LEYDSCHE COURAN T RIJD AG, 13 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven N'. 1 f2." BliMEiVLANDSCHE BEiUG TEi\. LEYDEN12 September. Bij de herstemming tot verkiezing van één Lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het Hoofddistrict Leyden zijn van de 25G6 kiesgeregtigden ingekomen 1970 stembriefjes, waarvan door het Bureau van sternopneming zijn van onwaarde verklaard 20 briefjes, die niet of niet behoorlijk inge vuld, onderteekend of van geen stempel voorzien waren. Van de overige 1950 wettige stemmen zijn uitgebragt op den Heer P. II. Baron Taets van Ame- rongen 1083 en op den Heer J. A. de Fremery 867 stemmen, zoodat eerst genoemde tot Lid der Tweede Kamer gekozen is. Naar men ons uit 's Gravcnhage meldt, is de opening der Staten-Gene raal, die, op aanstaanden Maandag was aangekondigd, door den Koning uit gesteld tot Maandag, den 7ieD October aanstaande. Ten gevolge van de ontbinding der Kamers, heeft de Koning, naar luid van art. 70 der Grond wet het regtde nieuw verkozen Kamers te doen zamenkomen binnen twee maanden na de ontbinding, waartoe den 20steD Augustus jl. is overgegaan. De beroemde Engelsche Kruidkundige Robert Brown, bevindt zich se dert eenige dagen in onze Academiestad. Volgens het Handelsll. zou de aardschudding 11. Maandag aan eenige hui zen te BloemendaalZandvoortVogelenzang en llillcgom min of meer schade hebben gedaan en ook schoorsteenen omvergeworpen. Te Hillcgom zouden voor werpen, die aan den wand hingen, afgeworpen en de huisschellen in beweging zijn gebragthet water uit de sloten gesprongen en aan den huize Vogelen- zang en op meer andere plaatsen de muren gescheurd zijn. Op de Hofstede Veenenburgzoo als ons nader berigt isis Maandag morgenongeveer een kwartier voor acht ure de aardschudding waargeno men, vergezeld van vrij sterk rommelend geluid. Beide de beweging en het geluid hebben slechts eenige seconden aangehoudendoch de eerste korter dan het laatste. Van de Bibliotheek van Grickschc schrijverswelke de Heeren Didot te Parijs, met medewerking der beroemdste geleerden van Europa uitgeven, een meesterstuk ook van drukkunstzijn laatstelijk weder twee deelen uitge komen, waarvan het eene de geschriften bevat van Diogenes Laertius, uitge geven door den Iloogleeraar Cobetnaar de handschriften van Florence Venetië en Napels. (Ned.) Te Brussel beeft een Pool eene machine uitgevonden om graan te maaijendie door slechts één man bestuurd wordt en het werk van 15 men- schen verrigt. Dertiende vervolg der mededeeling betreffende al onze Overzeesche Bezit tingen, door den Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer. (Vervolg van Suriname, zie N". 110, rubriek Eeredienst.) De Israëlitische. De Israëlitische geloofsgenootenofschoon dezelfde leer belijdende, zijn, even als in Nederland, gescheiden in twee gemeenten, als: de Portugesche en de Hoogduitsche of Nederlandsche. Iedere gemeente heeft eene eigene kerk, met kerkbestuur en armverzor- gers -eerstgemelde heeft bovendien op de zoogenaamde Joden-savanna ongeveer 20 uren van Paramaribo verwijderdeene hoofdsynagogewelke echter in verval is. Voor de vercenigde dienst in beide gemeenten is de bezoldiging toegestaan van een Opper-Rabbijnwelk ambt echter thans niet vervuld is, terwijl aan iedere gemeente een subsidie van Regeringswege is verleend. De beide gemeenten tellen ongeveer 15,000 leden. Het Onderwijs te Paramaribo staat onder toezigt eener van Regeringswege benoemde commissie. Ilare taak is daarbij de Onderwijzers te examineren, voor zoo verre die niet van eene Nederlandsche admissie-acte zijn voorzien geregelde schoolbezoeken te doen de toelating tot het gratis onderwijs van behoeftige kinderen te regelen en eens in het jaar aan de meest verdienste lijke leerlingen eereprijzen uit te deelen. Het koloniaal bestuur bevordert zooveel doenlijk het onderwijs en waakt tegen de toelating van met lepra besmette kinderen op de openbare scholen. Het Onderwijs voldoet vrij wel aan de behoefte der plaats. I ele kinderen der gegoede klassen worden nogtans ter voltooijing hunner opvoeding naar Europa gezonden. Europesche kolonisatie. Omtrent do zaken der Europesche kolonisatieop