KOFFIJHÜÏS ZOMERZORG. ZOMER-CONCERTEN. V E RE EN IG5B E STATED. De dagbladen der Vereenigde Staten houden zicli bezig met eene nieuwe uitvinding voor het goudwasschen van den Heer Mc. CullochProfessor in de scheikunde aan de Iloogeschool te Princetovvn. Deze nieuwe wijze van goud wasschen geeft eene besparing van 50 percent zoowel op den tijd als op de kosten; daarenboven zouden de werkzaamheden in een vijfmaal kleiner lokaal kunnen geschiedende Heer Mc. Cullocli heeft aan de regering der Vereenigde Staten een aanbod gedaan om afstand van zijn geheim te doen, hetwelk waar schijnlijk aangenomen zal worden. STA BËRIGT. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leyden noodigt bij deze de Kiesgeregtigden in het district Leyden uitom tot bevordering der orde en ten einde het verkiczingswerkdoor oogenblikkelijke talrijke opkomst niet te bemoeijel ijkenbij de aanstaande keuze van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalop Dingsdag den 27stel> dezer maandvan 's morgens negen tot 's namiddags vijf urehunne Stembiljetten te willen inleveren op de volgende wijze Voor hen wier familienaam begint met de letters: A, B enCtusschen9en 10ure. D, en F tusschen 10 en 11 ure. G en 11 tusschen 11 en 12 ure. I, J en K tusschen 12 en 1 ure. LM en N tusschen 1 en 2 ure. OPQ en R tusschen 2 en 3 ure. S T en U tusschen 3 en 4 ure. V, AV, Y en Z tusschen 4 en 5 ure. Zullende evenwel ingevolge het slot van art. 51 der Kieswetalle de op het oogenblik van het verstrijken van den tijd in de zaal aanwezige Kiezers nog tot de husvóór hare sluitingter inlevering hunner Stembriefjes wor den toegelaten. Nog wordt herinnerd, dat ingevolge art. 61 der Kieswet van onwaarde zijn de briefjes, die het zegel van het hoofddistrict missen, die onderteekend zijn; geen persoon duidelijk aanwijzenniet ingevuld zijnandere stembriefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. De Voorziüer voornoemd Leyden 19 Auyustus 1850. DU RIEU. KEKRNIEE WS. Bij de Herv. Gemeente te Oldehroek (klassis Harderwijk) is in de vorige week andermaal tot Predikant beroepen Ds. Kraijenhelt, Pred. te Overschie, the echter op nieuw het beroep afgewezen heeft. Aan den Kerkeraad der Herv. Gemeente te Sliedrecht, is door den Heer j L. van Haaften en zijne Beliuwd-Zuster Mevr. AV. KorporaalAVed. van den Heer AV. van Haaften, heide leden der gemeente, aangeboden, uit eigene fondsen drieduizend gulden af te zonderenten einde uit de renten daarvan de jaarwedde der heide Predikanten te verhoogen. Dit aanbod is met dank baarheid aangenomen. ARMOEDE. In den Tijdspiegel van Augustus vindt men een beoordeelende aankondi- ging, geteekend J. P. de K. van een wrerk van Dr. F. H. L. Donckermann, getiteld: Gedachten over de noodzakelijkheid en nuttigheid van een algemeen bestuur; met aanwijzing van heilzame middelen tegen den voortgang der armoedemet een brief aan den Schrijver van Prof. II. AV Tydemante Amsterdam bij AA illems 1849, van welke aankondiging wij bier het allezins opmerkelijk cn behartiging wraardig slot laten volgen Dat men de ziekte (de armoede) niet miskeime. Ziet gij het niethoe het schrikbarend pauperismus de tijdgenoot is van de vervreemding van God, van den afkeer van 't Christendomvan de verzinking in 't materialismusvan het kilste egoïsmus Zouden ze niet méér dan tijdgenootenzouden ze niet bloedverwanten zijn? Is de ligchamelijke armoede ligt niet het kind der gees telijke verarming? Omdat het geloof is verbannen, het zedebederf ten top gestegen, omdat de geest der wereld driest het hoofd verheft, daarom verzinkt er zoo menigeen in den poel van kommer en ellende; omdat de geest van Christus de harten niet roert en de liefde de armen niet stevigtdaarom worden er zoo weinigen geredomdat men een geestelijke kwaal met bloot stoffelijke middelen wil bestrijden, daarom schijnt de kwaal ongeneeslijk. Ziet de verdierlijkingde Godvergetenheid der armen, en gij zult gevoelen, met spijs en drank en kleeding en arbeid is hier niet te helpenherschep den arme beziel hem met een nieuw, krachtig, met het Christelijke beginsel, en al het overige zal hem toegeworpen worden. Ziet het koude egoïsmus, het stoute ongeloof en versteende lettergeloof bij hoogeren, en 'tzal u geen raadsel meer zijn, waarom hun strijd tegen het pauperismus tot heden een wanhopige was. 