tier met schuld bezwaarde grondeigendommen, welke door de vorige eigenaars bij gebrek aan hulpmiddelen niet of slecht bebouwd worden de op groote schaal voortdurende landverhuizing, vereenigd met eenige verbeteringen in de wetgevingdie reeds zijn tot stand gebragt en door andere zullen worden gevolgd, eindelijk aan de Iersche ellende een eind zullen maken, zoodat Ierland niet meer de zwakke zijde van Engeland en zijne schande tevens zijn zal. Eerstdaags zal te Tliurlesin Ierlandeene nationale Synode van Iersche R. Catli. Bisschoppen gehouden worden. Men verwacht, dat al de Bisschoppen ten getale van 27, daaraan zullen deelnemen, en dat een groot aantal personenzoo wel uit andere oorden van Ierlandals uit Dublinhij die gelegenheid de genoemde stad bezoeken zullen. De vergadering zal voor namelijk over zaken van kerkelijke tuchtmaar ook over andere aangelegen heden onder anderen over het openhaar onderwijsberaadslagen. Sedert' de 13lJe eeuw waren in Ierland wel provinciale kerkvergaderingen gehouden, maar geene door den Paus belegde nationale Synode. In de Forth nabij Alloa zijn eergisteren 37 walvisschen tusschen de 10 en 20 voet lang vaa kant gemaakt; eene menigte is nog ontsnapt. as E L E E. BRUSSEL, 22' Augustus. De Raad der stad heeft vooreerst 15,000 francs voor de ongelukkigen door de overstroomingen toegestaan. Behalve die somheeft eene inteekenlijst tot hetzelfde doelal aanstonds 2520 fr. opgebragt. Z. M. de Koning was de eerste en schonk 10,000 francs aan de Commissie van onderstand. Er zijn eenige negotianten die meer dan 40,000 fr. schade aan koopgoe deren lijden. De reisdie uit hoofde van het onstuimige weder al meermalen was uitgesteld, is thans volhragt. De Koningin van Engeland is met haren gemaal en vier kinderen gisteren te Oostende aangekomen. Zij is dadelijk door eene aanzienlijke Commissie uit de R.egeringde krijgs- en handelstand verwelkomd. Den volgenden morgen is Koning Leopold haar komen begroetenen is er op het Paleis een luisterrijken maaltijd gehouden. H. M. keert stellig morgen weder naar Engeland terug. ERASlIiRMIi, PARIJS22 Augustus. Een blad maakt de opmerkingdat de President der Republiek de ant woorden op de toespraken die tot hem op zijne reis gehouden wordenaltijd in schrift heeften dus de woorden die hij gebruikt niet de tolken zijn van oogenhlikkelijken indruk. Te Lyon heeft de President de voorstad la Croix Rousse willen bezoeken, zoo om eenige groote fabrieken te bezigtigen, als om den verdienstelijken op- zigter in eene dier fabrieken in persoon het kruis van het legioen van eer te overhandigen. Naauwelijks was hij aan de voorstad gekomen, waar de Pas toor hem met eene aanspraak begroette, of hij werd door eene onstuimige menigte omringd, die hem onder het geschreeuw vanleve de republiek! leven de rooden! weg met de aristocraten! scheen te willen aanranden. Het detachement ruiterijhetwelk den President vergezeldebaande hem evenwel eenen weg, zoodat hij het huis van den bedoelden opzigter kon hereiken; doch terwijl hij zich daar bevond, werd het door de menigte onder liet hevigste rumoer belegerd, en nam zij allengs eene zoo dreigende houding aandat de President zijn bezoek bekortte en met den meesten spoed naar Lyon terugkeerde. Te Besancon heeft de President liet bal in den schouwburg bezocht. Hij werd daar door een schitterend gezelschap afgewacht, hij lileef er omstreeks een half uur en werd er met de grootste geestdrift begroet. De President is ook op het bal op de beurs verschenen, doch werd met zijn gevolg derwijze gedrongen, dat een zijner Adjudanten zware kneuzingen ont vangen heeft, en dat den Generaal, bevelhebber van Besancon, de kleederen van het lijf gerukt werden. Bij zijn vertrek had de President en zijn gevolg de grootste moeite om zich cenen weg te banen. Een troep lieden van een hoogst verdacht voorkomenwaarvan negen in hechtenis zijn genomenhieven kreten aan: leve de republiek en leve de democratisch-socialistisch republiek! Slechts na eene hevige worsteling heeft men den Voorzitter kunnen bevrijden uit den kring waarin hij besloten was. De gendarmes die op het hal aanwe zig waren om voor het behoud der orde te waken, moesten alle krachten in spannen om de menigte te doen wijken, en de Generaal Castellane is zelf ge noodzaakt geweest den degen te trekken. Men veroordeelt zeer de overheden der stad Besancon, die zoo iets, waarvoor de President zelfs gewaarschuwd was, niet wisten te beletten. Te Belfort is de Voorzitter met veel toeloop ontvangen ai 's avonds nog een half uur op een hal geweest. Ook daar zijn oproerige kreten gehoord en drie schreeuwers gevangen genomen. Den 20sten is de Voorzitter te Mulhouse ge komen, is daar ook met gemengd gejuich voor zijn persoon en voor de repu bliek ontvangen en heeft er slechts weinige uren vertoefd. Te vijf ure kwam hij te Colmar aan. Verder zijn nog geen bijzonderheden hekend. Men verwacht niet zonder bekommering bcrigten omtrent de ontvangst van den President te Straatsburg. De Prefect van Policie heeft verscheidene platen doen in beslag nemen welke in sommige winkels ten toon gesteld warenbijna allen voorstellende den Graaf van