LEYDSCHE COURAN 1850. VRIJDAG, 20 SEPTEMBER. BIMENLANDSCBE BEIUGTE.V De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. iV. 1 Do Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN19 September. Z. II. heeft benoemd tot Vice-President der Commissie van Administratie over de Gevangenissen alhierden Heer 3Ir. D. Tieboel Siegenbeektlians Lid dier Commissie. Tot Directeur van het Haagsehe Genootschap tot verdediging van de Christelijke Godsdienst, is benoemd de Heer J. H. Scholten, Ilooglceraar in de Godgeleerdheid aan deze Iloogesehool. In den nacht van den 12den en 13den dezer, zijn te Ter-Aar, Kanton AA'oubruggegestoleneene Trommel met drie stuks Certificaten AV. Schuld 4 pCt., Nos. 805416461 en 17466van het Administratie-Kantoor van S. D. Saportasvan Blaarssevecn en Le Jolle en Buys en Kerkhovenieder groot ƒ1,000zonder Coupons; ruim ƒ6,000 aan Bankbilletten waaronder drie van ƒ1,000, en ruim ƒ1,000 aan Zilvergeld. Aborts vier Gouden Du katen, een halve Gouden Rijder, een Zilveren Tabaksdoos en nog eenige Zilveren A'oorwerpen. Bij de herstemming tot verkiezing van drie leden der Staten van de provincie Zuidholland, in het hoofddistrict alhier, zijn van de 1069 kies- geregtigden ingekomen 836 stembriefjes. Het bureau van stemopneming beeft van onwaarde verklaard vier stembriefjesterwijl op zeven briefjes slecht ééne en op acht briefjes twee namen waren gesteld. Het getal stemmen was verdeeld als volgt: M'\ G. P. van Outcren 523, A. Hartevelt Jz. 521Mr. II. C. Huyser 425Mr. N. Olivier 369Mp. J. L. Klaverwijden 294Prof. P. L. Rijke 261Jhr. N. J. Steengracht van Duyvenvoorde 61 Mr. J. E. Goudsmit 20, [bij de eerste stemming had deze Heer ongeveer 300 stemmen gehadmaar bad verzocht deze keer niet verder in aanmerking te komen. Zie ons voorlaatste nommer]; zoodat verkozen zijn de Heeren Mr. P. G. van OuterenA. Hartevelt Jz. en Mr. II. C. Iluyser. In liet hoofd-kiesdistrict Lcyderdorp zijn ingekomen 873 stembriefjes, waarvan 3 van onwaarde, en zijn gekozen, de Heeren: E. II. Geraerds The- singh, te Hazerswoude 585; Mr. N. van Beeftingh, te Valkenburg 455; en A. E. Iloest van Limburg, te Katwijk 433 stemmen, terwijl de overige stem men zijn uitgebragt op: Mr. A. Jongkindt Coninck 396, AIr. J. L. Klaverwij den 394 en Mr. J. J. A. van den Aardwegh 294. In het eerste hoofd-kiesdistrict 's Gravenhage zijn bij herstemming ver kozen, de Heeren: Jhr. J. Mock met 420, A. E. Baron Mackay 364, E. II. Baron Ilengers van AVarmenhuizen 336 en de Sonnaville 335 stemmen. In het 2de hoofd-kiesdistrict zijn benoemd de Heeren: Elink Sterk, met 419, Jhr. Mr. J. C. de Jonge 375, II. van Zegwaard 306, P. J. v. d. Burch 291, M'. L. Asser 288 en Mr. F. de Greve met 283 stemmen. In het hoofd-kiesdistrict Delft zijn bij de herstemming gekozen de Hee ren: Mr. R. J. C. MetelerkampJ. Molenaar en Dr. C. J. Vaillant. Bij de herstemming voor Piotterdam zijn in bet eerste hoofd-kiesdistrict gekozen, de Heeren: A. van Ryckevorsel Ilzn. met 314, Mr. J. van Dam van Noordeloos 300, Mr. A. Hoynck van Papendrecht 227 en Jhr. Mr. D. R. Ge vers Deynoot met 203 stemmen. In het 2de hoofd-kiesdistrict is alleen gekozen de Heer E. P. de Monchy, terwijl voor de 4 nog te kiezen leden zal moeten worden overgestemd tusschen de volgende 8 Ileeren: Mr. A. T. Prins, Mr. A. Schadee, AI1". A. Veder, C. J. Thooft, F. AAr. C. Blom, van den Bergh van Heinenoord, G. A. Blankenbeym en P. II. Tromp. Te Gouda zijn gekozende HeerenA. 31. Alontynte Oudewater Mr. C. van Volleidiovente MoordrechtJ. Droogleever Fortuyn te Gouda M1'. J. AV. Blanken, te Gouda, en 31. Bisdom van Vliette Haastrecht. Bij de herstemming voor Noord-Holland zijn te Amsterdamin het eer ste hoofd-kiesdistrict verkozen met 180 stemmen de Heer Job. Boelen en met 152 de Heer AIr. E. J. Asser. In het 2de hoofd-kiesdistrict zijn verkozen de HeerenBIr. J. L. de Bruyn Kops, te Haarlem met 262 en G. C. Bosch Reitz met 206 stemmen. In het 5dc hoofd-kiesdistrict zijn met 250 en 224 stemmen verkozen, de Heeren Mr. J. S. van Naamen en AV. Borski. Bij de herstemming voor Haarlem zijn verkozende HeerenJhr. L. J. Quarles van UfFord 653, BI1'. P. Elias 567, Jhr. J. P, Teding van Berkbont 561Jhr. G. F. van Tets 463Mr. 31. S. F. de