ters "werven doch bedriegers zijn. Den 8<1<l1 dezer had een zoodanig geeste lijke zich noemende W. Alewesiusgeboortig uit Oirschotzeggende uit het klooster te Thienen te komenom aalmoezen voor dat klooster op te za melen en meisjes voor het nonnenklooster aldaar aan te nemenzich te IIoo- geloon vertoonden daar twee meisjes aangeworvenmet welke hij naar Antwerpen is vertrokken. Hij heeft ze aldaar in een logement gelatenen is verdwenen, van het eene meisje ƒ50 en van het andere 39 met zich nemende. In andere streken had hij gelijke lieltestreken bedreven. Negende vervolg der mededeeling betreffende al onze Overzeesche Bezit tingen door de Minister van Koloniën aan de Tweede Kamer. (Zie N°. 103.) West-Indië. Suriname. De bijzonderhedennopens den stand en het beheer dezer kolonie te ver melden, laten zich in de volgende rubrieken indeden, als: a. bevolking; b. landbouw en nijverheid; c. handel en scheepvaart; d. binnenlandsche za ken e. geldelijk beheer. Bij de opvolgclijke behandeling dezer verschillende rubrieken zullen de meest wetenswaardige aangelegenheden der kolonie worden medegedeeld. De bevolking van Suriname bestaat uitvrije personenzijnde Europeanen en hunne afstammelingenen vrijgelatene slaven slavenzoo aan huiselijke diensten als aan den landbouw verbondenIndianenen Boschnegers of af stammelingen van weggeloopen slaven, wier onafhankelijkheid is erkend; ver deeld in drie hoofdstammen. Slechts omtrent de twee eerstgenoemde klassen kan de opgave met cenige naauwkeurigheid geschieden de Indianen en Boscknegers zijn in de binnen landen verspreidhunne nomadische leefwijze maakt het onmogelijkanders dan bij gissing hun getal op te geven. De bevolking van Paramaribo en hare buitenwijken bedroeg in 1848 als volgt: vrije personen 9383, niet-vrijen 7335, te zamen 16,718. Die van de onderscheidene divisien van Surinamevrije personen 864 niet- vrijen 33,111te zamen 33,975. Het getal der Indianen wordt op ongeveer 1000 en dat der Bosclmegers op ruim 8000 zielen begroot. De bevolking der stad Paramaribo is hoofdzakelijk zamengesteld uit ambte naren officieren en manschappen van bet garnizoenplantagie-eigenaren en administrateurenhandelaarswinkeliers enz.voorts uit slaven aan huise lijke diensten en ambachten verbonden. Er is geen merkbare vermeerdering dezer bevolking te bespeurenechter neemt zij toe in zedelijke en maatschappelijke beschavingnaar gelang de inboorlingen meer algemeen zich in het huwelijk begevenen het godsdiens tig en lager onderwijs vorderingen maakt. Ook de vrijlating der slaven neemt toewelke klassemeestal in en bij de stad wronendeen weleer in ledigheid rondloopendein lateren tijd veel neiging voor den tuinbouw en de veeteelt aan den dag legt. In 1848 zijn 238 slaven vrijgelaten. De vrije bevolking in de buitendistricten bestaat uit plantagie-directeuren en opzigters of zoogenaamde blank-officiers ingenieurs en handwerkslieden benevens hunne vrouwen en kinderen. Hun cetal is gering tegenover de aanzienlijke slavenbevolking der planta- gien, doch hierin ligt een bewijs opgesloten voor de goede en rustige gezind heid der laatste. De slavenbevolking, bestaande grootendeels uit afstammelingen van vroe ger uit Afrika aangevoerde negersis aanmerkelijk verminderd sedert de in voering der slaven-registers in 1826toen een getal van ruim 56,000 werd ingeschreven. Vervolg hierna.) 