komsten üer modernisering' van de voormalige Lalijnsche scholen gevoegd had.' Immers heeft deze gewigtige verandering hij vele deskundigen bedenkingen van ernstigen aard ontmoet, en nog onlangs heeft een allczins bevoegd be- oordeelaarde Hoogleeraar van hennepzijne afkeuringbij eene plegtïgc gelegenheidmet nadruk kenbaar gemaakt. Zoo had men, inzonderheid bij het lager onderwijs, en de velerlei gewigtige bezwaren die van de aanstaande regeling van het schoolwezen bepaaldelijk ten dien opzigtc, onafscheidelijk zijn, mogen verwachten, dat de opgave van den staat der scholeneeniger mate althansmet de behoefte van het oogen- hlik in verband zou worden gebragt. - Men zou in het verslag gewenscht hebhenniet slechts enkele opgaven omtrent de bijzondere scholen der eerste klassemaar ook omtrent betgeenvooral in de laatste jaren tot het op- rigten van dergelijke scholen aanleiding gaf. Het ware hij de opgave dei- lagere seholcn wensehelijk geweest, inlichtingen te ontvangen omtrent het al dan niet voortduren der moeijelijkhedenten gevolge waarvan de benoeming eencr Staats-Commissie in 1840 plaats gehad heeft; omtrent de werking van het besluit van 1842zoowel omtrent de geheele inrigting der gemengde school, als bepaaldelijk het al dan niet wegnemen of verzachten van hetgeen aanleiding tot ongenoegen gaf; omtrent de wijs waarop thans, in verhand met de nog bestaande verordeningen, eene behoorlijke vrijheid van onderwijs wordt geëerbiedigdomtrent den invloed, welken de bekende circulaire van den Minister van Binnenl. Zaken ten dien opzigte gehad heeft: in één j woordomtrent de meest gewigtige puntenwaarvan de overweginghij dc j nabij zijnde behandeling eeuer nieuwe wet, meer dan ooit te pas komt, en j meent, dat de lienerim; cehouden is, om de Staten-Generaal telken jare, O O O it niet slechts opgaven omtrent een reeds sedert geruimen tijd verstreken jaar kring te geven, maar ook, zooveel mogelijk al datgene te berigten, wat op het oogenlilik zelf tot eene juiste beoordeeling van den staat der scholen nul hebben kan. NIJMEGEN 6 September. Gisteren en heden was een ieder in de gelegenheid het nieuwedoor de zorg van het Patronaat over de Armen, opgerigte ziekenhuis, in de Gouver neurs-gas, te zien. Dit gesticht, thans voor het ontvangen van kranken ge reed, zal den 1<tc" October worden geopend. Algemeen weidt men uil in den lof over de schoone en doelmatige inrigting van dit ziekenhuishet ge bouw is ruim en luchtigde ziekenzalen of kamers6 in getalzijn inge- rigt voorloopig) voor 20 zieken. Elke ijzeren slaapplaats is door gordijnen van de andere afgescheiden en vormt als het ware een kamertje. Voor lijders aan besmettelijke ziekten zijn twee kamers ingerigt., van de andere afgezon derd. Overigens vindt men nog een badkamertje, keukens, het verblijf voor het binnen-bestuur, eene kamer voor de directie; voorts een grooten tuin en een groot bleekveld. liet geheel is waarlijk belangwekkend, en weder een bewijs van grootc zorg en liefde voor onze arme natuurgenooten. Wij wen- schen dat, de collectewelke morgen zal plaats hebhende blijken moge dra gen dat de oprigting van dit ziekenhuis algemeene belangstelling wekt. Deze is intusschen reeds heden gebleken in de giftenwelke de busaan den ingang van het gebouw geplaatstbevatte. Toen deze geledigd werd vond men daarin ƒ223.95. BÜITEXLAXDSCHE BERIGTEN. ENCËLAK». LONDEN7 September. Den 5 i€n is de Oostenrijksche Generaal Ilaynau bijna liet slagtoffer gewor- j den van de volkswoede. Herkend zijnde door de werklieden in de groote bierbrouwerij der Heeren Barclay en Comp.hebben zij hem eerst met slijk en vuilnis gev orpen onder de