i' IS tl fi S S E K blijft, kan dienen dat bet ruime kerkgebouw reeds lang voor liet begin der godsdienstoefening overgevuld was met toehoorders. I)\ C. II. van Herwer den, C. Hz., schetste, naar aanleiding van den 106len Psalm, het laatste lid van bet 12,lc en bet eerste lid van bet 13de versop hoogst welsprekende en roerende wijzeboe de Groningers zich bij voortduring hebben te gedragen opdat men niet van ben kan zeggendat zij de weldaden Gods vergeten. Koorgezangendoor de Groene Weezenonder de leiding van bunnen ver dienstelijken Onderwijzeruitgevoerdverhoogden niet weinig bet plegtige en indrukmakende van dit uur. Als eene zeldzaamheid kan worden gemeld, dat 11. Zaturdag morgen eene behoeftige vrouw, genaamd A. M. D. E. Kracht, Wed. Potgieser, oud 88 jarenalhier een bezoek beeft afgelegd bij bare zieke dochter. Deze hoogbejaarde vrouw was dien nacht te voet van bare woonplaats te Klooster- bolt, nabij Winschoten, over Westerlee naar Groningen gekomen, zijnde eene wandeling van 3 uur. Toen zij bier aankwam toonde zij zich in bet geheel niet vermoeid. lieden morgen is zij weder vertrokken doch nu met de schuit, schoon tegen baar zin, en enkel om bet regenachtige weder. Haar moeder stierf in 11 O-jarigen ouderdom. -Op de sedert jaren lang zeer aanzienlijke Nietapper, nu Nietap-Lcckstcr veemarktgehouden op Donderdag den 15dpn Augustus 11.werden eenige bonderde stuks hoornveeeene grootc menigte oude en jonge varkens en Drentsche schapen ter verkoop aangeboden. De prijzen van bet hoornvee wa ren plus min. 20 pCt. lager dan bet vorige jaarvroegmelkkoeijen werden verkocht van 60 tot 80 gulden; voor vette koeijen werden nog al vrij goede prijzen bedongen. Twee vette koeijen zijn verkocht voor ƒ232.50. Oude varkens voor 10 tot 15 gulden, biggen voor 1.50 tot f 3.50, en Drentsche schapen voor ƒ2.00 a ƒ3.50 ongeschonden is en dat men veronderstelt bet beeld te zijn van Artaban IV den laatsten Koning van bet geslacht der Arsaeidenin de 3dc eeuw onzer jaartelling. Men hoopt dit beeld, dat naar Bagdad vervoerd is, weldra in bet Assyrisch Museum in de Loüvre te zullen zien prijken. A IS, i91 ]\T IE. TURYSV, 21 Augustus, Lit II cenen wordt het volgende geschrevenLit eene geloofwaardige bron vernemen w ij dat tegenwoordig in Turyn aan een ontwerp gearbeid wordtvolgens hetwelk bet geheele schiereilandmet uitzondering der Oos tenrijksche Statenin één bandels- en tolverbond vereenigd zou vvorden. Te Napels, Florence en Rome zijn Engelsche agenten buitengewoon werkzaam om aan dit denkbeeld ingang te verschaffen, waarbij zij niet nalaten van de nationale afkeer tegen Oostenrijk partij te trekken. Engeland zou den invoer van alle Italiaansche hoofdvoortbrengsclen als zijde wijn rijstfruit aanmerkelijk begunstigen, waartegen aan Engelsche fabricaten eene gelijke gunst zou worden toegestaan. Om den handel te bevorderen zou de Sardi- nische regering zelfs Genua tot eene vrijhaven willen verklaren, waartegen Engeland zich bereid zou betoonen om de kosten te dragen van den aanleg des ontworpen spoorwegs uit Piemont door de Alpen naar Zwitserlanden verder door Zwitserland ter aansluiting aan de spoorwegen in bet zuidwesten van Duitscblandzoodat op die wijze de pogingen van Oostenrijk om den handel met het noorden over Tyrol naar Triest te trekken tegengewerkten aan Triest nieuw nadeel berokkend zou worden. Dezerzijds beeft men vast besloten de verwezenlijking van dit plan door alle middelen te verijdelen. IT