crimineel vonnis hebben ondergaan door gccne nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt; die ten tijde van de stemopneming nog in staat van cri minele beschuldiging zijn. »Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uiloefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de boven gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montant, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen bet Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasling al, of niet, in eenc andere gemeente wordt voldaan; zul lende echter diegenen, welke derzelver belastingbetaling in eene andere ge meente ten deze zullen willen doen gelden, verpligt zijn, om daarvan vooraf aan bet Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vcrtooncn. »Art. 5. De belasting wegens panden, in compagnieschap bezeten, opge- bragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, mits de persouen welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot bet kiezerschap zouden willen onlleenen, werkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. »Art. 6. Wat aangaat bet bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende buizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangesla gen, doch door de huurders aan ben restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijven als alleen daarvoor bij de Ontvangers be kend staande. »Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, hetzij in gemeenschap van goederen, of daar bnitenmet vrouwen, die de bepaalde somme in de bovengemelde be lastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niet te min Ier uitoefening van het stemregt worden toegela ten, wanneer zij de overige vcreischten in zich vereenigen zoo als ook de vader van een miderjarig kind, hetwelk de bepaalde somme in de belastingen opbrengt, wanneer bij uil eigen aanslag niet reeds tot bet stemregt rnogt be voegd zijn, tot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden, indien hij de overige vcreischten bezit, heigeen even zeer liet geval zal zijn ten opzigte van een' meerderjarigen zoon, of eenen der meerderjarige zoons van eene moe der-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden rnogt. All. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zonden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door vvicn zij, bij voorkomende gelegenheden, de uitoefening tol weder opzoggings toe zouden begeeren verrigt 1e hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te inakcn om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt terwijl bet voorschreven Bestuur de moeders-weduwen, voor zoo verre die aan hetzelve inogten bekend zijn, of door hetzelve ondersteld worden in de ter men te dezen te verkeeren, met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Hel zal onverschillig zijn, of dc opgegevene zoon gehuwd of on gehuwd is, en al. of niet, bij de moeder-weduwe inwone, mits bij den ou derdom van 23 jaren vervuld hebbe, en alle verdere vcreischten (dat om trent de belastings-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden gevor derd wordende, bezilte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hoofde liet stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eenc stern kan worden uitgebrngt, »Arl. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot liet kiezerschap tc worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere vcreischten der kiezers, volgens de bepalingen van art. 23 van dit Reglement. »Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter ver vanging van het gewone altredende een derde, ook tevens voor de vervulling van buitengewone vacatures in bet Kiezers-kollegie wordt gestemd cn er dus wordt gestemd voor een gelal kiezers-plaatsen dat der gewone aftreding te bovengaande, zullen de personen, ten getale als de gewone vacatures bedra gen, welke de meeste stemmen zullen hebben bekomen, beschouwd worde, als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd, en diegenen welke op dezelve personen in betrekkelijke meerderheid van stemmen zullen volgen, ten getale als de buitengewone vacatures bedragenworden beschouwd ter vervulling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande dat, wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewez.ene kie zers door wier gemis dc buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend rnogt zijn, alsdan diegeen der benoemden voor deze buitengewone vacatnres, welke het eerst invoege vorengemeld de betrekkelijke meerderheid zal hebben bekomen, geacht zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buiten gewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo ver volgens bij afdaling. »Art. 22. Een derde deel der kiezers zal om de drie jaren naar toerbeur ten aftreden; de aftredenden zijn echter weder verkiesbaar, enz. Art. 23. Niemand kan binnen de Stad kiezer zijn, ten zij bij den ouder dom van 25 jaren heeft vervuld, binnen het rijk of deszelfs koloniën gebo ren is, of brieven van naturalisatie bekomen beeft, of wel bij wetduiiling voor Nederlander gehouden wordt, binnen de Stad stemgeregtigde is, en voor een' inboorling