gebroken en cene wandeling in de tuinen ondernomen tot zeer groote schade van de boomvruchten en moesgroenten. De oppasser heeft hem echter, zon der dat er ongelukken gebeurd warenweder in zijn liok kunnen brengen. Onder de groote weldaden, welke de afschaffing der korenwetten aan Groot-Brittannie beeft opgeleverd, behoort in de eerste plaats eene aanzienlijke vermindering van bet getal der armen. Van 1 Jul ij 1849 tot 1 Julij 1850 is hun getal met 50,000 afgenomen. In liet graafschap Warwick alleen bedraagt de vermindering der armen ruim 56 pCt. Bij dit voordeel voegt zich nog een ander, hetwelk mede aan de vrijheid van den graanhandel is te danken, namelijkdat gedurende datzelfde tijdsverloop de tolregien bijna 20 millioen en de accijnsendie ware thermometer van de welvaart des volksruim 14,500,000 hebben opgebragt, iets, dat zonder voorbeeld is in een enkel jaar sedert die belasting bij ons bestaat. Omtrent de bevolking zijn de volgende opgaven dezer dagen openbaar gemaakt: ln 1785 werd de bevolking van Groot-Brittannie en Ierland ge schat op 12,336,932 zielen, en in 1849 op 29,105,822; zijnde eene vermeer dering van omstreeks 125 pCt. Volgens de telling van 1849 bedroeg die van Engeland 17,759,412; Ierland 8,505,812; Schotland 2,840,598. Hierbij zijn de militairen en de bewoners der eilanden in de Britschc wateren niet mede- gerekend. De bevolking dezer eilanden bedroeg in 1831 103,710 en in 1841 123,492. Men rekent, dat Ierland echter gedurende de laatste bezoeking van hongersnood en cholera een millioen inwoners zal verloren hebbenhet getal i dergenen die als landverhuizers vertrokken zijn, wordt over de laatste 10 ja ren ook op een milloen geschat. De uitvoeren naar de verschillende Britschc koloniën hebben in 1849 bedragen: naar Gibraltar en Malta £921,225;de Ionische eilanden 165,805; de westkust van Afrika 233,848; S'. Helena en Ascension 23,312; Kaap de Goede Hoop 520,896; Mauritius 234,022; Aden 14,564het vas teland van Indië, Singapore en Ceylon 6,803,215, Hongkong 651,969; de Australische koloniën 2,080,364de Noord-Amerikaansche koloniën 2,279,193 de West-Indische koloniën 2,025,019de Falklands eilanden of Malouines Z. westkust van Z.America 6,173. Te zamen uitmakende de geweldige som van ruini 192 millioen Nederl. en zijnde onder deze opgave de uitvoer naar Nicuw-Zeeland nog onvermeld gelaten. EHAIHHIJK. PARIJS, 25 Augustus. De President zet zijne reis voort. Hij is te Straatsburg den 23stl!l, aan gekomen en er zeer wel ontvangenin den achtermiddag is hij van daar naar Metz vertrokkenwaar hij den volgenden dag is aangekomenen ook eene goede ontvangst genoten heeft. Over het algemeen kan men uit het onthaal dat do President te beurt valt, opmaken, dat de bevolking wel met hem als President is ingenomen, doch hem niet als Keizer zou begeeren. Een Fransch zendeling in het Koningrijk Laos gevestigdgelegen tusschen China en Siammeldt een voortreffelijk geneesmiddel tegen de cholera ont dekt te hebbenen w el eene plantwelke in het bergachtige gedeelte des lands in menigte groeit. Toen de cholera in de naburige Rijken duizenden wegmaaidebleef men in Loas daarvan bevrijdhetgeen men aan het ge bruik van die plant toeschreef. §AKSIWIE. TURYN, 20 Augustus. De Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden Pinelli, en de Hoogleeraar in het Kerkelijk Regt Tonellozijn naar Rome vertrokkenzoo men meent om met den Pauselijkcn Stoel te onderhandelen. Deze maatregel der Regering bevalt aan de