dezelfde dagteekening'tot Gouverneur-Generaal over Nederl. Indië is benoemd de Staatsraad in buitengewone dienstMr. G. J. Brucethans Commissaris des Konings in de provincie Overijssel. - Z. M. heeft de Heeren E. Graaf van Bylandt en C. G. Vinckhuyzen Medicinae Doctoren, die den overleden Prins in zijne ziekte hebhen bijgestaan, benoemd tot Ridders der Orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft aan den Gep. Majoor der Artillerie P. II. Graaf van Limburg Stirum, en aan den Majoor der Ruiterij G. A. G. Graaf van der Duyn van Maasdam, vergunning verleend tot het aannemen, den eerste van de Com mandeurs-Orde van de Poolster, den tweede van de Ridder-Orde van het Zwaarden heiden van de Ridder-Orde van St. Anna2de klassehun door den Koning van Zweden en den Keizer van Rusland geschonken. -Z. M. heeft tot Militie-Commissaris in Noordbrabant voor wijlen den Baron van Hugenpoth tot den Berenclauw, benoemd den gep. Majoor II. de Greef. Z. M. heeft benoemd tot R eet or Magnificus aan de Iloogeschool te Gro ningen voor het Academiejaar 18501851 den Hoogleeraar F. Z. Er- merins. Als maatregel van bezuiniging is, bij besluit van Z. M. den Koning van 31 Aug. jlte rekenen van 1 Jan. 1851, ingetrokkende jaarlijksche toelage van ƒ300 aan de Officieren van den Generalen Staf, die bij de be trekking van Adjunct-Chef van den staf eener divisie of brigade, tevens fun- geren als Adjudant van den kommanderenden Generaalhetgeen bij de Infan terie algemeen plaats heeft. Die toelage was hun in 1843 toegelegd, en kon eigenlijk niet anders worden beschouwd dan als eene tegemoetkoming voor tiet voeren van den dubbelen titel. Voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, in plaats van den Heer Baud, is gekozen de Heer Mr. P. C.Schooneveld met 673 stemmen. De Heer Baron Mackay had 506, de Heer van Hoëvell 14, Mr. Dirk Donker Curtius 13 stemmen hekomen. In deze residentie is aangekomen de Heer Folsom, nieuw benoemde Zaakgelastigde der Vereenigde Staten van N.-Amerika in Nederlandter ver vanging van den Heer A. Davezac. De Minister van Oorlog heeftbij aankondiging van 7 September jl. 1er kennis van ouders en voogdendie voor het vervolg hunne zonen of pu pillen als kadets op de Koninklijke Militaire Academie te Breda wenschen geplaatst te ziengebragtdat behalve het gewone onderzoek naar de lig- chamelijke gesteldheid van die jongelingenvoor de dienst bij de Landmagt, om overtuigd te zijndat de adspiranten aan geene zwakheid van het gezigt en aan geene bijziendheid lijdenzij door den officier van gezondheid bij die inrigting geplaatstaan de volgende drie proeven zullen worden onderwor pen; te weten: 1". Dat zij op eenen afstand van 250 Nederlandsche strepen eene gewone drukletter (hij voorbeeld Dessendiaan Romein)duidelijk moeten kunnen zien en onderscheiden 2". Dat zijop eenen afstand van vijf Nederlandsche ellen duidelijk zullen moeten kunnen zien en onderscheiden letters en cijfers ter grootte van drie Nederlandsche duimen, met wit krijt,op een zwart bord geschreven; en 3". Dat zij, op eenen afstand van tien Nederlandsche ellen, met vlugheid zullen moeten kunnen zien, tellen en onderscheiden eene in afwisseling met de regter- en linkerhand opgestokene vingers, en zulks zoowel met de beide oogen, als met elk oog afzonderlijk. Aan deze drie proeven niet voldoendezal de adspirant verklaard worden ongeschikt te zijn om als kadet te worden geadmitteerd. Te Scheveningen had dezen morgen een allerdroevigst ongeluk plaats een der badbedienden van den Heer Maas vond ten zes ure op het