LEYDSCHE 1850. WOENSDAG, 11 SEPTEMBER. BIXXEXLAiVDSCilE BERIGTEX. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 10 September. Zaturdag 1. 1. bad de Prijsuitdeeling aan de Kweekelingen van het Paeda- gogiurn voor het onderwijs der Oude Talenonder bet bestuur van den AA'el- Ed. Z. Gel. Heer J. J. de GelderPhil. Tlieor. Mag. Lit. Hum. Doctor in de Stads-Gehoorzaal plaats, Twee Kweekelingen der hoogste klasse hielden door henzelven opgestelde redevoeringen; J. J. E. Bentfort, de Carthagine excisa J. Luzacde L. Cornelia Sulla vervolgens sprak een Kweekcling van de hoogste Afdeeling der Voorbereidende klasse, H. J. Gerlingsover de Gilden in de Middeleeuwen. Daarna werden de Eereprijzen aan de onderscheidene Jongelingen in de verschillende klassen uitgedeeldnamelijk (in rangorde van de klassenverdceling voor de Oude Talen); Eerste Klasse. Eerste Afdeeling. Aan J. J. E. Bentfort, een prijs voor de Oude Talenaan J. Luzaceen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor liet Duitsch en Engelsclieerste klasseen de prijs voor de Nieuwe Geschiede niseerste klasse; aan A. J. Hazenberg, een prijs voor de Oude Tulen en de prijs voor de Wiskundetweede klasseaan N. II. de Kantereen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Duitsch en Engclscheerste klasse. Eerste Klasse. Tweede Afdeeling. Aan T. van Westhreene, een prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de AA'iskundeeerste klasseaan I. J. Dermouteen prijs voor de Oude Taleneen Getuigschriftdat de prijs voor de Wiskunde tweede klasse door het lot tegen A. J. Hazenberg verloren is, en een prijs voor het Duitsch en Engelscli, eerste klasse. Tweede Klasse. Aan M. AA". Nimmoeen prijs voor do Oude Talen en een prijs voor het Engelscli, eerste klasse; aan A. G. L. van Dishoek, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Engelschtweede klasseaan A. Klinkenberg een Getuigschrift voor het Latijn; aan C. A. Klinkenberg AV. F. J. B. Clcerens, en aan B. J. B. Homan, elk een prijs voor de Oude Talenaan II. A. Blumeeen prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsoh en Engelschtweede klasse. Derde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan II. AV. Terpstraeen prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de AViskunde, derde klasse, en een prijs voorliet Duitsch en Engelschtweede klasseaan K. E. A'erdaineen Getuigschrift voor het Grieksch jen de prijs voor de Natuurkunde. Derde Klasse. Tweede Afdeeling. Aan P. AI. S. Kroseen prijs voor de Oude Talen en de prijs voor de AViskunde, derde klassetweede afdeeling aan J. du Alarchie Sarvaas, een prijs voor de Oude Talen, een prijs voor het Hollandsch, tweede klasse, de prijs voor de Oude Geschiedenis, eerste klasse, en de prijs voor de Nieuwe Geschiedenis, tweede klasse; aan L. Fangnran, een prijs voor de Oude Talen en een prijs voor het Hollandsch en Engelschderde klasse; aan B. A. Barkcy, een prijs voor de Oude Talen; aan G. Zaalberg, een prijs voor de Oude Talen, de prijs voor de AViskunde, vijfde klasse en een prijs voor het Fransch en Hollandsch, derde klasse en aan J. II. Zilver Rupe een prijs voor de Oude Talen. Derde Klasse. Derde Afdeeling. Aan AA'. de Gelder, S. P. J. Kros en L. Beijerinckelk een prijs voor de Oude Talen. A'ierde Klasse. Eerste Afdeeling. Aan C. G. C. Reinwardt Collot d'Escurv, J. E. J. Ilonian en AI. G. Bentfort, elk een prijs voor de Oude Talen. A'oorbereidende Klasse. Eerste Afdeeling. Aan J. J. Simonseen prijs voor de Fransche Grammaticaeen prijs voor het Duitsch en het Engelsch eerste klasse, en de prijs voor de Oude Geschiedenis tweede klasseaan II. J. Gerlingseen prijs voor de Engelsche Grammatica en een prijs voor het Fransch, eerste klasse; aan AI. J. van Hanswijck een prijs voor de Fransche Grammatica en aan H. J. B. Schmier een prijs voor de Fransche Grammatica, een Getuigschriftdat de prijs voor de AA'iskundevierde klassedoor het lot tegen J. P. Engels verloren isen een prijs voor het Duitsch en Engelsch tweede klasse. Voorbereidende Klasse. Tweede Afdeeling. Aan C. Th. van AVesthreene, een prijs voor de Duitsclie Grammaticaaan J. P. Engelseen prijs voor de Fransche Grammatica, de prijs voor de AViskunde, vierde klasse, en een prijs voor het Duitsch en Engelsclitweede klasse aan D. C. Berkenkampeen prijs voor de A'aderlandsche Historieaan E. Collot d'Escuryeen prijs voor de