warme liberalen nietdie meenendat men de stappen moest afwachten, welke de Paus zelf doen zou. De Aartsbisschop Franzoni wordt op het kasteel Fenestrelles streng be waakt; niemand heeft toegang tot hem dan zijn bediende en Secretaris, doch deze mogen niet tot hem spreken dan in tegenwoordigheid van getuigen. In zijn onderhoud wordt van staatswege voorzien. De Aartsbisschop van Chambéry heeft het houden eener lijkdienst in eene kerk van zijn Bisdom vergund, voor^ den overleden Minister Santarosa. Dit wordt hem door de Clericale bladen zeer ten kw ade geduid. De Kiill. Zeilung bevat het volgendeDe verwachting dat de Pauselijke Stoel den kerkelijken ban tegen Sardinië zou uitspreken zal niet vervuld worden. In plaats van door eene excommunicatie en andere uiterste midde len zal het ontstane ernstige geschil langs den weg der diplomatieke onder handeling vereffend worden. De Sardinische regering heeft langs een buiten gewonen weg een schrijven van den Pausof veeleer van den Kardinaal An- tonellidie uit naam van Pius IX spreektontvangenwaarin het voorstel wordt gedaan om zichter vermijding van noodelooze en voor beide partijen bedenkelijke botsingen, in der minne met elkander te verstaan. Dat de zaak dezen keer genomen heeftkan niet bevreemdenals men in het oog houdtdat het in Rome zeer wel bekend isdat de Regering en het publiek ministerie in het bezit is van stukkenwaarvan de openbaarwording aan de hoofden der absolutistiscli-clericale partij alles behalve wenschelijk moet voor komen. In het publiek is hiervan nog niets bekend geworden; dat het medegedeelde echter overeenkomstig de waarheid iskunnen wij uit eene goede bron verzekeren. De Turynsehe dagbladen meenen, dat de Paus, na rijp beraad met den Kardinaal Antonelli, eerst het feest van Maria Hemelvaart zou afwachten om eenige beslissing te nemen; 5)in de hoop, dat de II. Maagd hem in dien tijd nog mogt ingevenhoe hij het best hierin zou handelen." 8 TT ALIË, R.OME13 Augustus. In den nacht van den 15|cn dezer is, ten gevolge van eene wolkbreuk, de Mela uit hare oevers getreden, heeft de vlakte tusschen Ospedaletto en Brescia overstroomd, en eene schade van meer dan een half millioen bres ver oorzaakt. Men heeft reeds 20 lijken onder de steenen, zand, hoornen en ver nielde woningen gehaald. Deze overstrooming heeft de gemeenschap 12 uren gestremd. De Keizer van Rusland heeft de galerij Barbanjo te Venetie voor 300,000 gekocht. Er bevinden zich onder anderen 17 stukken in van Titiaan. 8® K V a 9 B K De Tentoonstelling van Schilderijen te Keulen bevat 285 nommers in olie- verwwaarvan 95 aan Nederlanders toebeliooren. De prijzen van al de schilderstukken zijn bijzonder laag gesteldde hoogste is die van Frederike O'Connell te Brusselnamelijk 4000 fr. Een zomerstuk van B. C. Koekkoek werd door de Commissie voor 400 rthl. aangekocht. De aankweeking van tabak heeft in den laatsten tijd in de Paltz eene groote uitbreiding gekregen en wordt met goed gevolg bekroond. FB11ÏSFÖ5L 24 Augustus, Dingsdag den 20slCD dezeris het Vredes-Congres geopend. Er waren ruini 4C0 leden, waaronder enkele Indianen in nationale kleeding. De Heer Jaup tot Voorzitter verkozen zijnde, hield eene redevoering, in welke hij schetste wat de Vereeniging had gedaan en wat zij verder zou kunnen te weeg brengen. Hierna zijn de punten ter beraadslaging voorgelezen. Het eerste was de verbindlenis der Leden ter verbreiding barer grondstel lingenook door het onderwijs der jeugd, welk punt door