's GRAVENIIAGE26 Augustus. De Heer Bruce, Commissaris des Konings in de provincie Overijssel, be vindt zich bij voortduring in deze residentie. Hij houdt drukke conferentien met den Minister voor de Koloniën, hetwelk het in omloop zijnde gerucht schijnt te bevestigendat die Heer in aanmerking zou komen voor de betrek king van Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië. Sommige bladen willen weten, dat die Heer reeds tot die betrekking zou benoemd zijn. Naar men verneemt zullen de Scheepvaartwetten met 15 September aanstaande in werking tredenen wat de Koloniën betreft met den lslcn Ja- nuarij 1851. Heden zijn uit deze residentie vertrokken do Hr. van Scherff, buitenge woon gezant en gevolmagtigd Minister te Frankfort, en de Baron Wilmar, President van den Raad van Luxemburg. Gedurende hun verblijf alhier hebben zij onderscheiden malen gehoor bij Z. M. en bijeenkomsten met Z. Exc. den Minister van Buitenl. Zaken gehad. Men verzekertdat limine reis in verband heeft gestaan met de betrekkingen van Limburg en Luxemburg tot het Duitsche Bondgenootschapen dat Z. M. de Groot-Hertog en Hertog zou toetreden tot de benoeming van den Engeren Bondsraaddoor Oostenrijk voor geslagen. Heden is de verkoop voortgezet van de planten en gewassen van wijlen Z. M. Koning Willem II. De hoogste koop, die door den Heer Faber van Riemsdijk gedaan werdwas 96 zijnde eene Camellia-Linn. Albo-Plena eene der heerlijkstedie men van die soort kent. Buiten deze zijn er ver scheidene Camellia's boven de 25 gekocht. Morgen ochtend ten 10 ure zal de verkoop der overige Camellia's worden voortgezet. Blijkens eene circulaire van den Gouverneur der provincie Zuidholland van 23 September 1843was destijds bepaalddatzoo lang daarin niet na ffer zou zijn voorzien, slechts ééne inspectie in het jaar, en wel in de maand October, zou worden gehouden over de verlofgangers der Nationale Militie. De omstandigheid, dat er in de maand Mei 11. eene inspectie over die ver lofgangers is gehouden, heeft twijfel doen ontstaan of nu in de maand October aanstaande weder zoodanige inspectie behoort plaats te hebben. Dien ten gevolge heeft de Minister van Binnenl. Zaken te kennen gegeven, dat de inspectie van Mei 11. niet anders moet worden beschouwd dan als te hebben vervangen de inspectie, welke in de maand October des vorigen jaars had behooren plaats te hebbendoch uithoofde der toen heerschende ziekte is uitgesteld, waardoor echter geene verandering voor het vervolg is gebragt in de bij bovengemelde circulaire medegedeelde voorschriften weshalve in de maand October aanstaande de gewone jaarlijkse/ie inspectie over de bedoelde verlofgangers zal moeten gehouden worden. Zaturdag morgen werd alhier van Scheveningen gevankelijk binnenge- bragt de persoon van A. v. d. Burg, die naar men verneemt, in het begin dezer maandop het Zeestrand nabij Katwijkeen aangespoeld lijk van het vrouwelijk geslacht gevonden hebbende, hetzelve van eene aanzienlijke som gelds heeft beroofd. Die persoonwelke reeds tweemaal crimineel is veroor deeld geweestbevond zich eergisteren avond beschonken in eene herberg alwaar het de aandacht van de kasteleines trokdat hijdie anders in be hoeftige omstandigheden verkeertden gaanden en komenden man op ster ken drank en bier onthaalde. Nog eene andere omstandigheid wekte de aan dacht van eenen militair en van eene vrouw op, namelijk, dat de huisvrouw van v. d. Burg, die hem kwam roepen, van onder zijn boezeroen een zakje met geld te voorschijn haaldewaarmede zij onmiddellijk liet huis verliet zonder zich verder over haren man te bekreunen. De policie werd van een en ander onderrigtwaarop terstond een onderzoek werd ingestelddat