Duitsche Grammaticaaan J. P. Buikelseen prijs voor de Hollandsche Grammatica; aan AA. A. ZD ver Rupe, een prijs voor de Engelsche Gramma tica aan AV. A. van Hengeleen prijs voor het Practiscli Cijferenaan R. II. van Oseen prijs voor het Practisch Cijferen en een prijs voor het Fransch en Engelschderde klasseaan J. E. AI. Kroseen prijs voor het Practisch Cijferen; aan II. A. A. Collot d'Escury, een prijs voor de Duitsclie Grammatica en aan J. J. van Os, een prijs voor de Hollandsche Grammatica. De Jongelingen II. Koetser, A. II. R. E. BousquetR. J. C. Stoffels en A. Rutgers, die de lessen te korten tijd hadden bijgewoond, om naar prijzen of getuigschriften te kunnen mededingenwerden met lof vermeld. Na den afloop bedankte de kweekeling A. J. Hazenbergmede uit naam zijner medemakkersin eene korte door hem zeiven opgestelde toespraak de talrijke toehoorders voor hunne tegenwoordigheid. Volgens het Programma voor de opening van de Vergadering der Staten- Gcneraal, te 's Gravenhageop Alaandag den 16d,-'n September 1850zullen des middags ten twaalf ure de Leden der Staten-Generaal zich begeven naar do zaal der zittingen van de Tweede Kameren zich in eene Algemeenc Vergadering vereenigen, onder voorzitting van den door Zijne Alajesteit be noemden President der Eerste Kamer. De AlinistersHoofden van Alinisteriele Departementende Kanselier der Orden, en de Leden van den Raad van State zullen zich des namiddags ten één uremede in de zaal vervoegen. Z. M. de Koningde A'ergadering zullende openenzal ten één ure van hot Paleis afrijdenvoorafgegaan door de Kamerheeren en Groot-Officieren van zijn Huis zoo in koetsen, als te paard, met H. K. II. de Prinsen in eene koets met acht paarden bespannen, door het Noordcinde, over de Plaats, over het Buitenhof, naar het Binnenhof, ter Vergaderplaats rijden en aan de deur ontvangen worden door eene Commissie uit de Vergadering. Na de opening zal de trein over het Binnenhof, den Korten Vijverberg, den Langen Vijverberg, de Plaats, het Noordeinde, naar het Paleis terugkeeren. Salvo's uit het geschut zullen het afrijden van Z. Al. van het Paleis, en het oogenblikwaarop hij het Hotel van de Staten-Generaal verlaataankondigen. De benoeming van den Staatsraad Commissaris des Konings, Air. G. J. Bruce, tot Gouverneur-Generaal van Neêrl. Indië, is thans bepaald en binnen kort zal Z. II. Ed. Gestr. de reis derwaarts aannemen. AmstCour.) De Toekomst evenwel zegtdat die Heer nog niet tot die betrekking benoemd is. Onder de vreemdelingen, welke de naturalisatie vragen, bevindt zich ook de Heer F. V. von AA'attenwyl, genaamd de AVatteville, geb. te Bern, thans Alajoor-Kwartiermeester bij het 5'le reg. Inf. te Leyden. De Regering- heeft op grond dat de adressant sedert 35 jaren den lande met eere gediend heeft, deswegens een ontwerp van wet gereed. De houders van Spaansche fondsen in Nederland zijn door het Com- mitté uilgenoodigd tot het hij wonen eener algemeene vergaderingop 12 dezer, 's avonds te ure, in het Odeon te Amsterdam, waarin verslag zal worden gedaan van hetgeen in den laatsten tijd omtrent de regeling der Spaansche schuld is voorgevallen. Gisteren heeft mentusschen zeven en half acht ure des ochtends zoo binnen de stad Haarlemals buiten dezelveaan de duinzijdeeene beweging bespeurd, welke door velen voor eene aardsehudding is gehouden, en door een zwaardoch dof geluid is vergezeld geweest. Ook op de Hof stede A'eenenhurgonder Lisseis die aardsehudding waargenomenzonder dat men daar geluid heeft opgemerkt. Op de in de vorige week te Rotterdam door de Handelmaatschappij ge houden veiling van 139,420 halen Java-koffij is alles verkochtvoor 25 tot 33 centenzijnde 1 a 3 centen boven taxatie. De Tijd meldt dat aan de A'ereeniging van den II. A'ineentius van Paulo te Amsterdamvergunning is verleend tot het daarstellen van eene bijzondere school der eerste klasse. Te Brielle zijn tot leden der Prov. Staten verkozen de Heeren J. D. Preuyt, Air. A. AI. Rouville en J. AA'. Hein. A'erder herstemming. Te Zaandam zijn verkozen de Heeren AA'. Kaars Sypcsteyn J. C. van AA essemD. VisJ. Laan en T. Dam. A'erder herstemming. Te Edam zijn verkozen de Heeren A. PerkC. van BommelS. de A'riesAA'. Paauw en C. Corver Hooft. A'erder herstemming. Te Eist verkozen de Heer C. Taats. A'erder herstemming.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1