Zullende evenwel ingevolge het slot van art. 51 der Kieswetalle de op het oogenblik van liet verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de stembus, vóór bare sluiting, ter inlevering hunner Stembriefjes worden toegelaten. Nog wordt herinnerddat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die het zegel van het hoofddistrict missen, die onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzenniet ingevuld zijnandere Stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. De Voorzitter voornoemd, Leyden, 10 September 1850 DU RIEU. BINNENLAXDSCHE BERIGTElX'. LEYDEN14 September. Daar liet fonds voor de verdere muziekale opleiding van onzen jongen stadgenoot den Lutherscben wees AV. G. F. Nicolaï, aan het Conservato rium te Leipziguit de opbrengst van een bier gegeven concert en bijzon dere bijdragen bijeengebragt, uitgeput, en de hoop op ondersteuning, waarop wijlen Z. M. Koning Willem II uitzigt verleend bad, vervlogen is, hebben, naar wij vernemenCommissarissen der Maatschappij voor Toonkunst te Ley- den besloteneerstdaags bij de inwoners dezer stad eene inteekeningslijst te doen rondgaanhen uitnoodigende om zich te verbinden tot eene jaarlijksche bijdrage voor bet bovengenoemde fonds, gedurende 2' jaren, zijnde de tijd welken Nicolaï ter voltooijing zijner muziekale opvoeding aan bet Lcipziger Conservatorium nog moet doorbrengen. Wij aarzelen niet, op grond van de allergunstigste ofïiciele getuigenissen van Curatoren en Professoren des Conservatoriumsen met bet oog op het geen onze stad ook voor baren roem van bet. talent des jeugdigen kunstenaars verwachten mag, de werkdadige belangstelling van onze stadgenooten in te roepen. Eene aanzienlijke bijdrage van f 100.in eensreeds door een Lid van ons Vorstelijk huis tot het opgegeven doel beschikbaar gesteld, ver melden wij met den wensch dat zulk een voorbeeld door ieder naar vermo gen gevolgd moge worden. In het dagblad de Indiër leest men liet volgendeVoor eenigen tijd beeft de lieer T. J. Canter Visscher een plan ingediend aan bet Ministerie van Koloniëndat de strekking hadom de belasting op de Bazaar's niet meer te verpachten, maar, zonder tusschenkomst van Cbinesche pachters, onmiddellijk door de Dessa's-hoofdenbij wijze van omslag der Dessa's, te laten innen een denkbeelddat bij in bet Tijdschrift voor Piederl. Indië (Jamtarij 1850), kortelijk had aangegeven. Tbans vernemen wij met genoe gen dat de Minister van Koloniëndie van de noodzakelijkheid der afschaf fing van de bazaar-pachten volkomen overtuigd is liet plan van den Heer Canter Visscher aan het Indische bestuur heeft opgezonden, met aanschrij ving om het in werking te brengen. Wij hopendat hieraan spoedig vol daan worde, en de Javanen eindelijk verlost worden van eenen geesel, die ben reeds zoo lang heeft geteisterden alle ontwikkeling van volksvlijt en industrie vernietigde. Een der prachtigste monumenten uit den Hindoe-tijd op Javais de tempel van Boero-Boedoor iu de residentie Magellan. Wij melden met ge noegen datvoor rekening der Regeringop dit oogenblik een bekwaam teekenaar bezig isom afbeeldingen van dit meesterstuk van Indische bouw kunde te vervaardigen. Reeds eenige tcekeningen moeten gereed zijn, in den smaak en op de wijze als de teekeningenin bet werk van Raffles voor komende. Door de Prov. Staten van Overijssel zijn Woensdag 11. tot Leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemdMr. AA'. II. Cost