Te Iwaaif ure eene harddraverij buiten de Ebbingepoort, De prijs, bestaande in een zilveren theeservies en dito schenkblad, zoöwel als de premiënzijnde een paar zilveren vruchtschalen tot eerste en een zil veren tabakspot en dito komfoor tot tweede premie, worden bekostigd uit een fonds, door de ingezetenen tot het geven van feestelijkheden bijeengebragt. Des namiddags vijf ure heeft het diner plaats van Oudstudententen huize van den Kastelein Wiersema, huiten de Hcerepoort. Des avonds te zeven ure een inusikale avond in de Sociëteit de Harmonie. Deze tweede feestdag zal besloten worden met eene illuminatie van wege de bovenvermelde Commissie uit de ingezetenen, op de Groote Markt en op de Vischmarkt. Vrijdag te negen ure zal eene buitengewone publieke les gehouden worden in het Instituut voor Doofstommen. Te elf ure zullen in het groot Auditorium de publieke promotien plaats hebben van de HeerenF. Koppius en A. L. Poelman. Te één ure zal eene buitengewone vergadering worden gehouden van het Genootschap ter bevordering der Natuurk. etenschappen waarin door dat Genootschap aan Heeren Curatoren ten geschenke zal worden aangeboden een werktuig van groote waarde, waarvan de Iloogleeraar C. Mulder, het doel en nut proefondervindelijk zal aantoonen. Dit werktuig, vervaardigd door den Heer C. Becker te Arnhem, bestaat in eene balans, geschikt om daarmede fijnere phvsische en Chemische onderzoe kingen te doen. Te zes ure des avonds gemaskerde optogt van wege liet meerendeel der boekverkoopersboekdrukkers en boekbinders, bestaande in eene in werking zijnde boekdrukkerijboekbinderij enz. bij deze gelegenheid zullen op straat toepasselijke liederen gedrukt uitgestrooid en door een luchtballon verspreid worden. Des avonds te half elf uur op de Groote Markt vuurwerk, bekostigd uit bovengenoemd fonds. Zaturdag 'des voormiddags optogt van al de schoolkinderen dezer stad naar bet Academie-gebouwter bezigtigingalwaar aan ieder hunner van wege het Departement Groningen der Maatschappij tot nut van 't Algemeen als aandenken ter band zal gesteld worden eene lithograph ie, voorstellende het Academie-gebouw, benevens de beide zijden der Medaille, die bij gelegenheid van de inwijding zal worden geslagen, met eene verklaring daarvan, terwijl onder een en ander een toepasselijk bijschrift, zoo mede de naam des leerlings gesteld is. Des avonds zal door de Oudstudenten eene afscheidsvereeniging gehouden worden in het lokaal van den Kastelein Wiersema buiten de Heerepoort. I5U1TEIVLAIVDSCHE HERIGTEN. FRANKRIJK. PABUS13 September. De Voorzitter werd beden Vrijdag avond langs den spoorweg van Rouaan alhier terug verwacht. De Prins de Joinville heeft den Generaal Changarnier een' brief ge schrevenwaarin hij hem, ook namens zijne bloedverwanten, bedankt voor het vieren der lijkdienst voor wijlen Lodewijk Philips in de Tuileriën. De electrische draad tusschen Calais en Dover is, na gedaan onderzoek niet gebroken, maar slechts beschadigd, zoodat de telegraphische gemeenschap tusschen beide oevers weldra zal hersteld zijn. De Heer M. Chevalier beeft dezer dagen in bet Journal des JJéhats eenige artikelen gegeven over de Goudmijnen in Californie; in een er van on derzoekt hij onder anderenwelken invloed het gedurig ontdekken van rijke goud- en zilvermijnen op de maatschappij zal kunnen uitoefenen en wel hij zonder eene geheele verandering te weeg zal kunnen brengen in den betrek ke] ijken toestand van schuldenaar en van schuldeischerten opzigte van vroe gere schulden. Die verandering meent hij, dat geheel ter gunste van den eerste en ten nadeelc van den laatste zal zijn, want, zegt hij, de eerste zal zijne schuld afdoen met eene mindere waarde, dan hij had durven veronder stellen, en de laatste zal zich te vrede moeten houden met eene mindere waarde, dan hij had mogen verwachten. De een zal derhalve winnen, de ander verliezen, maar de rijkdom der maatschappij, in massa genomen, zal steeds dezelfde blijven. De handels-operatiën zullen er dus niet door aange daan wordenw ant de meeste wissels loopen niet langer dan drie en slechts weinige zes maandendie tijd is te kort dan dat de variatie in de waarde der edele metalen van beteekenis daarop zou kunnen zijn; slechts voor verhind- tenissen op lange termijnen, als hypotheken enz., zal die variatie gevoelig kunnen wezen. Maar zoo de massa goud van Californie in eens de maatschappij kwam over stelpen, zoo zou het nadeelige hiervan vooral nederkomen op de schuhleischers der staten en wel in de eerste plaats op die van Engeland. Groot-Brittannië heeft geene andere munt dan gouden, het zilver is er slechts billioen. De Engelsclie schuld is slechts in goud en niet anders aflosbaar; die schuld be loopt tegenwoordig 28 millioen of eene massa van 205,000 Ned. ffi fijn goud. Is nu de overstelping van goud zoo groot, dat de waarde er van, over 15 of 20 jaren een vierde komt te verminderen, zoo zullen alle waren, in dezelfde evenredigheid met des te meer goud betaald moeten wordende belastingschuldige zal in diezelfde evenredigheid meer goud moeten betalen; maar wijl de waarde ook zoo veel minder zal zijn, zal hem dit niet