strand komendeden persoondie des nachts de wacht hij de bad-inrigting houdt in een badkoets waarvan de deur met moeite opengingmet zijne vrouw in een oogenschijnlijk levenloozen toestand; de ouden man was niet meer bij 1e brengen zijne vrouw is nog behouden. Door gebrek aan lucht en waar schijnlijk ook door den damp van een komfoor met turfkolen en de walm van een kaarsje, zijn zij gestikt. De vrouw weder tot zich zelve gekomen zijndemoet aan de Geneesheeren d'Aumerie en Hoosverhaald hebben dat, nadat zij naar gissing ten twee ure van dezen nacht benaauwd was ge worden waarover zij haren man geklaagd haddeze op zijne beurt had te kennen gegeven, dat hij eene hevige hoofdpijn had, maar dat zij zich overi gens niets meer herinnert. ROTTERDAM9 September. Thans zullen van 's Rijks Marine-werf alhier naar het Departement van Marine te 'sllage worden vervoerd alle papieren en archieven, alhier berus tende. Onder deze bevinden zich nog belangrijke stukken uit de zeven tiende eeuw, als eigenhandig van M. II. Tromp, 1648, waarbij al het werk volk op de werf werd bedanktals zijnde het werk afgedaan. Een bewijs dat men te dier tijde het personeel op de werf slechts tijdelijk gebruikte. Voorts stukken van C. de Wit, van Van Brakelenz. Uil.) llüITËALAXDSCilË BERIGTEN. EIVdEliAWSJ. LONDEN9 September. Op de groote Tentoonstelling van 1851 zal onder anderen worden ge plaatst het monsterkanon van de stad Bejapore (Indië), hetwelk alhier is aan gekomen. Het stuk is 14 Engelsche voeten lang en 5 in diameter, en kan een kogel van 3000 lil afschieten. Zekere James Hill is in verzekerde bewaring gesteld, als beschuldigd van voor een bedrag van 15,000 aan valsche Oostenrijksche bankbiljetten in omloop gebragt te hebben. Men spreekt hier veel van een Stoomploegwaarmede Lord Willoughby d'Eresbv dezer dagen zeer gunstig uitgevallen proeven genomen heeft op zijn landgoed Grimsthorpe, in het graafschap Lincoln. Hij heeft zich niet alleen bepaald tot het ondernemen van deze eerste, vrij kostbare proef, maar ook anderen in de gelegenheid gesteld om er zich van te bedienen, doordien hij er uitvoerige teekeningen en beschrijvingen van in het licht heeft gegeven. Het werktuig bestaat uit een locomotief van 26 paardenkracht, wegende 3j- ton, die langs gemakkelijk verplaatsbare sporen over het veld loopt, ter wijl aan heide zijden ploegen uitsteken, welke een vierkant vormen met de sporen, en beurtelings terugtrekken en vooruitkomen, leder dezer ploegen bestaat uit vier gewone en vier om!ergrondsploegenHet werktuig wordt be stuurd door een man, staande op een vlak, dat er mede voortbeweegt. Als de ploegen aan de eene zijde vooruitkomen en den grond omwerken, trekken die aan de andere zijde zich terug, ten einde te beginnen zoodra de andere hare voren voltooid hebben. Wanneer zulks geschied is, wordt de locomotief eenige voeten voortgereden om het werk te vervolgen. Deze Stoomploeg kan in den tijd van een uur eene lengte van vijf mijlen bewerken. Lord AVilloughby d'Eresby verzekert, dat de machine het werk kan ver- rigten van 16 gewone ploegenbestuurd door even zoo vele menschen en ge trokken door 32 paarden. De machine vereischt de hulp van 8 man en van een paard, om water aan te brengen, zoo dat er eene besparing van 8 man en 31 paarden uit zou voortvloeijen. Hier moet men tegen overstellen, dat zij oorspronkelijk 450 a 500 kost en dagelijks 5 sh. (ƒ3) steenkolen noo- dig heeft. r U. t% X U R li. PARIJS10 September. De President is te St. L6 met veel geestdrift ontvangenals ook op de plaatsjes Valogues en Carentandie hij nu voor de tweede maal doortrok. De Heer Lamartine is thans alhier en gaat dikwijls naar het Paleis der Vergadering. Men zou hem in zijne provinciale kleeding n'aauwelijks her- kermen. 