bezig met het vullen van wijnflesschen. In het eerst werden zij den leeuw niet gewaar, doch Emir, verschrikt door het geraas der flesschen, liet een dof gebrom liooren. Door schrik bevangen stonden de knechts oogenblikkelijk op eneensklaps in de duisternis twee oogen als gloeijende kolen ziende schitteren, wierpen zij hunne flesschen weg, lieten den wijn loopen, ijlden naar den trapwelken zij in een oogwenk opklommenlieten toen het luik vallenen zetteden het op een loopenzonder achter zich om te zien. Weldra klonk uit den kelder het geraas van gebroken flesschenvergezeld van een vreeselijk gebrul. Emir, zich opgesloten ziende, was woedend ge worden. Met zijne klaauwen en tanden ramelde hij tegen het luik aan, dat weldra onder zijne pogingen scheen te zullen bezwijken. Sedert lang had een ieder, die zich in het hotel bevond, de vlugt genomen. Een panische schrik verspreidde zich in den omtrek; men geloofde aan het uitbreken van een oproer en verwachtte ieder oogenblik de herhaling der tooneelen van 23 Junij. Reeds begonnen de winkeliers zich te barricaderenniet wetende welk ge vaar hen bedreigde. Middelerwijl was de officierdie meende dat zijn leeuw de straat was opgegaan, het beest gaan opsporen. Een der knechts uit het koffijhuis ontmoetende, hield hij dezen staande, en, temidden van de meest verwarde verhalen, kwam hij eindelijk achter de waarheid. Hij keerde naar het hotel terug en opende zelf het luik van den kelder. Op het gezigt van zijnen meester werd de leeuw eensklaps bedaard en ging aan zijne voeten liggen. De officier nam zijn ontzagverwekkenden metgezel met zich mede, zich zeiven belovende hem in het vervolg heter te bewaken. Men verneemt uit Algerië dat weder vijf personen te Oran gevangen zijn genomen, als betrokken in de daar ontdekte zamenzwering. Het geheele getal der beschuldigden is nu 64. ITALIË, ROME2 September. In de Mark van Ancona zijn revolutionnaire bewegingen ontdekt, ten ge- gevolge waarvan onderscheiden personen gevangen zijn genomenwaaronder eenige edellieden. De Heer Pinelliafgevaardigd uit Turynheeft nog geen gehoor bij den Paus gehaden zou dit ook niet hebbenalvorens eenige punten met den Kardinaal Antonelli waren afgedaan. PARMA. 4 September. De Hertog heeftmen weet nog niet om welke redenbevolendat de Missionarissendie tot de orde der Lazaristen behoorenbun klooster moeten ontruimen en buiten de grenzen van zijn gebied geleid wordenmet verbod om er opit weder binnen te komen. Aan eenigen is reeds het bevel vol voerd; deze zijn te Turyn aangekomen, alwaar zij, alsook te Genua en Cazal, in de van hunne orde bestaande kloosters zullen worden opgenomen. Sommige bladen melden, dat de reden hunner verdrijving daarin moet gezocht worden, dat zij eene revolutie wilden bewerken. PRUISSEK. KEULEN9 September. Den 5icn dezerhad op de stoomboot der Dusseldorper Maatschappij va rende stroomopwaartsnabij Gernsheim het ongeluk plaatsdat eene pijp der machine sprongwaardoor de heete stoom zich in groote massa ontlastte. De dienstdoende arbeiders in de machinekamer redden zich met den meesten spoedtwee hunner echtereen onder-machinist en een stokerdie geen dienst hadden en sliepenkwamen ellendig om het leven. De doodelijk ver schrikte passagiers werden door eene Keulsche boot naar Mannheim gebragt. De beschadigde boot moet te Gernsheim achterblijven LIIXEIIISURC!. 8 September. De Directeur-Generaal van Finantiën heeft, ten einde het besluit van Z. M. den Groothertog ten uitvoer te leggenter algemeene kennis gebragtdat de ƒ10 en 5 stukken in de openbare kassen voor 21 en 10J franc, zullen aangenomen worden. HESSE1Ï-KA§SEL KASSEL, 7 September. De gezamenlijke alhier gevestigde hooge eollegien, met inbegrip van het hooggeregtshof en het opper-consistoriehebben de verordening van den 4den betrekkelijk de heffing der belastingenvoor ongrondwettig en mitsdien voor onuitvoerbaar verklaard. Zij hebben hiervan aan de onderscheiden ministe- riën kennis gegevenen tevens in het belang van de openbare orde verdere stappen gedaan en heden bij regtstreeksehe adressen aan den Keurvorst, hem gewezen op het gevaar waarmede de kroon en het land bedreigd wordt door de handeling van raadsliedendie niet schromen de constitutie te schen den met dringend verzoek aan den Keurvorst om aan dezen verdcrfelijken staat van zaken een einde te maken. Terwijl de stad volmaakt rustig isis zij heden in staat van beleg ge steld, doch het bestuur der Policie heeft de afkondiging daarvan geweigerd. Ook is het land in staat van beleg verklaard; de Generaal Bauer heeft een vrij onbeperkte magt, die verder in dringende gevallen ook aan de plaat selijke Commandanten is verleend. Zij moeten van de dagbladen een uur voor de uitgifte een exemplaar zien, zij mogen des noods tot de wapenen bunnen toevlugt