hinderen. De staat zal dp 28 millioen, tot zijne rentebetaling benpodigd, blijven ont- I vangen; maar de renteniers zullen, ofschoun in massa kunne 205,000 Ned. 18 goud blijvende ontvangen, vier maal zoo arm zijn. Op het vaste land, waar men of den dubbelen standaard, of ook slechts den zilveren behouden heeft, meent de Heer Chevalier, dat de schok zich dan ook zoo zeer niet zou kunnen doen gevoelen. S F A N .3 E. MADRID C September. Men is in de verschillende departementen van algemeen beheer ijverig be zig met het opstellen der begrooting van 1851welke de Regering aan de in November bijeenkomende nieuw e Cortes zou aanbiedenopdat zij met 1°. Januarij in werking zou kunnen komen. SARIÏSN1E. TURYN, 7 September. De Raadkamer der Provincie Ivrea, heeft zich met 9 tegen i stemmen verklaard voor den verkoop der kerkelijke goederen en de opheffing der klooster-orden. Volgens de Köllnisclie Zeltung beklaagt de Heer Pinelli zich zeer over de dralende en veranderlijke handelwijs van het Pauselijke hof. Men heeft hem de hoop op het tot stand brengen van een vergelijk niet ontnomenmaar hem ook nog geenerlei bepaalde verzekering gegeven omtrent de aanneming van die punten, welke van belang zijn voor het definitive concordaat, het welk Sardinië met Rome wenscht te sluiten. Men kent hier den lieer Pinelli als zeer voortvarend en driftig, en houdt het uit dien hoofde daarvoor, dat hij tegenover het opzettelijk dralen van het Roomsche hof niet lang stand zal houden. Vrij zeker is het, dat genoemd hof slechts tijd zoekt te winnen, om zich van de ondersteuning van andere mogendheden te verzekeren, ten einde alsdan ceue krachtiger houding tegen Sardinië aan te nemen. Bij de zen stand van zaken is het nog niet te voorzien, hoe en wanneer aan den strijd een einde gemaakt zal kunnen worden. MESSEN-KASSEI.,. KASSEI., 9 September. De bevolking is allerwege rustignergens heeft nog stoornis der orde plaats gehad. De stedelijke raad dezer stad heeft de volgende bekendmaking uitgevaardigd MedeburgersOns vaderland is hij eene verordening van gisteren in staat van oorlog verklaard. Wij hebben daartegen bij het Ministerie gepro testeerd omdat met name de de burgerij van Kassei, tot zulk eenen met de constitutie en de wetten strijdige maatregelgeen de minste aanleiding gege ven had. MedeburgersW ij vertrouwen op uwen ten allen tijde gebleken eerbied voor orde et wet! Volhardt gelijk tot hiertoe, op den wettigen weg, dan zaldaarvan zij w ij overtuigdde tegenwoordige het vaderland in gevaar brengende toestand niet van langen duur zijn." Ook heeft een aantal ambtenaren tegen de verordening van den 7den als onwettiggeprotesteerden geweigerd de bevelen van den militairen Com mandant te gehoorzamen. Te Ilanau volgen de overheden dezelfde gedrags lijn. De Procureur-Generaal hij het Staatsgeregtsliof te Kassei had zich niet vereenigd met het gevoelen van het Openbaar Ministerie, dat alleen de Sten- denvergadering en niet de permanente commissie bevoegd wasom de Minis ters wegens schending der constitutie in staat van beschuldiging te stellen en last gegeven om onverwijld op grond van de aanklagt der genoemde com missie de geregtelijke vervolging tegen de Ministers te beginnen. De Keurvorst en zijn gezin bevinden zich te Frankfort. Ilij heeft den Luitenant-Generaal Bauer tot Opperbevelhebber van alle troepen en burger wachten in het Keurvorstendom benoemd. Gisteren zijn verscheidene batail- i jons van hier naar Marburg en Fulda vertrokken. Alle posten zijn versterkt en de woningen van al de Ministers door gewapende magt bezet. De drukkerij van het ultra-radicale blad Uomisse werd op hoog gezag gesloten en ook aan de redactie van de Pieue Hess. Ztg. te kennen gegevenom niet zonder verlof te verschijnen; de redactie heeft hiertegen geprotesteerd. Onze Burge meester de Heer Henkelis wegens wederspannigheid afgezet en door den Assessor v. Goddaeus vervangen, l eien meenen dat wanneer Beijersche troe pen in ons land mogten binnenrukken Pruissen zulks niet met onverschil ligheid zoude aanzien, maar tusschenheide komen. Door het. oproepen der verlofgangers is de bezetting van onze stad mot 2,000 man vermeerderd. De kosten der krijgsmagt zijn daardoor 80,000 tb. zonder de krijgsbehoeften. Men weet niet hoebij den erkenden nood der schatkist, de Regering aan het geld komt. KRIEKEN LAIM. ATHENE, 3 September. De Minister van Eercdienst, Korfio Taniis, is het slagtoffer van een' sluip moord geworden; hij werd door 6 kogels doorboord. Men meent,, dat deze moord in betrekking staat met de ophanden zijnde verkiezingen. KUST VAN GUINEA. AXIM 8 J ul ij. De handel blijft hier slecht, daar de oogst van palmolie op nieuw mis lukte, en deze daardoor zeer duur en schaars is. De brik La NormaKapitein Heussis den Gllcn dezer alhier vergaan schip en lading zijn verloren, de geheele equipage is gered. Het weinige, dat van de goederen kon gered worden, werd door de Negers gestolen, niet tegenstaande de bezetting van het Hollandsche fort zulks met geweld trachtte te keer te gaan en verscheidene plunderaars daardoor liet leven hebben verlore».

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3