LEYDSCHE 1850. MAANDAG, 2 SEPTEMBER. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. T)e Prijs der Courant is f 18 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven. BLXXEKLANDSCI1E BEMGTEX. LEYDEN, 31 Augustus. Wij vernemen dat de Commissie tot liet afnemen van liet examen van lien I die van de Academische lessen willen gebruik maken, hare werkzaamhedenna 22 Zittingen, heeft geëindigd en door haar 297 jongelieden geëxamineerd zijn. De Minister van Finantien heeft bij de nieuwe regeling der posterijen de ondernemers der openbare middelen van vervoeren een ieder die zich tot dus verre onder wat benaming ook, met het overbrengen van brieven ten nadcele van 's Rijks posterij heeft belast of ingelatenmitsgaders de ingezetenen die er gebruik van makenherinnerd datvolgens de wetaan den Staat de uitsluitende bevoegdheidom gcslotene of ingeslotene brieven of pakketen papieren bevattendetegen genot van vrachtte doen overbrengenbehou dens enkele bij de wet vermelde uitzonderingen, is voorbehouden; en dat zij, die zich met zoodanige overbrenging mogten belasten of inlaten tusschen plaatsen waar door de administratie gelegenheid tot verzenden of ontvangen van brieven gegeven wordt, of met het voor andere ter verzending aanne men, bijeenverzamelen of bestellen van brieven in gemeenten waar eene post-inrigting bestaatzouden vervallen in de straffen bij art. 25 der wet vastgesteld. De Staats-Cour. bevat een stuk over de nieuwe regeling van bet post wezen hetwelk wij hier met eenige verkorting laten volgen Den eersten September vangen de bepalingen der nieuwe postwet aan. Alles is zoo veel mogelijk voorbereid. Rij eene aangelegenheid van dien om vang kan echter niet al wat er vereischt wordtop eens of zelfs in een be trekkelijk kort tijdsbestek worden tot stand gebragt. Onder bet beraamdeom aan de ingezetenen reeds dadelijk de vruchten der nieuwe wet te doen plukkenbehoort het navolgende 1". Het verkrijgbaar stellen van de portlijsten volgens het verlaagde tarief. 2". De inrigting van 26 nieuwe postkantorenen ruim 250 hulp-kantoren in alle provinciënwelk laatste getal reeds zeer spoedig met nog eenige zal worden vermeerderd. 3". Het afschaffen van het zoogenaamde distributie-loonhet doen plaat sen van brievenbussen aan alle hulpkantoren en zooveel doenlijk onkostbaar maken van de beslelling. 4'. Het vermenigvuldigen der gelegenheden tot verzending van brieven vooral door verzending van brievenmalen met spoortreinen, diligences en stoombooten. 5°. Is het de bedoeling der Regering dat deze dienst zoo worde ingerigt dat aan de ingezetenen de meest mogelijke tijdruimte en gemak voor het ter post bezorgen der brieven zooveel doenlijk, worde gegeven. Zoo is reeds last gegevenom bijv. de brieven die met eiken spoortreindiligence of stoomboot aankomendadelijk te doen bezorgenzoo ook in bet algemeen om het werk der hestelling in alle beslotene of aan elkander gebouwde en des avonds verlichte plaatsen des noods tot tien ure des avondswanneer dit uit hoofde van de late aankomst niet vroeger kan afloopente doen voort zetten. De brieven echter in de steden langs den Ilollandschen spoorweg met den laatsten trein aangebragtzullen ook na dit uur worden besteldwan neer zulks door eene aanduiding van den afzender op het adres verlangd is, terwijl de overige brieven in de eerste bestelling van den volgenden morgen begrepen worden. De Regering beeft vermeenddat de mededeeling van dit kort overzigt der reeds genomene maatregelen die w eldra door anderezoo als het plaatsen van meerdere brievenbussen in de voornaamste steden enz.zullen gevolgd wor den aan de daarbij belang hebbenden zou kunnen te stade komen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft in het boofd-kiesclistrict Gorinchemtot geenen bepaalden uitslag geleid. Het aantal der uitgebragte stemmen was 978. Van deze hebben zich 256 voor den Heer C. Schilfer, en 239 voor den Heer Groen van Prinsterer verklaard; weshalve tusschen deze twee, bij herstemming, zal moeten worden heslist. In het hoofd-kiesdistrict Dordrecht zijn 1391 geldende stemmen uitge- bragt. Van deze is de Heer Mr. J. S. Lotsy met 1158 stemmen tot lid der Tweede Kamer verkozen. De naast daarbij komenden waren de Ileeren Mr. P. Rlussé v. Oud Alblas met 484 en A. Vogelsang met 402 stemmenten aan zien van welke eene herstemming zal moeten plaats hebben. In het hoofd-kiesdistrict