L E Y D S C H E COURAF® 1850. Bl.WKXLAXDSCSIE BERIGTE.Y. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond Do Prijs der Courant is ƒ13 in hel jaar de afzonderlijke hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 24 Augustus. Op de gisteren gelioudene verkooping van plantentoebehoord hebbende aan wijlen Z. M. Koning W illem II, beeft de hoogste koop opgebragt f 128, te weteneen Rhododendronde prachtigste van al de gewassen dezer soort in Europa. Voor 't overige zijn geene koopen hooger dan ƒ100 geweest. De meeste planten werden beneden 20 verkocht. Heden is de verkoop voortgezet. De hoogste koopen waren die van ƒ80, zijnde twee Azalea'sen the van 60 zijnde twee Caprifoliaceae's. Bijna alle koopen waren onder de tien gulden. Aanstaanden Maandag zal een 400-tal Camellia's worden verkocht. 's GRAVENIIAGE24 Augustus. Bij hesluiten van 21 dezer heeft Z. M. de Koning aan de Héeren Mr. II. van Sonsbeeck en Jhr. Mr. J. T. H. Nedermeijer Ridder van Rosenthal, Zijne Mi nisters van Buitenl. Zaken en van Justitie, en aan Jhr. Mr. D. T. Gevers van EndegeestStaatsraad in buitengewone dienstenz.vergunning verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekenen, wat de beide eerst- genoemden betreft, van Ridder Grootkruis van de orde van de Poolster, en wat den laatstgenoemde aangaat van Commandeur der Wasa-Orde, hun door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Bij besluit van 22 dezer, beeft Z. M. met den lsten September aan de Staatsraden in buitengewone dienst Mr. F. van de Poll en W. F. L. Baron Rengers eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van Gouverneur der Provinciën Utrecht en Gronnrgen, onder dankbetuiging voor de door hen gedu rende vele jaren in die betrekkingen bewezen diensten, en in hunne plaatsen als Commissarissen des Konings te benoemen: in de prov. Utrecht, Mr. S. Ba ron van Heemstra; in de prov. Groningin, L. G. A. Graaf van Limburg Stirum. Op Donderdag den 5|CD September, des ochtends te 10 ure, zal Z. M. weder gehoor verleenen. Degenendie daartoe verlangen toegelaten te wor denzijn uitgenoodigdzich in te schrijven op eene der lijsten, welke daar toe aan het paleis gereed zullen liggen van 26 dezer tot 3 September. GOUDA, 23 Augustus. Dingsdag jl. deed de Inspecteur van den waterstaatde Heer Grevede deuren der Groote of Mallegatsluis alhierdoor middel van een duikerin specteren. Nadat de nedergelaten persoonblijkens de teekenen die men aan het water kon hespeurenreeds een weinig in den omtrek der sluisdeuren geloopen en geruimen tijd onder water doorgebragt badverwonderde men zich die teekenen van beweging niet meer waar te nemen, evenmin als eenig door hem te geven sein. Toen ook de tot hem gerigte seinen onbeantwoord bleven, werd order tot ophijsching gegeven, en de man levenloos boven wa ter gehaald. Men vermoedt dat eenig toeval aan zijn leven een eind heeft gemaaktalthans aan den toestel schijnt niets ontbroken te hebbenen de staat van het lijk doet denken aan eene ligchamelijke ongesteldheidgeheel afgescheiden van bet verblijf onder water. De overledene woonde te Helle- voetsluis hij laat eene weduwe nazonder kinderen die in hem een braven echtgenoot verliest. AMSTERDAM, 23 Augustus. De Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, alhier, heeft voor 1850 de volgende prijsvragen uitgeschreven I. Eene Kerk voor de Protestantsche Eeredienstbevattende drie duizend zitplaatsen. De keus van den meest geschikten vorm voor dit Gebouw wordt aan den Vervaardiger overgelatendoch verlangt men daarbij een Stads Torenzoo mede de benoödigde Lokalen, als eene Consistoriekamer, Diakenskamer, enz. Er zal bij dit ontwerp vooral op eene voegzame plaatsing van den Predik stoel bet Orgel, de Doopvont en de Nachtmaalstafel moeten gelet wordenen zal het Gebouw op eene geschikte wijs verwarmd en verlicht moeten worden. Men verlangt de Teekeningen van den platten grondmet aanduiding dei- zitplaatsen van den voor- en zijgevelalsmede van de langs- en dwarsdoor snede, alle op eene schaal van vijf strepen per el, benevens eene