nemen. Als reden wordt opgegeven het schenden der staats regeling door de stenden-vergadering die deze beschuldiging aan den Vorst of zijne Ministers, zoo als men hierboven ziet, teruggeven. Schoollocalen zijn voor wachthuizen ingerigthet station van den spoorweg sterk bezet en overigens doet de overmagt eene doodsche rust heerschen. ««STENItLïK. Dr. GiitzlafF is thans in Hongarije. Den 31slcn der vorige maand hield hij in de Hongaarsche Academie te Pesth eene belangrijke redevoering. Een jeugdig Magyaar heeft zich bereids aangeboden als zendeling naar Konokor in Chineesch Opper-Azië te reizenen daar het licht des Evangelies te verbreiden. ZWITSER L, AltfIS. Den 28<tcrl Aug. hebben twee Engelsche reizigersde Heeren Grelton en Wexford, door eenige bergbewoners uit de omstreken vergezeld, den Mont Blanc beklommen. Het bestijgen van den Mont Blanc is altijd met groote gevaren vergezeld, men moet trappen in het ijs houwen, gladde steilten overgaan, waar de minste misstap in een peilloozen afgrond doet storten, den nacht op eene bevrozen rots doorbrengen, en op sommige plaatsen de stem inhouden, dewijl het uitspreken van een enkel woord groote sneeuw klompen in beweging brengt, die den onvoorzigtige zouden verpletteren. Des namiddags ten drie ure verkondigde een kanonschot hunne aankomst bij de Grands-Muletsop welke rots zij bun nachtverblijf houden moesten. Den volgenden morgen ten elf ure, verkondigde een tweede kanonschot het gelukken der gevaarlijke onderneming, en des avonds ten half acht ure, kwamen zij in hun hotel aan te midden van kanonschoten, gejuich en ge luk wen sch in gen. De gidsen roemen ten hoogste de koelbloedigheid en den moed der heide vreemdelingen. HOESTEIN. ALTONA, 9 September. Gisteren hebben langs de geheele linie der voorposten gevechten plaats ge had, vooral op den linker vleugel der Sleeswijk-Holsteiners. Eerst moest die vleugel tot Siiderstapel terugtrekken; nadat er versterking aangekomen was, werden de Denen tot aan de Treene teruggedrongen. Te Rendsburg zijn 58 gevangenen binnengebragtdaarentegen zijn te Heide 9 wagens met gekwetsten van het lste bataillon Jagers aangekomen. Het centrum der Sleeswijk-Holsteiners is tot Jagel, niet ver van Sleeswijk en Breckendorf voortgerukt. VEREEMGfflE STATEN. Na de proeven, welke Professor Page in het Smitlisonia-Instituut te New- lork, met het Elcctro-magnetismus heeft genomen, is het aan geen' twijfel meer onderhevig, of deze kracht zal den stoom weldra verdringen; want dit vooral bleek hij die proefnemingendat de kosten minder bedragennaar mate de toestellen voor de krachtsontwikkeling grooter waren. Prof. Page beweert dat zijne toestellen heter koop werkten dan stoom in de meeste gevallen doch duurder waren dan de goedkoopste stoomwerktuigen. Met zijn toestel liet hij eene ijzeren staaf van 160 pond zwaarte als eene veer in de lucht zweven. Dezelfde kracht bewoog 300 pond 10 duim ver voort, en Page be weerde, dat het niet moeijelijk zou zijn, eenen last van 1 of 100 tomien voort te drijven. Rammen en plethamers stelde hij door zijne machine met groote eenvoudigheid daar, en wel met eene kracht van 6', 12', 20' en meer. Bij eene machine van 45 paardenkracht, besloeg de batterij slechts eene ruimte van drie cubiek voet en had, wat het uiterlijke betreft, geene overeenkomst inet de thans gebruikelijke. De geheele machine met de bat terij had ongeveer eene ton zwaarte en deed 114 slagen in de minuut. Eene ronde zaag, die eene plank van 14 duim dikte doorsneed, draaide 80 maal om in de minuut. De geweldige kracht bestaat, wie kent hare grenzen? KERKNIEUWS. Door de vereenigde Evang. Luth. Gemeente te Hoornbehoorende onder het ressort der Herv. Evang.-Luth. kerkis uit een bevorens gemaakt en weder aangevuld drietal Kandidaten, tot Herder en Leeraar beroepen P. Groote, Proponent bij de Herstelde Evang.-Luth. Gemeente te Amsterdam. STADS 8ERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende het verzoek van Frederik Prcyn wonende alhier, strek kende tot bekoming der vereischte vergunning om m het Huis aan den Nieu wen Rijn Wijk VII N". 84 eene Spekslagerij te mogen uitoefenen. Gelet op Zr. M'. besluit van den 31sten Januarij 1824rakende vergun ning ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende Pan den, ten opzigte der Informatiën de Commodo et lncommododoor Burge meester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Maandag den 16'len dezer maand, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, humie bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl bij verzuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich tegen de inwilliging van hetzelve niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd DU RIEU, Ley den, 9 September 1850. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3