't Schijnt dat zijne reis naar 't Oosten hem niet hersteld heeft integendeel heeft hij nimmer ziekelijker en lijdender voorkomen gehad. De Oostenrijksche Generaal Ilaynau heeft, na het onthaal hem te Lon den te beurt gevallen, de kamers afgezegd, die hij reeds hier gehuurd had. -De oudheidkunde heeft onlangs eene merkwaardige ontdekking gedaan midden in deze Stad. Men weet, dat in het oude klooster Saint Martin des Champs, alwaar zich thans het Conservatoire des Arts et Métiers bevindt, een merkwaardig gebouw uit de 13dc eeuw bestaat, dat gezegd wordt ver vaardigd te zijn door Pierre de Montreuil, bouwmeester van de heilige kapel in het Paleis. Dit gebouwdat den Monniken tot eetzaal diendeis onlangs met de meeste zorg hersteld en vernieuwdten einde er de bibliotheek van het Conservatoire in te plaatsen. Terwijl de werklieden bezig waren den muur, die in het zuiden staat, te bepleisteren, vonden zij eene plek waar, in plaats van steen, slechts kalk was. Deze kalk krabden zij er af en waren niet weinig verrast, toen zij daaronder eene prachtige Byzantijnsche deur, geheel met drijfwerk versierd en rijk verguld, ontdekten. Het behoeft wel geene vermelding, dat deze deur hernieuwd en in zijn' vorigen toestand hersteld zal worden met ver guldsel en kleuren. De algemeene raad van het Depart. Neder-Charente heeft met eenparige stemmen (behalve ééne) het volgende besluit genomen: »Nu de doorluchtige vorst die gedurende 18 jaren Koning der Franschen waszijn leven op vreemden bodem geëindigd heeftmag de algemeene raad van het Depart. Neder-Charente niet sprakeloos en onverschillig blijven. Als wettig orgaan der bevolkingen van dit Departement vereenigt de raad zich met het diepe leedwezen dat de dood des grooten manswiens roemrijke en weldadige rege ring zoo krachtig bijdroeg tot de grootheid, de vrijheid en de welvaart onzes vaderlandsalgemeen in Frankrijk verwekt. De luchtreiziger Poitevin is weder met een luchtbal opgestegen en wel ditmaal gezeten op een' ezel. -Onder de bewoners van een hótel in de voorstad St. Antoine, merkt men sedert eenigen tijd op een jongen Afrikaanschen leeuw, toebehoorende aan een onverschrokken officier, die den bekenden leeuwenjager Gérard dik wijls op zijne gevaarlijke togten vergezelde, en bij eene dier gelegenheden het belangwekkende heest, plotseling een wees geworden, onder zijne bescher ming nam. De zachtaardigheid van den leeuw is zoo groot, dat zijn mees ter hein overal even als een hond, aan een touw, met zich voert. De bewoners van het hotel zijn allen met hem bekend en roepen hem bij zijnen naam van Emirbij legt zijn ontzaggelijken kop op hunne knieën laat zich door hen strelen, en vraagt door zijne -blikken om stukjes sui ker, waarop hij bijzonder verzot is. Vóór eenige dagen vergat de officier het touwhetwelk de leeuw om den nek hadzoo als gewoonlijk stevig genoeg vast te maken aan de tafelwaaraan hij zelf gezeten was. De leeuwzich vrij ziendeging eenige keeren de zaal op en nederen terwijl zijn meester in de lezing van een dagblad verdiepthem uit het oog had verlorensloop hij de zaal uit naar een aangrenzend vertrek, en daar een openen trap vin dende daalde hij in den kelder af, waarschijnlijk denkende een hol in zijn land terug te vinden. Op dat oogenblik waren twee knechts in den kelder

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2