ultimo December 1848wordt door den Gouverneur het volgende opgegeven Het bestuur bestond uit1 Bestuurder en Herder1 Genees-, Heel- en Verloskundige 1 Onderwijzer1 dirigerende Opzigter bij het bouwwezen tevens Adsistent bij de administratie des bestuurs; 1 Politie-beambte1 Ad- sistent-Apotliekeren 1 Nopal-planter. Voorts waren op het etablissement Groningen gevestigd 45 huisgezinnen bestaande uit 103 van het mannelijke en 95 van het vrouwelijke geslacht in het geheel 198 personen. Het getal der geboorten bedroeg 15 dat der sterfgevallen 8en in dat jaar is één huwelijk gesloten. De gezondheidstoestand op het etablissement was gunstig. Nogtans is de kolonisatieom verschillende redenenniet tot den gewensclitcn bloei ge komen. Na 1848 zijn vele klagten van de kolonisten ingekomen en hebben een aantal huisgezinnen het etablissement Groningen verlaten, die zich gedeelte lijk te Paramariboen sommige ook in de binnenlandenhebben gevestigd. Een persoonlijk onderzoek door den Gouverneur van Suriname onlangs op nieuw en op verlangen van het opperbestuur, omtrent den staat der kolo nisatie bewerkstelligdheeft de overtuiging versterktdat maatregelen zullen moeten genomen worden om de aangelegenheden der kolonisatie in Suriname op eenen meer doelmatigen voet te regelen, vermits het buiten allen twijfel is, dat de genomene proeve niet aan het daarmede beoogde doel heeft beantwoord; alleen dit resultaat is daardoor verkregen, dat het in Su riname bestaande vooroordeelwaarvan hierboven reeds is gewag gemaakt, dat namelijk de arbeid uitsluitend bet deel der slaven, de ledigheid daaren tegen bet voorregt der vrije menschen zijn moet, aanmerkelijk is vermin derd, en het denkbeeld van lieverlede veld wint, dat vrijheid den mensch niet ontheft van de bestemming om door handenarbeid in zijne behoeften te voorzien. Finantiën. De finantiële crisis gedurende het jaar 1848 in Europa onder vonden is niet buiten invloed gebleven op de kolonie Surinamede schok ook aan den Nederlandschen handel toegebragt, en daaruit voortvloeijende lage prijzen der koloniale producten, werkten nadeelig op het algemeen ver tier, en indirect op de inkomsten der koloniale kas, welke, voor een gedeelte, van het algemeen vertier en van de opbrengst van den landbouw afhankelijk zijn. Voor de kosten der Europesche kolonisatie welke niet uit de gewone inkom sten van Suriname kunnen worden bestredenis een afzonderlijk subsidie toegestaan. Daarvoor is in 1848 beschikbaar gesteld ƒ38,000.00. Voor de inwisseling van het Surinaamsch bankpapier zijnbehalve de in 1847 uitgezonden specie, krachtens het Koninklijk besluit van den 6llcn Fe bruary 1847, uitgegeven schatkistbiljetten, ter waarde van ƒ1,000,000, rentende 5 pCt. 'sjaars. Ter voldoening dezer renten over het jaar 1848 zijn beschikbaar gesteld, met inbegrip van kosten op de uitzending van specie ƒ52,500.00. De aanzienlijke vermindering in hare slaven-bevolking geledenen ver minderde prijzen voor hare voortbrengselenhebben de kolonie Suriname in den toestand gebragt van onderstand te behoeven tot bestrijding der uitgaven ten behoeve van het regtswezen, het burgerlijk beheer en de verdedigings middelen. Vermits echter daardoor de toevoer, naar het moederland, eener aanzien lijke waarde mogelijk en in stand gehouden wordt, zoo wordt ook die gelde lijke bijstand opgewogen door het vertier, 't welk het gevolg is van dien toevoer. In het beheer zijn allengskens besparingen gebragt, waarmede, naar mate de omstandigheden zulks gedoogen, wordt voortgegaan. 's GRAVENHAGE12 September. Z. M. heeft bij besluit van den 5 'co dezerden Raadsheer in den Iloogen Raad, Mr. T. Baron van Ilerzeele, op zijn verzoek eervol ontslagenzijn ontslag zal 1". October ingaan. Z. M. heeft den 2de" een besluit genomen tot regeling van den werk kring van het Muntwezen. Bij besluit van den 10,le" dezer, is aan den Minister van Staat J. J. Rochussenop zijn verzoek eervol ontslag verleend als Gouverneur-Generaal over Nedcrl. Indië, onder dankbetuiging voor de vele in die betrekking door I hem aan den Lande bewezen belangrijke diensten terwijl bij besluit van

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1