der Stad, of met eene burgerdochter gehuwd zijnde, gedu rende de laatste drie jaren, cn voor een' inboorling van het rijk of genatn- raliseerden gedurende de laatste zes jaren, stads ingezeten is geweest, (zonder dat echter afwezendheid ten gevolge van bedieningendoor of van wege den Koning opgedragen in deze hinderlijk zal kunnen zijn) en voorts jaarlijks in de verponding en verdere rijksmiddelen, bniten het patentregt, op den voet der stemgeregtigden, betaalt eene som van ten minste honderd en vijf tig gulden. »Tot kiezers zullen daareenboven niet kunnen worden benoemd zij, die van eenig ambt, post of bediening, door den Koning mogten zijn ontzet, of wel ontslagen, anders, dan met vermelding, dat zoodanig ontslag op hun ver zoek, of honorabel is gegeven, zoo lang zij door den Koning van de onbevoegd heid om benoemd te worden, niet zullen zijn ontheven. »Ook zal tot kiezer niet kunnen benoemd worden bij, die aan eenen reeds benoemden kiezer in den eersten of tweeden graad van bloedverwantschap, ol zwagerschap bestaat. Twee personen, zich zoodanig bestaande, tegelijker tijd wordende benoemd, zal hel lot tusschen hen beslissen; terwijl voorts de bepalingen van art. 48, 49 cn 50, ook in deze zullen toepasselijk zijn. »Art. 48. Voor aan elkander verzwagerden zullen te dezen opzigte niet gebonden worden zij wier huisvrouwen elkander in een' der gemelde graden bestaan enz. Art. 49. Opkomende verzwagering gedurende het zitting hebben, zal van het gevolg zijn, dat bij, die dc verzwagering veroorzaakt, zal moeten ophouden verdere zitting te hebben. Art. 5. Indien de vrouw, door welke de verzwagering is ontstaan, o\ev- ledcn is, zal de zwagerschap gerekend worden op te houden." EXTRACT uit hel Koninklijk be sluitvan den 24sten De cember 1829, N°. 123. De buitengewone vacatureswelkebet zij door overlijden vertrek of andere omstandigheden, in de Stedelijke Kies-kollegiën, mogten ontstaan, telken Jare in den loop der maand September, genoegzaam tijdig vóór liet tijdstip bij art. 26 der Stedelijke Reglementen, tot de bijeenroeping der Kie zers bepaald, cn alzoo vóór de eerste week van de maand October, zullen moeten Worden vervuld, op de wijze, voorgeschreven bij art. 12 en volgende van die Reglementen. Aldus gedaan en gepubliceerd bij HH. Rurgemeester en Wethouders der Stad Legdenop den 1 Augustus 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen mils deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen zijn ontvangen twee Kohieren voor de Belasting op liet Patentregt en liet Personeel, dienst 1350 en 1851, welke op den 2llen dezer maand zijn executoir verklaard, en op beden aan den fleer Ontvanger ver zonden. Legden7 Augustus 1850. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. ERKKIEÜWg. De Rotterd. Courant bad in zijn vorig nomrner gemeld, dat Ds. Kraaijen- belt, te Overscliie, tot Predikant te Gouda beroepen was; thans meldt dat blad, dat bet dit herigt te voorbarig bad geplaatst, daar dat beroep niet was geschied. SU11® iStaals-SLeterij. Trekking der Vijfde Klasse. 15dc Trekking. Nos. 9515, 12317 en 13189 ieder een prijs van ƒ1,000. 16lle x N°. 17373 een prijs van 50,000. N°. 3179 een prijs van ƒ5,000. N°. 9979 een prijs van ƒ1,000. A9TERTEIÏ1EN. Getrouwd: I.eyden, 3 Augustus 1850. D. B. P. ZUURDEEG, Heel- en Verloskundigete Almelo, en J. F. NEER. Den 5den Augustus overleed op den Huize Ade-Geesl onder Voorschoten, de Wei-Edel Zeer Geleerde Heer P. G. van HOORN, Med. Doel., Wethou der der Stad LegdenRidder der Orde van den Ned. LeeuwLid van de Prov. Staten van Zuidhollandenz., in den ouderdom van 72 jaren. lieden ontsliep in den ouderdom van ruim 71 jaren, onze hartelijk geliefde Moeder en Behuwd-Moeder ADRIANA SARA MERTZ, Wed. den Heer 11. P. Keider. Uit aller Naam, Leyden, 7 Augustus 1850. D. A. KELDER. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid orizer Echtver- bindtcnis ontvangen, betuigen wij, ook namens wederzijdsclie betrekkingen, onzen wclmcenendcn dank. A. J. RIJSHOUWER. Leyden, 8 Augustus 1850. D. H. RIJSHOUWER, Landa. De Oodergeteekende betuigt bij deze zijnen dank voor de blijken van deel neming bij de bevalling zijner Echtgenoot. I.eyden, 8 Augustus 1350. Mr. S. TAK. De Ondergelcckende betnigt zijnen wclmeenenden dank voor de deelneming bij de bevalling zijner Ecbtgenoote. R. W. WTTEWAALL. De bekende en onbekende Scliuldcischers van den Gelailieerden II. van MOUR1K, Kruidenier te Legden worden ojjig-eroegjess om te verschij nen ter Vergaderkamer der Arrondissements-Regtbank te Legden op Maan dag den ÏO0"1 Augustus 1850, des middags ten écn ure, ten einde hunne SciiïsSdvorilcs-Baag'esA te doen Verifiëren. Mr. I'. van OUTEREN Curator. De Ondergetcekcndc zal zijne VavBsensEtsfi'ts'i'SJ morgen Zaturdag den 10dcD dezer openen op den hoek van de Wintcrsteeg, Wijk VIT. N°. 879 bij beveelt zich beleefdelijk aan voor hetgeen tot zijn vak behoort, cn zal trachten, door eene accurate, zindelijke cn solide bediening, zic.li bel vertrouwen zijner geëerde Begunstigers waardig to maken, Legden 9 Augustus 1850. 1. 11. C. PLESMAN.

Leydse Courant | 1850 | | pagina 3