ikt E E ROME, 13 Augustus. Nog gedurende langen tijd zal Rome wel eene Franscbc en de Legation eene Oostenrijksche bezetting houden, omdat de pogingen om een Pauselijk leger zaam te stellen, uit manschappen in Frankrijk, Spanje en Zwitserland aan te werven, geheel zijn mislukt, terwijl men geen inboorlingen aanneemt, omdat die niet vertrouwd worden. De meeste Officieren van bet voormalig leger zijn door de commissie, die bun gedrag gedurende de omwenteling moest onderzoeken, tot de dienst ongeschikt verklaard. Het geboortefeest van den Keizer van Oostenrijk is door de inwoners van Lombardye met zeer weinig geestdrift gevierd. De aanzienlijkste inwo ners van Milaan hadden zich naar bet land begeven. Te Venetic beeft een muziekfeest, des avonds bij fakkellicht op het water gegeven, alleen de vreem delingen welke daar thans ten getale van 13,000 zijn, ter deelneming kun nen uit lokken; hoewel de Venelianen niet konden nalaten op de kaaijen naai de schoone Oostenrijksche krijgsmuziek te komen luisteren. In onderscheiden oorden van Calabrie zoudenvolgens herigten uit Na pels, weder staatkundige onlusten hebben plaats gehad, en dien ten gevolge onderscheiden personen zijn gevangen genomen. BERLIJN 26 Augustus. Onderscheiden Duitschc bladen deelen den inhoud mede van de Oosten rijksche circulaire van den 1 idcn dezer, waarbij de Regeringen worden uit- genoodigd tot deelneming aan de handelingen der Bondsvergadering, die den lstcn September zal geopend worden. Onze Regering moet geweigerd hebben zich op die vergadering te doen vertegenwoordigen. Op bet Vredes-Congres te Frankfort is bepaald, dat het in 1852 alhier zal bijeenkomen. SONKARÏE. De bepaling eener algemecne taal voor de behandeling der openbare za ken is bier een groot struikelblok voor de behoorlijke regeling van het be stuur des lands. De Regering laat eene volkstelling doen wier uitkomst het getal der verschillende volksstammen zal doen kennenten einde alzoo eeni- gen maatstaf voor bovengenoemde bepaling te bekomen. Reeds voor 60 jaren trachtte Keizer Joseph II den knoop door te hakken en bepaalde de Duitschc taal voor de openbare aangelegenheden. Doch ook hierzoo als elders bleek bet dat de goede wil van Keizer Joseph schipbreuk leed, op de gehecht heid aan het oude en de vooroordeelen van het volk. De wet werd door de tegenwerking die zij ondervond onuitvoerlijken men bleef zich naar willekeur van bet LatijnHongaarsch of MagyaarschIloogduitscliSla- voonsch en andere tongvallen bedienen. Daar bet niet. te ontkennen is, dat dit mengelmoes van verschillende talen en tongvallen allernadeeligst terugwerkt op de eenheid en ontwikkeling des volkswaartoe het Latijn althansdat alleen voor verouderde instellingen in welke geene wijzigingen gedoogd wordenbruikbaar ismeer en meer ongeschikt wordt; terwijl het Hongaarsch zelf bij lange na niet algemeen wordt verstaan. Er zou dus niet anders overschieten dan de keuze der Duitschc taaldoch hier komt de nieuwste staatsregeling, die de nationalitei ten van Ilongarye waarborgt tegen op. De Regering ziet zich alzoo de handen gebonden, en zal zich dus met den langzamen maar zekeren gang der volks ontwikkeling, waartoe de Duitsche taal alleen boven elk ander der in gebruik zijnde tongvallen geschikt isen dus van zelve meer en meer veld zal win nen moeten vergenoegenterwijl de toenemende kennis en beoefening dier taal haar tevens tot maatstaf zal kunnen strekken voor den vooruitgang des meerendeels