadigheidonder het Voorzitterschap van den tweeden Asses sor den lieer Mr. Faber v an Riemsdijkdaartoe door Z. K. H. Prins Frede- rik der Nederlandenbij diens afwezigheidgemagtigd. Bij monde van den Heer van Hoorn van Burgh werd door de Permanente Commissie uitgebragt het Algemeen Versla;)' nopens den staat der Maatschappij en dien barer Koloniën over het jaar 1849. Vervolgens werd door den Heer G. Ruitenschild verslag gedaan van het Godsdienstig- en School-onderwijs en de vruchten daarvan in de Koloniën. Daarna werd, bij monde van den Heer van Hoorn van Burgh, door de Permanente Commissie uitgebragt het gewoon finantiëel verslagtot toelich ting der daarbij overgelegde Rekening en Verantwoording over 1849. Onder dankbetuiging voor de mededecling van die verslagenwerd beslo ten de Rekening en Verantwoording vast te stellen en met het toelichtend verslag, alsmede de beide andere, zoo even vermelde verslagen, aan de Commissie van Toevoorzigt over te leggen. Den 22stcu Julij 11. werd vervolgens de eerste vergadering der Commissie van Toevoorzigt gehouden. Onder de blijken van belangstelling, welke de Maatschappij van tijd tot tijd ondervindt, verdient dankbare vermelding de verstrekking van Nieuwe Testamenten met Psalmen, ten behoeve der kolonisten, door het Bestuur der afdeeling van het Bijbelgenootschap) te Assen. In de vorige drie maanden is de bevolking met 830 personen verminderd ten gevolge van het jaarlijksch ontslag en de mindere opzending van bedelaars. De bevolking bedroeg op 1° Julij 11. 10,478 zielen. De maand April was, tot den 24sten, voor den landbouw zeer gunstig, later koud en schraalmet nachtvorstwaardoor de plantengroei zeer ach terlijk bleef. Eerst met den 20sten Mei was het doorgaande warm en droog. De rogge heeft van den afwisselenden winter en de koude in de laatste helft van Maart geleden, doch in het voorjaar is ze nog aanmerkelijk bijge komen, zoodat dit graan nog eene rijkelijk goede opbrengst belooft. Er is in het geheel 742 bunder met rogge beteeld. De oppervlakte met aardappelen bepoot is 531 bunders, waarvan 17] nieuw aangemaakte grond die de eerste vrucht draagt. Met zomer-gerst is bijna 77 bunder bezaaid, waaronder wederom eenige meerdere bunders himalaya-gerstdie verleden jaar zoowel voldaan heeft. Eenige akkers zomergerst zijn op rijen gezaaid, om het verschil in opbrengst en de deugdzaamheid van het zaad, met die uit de hand gezaaid, nader waar te nemen. Het is te vreezendat de langdurige droogte op dit zo mergraan een zeer nadeeligen invloed zal gehad hebben. Eenige zeer vrucht bare akkers zullen evenwel een voldoend gewas opleveren. Van de haver is 174 bunder bezaaid, die geen groot gewas zal opleveren. Daar er al menige akker weinig belovende rogge is omgeploegd en met boekweit overgezaaid, zoo is de oppervlakte met zandboekweit, dit jaar, aan zienlijk, namelijk 46 bunders, die overal voordeelig staat. Daarbij liecft er, alleen te Veenhuizen, 70 bunder boekweiten-veengrond tijdig kunnen worden gebrand en vóór half Junij bezaaid. Slechts een enkel stukje boekweit heeft, ter oorzake van de nachtvorst, behoeven te worden herzaaid, dat builen de Koloniën, op de eschgronden, veel menigvuldiger heeft moeten geschieden. Aan groenland zoo klaver als grasland is er dit jaar in al de Kolo niën 742 bunder, waarvan zoogenaamde kunstweide of bezaaide klaver en grasgrond, en het overige geen best natuurlijk of blijvend groenland is, hetwelk bovendien onbemest is gelaten; voorts nog 52 bunders haver in de gewone Koloniënmet klaver en graszaden gezaaid en bestemd om groen te worden afgevoerd tot beesten voeder; zijnde in alles 794 bunders. Daarvan is van de eerste snede gehooid nagenoeg 1050 voêr best hooi, het welk uitmuntend is binnen gekomen. In al de Koloniën te zamen zijn er 987 koeijen, benevens 80 trek-ossen, 119 werk paarden en 2200 schapen. De tuinen beslaan ruim 42 bunders, waarvan ongeveer 26 bunders voor de 417 huisgezinnen der gewone Koloniën, welke tuinen, als rijkelijk be mest wordende en daardoor de droogte best kunnende weerstaanreeds goede vruchten geven en verder beloven, hoewel de kool van de droogte veel te lij den heeft gehad. In het geheel is er alzoo: Winter-rogge 742, Zomer-gerst 77, Haver 174, Boekweit 116, Aardappelen 531, Groenland 794 en Tuingrond 42, te za-

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1