missie uit de beide Kamers der Staten-Generaalvoor de bestaande Stenogra- phisclie inrigting bij die Kamers aangekondigd, dat zij, op eenen nader te bepalen dag van de maand Augustus eene tweede maal aan de Stenographcn gelegenheid zou gevenom van hunne bekwaamheid te doen blijken. Ten gevolge van de ontbinding der beide Kamerszal dit concours vooreerst geen plaats hebben. Naar men verneemt zal den 20,,cn September aanstaande eene plegtige rouw-loge gehouden worden van VUnion Royale in deze residentie, ter eere van de nagedachtenis van wijlen den achtbaren regerenden Meester derzelve, den Heere Verwey-Mejan. Ook verneemt men dat de overledene aan de loge alhier vermaakt heeft zijne uitgebreide en belangrijke maconieke bibliotheek. De verkooping van de verzameling der planten en gewassen van wijlen Z. M. Koning Willem IIheeft zuiver ƒ15,000 opgehragtindien men de opgehoudenc nommers van de geheele opbrengst aftrekt. Heden zal het comité van defensie vergaderen. Gedurende verscheidene weken had er gcene bijeenkomst plaats gehad. Prins Frederik bevindt zich nog alhier. De juiste dag van het vertrek van Z. K. II.om zijne gemalin af te halen, schijnt nog niet bepaald, en het verblijf alhierlanger dan het plan daartoe wasverlengd te zijn. Morgen vertrekt de Heer Hofraad van Otterloo, Secretaris van Z. K. 11. naar St. Petersburgwaar de Prinses zich nog bevindt. UTRECHT31 Augustus. Heden werd voor de laatste maal het Voorzitterschap van het collegie van Gedeputeerde Staten waargenomen door den Heer Staatsraad Gouverneur Mr. F. van de Poll. In deze vergadering werd door het oudste lid derzelve Jhr. M1'. P. A. Beclaerts van Oosterwijk, aan hem eene hartelijke toespraak ge- rigt; wraarbij werd gewaagd van de vele en goede diensten door den Heer Gouverneur gedurende een tijdperk van nagenoeg tien jaren aan dit gewest betoond, en welke niet alleen door deze vergadering, maar algemeen door de ingezetenen dezer provincie worden erkend en gewaardeerd. Hij gaf daarbij het leedwezen der vergadering te kennen dat de Heer Staatsraad Gouverneur eene betrekking zoude verlaten, door hem voortdurend met eere en waardig heid vervuld, en dat, hoezeer vertrouwende in de benoeming van een geacht persoon, als opvolger van hem, vergoeding te zullen vinden voor hetgeen thans als een verlies voor deze provincie moet worden beschouwd, dit gewest ech ter altijd met dankbaarheid aan de zorgdragende en ijverige werkzaamheid van den aftredenden Heer Gouverneur zal herdenken. Deze toespraak werd door den aftredenden Gouverneur beantwoord welke daarbij onder anderen te kennen gaf, de overtuiging te bezitten, dat hij ge durende den tijd, dat hij als hoofd van het gewestelijk bestuur van Utrecht is geplaatst geweest, naar zijn beste weten, steeds heeft getracht, de belan gen der provincie te bevorderen. Dat hij hierin voortdurend de medewerking van Gedeputeerde Staten mogt ondervinden, en hun getuigenis ten zijnen op- zigte, door hem op hoogen prijs werd geschat. Dat het welzijn van dit gewest hem altijd na aan het hart lagen de beste venschen voor dcszelfs bloei en welvaart hem immer zullen vergezellen, hopende, dat het hun ten deele zou vallendaartoe verder te mogen mede werkzaam zijn. Met den hartelijksten wensch voor Zijn Eds. verder welzijn en met aanbe veling van zijnen persoon en betrekkingen in de hoede en bescherming des Allerhoogstenwerd hierop door Gedeputeerde Staten en den Griffier, aan