de inhechtenisneming van den verdachte ten gevolge gehad heeft. Vermoedelijk zal de bedoelde drenkelinge de vrouw geweest zijn van den Kapitein van de op 9 dezer bij den hoek van Holland gestrande kofschip, Egberdina Schuringa. AMSTERDAM, 26 Augustus. Uit het Verslag en Programma der 21ste Algemeene Vergadering der Maat schappij tot Bevordering van Toonkunst alhier, op den 19le" dezer gehouden, blijkt, dat de Maatschappij in het afgeloopen jaar uitgaf 14,512.41 J en een batig slot behield van ƒ914.40dat haar reserve fonds ƒ37,400 2* pCt. en dat der Instelling tot ondersteuning van Kunstenaars enz. 8,700 2| pCt. bedraagt. ËNOELAMH. LONDEN24 Augustus. Het smaldeel aan boord waarvan II. M. en Prins Albert zich bevondenis heden morgenvan Ostende terugkeerendevoor het eiland Whigt aangeko men, alwaar II. M. weder op het kasteel van Osborne verblijf houdt. Binnen weinige dagen zou II. M. naar Schotland vertrekken. Zoowel te Edinburg als in de overige steden die zij zal bezoekenworden nitgebreide toebereidse len voor hare ontvangst gemaakt. II. M. zal gedurende eenigen tijd het oude kasteel van Holyrood bewonen. Oostenrijk is thans ook toegetreden tot het protocol van den 21sl<,n de zer betrekkelijk het Deensch vraagstuk, onder voorbehoud van de regten van het Duitsche Verbond. Dit is door den Deenschen gevolmagtigde goedge keurd, zoodat er een groote stap is gedaan tot herstelling van den vrede in de Hertogdommen. Op de AVereld-Tentoonstelling in het jaar 1851 alhier te houdenzal zich bevinden een model van deze stad op eene schaal van 1 op de 8045 el. Dit model zal in het geheel 8,91 vierkante ellen groot zijn, en zal de juiste plaats aantoonen der publieke gebouwenkerkenbruggenspoorwegen enz. Er bevinden zich thans in Groot-Brittanje 775 onderscheidene gaz-fabrie- ken, werkende met een kapitaal, dat op 126,000,000 begroot wordt. De hoeveelheid gevormd gaz bedraagt ongeveer 2,547,000.000 kub. ellen, en de daartoe verbruikte steenkolen ongeveer 1,143,000 ton. Hierbij zijn ongeveer 20,000 menschen werkzaam, en zal cr in de mijnen, ijzer-fabrieken enz. een gelijk getal menschen hun brood, bij de voorafgaande werkzaamheden, ver dienen. Na aftrek van het verlies door lekking enz., zal de hoeveelheid, aan het publiek geleverde gaz bedragen 2,037,600,000 kub. ellen, hetwelk een licht verschaft, gelijk aan hetgeen door 145,983,126 kannen sperm, olie, kon voortgebragt worden. De kosten aan olie zouden zijn 159,041,472, terwijl het gaz aan de maatschappijen slechts 19,440,000 kost. -Op de kermis te Rcdditchheeft een Olifant des nachts zijn hok open liet Fonds voor Muziekfeesten heeft ƒ3,458.85, waarvan vermoedelijk af gaat ƒ1,300 voor het Muziekfeest te Haarlem en dat, ter uitgave van Ned. toonwerken en voor de Bibliotheek ƒ800 pCts., terw ijl daaruit in het af geloopen jaar werd besteed, ƒ306.08. De Heer W. II. Warnsinek Bz., werd bekroond voor zijne gedichtenge schikt ter compositie. SOEST22 Augustus. Heden heeft in het schoolgebouw alhier een openbaar examen, met aan zienlijke prijsuitdeeling plaats gehad, zoowel voor de burger kinderen, als voor hen, welke van wege het fonds van weldadigheid ter school komen. Dit eenvoudige kinderfeest werd vereerd met de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moederdie aldaar verscheente midden van een aanzienlijk pu bliek en een getal van 210 kinderen, waarvan 120 voor rekening van II. M. het school-onderwijs genieten. illilTEXLAXDSCl!E BER1GTEX.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2