Bij Lloyd is berigt ontvangen van bet vergaan van het schip Bridgetown groot 1000 tondat op 4 Julij jl. met 390 landverhuizers van Liverpool naar Amerika vertrokken was. In den nacht van 3 Augustus stiet het vaartuig op eene bank bij New-Foundland. De passagiers en equipage hebben nog met de booten den wal weten te bereikenmaar zij hebben alles verloren wat zij bezatenwant slechts weinige oogenblikken later werd het geheele schip door de golven verzwolgen. Men is te Blackwall op dit oogenblik bezig met de uitrusting van een prachtig ijzeren stoomjacht, van 140 paardenkracht, bestemd voor den Kei zer van Rusland. Het is 180 voet lang en 21 breed. Ofschoon 390 ton groot, zal het slechts 4 voet diepgang hebben. De snelheid van dit vaartuig wordt berekend op 17 mijlen in het uur. De kweekelingen van het Seminarie te Battersea hebben gisteren eenen grooten maaltijd gegeven en een stuk zilverwerk aangeboden aan hunnen ge wezen Rector, Dr. Jackson, thans benoemd tot Bisschop van Lyttelton in Nieuw-Zeeland. Te Plymouth wachten op hem vier schepen met landverhui zers (waaronder verscheidene zonen van adelijke familiën), die in zijn afgele gen bisdom eene nieuwe kolonie, Canterbury genaamd, gaan stichten. - De synode van R. K. prelaten, welke te Thurles in Ierland vergaderd was, heeft hare werkzaamheden ten ehide gebragt. De primaat van Ierland, Dr. Cullenvertrekt naar Fiome om hare decreten aan de goedkeuring van den Paus te onderwerpen. De vergaderde prelaten hebben voorts besloten alle pogingen aan te wenden tot oprigting eener Katholieke Hoogeschool in Ier land, en om daartoe een fonds te verzamelen hebben zij allen bewilligd in eene jaarlijksche korting van 2 pCt. van hun inkomen. Dr. CantwellBis schop van Ulster, heeft bovendien voor eene som van 11,000 ingeschreven. Er is eene commissie benoemd om deze zaak verder te leiden. Toen eergisteren een bewoner van een huis te Chiswiclc, waai' brand was ontstaan, nog twee hondjes, voor welke hem 150 geboden waswilde redden, zonk de vloer der kamer, waarin hij zich gewaagd had in, en hij kwam met zijne hondjes jammerlijk in de vlammen om. Bi IUJH. PARIJS15 September. De President is den 124eu des avonds te half 12 ure hier teruggekomen. Er was eene aanzienlijke menigte volks op de been, die hem begroette met den kreet vanleve NapoleonHet is daarbij echter niet zoo rustig en bedaard toegegaan, als men wel had mogen wenschen. De aanhangers van den President in grooten getale opgekomenhebben allerlei baldadigheden bedreven, en hen, die zich niet met hen vereenigden, tot het roepen van: leve Napoleon! deerlijk mishandeld. Er zal geene derde reis des Voorzitters plaats hebben, zoo als aanvankelijk het voornemen was. Eergisteren is een groote Ministerraad op het Elysée gehouden, waarbij al de Ministers en ook de Generaal Changarnier tegenwoordig waren. Sommige bladen melden, dat de Paus de maatregelen van den Aarts bisschop van Parijs tegen het dagblad VUnivers had goedgekeurd. -Dezer dagen wandelde de vermaarde Italiaansche zanger Borsari door de Champs Elysées, toen hij een grijsaard ontwaarde, die op de viool speel de zonder dat de voorbijgangers acht op hem sloegen. Hij erkent in hem zijn ouden leermeester, die in bet ongeluk was geraakt. Geen geld genoeg bij zich hebbende, doet hij den ouden violist het accompagnement spelen van de groote aria la Colunnia, welke hij met zijne krachtige welluidende stem aanheft. Van alle zijden stroomden de toehoorders toe, de rijtuigen hielden stil en weldra waren de zanger en de oude muziekant door een aanzienlijk en talrijk gehoor omgeven. Zoodra bij het lied geëindigd hadging'Borsari met den hoed in de hand rond. Niemand weigerde zijne bijdrage en onder het zilvergeld zag men ook vele goudstukken blinken. Borsari gaf den grijsaard het geld en verwijderde zich met de belofte, dat bij hem zou wederzien en hem beter nog bijstand bieden. De Engelsche luchtreiziger, Luitenant Gale, is noodlottig omgekomen. Zondag 11. was hij, met een paard onder aan het schuitje in Bordeaux opge stegen en kwam een uur later behouden in de gemeente Cestas neder. Daar maakte hij met behulp van eenige boeren het paard los, maar dewijl het zeer sterk woei en de bol nog schier geheel met gas gevuld wasvloog deze nu zoo veel ligter geworden zijnde, eensklaps weder in de hoogte, terwijl Gale in het schuitje stond om daar iets te regelen. De schok wierp den on- gelukkigen luchtreiziger neder op den bodem van het schuitje en de bol ver hief zich zoo met hem in de wolken. Nog dienzelfden avond werd de luchtbol een paar mijlen verder op het veld gevonden, maar van den luchtreiziger kon men geen spoor ontdekken. Eerst den volgenden morgen werd op eene vrij ver van daar verwijderde plaats door een herder in een boschje zijn lijk ge vonden. Hij lag voorover, met de armen onder de borst gekruist en verbrij zeld en overigens de meeste ledematen ontwricht en gebrokenhet hoofd was half verscheurd