den aftredenden Gouverneur, een fraai bewerkten zilveren inktkoker als een be wijs van hoogachting en vriendschap aangeboden. Men weet dat de Hoogleeraar Opzoomer de Candidatuur voor de Tweede Kamerhem door de Democratische Hoofdvereeniging aangebodenafgewezen heeft met verklaring »dat geen eerlijk en vaderlandslievend man kan in stemmen met de taal en bedoelingen" van de lieden dier vereeniging. Hier door gebelgdhebben van Bevervoorde en van der Voonamens de vereeni ging zich naar den Hoogleeraar begeven om intrekking dier verklaringof althans de redenen derzelvete vragen. Na een onderhoudwaarin de Heer Opzoomer o. a. zeide dat de Bur oer en de Hydra blijkbaar de snoode bedoe ling hadden om de lagere volksklassen tegen het regerend Huis op te zetten en daardoor eene omverwerping der bestaande orde van zaken voor te berei den verklaarde van Bevervoorde dat hijoverigens aan de Hoofdvereeniging overlatende verdere maatregelen te nemenzich ook persoonlijk beleedigd achtte, en daarvoor voldoening eischte. Doch de Hoogleeraar wees de for mele uitdaging om te duelleren af, zeggende »dat hij zulks allerbelagche- lijkst vond." De Democratische Hoofdvereeniging heeftvan' hare zijdebeslotenden Heer Opzoomer door van Bevervoorde in regten te doen vervolgenen ver kondigt dit in de Burger. De Ileer P. de Bleeker is met zijn huisgezin en eenige andere familien van Texelden 24 jl. van het Nieuwe Diep uitgezeildom zich naar Noord- Amerika te begeven. Voor tien jaar op Texel gekomenen met weinig be gonnen was hij door vlijtoppassendheid en voorspoed in zijne ondernemin gen in het bezit geraakt van een aanzienlijk vermogen, waartoe zijne gron dige kennis van den landbouw ook niet weinig zal hebben bijgedragen. Zijne landerijen met de te veld staande gewassen, zijn verkocht voor p. m. ƒ50,000, en zijn vermogen wordt op het dubbele van die som geschat. DEVENTER, 31 Augustus. De vijfde algemeene Vergadering van de Vereeniging voor de Nederlandsche Floragisteren en heden alhier gehoudenleverde op nieuw het bewijs op zoowel van meerdere uitbreiding als van ondervondene belangstelling in deze vereeniging. De bijna voltooide uitgave van het eerste gedeelte van eenen Prodromus Florae Batavaede benoeming van eenige buitenlandsche corres ponderende ledenen vooral de belangrijke mededeelingen van de leden mogen ten bewijze strekken dat de vereeniging de taakdie zij op zich heeft genomenmet volharding blijft vervullenen daarin eene belangrijke schrede is gevorderd. De volgende vergadering zal gehouden worden te Ley- den den 4Je" Julij 1851terwijl de Hoogleeraar W. II. de Vriese tot honorair President is benoemd voor die bijeenkomst. GKONINGEN 1 September. Alhier worden reeds vele toebereidselen gemaakt voor de feestvieringbij gelegenheid van de overdragt en inwijding van het nieuwe Academie-gebouw. Het programma voor deze feestviering is nog niet vastgesteld, maar voorloopig wordt daaromtrent door de bladen het volgende medegedeeld: De festiviteiten zullen Dingsdag avond, 24 September, geopend worden met eene leerrede van den Hoogleeraar W. Huurlingin de Nieuwekerk waarna door de tegenwoordige studenten der Hoogesehool aan de oud-studenten eene serenade zal worden gebragt. Den volgenden ochtend (Woensdag) te 11 uur zal de overdragt van het nieuwe Academie-gebouw plaats hebbenen te 12 uur in Martinikerk door den Rector Magnificus, Mp. J. II. Philipse, eene redevoering worden