toelichtende beschrijving. Voor het de bekrooning waardig of best gekeurd ontwerp wordt uitgeloofd een Vereerend Getuigschrift met eene som van 250. Ter mededinging worden uitgenoodigd alle Bouwkundigen, geboren of woon achtig in het Koningrijk der Nederlanden. II. Eene Bewaarschoolgeschikt voor twee honderd Kinderenvan bei derlei geslachtmet eene woning voor de OnderwijzeresSpeelplaatsenenz. Men verlangt daarvan de Plattegrond-teekeningwaarop de plaatsing van Banken BordenLezenaarsenz. moet zijn voorgestelden wijders de op- stand- en doorsnede-teekening op eene schaal van vijf strepen op de el, met de noodige beschrijving. Voor het de bekrooning waardig of best gekeurd ontwerp wordt uitgeloofd een Vereerend Getuigschriftmet eene som van honderd gulden. III. Eene Tolgaarderswoningbevattende eene Woonkamer, Slaapkamer, Keuken en een Kelder. De Teekening van bet Planden opstand en de doorsnedemoeten zijn voorgesteld op eene schaal van eenen duim op de el. Voor het de bekrooning waardig- of best gekeurd ontwerp wordt uitgeloofd een Vereerend Getuigschrift, met eene som van vijf en twintig gulden. Ter mededinging naar de beide laatste onderwerpenworden alleen toege laten Leden der Maatschappij. Alle stukkenter beantwoording dezer Prijsvragenmoetenvóór of op den eersten November 1851, vrachtvrij worden ingezonden aan den Secreta ris der Maatschappij op de Leliegracht bij de KeizersgrachtN". 49. Zij moeten zijn geteekend met eene spreuk of een merk, en voorzien van een verzegeld briefjewaarop van buiten dezelfde spreuk of het merkbene vens een kennelijk teeken ter nadere terugvordering, en van binnen de naam, (jualitcit en woonplaats van den inzender vermeld zijn. De toelichtende beschrijving en het letterschrift op de teekeningen moeten door eene andere handdan die van den inzender geschreven zijn. 'sHERTOGENBOSCH, 22 Augustus. Den 20sten is de jaarlijksche vergadering van de Afgevaardigden der Waalsche kerken in Nederland alhier, die den 15(lcn met eene openingsrede van den Wcl-Eerw. zeer Gel. Heer GerlachPredikant te Middelburg, geopend was, gesloten. Deze vergaderingenten doel hebbende beraadslagingen over de geestelijke en stoffelijke belangen der Waalsche kerkhebben zich onder de wijze leiding van den Wel-Eerw. zeer Gel. Heer KronenbergPredikant te Arnhem, door denzelfden goeden geest, als die der vorige jaren gekenmerkt. {Prov. BI. v. IS oor dhr.) BUITEYLAiYDSCHE BER1GTEY. ENCELAN». LONDEN21 Augustus. De Commissie voor de Tentoonstelling is bezig schikkingen tc maken met de direction der spoorwegenom werklieden in de Graafschappen gelegenheid te gevenom op eene min kostbare wijze naar Londenter bezigtiging der Tentoonstelling, te kunnen vervoerd worden. Het regt van 4 sh. per ton op den uitvoer van steenkolen is opgeheven. De vermindering, die de nationale schuld van Engeland in de volgende twintig jaren tegemoet gaat, ten gevolge der onderscheidene annuiteiten, is eene omstandigheid, die wel geschikt is om het vertrouwen op den toe- komstigen voorspoed des lands te versterken. De tegenwoordige rentelast is 27,686,458 en Vólgens onlangs opgemaakte staten blijkt hetdat reeds met den vijfden Januarij 1860 daarin eene vermindering van 3,207,500 zal plaats vinden, die in 1867 ruim M 500,000 minder beloopen zal, zoodat bet bedrag der jaarlijksche renten alsdan 23,893,258 zijn zalwanneer geene nieuwe leeningen daarbij gevoegd worden. Het is echter waarschijnlijk, dat veeleer nog eene vermindering van den rentelast voor dien tijd zal plaats hebben. Bij het Parlement zijn van 31 Januarij tot 15 Augustus 110 wetten tot stand gebragt. De eerste en laatste betrof Ierland. Het schip Medway heeft 36,887 dol. medegebragt voor Mexicaansclie fondsenhouders. Men ontvangt uit Ierland zeer gunstige berigten over den oogst. De oogst der aardappelen wrordt beschouwd, als behouden. Dit is eene zaak van groot gewigt voor Engeland. Men mag hopendat drie overvloedige oogsten achtereen; de toevloed van kapitaal ten gevolge van den gedwongen verkoop

Leydse Courant | 1850 | | pagina 1