Jordens Mr. J. D. C. Baron van Heeckeren van AVassenaar en AIr. J. A. van Roijen. De Prov. Staten van Noordbrabant hebben in hunne vergadering van Woensdag 11. tot Leden der Eerste Kamer benoemdde Hoeren Jhr. AI1". M. A. J. van der Beeken Pasteeloud Lid der Eerste KamerJhr. L. J. B. van Sasse van Ysseltte Boxmeer, oud Lid der Eerste Kamer; II. P. van den Dries, Burgemeeseer te Oudenbosch, tbans Lid der Prov. Staten; F. J. T. de Bruynte Helmondtbans Lid der Prov. StatenB. Verhey van den Bogaardoud Lid der Eerste Kamer. In de vergadering van den 10dcn is bet Gedeputeerde Bestuur benoemd en zamengesteld als volgtde ledenMr. G. Buysenvan BredaII. T. J. van der Venvan 's HertogenboschMr. van Gilsvan Zevenbergen Mr. van Cooth van BavensteynMr. Brouwer van Oosterbouten B. J. Mutsaers uit Tilburg. Bij de herstemming voor bet Lidmaatschap der Tweede Kamer te Am sterdam hebben op zich vereenigdde Heer Mr. F. A. van Hall 1241 en de Heer AIr. J. Heemskerk Az. 681 stemmen, zoodat de Heer Air. F. A. van Hall is benoemd. Er waren ingeleverd 1931 billettenwaarvan 9 van onwaarde. Bij de vorige stemming werden op den Heer AIr. F. A. van Hall 1145, en op den Heer AIr. J. Heemskerk Az. 577 stemmen uitgebragt. -Te 'sHertogenbosch is tot Lid der Tweede Kamer verkozen: DC J. II. H. de Poorter, Te Zwolle de Heer AIr. Groen van Prinsterer. Te Gorincbem bij herstemming de Heer C. Schillermet 539 stemmen tegen den Heer Groen van Prinstererdie er 503 bekwam. Te Almelo bij herstemming de Heer Dr. AV. R. Baron van Iloëvell. Te Dordrecht bij herstemming de Heer AIr. P. Blussé van Oud-Albas met 845 stemmen; tegen den Heier A. Vogelsang met 586, - Te Roermond bij herstemming de Heereu AD. P. L. de Lom de Berg, Notaris 1e A enlo'en Jac. van WijlickBurgemeester te Kessel. Te Groningen bij herstemming de Heer AP'. B. AViohers, Pres. Van bet, Prov. Geregtshof. Te Leeuwarden bij herstemming de Heer Dr. AV. R. Baron van Hoëvell met 1045 stemmen, tegen den lieer AD. A. F. Jongstra met 169. De Staats-Courant van gisteren bevat liet reeds in onze vorige mede gedeeld Koninklijk besluit van verdaging der opening van de Tweede Kamer tot 7 October. 's GRAVENHAGE14 September. Z. AI. beeft aan den Baron Rengersop verzoek eervol ontslag verleend als Curator der Hoogeschool te Groningen. De Alinister van Finantiën beeft bekend gemaakt, dat met uit0 Augus tus in omloop was 3,865,400 aan schatkistbiljettenalsook dat hij van een onbekendeonder liet postmerk Rotterdamj 200 voor de schatkist ont vangen lieeft. Den 24sten dezer zullen de Regenten der R. K. AVeezen en Armen alhier, aanbesteden, het bouwen van een OudeAlannen-enVrouwenhuisbe nevens een Kapel achter liet R. K. AVeesliuis. Te Voorburg is de 11dl'" liet berigt aangekomen, dat II. K. II. Prinses Alarianne voorloopig in Duitschland blijft, althans niet dadelijk, zoo als het. voornemen scheen te wezenterug komt. Tegen de overkomst der kinderen schijnen zwarigheden te bestaanwelke nog niet geheel uit den weg zijn geruimd, ofschoon dan ook haar Secretaris reeds een ander buitenverblijf, door hem voor anderhalf jaar aangekochtbeeft betrokken. Anderen mee- nendat ongesteldheid van den Prins de oorzaak van bet terugblijven is. Ten gevolge van bekomen orders zijn beden een paar bedienden met de beide Arabische paardenwelke voor de kinderen bestemd zijn naar Duitschland vertrokken. llandelsll GRONINGEN, 12 September. Uit bet Programma