gehouden, afgewisseld door muziek en gevolgd door het voordragen van een gedicht van den Heer Spandaw. Des avonds zullen de Heeren studenten een' gecostumeerden optogt houdenvoorstellende den Inlogt van Prins Maurits binnen Groningen 1594. Verder zal er eene illuminatie worden gegeven van wege de commissie ter regeling der openbare feesten, en verder van wege de geheele burgerij, een prachtig vuurwerk, harddraverijalsmede eene gemaskerde voorstelling van eene boekdrukkerij en boekwinkelvan wrege de gezamenlijke boekhandelaars dezer stad en provin cie, en eindelijk eenige gemeenschappelijke diners en vriendschappelijke bij eenkomsten. 's HERTOGENBOSCH30 Augustus. Heden werd alhier aanbesteed, het doen van de noodzakelijke vernieuwin gen en herstellingenalsmede het gedurende drie jaren onderhouden van al de werken der Zuid-Willemsvaartin Noordbrabantvan den lsten Julij 11. tot den laatsten Junij 1853 en wel in twee percelenhet eerste is aangeno men door den Heer J. van de Griendtvoor de somma van 37,389. Het tweede door den Ileer J. van Calkervoor de somma van 38,985beide alhier. Uit Breda wordt gemeld, dat met den 15,en dezer aldaar reeds een gedeelte der Kweekelingen van het Instituut voor de Marine te Medemblik gewacht wordt. BUITENLANDSCIIE BERlGTEiY. E1VGËUAND. LONDEN31 Augustus. II. M. is den 29'iten te Edimburg aangekomen en heeft met haren Gemaal haren intrek genomen in Holvroodhousehet oude verblijf der Schotschc Koningen. Men heeft bij de Admiraliteit ongunstige berigten ontvangennopens de expeditie ter opsporing van Sir J. Franklin. De schepen waren door het ijs ingesloten en de schepelingen aan wal gegaan; maar toen waren zij door onmetelijke ijsvelden van de schepen gedurende eenige dagen afgesneden, hadden gebrek aan levensmiddelen en moesten alleen van visch leven. ISEILCJÏE. BRUSSEL, 1 September. Door de Regering wordt het in de dagbladen gemelde als zou de wet op het middelbaar onderwijs eerst in October 1851 worden ingevoerdofficieel tegengesproken. Integendeel houdt de Regering zich ijverig bezig met het beramen van de voorbereidende maatregelen. -Voor de ongelukkigen door den jongsten watersnood is reeds 45,000 fr. ontvangenen ruim 20,000 uitgedeeldook heeft er eene uitdeeling van brandstoffen plaats gehad. FRANKRIJK. PARIJS 1 September. De Bisschop van Parijs heeft eene vermaning doen uilgaan aan het felle kerkelijke blad VUnirers; [het is ons voornemen oin van dit uitgebreide stuk in ons volgend nommer eenig verslag te geven.] De President der Republiek heeft te Rheims ter beantwoording van eenen door den Maire ter zijner eer ingestelden toast, het volgende gezegdHet ont haal hetwelk ik aan het einde mijner reis alhier ontvangbevestigt hetgeen ik met eigen oogen in geheel Frankrijk gezien heb, en waaraan ik geenszins getwijfeld had. Ons land wenscht niets dan orde, godsdienst en eene betame lijke vrijheid. Overal, ik heb mij daarvan kunnen overtuigen, is het aantal der woelgeesten zeer gering, dat der goede burgers oneindig groot. God geve dat deze eensgezindheid blijvenDaarom wenschte ik ookterwijl ik mij he den in het grijze Rheims bevindewaar de Koningendie insgelijks de be langen des lands vertegenwoordigdenzich lieten kroonendat wij erniet meer een persoon, maar een beginsel konden kroonen, het beginsel van eens gezindheid en verzoening, waarvan de zegepraal de rust zou hergeven aan dat

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2