nog zoo onbeschaafden volks. BDITEKLAKDSCHE BERlftTEN. ENSELAN®. LONDEN26 Augustus. De gewezen Koning der Franscben, Lodewijk Philips, is beden te Claremont, in den ouderdom van ongeveer 77 jaren overleden, daags tevoren bad bij nog met veel helderheid van geest eene bladzijde van zijne Gedenkschriften gedic teerd. Hij werd den 6len October 1773 te Parijs geboren en was de zoon des Ilertogs van Orleansbijgenaamd Egalitédie eene zoo ongunstige rol in de eerste Franscbc omwenteling speelde, en ten slotte haar slagtoffer werd. Bij het uitbarsten der omwenteling, toen hij naauwelijks zestien jaren tel de, omhelsde hij bare beginselen, trad in de krijgsdienst, nam deel aan ver schillende veldslagen en gevechten, en klom tot den rang van Luitenant- Generaal op. Na het verlies van den slag bij Neerwinden, deelde hij in do ongenade waarin de Generaal Dumouriez bij het Bestuur der Republiek geval len wasen weck eerst naar Henegouwenvervolgens naar Zwitserland uit waar bij, in de school te Reichenaulessen in de aardrijkskunde, de geschie denis en de wiskunde gaf. Na eenige streken van het noordelijk Europa door gezworven te hebben keerde bij in 1796 naar Duitscbland terug. In Ilolstein ontving hij berigt van zijne Moederdat het Directoire de ver volgingen tegen baar niet staken wildezoo lang haar Zoon bet Vasteland niet verlaten bad. Zonder aarzelen scheepte hij zich nu naar Philadelphia inwaar zijne beide Broeders zich in 1797 bij hem voegden. In 1800 keer den zij gezamenlijk naar Europa terug, en verzoenden zich in Engeland met de leden van den ouderen tak der Bourbons, zonder zich nogtans aan hunne zaak te willen wijden. De Hertog van Montpensier, een der broeders, stierf in 1807, cn daar de andere broeder, Graaf van Beaujolois, door dezelfde ziekte was aangetast, raadde men hem de lucht van Italië aan. De Koning van Napels stemde in het verblijf in zijne Staten toe, maar de Graaf stierf onderweg op Malta, zoodat de Hertog van Chartres alleen te Palermo aan kwam waar de Koning hem zeer minzaam ontving. Deze kennismaking had het huwelijk des Hertogs met 's Konings dochter Ameliain November 1809 ten gevolge. In 1830 aanvaarde bij het Koningschapregeerde bijna achttien jaren en moest in Februarij 1848, nogmaals naar Engeland vlugten, waar bij nu zijne loopbaan beeft geëindigd. Hij laat, benevens zijne Weduwe, die ruim 68 jaren oud is, en de beide Zonen zijns oudsten Zoons, den Hertog van Orleans, zes kinderen achter, na melijk LouisaKoningin der Belgenden Hertog van NemoursClementine Hertogin van Saksen-Coburg-Gothaden Prins van Joinvilleden Hertog van Aumaleen den Hertog van Montpensier. Volgens de Lloyd hebben de cholera en typhus in Tunis (Africa), vreeselijk gewoeden meer dan 30,000 menschen ten grave gesleeptthans waren die ziekten aan bet afnemen. FRlNHRIJg. PARIJS26 Augustus. De President vervolgt zijne reis maar beeft er weinig mooi weer op. De ontvangst is van den kant des volks doorgaans zeer flaauwen bier en daar heeft men hem door de kreeten ter eere der Republiek, als 'tware krachtig zoeken te beduidendat er aan geen Keizerstroon voor hem te denken viel. Hij was den 25slc" te Metz aangekomenzou den 27slcn naar Chalons sur Marne gaan den 28slen naar Rheims en van daar terug naar Parijs. Te Ktesiphon beeft men in de bouw vallen van bet oude paleis der Parthische Koningen een standbeeld ontdektwaarvan het bovenste gedeelte

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3