Chambord. Een dezer platenten getale van 15,000 exempl. verspreidstelt voor Hendrik V, met den Koninklijken mantel gekleeden aan de Tuileriën de hulde ontvangende van vele voorname .Staatslieden onder welke men verscheidene Orleanisten en republikeinen van den vorigen dag opmerkte. SPANJE. MADRID14 Augustus. Den 12,len heeft Lord HowdenGezant van Engeland alhiereene hijeen- komst gehad met den Minister van Finantiën over de vorderingen van do Engelscbe houders van Spaansche fondsenen hij die gelegenheid zich sterk voor hen in de bres gesteld. De Minister heeft de billijkheid der vorderin gen erkenden verklaard dat de Regering gezind was om er aan te voldoen en het kapitaal der schuld onaangetast te latenmaar tevens dat de toestand der schatkist niet toeliet de achterstallige renten te voldoen, en daarvan voor eerst niet meer dan j pCt. zou kunnen betaald worden. SASDSSflE. De KSllnische t.eilung bevat het volgendeGelijk te verwachten was worden de zaken in Savoije meer en meer ingewikkeld. Santarosa is thans de algemeene leus gewordenen met name in Chambéry wordt al het mo gelijke gedaan, om den invloed der geestelijkheid te ondermijnen. Den 13<Ie" werd op de meeste plaatsen des land's eene lijkdienst voor Santarosa gevierd die over het algemeen groote deelneming gevonden heeft. Te Chambéry volgde op deze godsdienstige plegtigheid een banketwaarop een aantal toasten ter gedachtenis van den overleden Minister ingesteld en met geestdrift gedronken werden. Uit Turyn vernemen wij dat ook de heide Pastoors der kerspelen van Barrone en San Dalmazzoen een aantal Doininikanen in hechtenis ge nomen zijn. ITALIË, ROME11 Augustus. Onderscheiden voorname familiën verlaten de stadom zich elders met ter woon te vestigen. Den 61''11 dezer heeft men getracht in eenige geestelijke gehouwen brand te stichten. De ontevredenheid is groot. Den 3'lc» dezer hebben de roovers eene der Villa's nabij Fiome overval len en den eigenaar vermoord. De toestand der geldmiddelen blijft ellendig. Men acht eene gedwon- gene geldleening onvermijdelijk en drukkendernaar mate men ze langer zoekt te ontgaan. Inmiddels dringt men binnen en buiten 's lands op de beloofde verbetering aanin het burgerlijk beheer en de regterlijke instel lingen en het volk niet langer buiten de mogelijkheid te houdenom ten minste zijne wezenlijke behoeften te kunnen openharendoch alles stuit af op de vrees dergenen die het onbeperkte kerkelijk gezag als het hoogste top punt van volmaaktheid voor de Regering beschouwen. Reeds zijn 5 der organieke wetten voor den Kerkelijken Staat gedrukt. 1°. De wet nopens den Staatsraad2°. over de Staats-consulta3". over den Gemeenteraad4". over de provinciën en 5". over de organisatie van den Tiaad der Ministers en over de Ministers. Het Regeringsblad maakt het officiéél plan van organisatie des Pause lijken legers hekend. Het zal bestaan uit drie regementen infanterie, ieder van 3587 man, een liataiUon jagers van 986 man, een regement ruiterij van 618!j maneen regement artillerie van 1221 manmet acht batterijen een corps invaliden met een vasten staf van 18 man; vier compagnien ve teranen, ieder van 105 man, en een corps gendarmerie van 5000 man. De gezamenlijke sterkte van het leger zal alzoo bedragen 19,024 man. FRAAIFOBT. 20 Augustus. De Duitsehe Regeringen hebben van het Oostenrijksch Kabinet eene uit- noodiging ontvangenom tot den engeren Raad toe te tredenwelke den lsl<" September zijne zittingen zal openen. Het Vredes-Congres zal hier morgen zijne zittingen openen. Er is bij het bureau reeds groote druktewegens de menigte toegangskaartenwelke verlangd werdenzoodat het niet twijfelachtig isof de groote ruimte van de Pauls-kerk zal met toehoorders opgevuld zijn. Er zijn gisteren en he den vele aanzienlijke vreemdelingen uit alle landen van Europa, met het doel om aan dit Congres deel te nemen, herwaarts gekomen. Heden avond zijnonder anderende leden van het Congres uit Engeland en de Neder landen, met eene door hen afgehuurde stoomboot, te Mainz aangekomen, en van daar met den stoomtrein herwaarts gevoerd. Hoezeer het Congres slechts drie dagen zal duren zullen de leden van hetzelve echter omtrent tien da gen hier vertoeven. Vele uitstekende redenaars zullen in de zittingen het woord voeren. Zoo men zegtzal ook de Generaal Ilaynaude Veldheer die in den Hongaarschen oorlog aan liet hoofd van een der Oostcnrijksche leger corpsen heeft gestaan, de zittingen van liet Congres bijwonen. HaarlCour.} Gisteren werd hier ten voordeele van de Sleeswijk-Holsteiners een con cert gegevenhetgeen echter schaarsch bezocht was. Den 19,,<,D heeft op den Mainz-Weser-spoorweg een ongeluk plaats ge had. Bij Guntershausen stortte de locomotief, door de sterke kromming, tegen een blok cn geraakte uit de sporenvoerende den tender henevens 3 wagons met zich voort. De eerste werd grootendeels vernield en de zich daarin bevindende personen werden min of meer zwaar gewond; eenigen (men noemt 4 a 5) hieven dood of stierven voor er hulp van Kassei was aangebragt. Het getal der gewondenwaarbij 2 postconducteurs, begroot men op 25 a 28.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 2