van de plegtigheden en feestenvoor de overdragt eri inwijding van liet Akadcmiegebouw te Groningenop AYoensdag den 25steu dezer onllcenen wij bet volgende Al de Godsdienstige gezindheden zijn uitgenoodigdin eene aan deze feest viering voorafgaande Godsdienstoefening, de voor de Hoogeschool van Gronin gen zoo gewigtige gebeurtenis te gedenken en den zegen des Allerlioogsten op bet voorgenomen werk af te smeken. Op Dingsdag den 24slcn, des avonds te 5 ure, zal de Hoogleeraar AV. Muur- ling eene Akademiepreck houden. Dienzelfden avond zal te acht ure de reünie en eerste ontmoeting der Oud- Studenten plaats hebben in bet lokaal van de Sociëteit de Harmonie. Des avonds te negen ure zaldoor de tegenwoordige Studenten der Hooge school aan de in liet, Lokaal der Harmonie vereenigde Oud-Studenten eene serenade gebragt worden. 's AVoensdags zal des voormiddags te negen ure de Burgemeester het Nieuw Akadcmiegebouw overdragen aan Ileeren Curatoren, om het namens het Rijk aan en over te nemen. Die plegtigheid zal plaats hebbenbij goed wederop de pui van bet. nieuw gebouwen bij ongunstig weder in bet groot auditorium. De stedelijke Regeringde Curatoren, de Hoogleeraren en de Studente» zullen zich tc half negen ure verzamelen op het stadhuis, en van daar ia optogt naar het Akadcmiegebouw trekken. Te tien ure des voordemiddags zal in de Alartinikerk de Rector Alagnifi- cus, de Iloogleeraar AIr. J. II. Philipse, eene redevoering houden en daarna de Heer AIr. II. A. Spandaw een dichtstuk uitspreken; een en ander afgewis seld en besloten door daartoe opzettelijk door AIr. A. Aloddcrman vervaardigde gezangen, uit te voeren door een koor van een tachtigtal Heeren en Dames, onder de leiding van den Heer Jhr. AIr. S. AV. Trip. Des namiddags te vier ure zal door Curatoren en Hoogleeraren een feest maal aangeboden worden aan de stedelijke en provinciale Regering en andere genoodigden. Te zeven ure zullen Heeren Studenten een feestelijken gecostumeerden op togt houden bij fakkellicht, voorstellende: »de intogt van Prins Alaurits en Graaf AVillein Lodewyk van Nassau binnen Groningen, den 24stc" Julij 1591." De ingezetenen hebben het voornemen, om door eene algemecne illumi natie bet feestelijk aanzien der stad te verhoogen. Donderdags des voormiddags te elf ure zullen in liet groot Auditorium de diplomata aan de honoris causa benoemde Doctores uitgereikt worden. Ingevolge besluit van den Academischen Senaat is, ter gelegenheid van dit feesthet Doctoraat honoris causa aangeboden In de Regten, aan de Heeren J. A. Nyhoff, Prov. Archivarius van Gelder land te Arnhemen J. Heemskerk Rz.Lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal te Amsterdam. In de Chirurgie aan de Heeren J. Ilissink JansenAled. Doet. en Iloogleeraar en W. Verschuur, Aled. Doet. beide alhier. In de AVis- en Natuurkunde: aan de Heeren G. Acker Stratingh, Aled. Doet. te Groningen, F. A. AV. Aliquel, Aled. Doet. en Hoogleeraar te Amster dam, Al. Dassen, Aled. Doet. te Iloogeveen en II. van Blanken, Lector in de W is- en Natuurkunde te Zwolle. In de Godgeleerdheid: aan de Heeren H. F. T. Fockens, Pred. te Twijzel en Kooten en A. Butgers van der Loeff, Pred. te Leydeu. In de AVijsbegeerte en Fraaije Letteren: aan de Heeren A. Piutgers, Theol. Doet., Hoogleeraar in de Oostersche Letterkunde te Leyden en A. de Jager, Schoolonderwijzer enz. te Botterdam.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2