't Is een der sprekendste trekken in het beeld van onzen tijddat de menschen de bron hunner ellende buiten zich zoekenhun redding wachten van stoffelijke middelenuitwendige her vorming, organisatie, centralisatie. Hervorm den mensch, hervorm uzelven, en gij zijt gered van uw' ligchamelijke en geestelijke ellende. Dat men niet langer gif toediene voor geneesmiddel. Hoe wij Nederlanders ons te goed doen op onze weldadigheid! En zeker, zoo geldsommen afstaan, wegwerpen weldadigheid iswij verdienen 'tdat onze roem worde uitgeba zuind. Maar geld is nog geen liefdeen den arme een aalmoes toe te werpen is ligter dan zijn vriend, raadsman, redder te zijn. Ge hebt nog zoo weinig gedaan, als gij den armverzorger uw deel Christelijke liefde in klinkende munt toetelt, nog zoo weinig, als gij in flaauwe weekhartigheid, die de ellende niet onder de oogen durft zienmet afgewenden blik uw goud strooit in de hutten en holen der armoê: is 't waarachtig wat Christelijks dat er u toe be weegt! zoekt de armen op, leert, raadt, heiligt, bestraft ze: persoonlijke werkzaamheid is uwe roepingniet met geld uw liefdeschuld af te koopen niet de vervulling van uw' broederpligt aan een armbestuur in commissie te geveneen zendeling te zijn van Christus om door Zijnen Geest den broeder op te wekken uit zijn' zedelijken dood, hem de hand te reiken om hem op te heffen uit den jammer van onkunde, ongeloof, zedeloosheid, ziedaar uwe taalt. Diaken moet gij zijn en zendeling.Diaken, dat is nog wat anders dan een mandie liefdegaven ontvangt en 't volgens kerkelijke reglementen of koninklijke besluiten weder verdeelt, dat is een Christen, die door den drang der liefde gedreven wordt naar de schuilhoeken der stoffelijke en zede lijke ellende, die daar met het licht van Christus de nevelen der onkunde met den gloed van Christus de' ijskou des ongeloofs en der moedeloosheid verdrijft. Armenpatronaatopheffing van het diakonaat uit zijn diep verval, vereeni- ging van armenzorg met inwendige zendingdaarvan verwachten wij heil tegen het pauperismus. Administreren kan de staatshuishoudkunde, herschep pen kan Christus, handen arbeid, monden voedsel bieden, ligt dat gene 't kan, als ze haar krachten inspant,maar harten met onderwerping, liefde en moed bezielen één slechts die 't vermag: de groote Geneesmeester van 'tmenschelijk geslacht. A'an Hem verwachten wij redding voor staat, kerk, individu, van Hem alleen. Wij zijn nog verzocht het volgende te plaatsen Aan de Kiezers van hel District Leyden en Onderdislriclen wordt, ter inlichting medegedeeld 1. Dat de namen der te verkiezen personen duidelijk in de Stembriefjes moeten worden ingevuld en niet in de Oproepings- Biljetten. 2. Dat men de Oproepings-Biljetten bij de verkiezing moet mede brengen. 3. Dat het Slembriefje niet moet onderteekend zijn. 4. Dat men geen Stembriefjes aan elkander mag vasthechten noch insluiten. 5. Dat men in persoon zijn Stembriefje moet inleveren. A SS ^ÏSySTENTIEN. Ondertrouwd: F. II. RIJSIIOUAVER van Leyderdorp met Alphen, 23 Augustus 1850. M. KOP. Eentje Kennisgeving. O O O ISet Arliiste riea' Op lïingsdarg den 2 ffsten jSngusfus 1®50. Aanvang des Avonds ten half zeven ure. Alle degenen die iets te vorderen hebben van Mejufvrouw E-. FOX AVed. den Heer A. Seljée gewoond hebbende binnen Leydenen aldaar op den 2istcn Juriij 1850 overledenof van de Firma van de AVeduwe A. SELJÉE en ZOON, tot en met 20 Augustus 1850, gelieve daarvan Opgave te doen ten Kantore van den Notaris A. B. BARKEY Nz., te Leydenvóór of op den Istcn September 1850. Alle Kiesgeregtigden van het District Leydenwaarbij de Gemeenten Soe- terivoude. en Voorschoten begrepen zijnworden bij deze uitgenoodigd om zich op Maandag den 26iti n Augustus aanstaande des namiddags ten 5 ure in het Stads-Locaal op de Breedcstraat te Leydenmet de Ondergeteekenden te vereenigen tot het houden eener jtroefsleirsmiEsg voor Zes Leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland. P. II. Baron TAETS van AMERONGEN. M. COUA'ÉE. Mr. M. II. A. LISMAN. P. van GEER. C. R. BENTFORT van VALKENBURG, te Soeteiu-oude. Jhr. J. A. PO-AIPE van MEERDERA OORT, te Voorschoten. Leyden 22 Augustus 1850. De Dames Directrices der NAAISCHOOLvan het Leydsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen maken hij deze aan de geëerde Begunstigers dier School zoo binnen als binten deze Stad bekend, dat dezelve met den lstcn September 1850 verplaatst ■wordt van het AVoonluiis der NaaivrouwJufvrouw AI. C. LABREEgeh. Alaandag naar het Nieuwe Locaal van het Departement aan de Ruïneal waar alle Boodschappen en Bestellingen voor de School voortaan worden aan genomen bij den Concierge, en ook de Naaivrouw voor een ieder te spreken zal zijn. C. G. BODEL NIJENHUIS, Brillenburg. M. C. LA LAU. J. C. van der HOEVEN, AVed. van Cuvlenburgh.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3