door honden of wilde dieren. Hij was 43 of 44 jaren oud, en te Londen woonachtig, waar hij eene weduwe en 9 kinderen in zeer behoeftige omstandigheden achterlaat. In het Moezel departement is alle hoop op den wijnoogst voor dit jaar vervlogen. ITALIË, ROME4 September. De Ridder Pinelli uit Sardinië afgevaardigd, heeft bij den Paus een gehoor gehad, van hetwelk men echter geene bijzonderheden weet. Het eerste bataillon Fransche Jagers vertrekt van hier naar Afrikadoch de legermagt wordt weder aangevuld door 1000 manwelke de stoomboot V'auban, te Civita-Vecchia heeft aan wal gezet. Den 31sten Augustus is de diligence van hier naar Ferrara door roovers aangevallen en geheel uitgeplunderdzij hebben 1,100 kroonen buit ge maakt. HANOVER. 12 September. Generaal Haynauwelke zich van Londen hierheen had begevenis ook hier niet beleefd ontvangentalrijke volkshoopen verzamelden zich zoodra zijne aankomst bekend wasvoor het hotel waar bij zijn intrek bad genomen en veroorloofden zich aldaar allerlei baldadighedenals schreeuwenfluiten vloeken en het uiten van verwenscliingen tegen den Generaal. Niet dan met moeite konden eenige afdeelingen burgerweer de menigte uiteen drijven. De onrustige bewegingen hebben veroorzaakt, dat de Politie bevolen heeft, dat te 8 ure alle dienstboden, arbeiders en kinderen te huis moeten zijn, en de herbergen te 10 ure gesloten moeten wezen. In de straten waar een oploop of zamenscholing geschiedt, moeten de huizen terstond gesloten worden. HE§§EN-KAS§EL. KASSEL, 13 September. Het gerucht, dat het Ministerie zou gevangen genomen zijn, is voorbarig geweestdoch de Keurvorst is heden met zijne Ministers gevlugt. Hij is te Hanover aangekomen. Men denkt, dat de staat van beleg spoedig zal worden opgeheven. Van Hanover schijnt zich de Keurvorst of naar het stadje Bockenheim te zullen begevenwaar dan de zetel der Regering zou worden overgebragtof naar Frankfort. De Opperburgemeester alhier heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Het onverwachte vertrek van den Landvorst en zijne Ministers uit de resi dentie heeft aanleiding gegeven tot eenige bekommering, welke echter, ten gevolge der onderhandelingen tusschen de burgerlijke en militaire overheden als vervallen kan worden geacht. Ditmedeburgerster uwer geruststelling. Uw gedrag, op den weg van orde en wet, heeft overal erkentenis, ja be wondering verwekt. Maakt u steeds dien roem waardig, en dan zal de zege praal der regtvaardige zaak gewisselijk volgen. Den vorigen dag was de wettelijke tegenstand tegen de militaire maatrege len der regering toegenomen, zelfs politie-beambten weigerden tot uitvoering daarvan mede te werken. Slechts één hunner, de Commissaris van politie Muller, had zich daartoe laten bewegen, en met een aantal gendarmen op nieuw de drukpersen van de Nette Hessische Zeitung in beslag genomen. De uitgever van dat blad had van het gebeurde terstond aan de permanente commissie der Stendenvergadering kennis gegeven, en tevens eene aanklagt wegens overtreding der Grondwet tegen genoemden ambtenaar ingediend. Aan deze aanklagt was door den Procureur-Generaal terstond gevolg gegeven, en Muller in hechtenis genomen. Hij wordt door een detachement der burger wacht bewaakt. De geest der burgerij is voortreffelijk, alles trekt partij te gen het militaire gezag, en zeifs op de troepen schijnt hetzelve niet te kunnen rekenen. Met weinig uitzonderingen moeten de Officieren verklaard hebben, dat zij de hun gegeven bevelen zouden gehoorzamen, zoolang zij niet strijdig waren met de staatsregeling, aan welke zij trouw gezworen hebben. OOSTENRIJK. WEENEN5 September. Het berigt, dat onze Regering eene leening van 7( milliocn zou gesloten hebbenis van allen grond ontbloot. Z. M. is naar Boheme vertrokken, van eenen luisterrijken staf verge zeld om er de groote wapenoefeningen bij te wonen bij Theresiënstadt. Bij een besluit van het Ministerie van Onderwijs, is het middelbaar onderwijs in Hongarije' geregeld. HAMBURG. 13 September. Nadat het Slees wijk-Holsteinsche leger den 12<len eene voorwaartsche bewe ging gemaakt, Eckernfiörde ingenomen, en den overtogt over de Schley had willen forcerenis het heden teruggeslagenheeft Eckernfiörde ontruimd en is in zijne vorige stelling teruggetrokken. Het schijnt een verlies van bijna 300 man te hebben geleden. Uit vele streken van Duitschland wordt reeds over het koude en gure weêr geklaagd; in de bergachtige streken ligt reeds sneeuw, en de thermo meter daalde 's nachts tot het vriespunt. KERKNIEUWS. De Kerkeraad der Hervormde gemeente te Hattemheeft uit het bevorens vermelde drietal beroepen Ds. G. J. VinkeTh. Dr. te Beest. 312do Staats-EoteriJ. Trekking der Eerste Klasse. iste Trekking. Nos. 9091 en 14156 ieder een prijs van ƒ1,000. 2de N°. 11109 een prijs van ƒ20,000. N°. 4077 een prijs van ƒ5,000. Nos. 3031, 3421, 12985 en 14891 ieder een prijs van ƒ1,000.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3