kretenWeg met den Oostcnrijkschen slagter den Hongaarschen beulen wilden hem toen te lijf. Zich aan het gevaar wil- i lende onttrekken door dc vlugt, werd hij op straat terstond door honderden vervolgd, en heeft daaraan alleen zijne redding te danken, dat het volk de kamer niet kon vinden in het logement de George, waarin hij gevlugt was. De houdster van het logement zond toen om policie-agentcnwelke spoedig in genoegzaam getal aankwamenom liet volk in toom te houden. Ilaynau is door deze in een boot naar Somerscthonse vervoerd, om hem aan verdere heleedigingen te onttrekken. De meeste bladen keuren het gedrag van het volk af; de Heeren Barclay doen onderzoek naar de belhamels en zullen ze uit hunne dienst ontslaan. (Uit Ostende wordt van den 8 tc" dezer berigtdat Ilaynau aldaar is aange komen nog de sporen dragende der mishandeling in Engeland ondergaan, en naar Aken is voort gereisd.) Bij gelegenheid van de plaatsing van den tclcgraaph onder zee, van Dover naar de Kaap Grinezin eene koker van gutta-percha beslotenschrijft de Daily News het volgendeTot 1844 was zelfs de naam van gutta-percha aan den Europeschen handel onbekend. Omstreeks dien tijd zond men bij wijze van proefneming twee quintalen naar Singapore. Dc invoer van gutta- percha in die haven is geklommen tot 1G9 picols in 1845, tot 53G4 pic. in 1346, tot 9269 pic. in 1847 en in de eerste zeven maanden van 1848 tot. G7G8 pic. Er zijn hij gevolg in vier en een half jaarterwijl die handel voor het eerst gedreven werd, te Singapore vervoerd 21,598 pic. gutta-percha, geschat op 274,190 15 pic. zijn naar Mauritius, 470 naar het vaste land van Europa922 naar de Vereenigde Staten en het overige naar Enge land verzonden. Van 1 Januarij tot 12 Julij 1848 heeft men te Singapore van het Maleische Srhier-rilanr] ingevoerd 393 pic. gutta-pereha van (Ie archipel van Tabore 1,269 ;- vau Sumatra 1,066: van Batavia 19; van Borneo 55 pic., de prijl was aanvankelijk 8 per pi colzij is vervolgens geklommen tot 24 M en was in het midden van 1846 weder gedaald tot 13 per picol. De laatste berigten melden dat de telcgrapliisch draadnaauwelijks eene week geleden zoo kunstig daargesteld, ter hoogte van Kaap Grinez gebroken iszoodat alle gemeenschap tussehen de beide rijken langs dien weg voorloopig is afgebroken. Het juiste punt waar die breuk plaats had, ligt ongeveer 200 ellen in zee, daar waar de looden buis begint. Men zal thans de looden buis door eene ijzeren vervangen. Uit Oost-Indië heeft men berigt ontvangendat verscheiden kostbare bijdragen van Indische kunst en nijverheid voor de grootc tentoonstelling worden gereed gemaakt, die vervolgens tot geschenken aan II. M. zijn bestemd. Ze bestaan in eene grootc teut met. vergulde stijlen, het doek tan het fijnste cachemir geheel met goud en zilver geborduurd; een étui met diaman ten en robijnen bezet; een uit ivoor vervaardigd stel van canapé en zes stoe len; een fraai kussen met de initialen van Victoria en Albert in diamanten en de andere letters iu grootc parels; 120 levensgroote figuren, voorstellende de verschillende bezigheden der Hindoes mitsgaders een groot assortiment vau juweelcn en gouden versierselen. I RAIU C„r ïïi PARIJS, 8 September. De President is in den morgen van den 6 ll'n van Caen vertrokken en in den avond te Cherbourg aangekomen. Op alle plaatsen die hij doortrokis hij met geestdrift ontvangen. De Maires der dorpen van het arrondissement waren te. paard hem tot op twee mijlen afstands Ie gemoet gegaan en bege leidden hem tot aan het gebouw der prefectuur. Den 7llt'" heeft hij alle au toriteiten van het arrondissement ten gehoore ontvangen. Men merkte