Moraaz Imans 462 en 3Ir. G. de Vries Az. 453 stemmen. Bij de herstemming te Zaandam zijn verkozen de Heeren: C. Avis Cn. met 583 en O. Hartog met 541 stemmen. In liet eerste kiesdistrict Utrecht zijn verkozen de IleerenN. P. J. Kien met 530 en Jh1'. BIr. AV. E. Ram met 439 stemmen. Bij de herstemming in het kiesdistrict Arnhem verkozende Ileeren B. F. Baron van Verschuer, van Arnhem met 469, en D. Bas Backer, van Apeldoorn met 396 stemmen. Te Harderwijk zijn bij de herstemming benoemd, de IIII.: Jhr. BIr. II. 31. van AVeede met 548BIP. II. Boonzaaijer van Jeveren 538.Jhr. BIr. P. C. Nahuys 470 en G. AV. Baron van Zuylen van Nyevelt met 405 stemmen. In het 6de kiesdistrict van Gelderland (Eist), zijn bij de herstemming verkozen de Heeren: 31r. II. Dyckmeester met 721, BIr. O. C. J. Hoogendijk 580, 3Ir. S. Roes 574, Mr. A. Schouten 488, BIr. C. J. P. v. Zadelhoff 673, AV. J. E. Baron v. Lynden 661 en Mr. N. G. Francken met 452 stemmen. In het kiesdistrict Zalt-Boemel is verkozen de Heer Vorselman de Heer met 508 stemmen. In het eerste kiesdistrict Limburg zijn bij herstemming verkozen de Heeren: Roberti met 413, van Aken 389, AVillem Sasse 381, Lebens 370, van AVintcrshovcn 361de Biberstein 344 en llclgers met 342 stemmen. Naar men verneemtzal de bijeenkomst der Prov. Staten van Zuid holland, welke den 9den dezer door den Voorzitter verdaagd was tot den 23sten Septembereerst den 24sten dezer plaats hebbenen de verkiezing van Leden der Eerste Kamer den 27stcn dezer geschieden. Te Assen is bij herstemming voor een Lid der Tweede Kamer, de Heer Mr. P. van der Veente Smildeverkozen met 825tegen den Heer Mr. L. N. Graaf van Randwijck met 523 stemmen. De Heer 3Ir. L. Ph. C. van den Bergh alhier heeft het volgend berigt in den Konst- en Letterbode geplaatst: «Dezer dagen in de Bibliotheca Thysiana te Leyden iets opzoekende, vond ik in een paar oude folianten, overblijfselen van oude parkementen hand schriften geplakt, belangrijk genoeg, naar mij dacht, om- die door middel van dit Tijdschrift aan de liefhebbers mede te deelen. Het eene was een ge schonden parkementblad met schrift der 14de eeuw, bevattende een fragment van eene soort van handleiding tot de wellevendheid, in proza, waarschijnlijk een leer- of schoolboek, en hetgeen dit bijzonder heeft, dat het in het Neder- duitsch cn Fransch tegenover elkander geschreven is, zoodat het waarschijn lijk ook voor de toenmalige Fransche scholen gediend beeft. Ik weet niet, dat wij een enkel dergelijk stuk uit dien tijd meer overig hebben, althans in proza, en zoo verdient het ten minste in eene of andere handschriftenkas wel een plaatsje. De tweede ontdekking is misschien belangrijker, bet zijn twee parkementbladen in folio, bevattende ongeveer 320 regels uit de Aeneïs van Pirgiliusen wel het laatst van bet zesde en het begin van bet zevende boek, met interlineaar- en randglossen. liet schrift van den tekst is zeer oud, en zoo ik oppervlakkig gissen mag (want ik heb op dit oogenblik geene gelegenheid het nader te onderzoeken)kan het wel tot de llde eeuw belmo ren; de glossen echter schijnen jonger. Ik heb den tekst niet gecollationeerd en weet dus niet, of die nog eenige nieuwe lezingen zal opleveren, maar zoo een of ander philoloog dit verlangt te weten, wil ik die moeite gaarne op mij nemen of het handschrift in loco aanwijzen. Ik hoop, dat iemand het zich zal willen aantrekken." AMSTERDAM18 September. De tweede Zitting van het Tweede Nederlandsch-Letterkundig tongres werd gisteren morgen alhier geopend. Aan de orde van den dag is het uitbrengen der rapporten omtrent het al gemeen Nederlandscbe AAroordenboek door die Heeren welke daartoe door het eerste Congres waren uitgenoodigd. Die rapporten worden uitgebragt II. Door Prof. Bormans, van Luik, die de vele zwarigheden opsomt welke, naar zijn oordeelter bereiking van het voorgestelde doel in den weg staan. Spr. wenscht duidelijk omschreven te zien, wat te verstaan zij door de eischen des tijds waaraan het woordenboek moet beantwoordenen doet een aantal vragen kennenwier beantwoording hoogst moeijelijk zal zijn. 2. Door Prof. David, den Voorzitter. Deze behandelde kortelijk de vier

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1