de Heeren Bennitt Bonnetde CormeninGarnit en E. de Girardin is besproken en voorts vast gesteld. Het tweedezijnde het wensclielijke dat de Staten hunne geschillen door scheidsregters mogten doen beslissen, is mede door eenige sprekers met groote toejuiching behandeld, vooral door R. Cobden, die in de tegenwoordigheid van de Generaal Ilaynau een goed voorteeken zag. Gisteren Vrijdag is het derde punt besprokenom de regeringen de nood zakelijkheid te doen opmerken van eene algemeene afdanking der staande legers, in zoo verre de inwendige rust en veiligheid zulks lijden mogt. Ver scheidene leden voerden over dit punt het wroord. Dr. Ilindley lid van het Engelschc Parlement, zette de nadeelcn der staande legers in 'tbreedc uiteen. De Rabijn Stein van hier, wees op den invloed die de Wetgevende Kamers daarop ten goede konden hebben. Dr. Bullier uit Noord-America wees op zijn uitgestrekt landdat geen staand leger heeft. De Heer de Girardin toonde aan boe de staande legers den arbeid en nijverheid stremmen en benadeelen het wensclielijke dat de Staten hun legers naar de bevolking bepaalden en van de afschaffing der gedwongene krijgsdienst. De Heer Cobden wees op het verderfelijke der staande legers in vredestijd vermits die toestand, als voortdurende, nog erger was en het volk nog meer uitputtedan tijdelijke voorbijgaande oorlog. Ook Ka-ge-ga-gah-bouch voormalig Opperhoofd van eenen Indiaanschen stam in Noord-America, werd met veel belangstelling geboord. Hij verhaalde hoe hij 15 jaren vroeger in de bosschen van America leefde. Hij achtte dat de geest des vredes zich allengskens al meer en meer over de aarde zou vespreiden. De tijd, zeide hij, zou komen, waarin de Paus van Rome en alle Grooten der aarde deel zouden nemen aan het werk des vredes. Wanneer men de wondervolle uitvindingen der spoorwegender telegraphen enz., nagaatdan moest men bekennendat voor den menschelijken geest niets onmogelijk is. Toen hij hier kw ammeende mendat hij kwam met het zwaard aan de zijde; het was echter de vredespijp, die hij hiermede den President van dit Congres ten geschenke aanbood. De redenaar haalde daarop de pijp te voorschijn en bood ze den President aan, die ze onder een donderend applau- disscment vertoonde. Ook liet slot zijner rede, waarin bij met geestdrift de zegeningen van den algemeenen vrede schilderde werd met levendige toejui ching aangehoord. Uit Nederland waren de Heeren Drucker en Suringar van Amsterdam te genwoordig die beide met belangstelling werden gehoord. De eerste wees onder anderen aanwelke ontzettende geldsommen nutteloos door het in stand houden van kostbare staande legers w erden uitgegevendie zoo boogst nuttig tot vermindering der zoo zwaar drukkende schuldenlast konden worden aangew endwaarvan nu alleen de renteen dat nog bezwaarlijkdoor druk kende belastingen wordt opgebragt. GBIEKENLASi». De Koningin heeft den 131,e!1in tegenwoordigheid van haren Gemaal en de Vereenigde Kamers, den eed als Piegentes afgelegd. De Koning is den 15ltD naar Beijeren vertrokken, met voornemen, om er eenigen tijd te blijven. VEREENIGDE STATEM. NEW-YORK, 10 Augustus. Nabij het plaatsje Lackawaxen Creek, Leeft een met vee geladen spoor trein, ten gevolge van het bezwijken eener ijzeren brug, een noodlottig onge luk gehad. Bij het oprijden van de brug voelde de machinist dat zij bezweek f aan terugkeeren was niet te denkenhij zette den stoom in volle kracht aan

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3