Alkmaar, zijn verkozen de Ileeren Mr. J. II. Smit met 1566 en S. A. de Moraaz met 1275 stemmen. De naast daarbij komen den waren de Ileeren J. C. v. Foreest met 685 en Waterschoot van der Gracht met 255 stemmen. In het hoofd-kiesdistrict Hoorn zijn verkozen tot leden van de Tweede Kamer de Ileeren IV. J. C. van Hasselt met 1529 en Jhr. Mr. D. van Aker laken met 1319 stemmen. De naast daarbij komenden waren de Ileeren Mr. A. S. van Ai erop met 488Mr. L. Metman met 319 en C. F. Scheltinga Winterberg rnet 313 stemmen. In het hoofd-kiesdistrict Utrecht zijn ingebragt 1971 stembriefjes, waar van 69 van onwaarde zijn verklaard. Van de overige 1902 stemmen hebben zich vereenigd 1744 op den Heer v. Goltstein, 1185 op den Heer E. C. U. v. Doorn, welke alzoo tot leden van de Tweede Kamer zijn verkozen. De naast daarbijkomende was de Ileer Mr. B. G. A. Pabst, met 558 stemmen. In het hoofd-kiesdistrict Amersfoort zijn tot leden van de Tweede Kamer verkozen de Ileeren Mr. A. W. Engelen en Mr. S. van Walcheren. Bij de verkiezing van twee leden van de Tweede Kamerzijn in het hoofd-kiesdistrict Arnhem 1795 geldende stemmen uitgehragt, eene volstrekte meerderheid opleverde van 898. Van dezen hebben zich 959 verklaard voor den Ileer Mr. M. J. de Man en 950 voor den Heer Mr. AF'. 11. Dullert, welke heiden dus als zoodanig zijn gekozen. Op den Heer Groen hadden zich 751 stemmen vereenigden op den Heer Baron Mackay 622. Van de 1833 in het hoofd-kiesdistrict Nijmegen uitgebragte stemmen hebben zich 1318 verklaard voor Jhr. Mr. v. Nispen van Sevenaer en 1292 voor Jhr. Dommer van Poldersveld, welke beiden alzoo tot leden van de Tweede Kamer zijn verkozen. In het hoofd-kiesdistrict Zutphen zijn op nieuw als leden van de Tweede Kamer verkozende Heeren Baron v. Zuylen v. Nyevelt en Mr. W. A. Dullert. In het hoofd-kiesdistrict Tielis de Ileer van Dam van Isselt met 553 stemmen tot lid der Tweede Kamer verkozen. Op den Heer Baron v. Hoëvell waren 470 stemmen uitgehragt. Voor de verkiezing van tw ee leden van de Tweede Kamer zijn in het hoofd-kiesdistrict Almelo 1383 stemmen uitgehragt. Met 1256 van dezelve is de Heer Mr. M. J. de Man als zoodanig benoemd. Vermits zich op den Heer Baron van Hoëvell 644 stemmen hadden vereenigd en op den Heer Mr. B. G. ten Pol 633zal over deze bij herstemming moeten worden beslist. Van de in het hoofd-kiesdistrict Zwolle uitgebragte 1894 stemmen, wa ren 1115 voor den Heer Sloet tot Oldhuis, 750 voor den Heer Duymaer van Twist en 478 voor den Ileer van Diggelen. De Heer Sloet is alzoo tot lid der Tw eede Kamer verkozen. Tusschen de Heeren v. Twist en v. Diggelen zal bij herstemming worden beslist. Bij de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer zijn in het hoofd- kiesdistrict Deventer uitgehragt 880 stemmen. Van deze hebben zich 679 verklaard voor den Ileer Jlir. C. M. Storm van 's Gravesande en 183 voor den Heer Duvmaer van Twistweshalve de eerstgemelde als zoodanig is benoemd. In het hoofd-kiesdistrict Steenwijk is met 706 en alzoo met eene groote meerderheid op nieuw tot lid der Tweede Kamer verkozen de Heer Duymaer v. Twist. De naast bijkomenden waren de Heeren Jongstra met 92, N. v. Ileloma met 28 en Groen van Prinsterer met 27 stemmen. Voor de verkiezing van twee leden der Tweede Kamer zijn in bet kies district Leeuwarden 1534 stemmen uitgehragt, waarvan 925 op den Heer Mr. J. Dirkswelke derhalve als zoodanig verkozen is. Over de Heeren Baron van Hoëvell, die 707 en Mr. A. F. Jongstra, die 542 stemmen bekwamen, zal eene herstemming moeten plaats hebben. Daarna hadden de meeste stem men de Heeren: S. Baron v. Heemstra 489, Groen v. Prinsterer 110 en Mackay 101. Van de 2701 kiezers te Sneek hebben 1566 hunne stemmen uitgehragt.. De Heeren Mr. H. U. Ilugenin en Mr. A. F. Jongstra zijn als zoodanig verko zen, de eerste met 800, de tweede met 786 stemmen. Voorts bekwamen de Heeren P. J. Costerus 395, Mr. N. Heioma 338, Groen van Prinsterer 169 en A. Mackay 144 stemmen. In het hoofd-kiesdistrict Dokkum is op nieuw tot lid der Tweede Kamer verkozen de Ileer J. Th. ter Bruggen Hugenholtz. Bij de stemming voor een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Gro ningen, heeft niemand de vereischte meerderheid van de uitgebragte 807 stem- I men bekomen. De meeste stemmen hadden de Heeren: S. Blaupot ten Cale

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1