daarbij vele aanzienlijke Engelsclicn op. Ten 1 ure hield de President eene revue over de nationale garde en de troepen van het garnizoen, onder eenen aan zienlijken toevloed des volks. Ten 3 ure in den namiddag nam hij deel aan een grooten maaltijdhem door de stad aangebodenwaarhij meer dan 700 personen tegenwoordig waren. De President heeft den 7len liet tuighuis bezocht en zich toen aan boord van het linieschip Fricdland begeven; alle schepen vlagden en begroetten hem met salvo's uit het geschut, s'Avonds heeft, hij weder een bal bijgewoond hem door do Stad gegevenen waaraan duizende personen deelnamen. De President zal zich van Cherbourgover St. Etienne naar Marseille begevenwaar reeds aanstalten gemaakt wordenom hem te ontvangen. Van de 66 Algemeene Raden, hebben 8 stellig den wensch verworpen tot, herziening der Staatsregeling, 19 hebben geen uitspraak hierover gedaan, en 46 hebhen zich voor de herziening verklaard. Maar van deze hebhen slechts 2 den wensch geuit van de verlenging van dc magt van den Presi dent en de andere hebben verklaarddat de regels door de staatsregeling zelve bepaald moeten in acht genomen worden. Een uitdrager te Ilijssel had onlangs een aardig buitenkansje hij kocht op het sterfhuis van den Heer Demaulde een klein zonderling voorwerpdat onder de schoorsteensieraden gerangschikt kon worden en een gevleugelden draak of salamander voorstelde van 30 daim grootte; voor dit voorwerp, het- I welk dik met vuil bedekt was, besteedde li ij 96 francs. Doch toen het schoon gemaakt werd, ontdekte men een meesterstuk van veel grootere waardezoowel wat de stof als wat de uitvoering aanbelangt. Het ligchaam van het dier was van gecristalliseerden roststecnterwijl de uiteinden der vleugels en pooten met edelgesteenten waren ingelegd; op den rug van het dier zat sclirijdelings een Neptunus van massief gouden achter dezen waren twee kleine zeepaarden geplaatstook met zeer rijke edelgesteenten opgetooid. De Heer Minet, wien deze gelukkige aankoop te beurt viel, heeft zich niet het fraaije voorwerpvoor den vervaardiger waarvan sommigen Beu ren ut» Cellini houdennaar Parijs begeven en het daar voor 8000 fr. verkocht. §PAIJE. MADPilD 1 .September. De laatste depêches uit Home houden in, dat de Kardinaal-Staatssecreta ris Antonelli met den Gezant Martinez dc la Rosa overeengekomen is om trent de sluiting van een concordaat. Het ontwerp daarvan zal eerlang her waarts gezonden wordenom aan de goedkeuring der Regering te worden onderworpen. De Heilige Stoel hecht daarin zijn zegel aan alle verkoopen van kerkelijke goederen welke tot het einde van 1844 hebben plaats gehad en verbindt zich om eene bulle uit te vaardigen ten einde aan* de tegenwoor dige eigenaars dier goederen het rustig bezit daarvan te verzekeren. De in houd van het ontworpen concordaatgetuigt van eene goede verstandhouding. SARDINIË. TUR.YN, 2 September. Men verzekert van goeder hand, dat er alhier Protestantsche scholen, even als eene Protestantsche kerk, zullen geopend worden. Dit blijk van verdraag zaamheid is zeer toe te juichen. De Roomsch-Kalholieken in protestantsche landen roepen aldaar immerdoor om verdraagzaamheid; het is te prijzen, dat zij daarmede in Piemont niet zullen achterblijven, doch niet meer dan bil lijk mag het genoemd worden, dat de overige R. Katholieke rijken dit voor beeld volgen. IIESSEN-KASSEL. KASSEI.5 September. Heden is alhier een decreet uitgevaardigd, waarbij bet voorthellen der di recte en indirecte belastingenalsook het gebruik der op te hrengen gelden voor de loopende staatshehoeftenw ordt uitgeschreven.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3